Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Hersey dahil aylik masrafiniz?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
rey_joven

Mesaj gönderen rey_joven » Prş Haz 02, 2011 11:08 am

[quote]helennpeanuts tarafindan yazilan metin:
Kira masrafina gore tabii harcayacagin da degisebilir, su anki kendi harcamalarimi yaziyorum;

Kira: 280.00 (Warmmiete) zzgl. Strom
Elektrik: 14.00
Haftalik alisveris(yiyecek icecek): Genelde 25 Euroyu asmiyorum, ama et yemedigim icin tabii fiyat bu kadar dusuk.
Okul yemekhanesi: Bazen gidiyorum, haftada 10 euro rahat yetiyor.
Sigara: 34.00
Internet/Telefon: 19.90
Eglence vs: 50.00

Totalde 537.90 Euro.

Bu arada kaldigim yer Frankfurt am Main=).[/quote]
Aylik sigorta ucretiniz yok mu?

pardon

Mesaj gönderen pardon » Prş Haz 02, 2011 2:21 pm

[quote]denizby61 tarafindan yazilan metin:
Kira fazla sigara benim icin fazlalik, Buda 500€ ile bir ayi gecirmek mumkun hemde bu rakam frankfurt icin boyleyse, Duisburg ve essen\'i dusunemiyorum. Heralde daha ucuzdur. Bu arada benim sormak istedigim, egitim giderlerini kimse yazmamis. Ders arac gerecleri kitaplar defter kalem vs. Bunlar ne kadar tutar?[/quote]

kitap almana gerek yok. ilk vorlesunglarda proflar skriptleri bastirip 2 euroya satiolar butun semester islencek konulari. onun disinda bi kac tane de fachbuch oneriorlar calisman icin. ama o fachbuchlari almana gerek yok kutuphanelerden yararlanabilirsin. almak istersende tanesi ortalama 50 euro civari tutuo. 1 euroya harita metod defterleri bulursun. 4 euro civarina mi ne faber castelin grip plusini almistim. en fazla bi kalem o kadardir.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Prş Haz 02, 2011 2:22 pm

[quote]rey_joven tarafindan yazilan metin:
Kira masrafina gore tabii harcayacagin da degisebilir, su anki kendi harcamalarimi yaziyorum;

Haftalik alisveris(yiyecek icecek): Genelde 25 Euroyu asmiyorum, ama et yemedigim icin tabii fiyat bu kadar dusuk.

Totalde 537.90 Euro.

Aylik sigorta ucretiniz yok mu?[/quote]

uni icin aylik 66 euroluk sigorta gerekio sanirim. forumda ole okumustum.

denizby61

Mesaj gönderen denizby61 » Prş Haz 02, 2011 2:55 pm

kitap almana gerek yok. ilk vorlesunglarda proflar skriptleri bastirip 2 euroya satiolar butun semester islencek konulari. onun disinda bi kac tane de fachbuch oneriorlar calisman icin. ama o fachbuchlari almana gerek yok kutuphanelerden yararlanabilirsin. almak istersende tanesi ortalama 50 euro civari tutuo. 1 euroya harita metod defterleri bulursun. 4 euro civarina mi ne faber castelin grip plusini almistim. en fazla bi kalem o kadardir.

Tesekkur ederim. Aciklayici oldu :)

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Prş Haz 02, 2011 7:19 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

Totalde 537.90 Euro.

uni icin aylik 66 euroluk sigorta gerekio sanirim. forumda ole okumustum.[/quote]

Sigortam var tabii ki, ama yillik yaptirmistim ben, ucretini direkt olarak odemistim. O yuzden aylik giderlerimde yazmadim.

