Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Hersey dahil aylik masrafiniz?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 09, 2013 3:37 pm

Sigara \'yi zaten saymiyorum yoksa hesap karisir. paketi 5 Euro sanirim ve iki gunde bir icsen hesap edin artik.. :bye

500\'u baz alirsak , sana kalan 164 Euro , ki buda hic disari cikmaz ,surekli evde yer-icer , okula evden beslenme cantasi goturursen saglikli kalman icin hemen hemen yeter.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

eses26

Mesaj gönderen eses26 » Çrş Oca 09, 2013 9:59 pm

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:
Buraya gelmek isteyenler ilk 1-2 icin 600 Euro aylik masrafi hesaplayarak ve garantileyerek gelsinler.Sonra herkes yorganini ayagina gore uzatabilir.[/quote]

1-2 yil, ay? :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 09, 2013 11:41 pm

1-2 , 1-2 Aksaray Aksaray :)

Yil.

eses26

Mesaj gönderen eses26 » Prş Oca 10, 2013 1:27 am

:) staatsmann yakalamisken sorayim, 2. yil demenin sebebi, ya kursun uzama ihtimali ya da uni.ye baslarken vizenin uzatilmasinda istenen bloke hesap degil mi?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Oca 10, 2013 1:56 am

\'\' Jein \'\' der Almanlar ,hem evet hem hayir.
Garanti olmasi acisindan soyledim , her yabancilar dairesi tekrar bloke hesap istiyor diye bir sey yok , isteyen yerler var.Mesela Duisburg.
Ancak bundan ziyade , akliniz rahat olsun diye dedim. Insan isterse herseyi yapar , hem okur hem calisir esek gibi ama bilindigi uzere ben dahil bir cok kisi bu kaliba girmez.

Ve 1 yil cooook cabuk gecer , dil kursu , Almanya ile yeni tanisma , arkadaslar derken anlamaz insan.Ve dil kursu suresi uzadikcada stres artar.

Soylememin sebebi bu.

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Prş Oca 10, 2013 3:04 pm

500 euro gibi rakami ben cok goruyorum
yurdun maksimum fiyati 250 euro olmasi lazim luks yerde oturmasan birsey degismez
30 euro dil kursundayken sigortaya verirsin 280 etti 220 euro yu sirf yemege vermek biraz rahata duskunluk olur diye dusunuyorum

Unutmayin eger paraniz Turkiyeden geliyorsa onu kazananlar var !!!
Ama kendin calisiyorsan 500 euroyu 750 euroya kadarda cikartabilirin
So geht nicht !

zgsrdr

Mesaj gönderen zgsrdr » Prş Oca 10, 2013 3:42 pm

Dil kursu,yurt,masraflar(yeme icme) ne kadar tutuyor ki.bloke hesaptaki para yetmez bu durumdadil kursuyla ne kadar tutar ki ilk sene arkadaslar tahminen!
ee:lan

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Prş Oca 10, 2013 3:46 pm

Dil kursu ortala 400 euro 5 kurs 2.000
Bloke hesaptan kalan para 6.000
10 ay her ay 26 euro Sigortaya 260
kaldi 5.740
10 ay her ay 250 euro yurt
kaldi 3240
gerisi ise sana bagli :D
So geht nicht !

zgsrdr

Mesaj gönderen zgsrdr » Prş Oca 10, 2013 4:11 pm

Ohooo murat her ay 650 euro gelio blokeden.400dil kursu 250 yurt+sigorta deserk.yeme icme vs icin bi belediye binasi bulup dilenirim ozaman (: kisaca anlamadim.kurs her ay mi 400.yoksa 1kur(3ay heralde) mu 400 euro??
ee:lan

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Prş Oca 10, 2013 4:36 pm

Yok kurs 2 ayda var 3 ayda var 1 Kurs diyelim ama 400 euro olursa aya 200 euro geliyor
So geht nicht !

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Prş Oca 10, 2013 4:55 pm

Duisburgta ki turk marketini soylemeden edemicem daha oncede baslik acmistim linki
http://www.deutschstudent.de/forum/view ... ad_id=4815

Elmanin,portakalinin,mandalinanin KG 1 euro oldugu yer :D
Ogrenci isi
So geht nicht !

saruka

Mesaj gönderen saruka » Prş Oca 10, 2013 5:44 pm

Duisburg-Essen universitesinde okumak istiyorum da nasil kayit yapabilirim hic birsey bilmiyorum kayit olan arkadaslarin bilgilendirmesini istiyorum ..... :)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Oca 10, 2013 8:25 pm

Oncelikle konu basligi masraf:) http://deutschstudent.de/news.php?readmore=71 Sitede bir cok yerde istedigin bilgiye ulasabilirsin.Arama motorunu kullan bence.

onurhan

Mesaj gönderen onurhan » Pzr Mar 09, 2014 7:35 pm

Arkadaslar merhaba,

Nasipse 2014 Eylul\'de Berlin\'e dil kursuna gelecegim. Aylik ortalama masrafla ilgili yardimci olabilirseniz sevinirim. Benim tahminim su sekilde;

200-250€ Yurt ucreti
300€ gida
50€ sigorta
20~ telefon ucreti

bunlara ek olarak da 50€ saga sola gider seklinde hesapliyorum. Dil kursu ucretini bunlardan tamamen ayri tutuyorum.

Merak ettigim ulasim konusu icin ne kadar ayirmam ve bunlara ek olarak baska ucretler nelerdir yardim ederseniz memnun olurum.

planck

Mesaj gönderen planck » Pzr Mar 09, 2014 7:56 pm

Burada bir makale var detayli masraflar yazilmis. http://uni-almanya.de/yasam/calisma-gec ... lik-gideri

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzr Mar 09, 2014 8:06 pm

[quote]onurhan tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar merhaba,

Nasipse 2014 Eylul\'de Berlin\'e dil kursuna gelecegim. Aylik ortalama masrafla ilgili yardimci olabilirseniz sevinirim. Benim tahminim su sekilde;

200-250€ Yurt ucreti
300€ gida
50€ sigorta
20~ telefon ucreti

bunlara ek olarak da 50€ saga sola gider seklinde hesapliyorum. Dil kursu ucretini bunlardan tamamen ayri tutuyorum.

Merak ettigim ulasim konusu icin ne kadar ayirmam ve bunlara ek olarak baska ucretler nelerdir yardim ederseniz memnun olurum.[/quote]

Berlin\'de dil kursuna giderken universite yurtlarini kullanamiyorsun bunu biliyorsun degil mi? Yurt yazdigin icin uyarmak istedim. Berlin icin yol ucreti 70 euro civariydi aylik, dil kursu suresince "Semester Ticket" da alamiyorsun. Gida 300 euro yeterli, fazla bile gelebilir, tabi ki senin gida secimine bagli. Kendin odana/evine internet baglatmak istersen aylik en az 25 euro o tutar, 10 euroya birileriyle de paylasabilirsin.

onurhan

Mesaj gönderen onurhan » Pzr Mar 09, 2014 8:23 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar merhaba,

200-250€ Yurt ucreti
300€ gida
50€ sigorta
20~ telefon ucreti

Merak ettigim ulasim konusu icin ne kadar ayirmam ve bunlara ek olarak baska ucretler nelerdir yardim ederseniz memnun olurum.[/quote]

Berlin\'de dil kursuna giderken universite yurtlarini kullanamiyorsun bunu biliyorsun degil mi? Yurt yazdigin icin uyarmak istedim. Berlin icin yol ucreti 70 euro civariydi aylik, dil kursu suresince "Semester Ticket" da alamiyorsun. Gida 300 euro yeterli, fazla bile gelebilir, tabi ki senin gida secimine bagli. Kendin odana/evine internet baglatmak istersen aylik en az 25 euro o tutar, 10 euroya birileriyle de paylasabilirsin.[/quote]

Bu konuyu bilmiyordum hocam. Peki bu tum Almanya icin mi gecerli? Benim ilk secenegim Berlin, ancak uygun olmasi durumunda baska yerleri de arastirabilirim. Ozellikle Essen\'de dil kurslari daha uygun oluyor galiba, ancak Berlin\'de ortak bir evde de kalabilirim eger kira olarak bana cok yuksek miktar dusmeyecek ise.