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Prş Haz 02, 2011 10:41 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

Totalde 537.90 Euro.

uni icin aylik 66 euroluk sigorta gerekio sanirim. forumda ole okumustum.[/quote]

Sigortam var tabii ki, ama yillik yaptirmistim ben, ucretini direkt olarak odemistim. O yuzden aylik giderlerimde yazmadim.[/quote]

su sigorta olayini aciklik getirirmisiniz.Ne yani her ay 66euro unv\'e sigorta icin mi odeyecegiz birde yillik muhabbeti nedir ?
[center]Guzel Gunler Zorlu Duraklardan Gecer..[/center]

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Prş Haz 02, 2011 10:50 pm

Universiteye odemiyorsunuz, ozel bir sigorta sirketine sigorta yaptirmaniz gerekli kendiniz icin. Dil kursuna giderken yapilan sigorta aylik 30-35 euro iken universiteye gecince degisiyor ve aylik 60-70 euro sigorta ucreti oduyorsunuz. Senelik olayi ise tercihe gore aylik yerine bir senelik pesin olarak odenebilir..
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Prş Haz 02, 2011 11:02 pm

[quote]FarukDemir tarafindan yazilan metin:
Universiteye odemiyorsunuz, ozel bir sigorta sirketine sigorta yaptirmaniz gerekli kendiniz icin. Dil kursuna giderken yapilan sigorta aylik 30-35 euro iken universiteye gecince degisiyor ve aylik 60-70 euro sigorta ucreti oduyorsunuz. Senelik olayi ise tercihe gore aylik yerine bir senelik pesin olarak odenebilir..[/quote]

Pesinde fiyat dusuyormu yoksa aynimi.

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Prş Haz 02, 2011 11:04 pm

[quote]mehmetcobanlar tarafindan yazilan metin:
Universiteye odemiyorsunuz, ozel bir sigorta sirketine sigorta yaptirmaniz gerekli kendiniz icin. Dil kursuna giderken yapilan sigorta aylik 30-35 euro iken universiteye gecince degisiyor ve aylik 60-70 euro sigorta ucreti oduyorsunuz. Senelik olayi ise tercihe gore aylik yerine bir senelik pesin olarak odenebilir..[/quote]

Pesinde fiyat dusuyormu yoksa aynimi.[/quote]

O kadarini bilmiyorum maalesef (:

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Prş Haz 02, 2011 11:07 pm

O kadarini bilmiyorum maalesef (:[/quote]
insana evlat acisi gibi koyar ya ayda 30 euro sigorta vermek . yaptirmasak galiba hastane hizmetlerini gec,vize uzatilmiyor sanirim yabancilar polisi istiyor ya

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Prş Haz 02, 2011 11:09 pm

simdi 66 mi 77 mi 30 mu bu fiyat sabit degil mi arkadaslar? mesela hangi subelerden yapabiliyoz...akbank felan duymutum buradan senelik felan oluyor diye ama

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Prş Haz 02, 2011 11:15 pm

[quote]murat181818 tarafindan yazilan metin:
simdi 66 mi 77 mi 30 mu bu fiyat sabit degil mi arkadaslar? mesela hangi subelerden yapabiliyoz...akbank felan duymutum buradan senelik felan oluyor diye ama[/quote]
abi cok fazla ya . ben aylik harcamami en fazla 500 euro sinirlamasi koydum ki imkanlar onu gosteriyor bakalim napcaz 77 mi Agzindan yeller alsin kardes ya:o

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Prş Haz 02, 2011 11:55 pm

Dil kursu boyunca ortalama 30 euro, Universite\'ye baslayinca ortalama 65 euro aylik. Turkiye\'de ailenizin sosyal guvenlik sigortasi varsa eger bir kagit cikartarak bu ucreti her ay odemekten kurtuluyorsunuz diye birsey okumustum. Arastirmak gerek..

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Cum Haz 03, 2011 12:10 am

Dil kursu boyunca ortalama 30 euro, Universite\'ye baslayinca ortalama 65 euro aylik. Turkiye\'de ailenizin sosyal guvenlik sigortasi varsa eger bir kagit cikartarak bu ucreti her ay odemekten kurtuluyorsunuz diye birsey okumustum. Arastirmak gerek..[/quote]
onemli bir konu.lutfen yonetici arkadaslar bi arastrsin :ap

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Cum Haz 03, 2011 12:23 am

O kadarini bilmiyorum maalesef (:[/quote]

Sanirim ayni, yani o kadar arastirmadim acikcasi ama fazla bir fark oldugunu sanmiyorum.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Haz 03, 2011 4:19 am

Dil kursu boyunca ortalama 30 euro, Universite\'ye baslayinca ortalama 65 euro aylik. Turkiye\'de ailenizin sosyal guvenlik sigortasi varsa eger bir kagit cikartarak bu ucreti her ay odemekten kurtuluyorsunuz diye birsey okumustum. Arastirmak gerek..[/quote]
onemli bir konu.lutfen yonetici arkadaslar bi arastrsin :ap[/quote]

" monatliche Krankenversicherung 64,77 Euro und die
monatliche Pflegeversicherung 11,64 Euro bzw. 13,13 Euro (fur Kinderlose ab 23 Jahren). "

Yani eger dil kursunda degil,23 yasindan kucuksen ve AT 11 belgesini alamazsan aylik 64,77 Euro + 11,64 Euro...
23 yasindan itibaren 64,77 Euro + 13,64 Euro.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Cum Haz 03, 2011 8:51 am

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:
onemli bir konu.lutfen yonetici arkadaslar bi arastrsin :ap[/quote]

" monatliche Krankenversicherung 64,77 Euro und die
monatliche Pflegeversicherung 11,64 Euro bzw. 13,13 Euro (fur Kinderlose ab 23 Jahren). "

Yani eger dil kursunda degil,23 yasindan kucuksen ve AT 11 belgesini alamazsan aylik 64,77 Euro + 11,64 Euro...
23 yasindan itibaren 64,77 Euro + 13,64 Euro.
[/quote]

Turkiye\'de ailenizin sosyal guvenlik sigortasi varsa eger bir kagit cikartarak bu ucreti her ay odemekten kurtuluyorsunuz diye birsey okumustum. Arastirmak gerek..bu konu hakkinda bir dusunceniz ?hmmm

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Haz 04, 2011 3:25 am

Evet cevapta yazdim,AT 11 belgesi..Sitede aciklanmisti daha once.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

ISTANBULsamak

Mesaj gönderen ISTANBULsamak » Cmt Haz 04, 2011 2:07 pm

Arkadaslar bu saglik sigortasi odememek icin mutlaka her somestr AT11 belgesi alin Almanyada sigortadan muaf oluyorsunuz. Seneye vurunca 750 euro civari bir meblag yapiyor ki bu rahat bir aylik daha gecinebilmemiz demek! Bunun da dezavantaji her somestr sizin icin ailenizden birisinin bu AT11 belgesini almasi gerekiyor ve sizin bu belgeyle her somestr uniye sigortadan muaf oldugunuzu kanitlamaniz gerekiyor. Her doktora gideceginizde AOK dan mesela bi belge almaniz gerekiyor AOK karti yerine kullaniyorsunuz diyeyim.
Esek alim olmaz tas tasimakla tekkeye,insan adam olmaz gitmek ile Mekke'ye...

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Cmt Haz 04, 2011 4:57 pm

[quote]ISTANBULsamak tarafindan yazilan metin:
Arkadaslar bu saglik sigortasi odememek icin mutlaka her somestr AT11 belgesi alin Almanyada sigortadan muaf oluyorsunuz. Seneye vurunca 750 euro civari bir meblag yapiyor ki bu rahat bir aylik daha gecinebilmemiz demek! Bunun da dezavantaji her somestr sizin icin ailenizden birisinin bu AT11 belgesini almasi gerekiyor ve sizin bu belgeyle her somestr uniye sigortadan muaf oldugunuzu kanitlamaniz gerekiyor. Her doktora gideceginizde AOK dan mesela bi belge almaniz gerekiyor AOK karti yerine kullaniyorsunuz diyeyim.[/quote]

Mesela Bizim SSK guvencemiz var benim oncelikle sosyal sigortalara mi bunu belirtmem gerekiyor ? ne lazim..