Birde dil kursu ve part-time calisma ile ilgili bilgi istiyorum. Ingilizce ve Turkce yazilari okudum dil kursu ogrencisine uzun donem kayit olsa bile calisma izni verilmiyor, ancak Almanya\'da universite okuyan bir iki kisiyle konusma imkanim oldu dil kursuna gelenler bile part time calisiyor diye bilgi verdiler. Boyle bir durum olabilir mi bu kisiler yasalarin cevresini dolanarak mi calisiyor yoksa part time calismak icin izin alinabiliyor mu?

Tesekkurler.

sharkdiver1992

Mesaj gönderen sharkdiver1992 » Pzr Mar 09, 2014 9:34 pm

Ben Brandenburg eyaletine bagli Frankfurt Oder\'deyim. Berlin\'e cok yakinim ve fiyatlar burayla asagi yukari ayni, ama Berlin\'de para harcamani cezbedecek fazlaca sey var, burada yok :)

*Sigorta ucreti 50 degil yaklasik 80 €..Bu arada tavsiyem Teknische Krankasse\'yi tercih etmeniz yonunde..Ben cahillik edip DAK\'ya uye oldum, TK\'ya uye olan arkadaslarim 1 sene sonunda 160 € "dividend" geri aldilar

* Yurt ucreti 160 € veriyorum,tabi ki hersey dahil.

* 15 € fix telefona, 10 € da Turk berberde sac kesimine gidiyor :) 20 € da Mcfit\'e veriyorum.

Yani benim icin "sabit ucret" ≈ 300 €

Eger benim gibi sigara ve alkol konusunda sosyal iciciysen ya da hic icmiyorsan ve disarida yememeye ozen gosterirsen "degisken ucretin" 250 €\'ya kadar dusebilir.

Baska bir seye de dikkat cekmek istiyorum. Gecen sene yurtta Almanlarla ev paylasiyordum ve icimden yemek yapmak gelmiyordu cunku herkes kendisi icin alisveris yapip kendisi icin pisiriyordu. Ya da aldigim seyler israf oluyordu. Aylik ortalama masrafim 700 €\'yu buluyordu.

Bu sene Azeri ev arkadasim var, arada sirada da kiz arkadasim geliyor. Disarida yemek yememeye ve topluca yemek yapip yemeye basladik. Su an aylik toplam masraflarim 550 € duzeylerinde. Ama gercekten "pinti" bir yasam surduruyorum :D

onurhan

Mesaj gönderen onurhan » Pzr Mar 09, 2014 9:59 pm

[quote]cgrymnl tarafindan yazilan metin:

Ben Brandenburg eyaletine bagli Frankfurt Oder\'deyim. Berlin\'e cok yakinim ve fiyatlar burayla asagi yukari ayni, ama Berlin\'de para harcamani cezbedecek fazlaca sey var, burada yok :)

*Sigorta ucreti 50 degil yaklasik 80 €..Bu arada tavsiyem Teknische Krankasse\'yi tercih etmeniz yonunde..Ben cahillik edip DAK\'ya uye oldum, TK\'ya uye olan arkadaslarim 1 sene sonunda 160 € "dividend" geri aldilar

* 15 € fix telefona, 10 € da Turk berberde sac kesimine gidiyor :) 20 € da Mcfit\'e veriyorum.

Eger benim gibi sigara ve alkol konusunda sosyal iciciysen ya da hic icmiyorsan ve disarida yememeye ozen gosterirsen "degisken ucretin" 250 €\'ya kadar dusebilir.

Baska bir seye de dikkat cekmek istiyorum. Gecen sene yurtta Almanlarla ev paylasiyordum ve icimden yemek yapmak gelmiyordu cunku herkes kendisi icin alisveris yapip kendisi icin pisiriyordu. Ya da aldigim seyler israf oluyordu. Aylik ortalama masrafim 700 €\'yu buluyordu.

Bu sene Azeri ev arkadasim var, arada sirada da kiz arkadasim geliyor. Disarida yemek yememeye ve topluca yemek yapip yemeye basladik. Su an aylik toplam masraflarim 550 € duzeylerinde. Ama gercekten "pinti" bir yasam surduruyorum :D[/quote]

Hocam ben Istanbul\'da 2 misli daha fazla harciyorum :) yaklasik 3 senedir tek basima yasiyorum zaten az cok nerelerden tasarruf yapacagim konusunda bilgi sahibiyim. Sigaram yok. Orta seviye alkol tuketicisi sayilirim :) Cok fazla luks tuketmedikce bende ucuk fiyatlar harcayagimi dusunmuyorum ancak gelmeden tum detaylari bilmem lazim.

Peki hocam siz kursa mi gidiyorsunuz yoksa okul mu?

sharkdiver1992

Mesaj gönderen sharkdiver1992 » Pzr Mar 09, 2014 10:21 pm

[quote]cgrymnl tarafindan yazilan metin:

Bu sene Azeri ev arkadasim var, arada sirada da kiz arkadasim geliyor. Disarida yemek yememeye ve topluca yemek yapip yemeye basladik. Su an aylik toplam masraflarim 550 € duzeylerinde. Ama gercekten "pinti" bir yasam surduruyorum :D[/quote]

Hocam ben Istanbul\'da 2 misli daha fazla harciyorum :) yaklasik 3 senedir tek basima yasiyorum zaten az cok nerelerden tasarruf yapacagim konusunda bilgi sahibiyim. Sigaram yok. Orta seviye alkol tuketicisi sayilirim :) Cok fazla luks tuketmedikce bende ucuk fiyatlar harcayagimi dusunmuyorum ancak gelmeden tum detaylari bilmem lazim.

Peki hocam siz kursa mi gidiyorsunuz yoksa okul mu?[/quote]

Benim okul..Hatta bu hesaplamalarim icinde iki kere vermis oldugum Semesterbeitrag\'da mevcut o yuzden o harcamalari da cikartirsam aylik harcamam hemen hemen 500 €\'ya kadar dusuyor.

Ben spora da gittigim icin duzgun beslenmeye ve bol bol protein almaya calisiyorum. Harcamalarimin belki cogu buna gidiyor. Et burada Turkiye\'ye gore cooook ucuz ama bence tadi daha kotu,gerci zamanla alisiyorsun. Tavuk belki Turkiye\'den daha bile pahalidir Turkiye\'deki fiyatini hatirlamiyorum. Burada paket tavuk gogsunun kilosu yaklasik 7-8 €.

Kahve bagimlisiyim 15 €\'ya kahve makinesi aldim filtre kahvenin kilosu yaklasik 10€. Polonya sinirinda yasadigim icin bazen bazi gerecleri Polonya\'dan aldim (mesela kahve termosu 5 €...) Okulun ders notlarini yazdirmak icin de Polonya\'daki fotokopicilere gidiyoruz..

Anladigim kadariyla Almanya ile Turkiye arasindaki en buyuk fark emek ucretinin burada yuksek, yuksek teknoloji urunlerinin ise Turkiye\'de yuksek olmasi, ki mantikli olan da bu. Yani sac kesimi, terzi, tamir, hatta cafe-restorandaki yiyecek-icecek ucretleri (garsonlarin maasinin yuksek olmasi sebebiyle) Turkiye\'ye gore cok daha yuksekken; cep telefonu, laptop, otomobil , otomatlardan alinan icecekler, dondurulmus hazir gidalar vs. Turkiye\'ye gore daha ucuz oluyor. Spor ise Avrupa ulkelerinde temel bir ihtiyac ve dolayisiyla ucuz. Biz de ise luks ve anlamsiz pahali..

Ben de Istanbul\'dan geliyorum ve benim yasadigim sehir Dogu Almanya\'nin kucuk bir sehri oldugu icin gercekten burada Istanbul\'a kiyasla cok daha rahatim ekonomik anlamda. Hele ki ogrenciyken aldigin Semesterticket altin degerinde. Sosyal devlet dedikleri sey bu iste, ogrenciye her ay 80 tl akbil ucreti itelemiyorlar. Gerci burada Almanlar da biz yabanci ogrencilere boyle saglik sigortasi adi altinda yuzyilin tecavuzunu uyguluyorlar ama ne yapalim her guzelin bir kusuru vardir.