Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Hannover Universitesi Makina Muhendisligi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
semih21

Mesaj gönderen semih21 » Cmt May 28, 2011 2:18 am

Merhaba,

Ben Mannheim da DSH2 yi yeni aldim. Su an Universite secim asamasindayim

Hannover Universitesinde Makina Muhendisligi okumayi dusunuyorum. Sizce dogru bir tercih mi???

Hannover Universitesi Makina Muhendisligi bolumu hakkinda bilgisi olan arkadaslar beni bilgilendirirlerse sevinirim.

Hannover Universite olarak gercekten cok cok zor mudur ??? TU Munchen veya Stuttgart ile ayni seviyedemidir ???

Bir arkadas bana sakin Hannover Universitesine Maschinenbau okumaya gelme burada Abschlussquote yani mezun olan ogrenci

sayisi cok az dedi. RWTH Aachen da bile Maschinenbau dan mezun olan ogrenci sayisi Hannover Uni ye gore daha fazlaymis.

Siz bu konuda ne dusunuyorsuz arkadaslar. Sizce Hannover Uni ye gelmek mantikli mi???

Yoksa Makina Muhendisligi konusunda Universite veya Teknik Universite olarak bana nereleri tavsiye edersiniz...

(Not: Hannover Uni hakkindaki olumlu ve olumsuz butun dusuncelerinizi paylasirsaniz cok memnun olurum.)

Lutfen cok acil cevaplarinizi bekliyorum arkadaslar...

Saygilarimla,,

semih21

Mesaj gönderen semih21 » Cmt May 28, 2011 4:06 pm

Merhaba,,,

Peki Sizce Hannover Universitesi Makine Muhendisligi konusunda dogru bir tercih mi???

Hannover Universitesinin olumlu ve olumsuz yonleri size gore nelerdir ???

Stuttgart Universitesinde Maschinenbau egitimi sizce Hannover Universitesine gore daha mi??? zordur???

(Not: Stuttgart Universitesinin kalitesi veya zorlugu icin lutfen Mercedes-Benz in merkezinin Stuttgart ta olmasini bir olcut olarak almayalim. Cunku ona bakarsaniz eger RWTH Aachen neredeyse Almanyada bir numara ve sadece bir kasaba universitesi....)

Siz benim yerimde olsaydiniz DSH2 yi yeni gecmis bir ogrenci olarak Almanyada Makine Muhendisligi egitimi konusunda hangi Universite veya Teknik Universiteleri tercih ederdiniz???

Cevaplarinizi bekliyorum arkadaslar...

Saygilarimla,,,

omier93

Mesaj gönderen omier93 » Cmt May 28, 2011 6:07 pm

Selam Semih

Ben Uni Hannoverde Makina okuyorum ve daha once Aachen\'da da kaldim dil kursu icin belki biraz yardim edebilirim.

Aachen\'da hic universite okumadim, ama okuyan arkadaslarim vardi, cok fazla yakiniyolardi.. Zaten bi donemde bin e yakin makina ogrencisi mi ne aliyolardi. Mezun olma orani 4te1 diye duymustum gozum korkmustu dil kursundan sonra Aachen da kalmayi hic dusunmedim.

Hannover\'e gelirsek..

Ben 2009 da Uni\'ye basladim. Benim zamanimdaki Prufungsordnung daha kolaydi. Hala o sisteme gore okuyorum.

Ama 2010da gelen arkadaslar icin degisti durum biraz daha zorlastirdilar.

Simdiki sinav yonetmeligine gore, her semester 15kredi toplamak zorundasin, ya da bir donem 20 kredi topladin, o halde diger donem minimum 10kredi toplicaksin,ve sadece 2 kere toplayamama sansin var sanirim. Ama hemen hemen her donem tum derslerin sinavlari yapiliyor, Yani kis semesterinda kaldigi bi dersi yazin olabiliyosun.
(Bu Prufungsordnung ile ilgili yazdiklarim buyuk ihtimalle boyledir ama yine de benim meselem olmadigi icin cok fazla arastirmadim..)

Derslere gelince,
Dersler acikcasi bence cok zor degil. Yani her sinava adam akilli calistigin zaman bi iki ders disinda cok da zorlanmiyosun.

Uni Hannover in en ama en kotu ozelligi, Harc parasinin donemklik 800€ olmasi..

Cogu eyalette bu harc parasi yokken Uni Hannover\'de hala var maalesef..

Sehir olarak Hannover, ne cok buyuk ne cok kucuk.. Orta halli bir yer.. Ama Aachendan her halukarda daha buyuktur.

Stuttgart Universitesine de gitmeyi dusunmustum ama cok zor olabilir diye vazgecmistim.. Cok da arastirmadim acikcasi..

Yine sorun olursa elimden geldigince yardim etmeye calisirim..

semih21

Mesaj gönderen semih21 » Cmt May 28, 2011 10:28 pm

Merhaba,,,

Cevabinizi icin ve beni bu Hannover Universitesindeki Prufungsordnung degisikligi konusunda bilgilendirdiginiz icin oncelikle cok tesekkur ederim.

Su an Hannover Universitesinde oldugu gibi her donem belli bir miktar kredi toplama zorunlulugu gercekten biraz kafa karistirici.

Cunku insan hasta olabilir yada olmasi gereken ders uygun donemde acilmaya bilir. Veya kotu bir Hocaya denk gelinebilinir...

Bunun yanisira o zaman Hannover Universitesi yeni gelen ogrencilere firsat esitligi saglamiyor.

Cunku 2010 yilina kadar boyle bir uygulama olmadigini soyluyorsunuz. 2010 dan once gelenler rahat bir sekilde hicbir baski altinda

kalmadan egitimlerine devam ediyorlar. Gercekten bence boyle bir Prufungsordnung degisikligi durust ve tarafsiz bir karar degil!!!!

Bu sekilde belli bir kredi zorunlulugu olmadan ve yil sinirlamasi olmadan sizce Almanyada hangi iyi bir Universite veya Teknik

Universitede Makina Muhendisligi okunulabilinir ???

Cevaplarinizi bekliyorum arkadaslar,,,

Saygilarimla,

omier93

Mesaj gönderen omier93 » Pzr May 29, 2011 12:05 am

Yalniz soyle de bi durum var, 15 kredi ya da tum donemlerin ortalamasi 15 olmasi kuralinin yani sira bi avantaj var, istedigin kadar sinava girebiliyosun soyle acikliyim,

bazi unilerde, (aslinda cogunda) sinavini gecemedigin dersin sinavi tekrardan 1 ya da 2 kere extradan olabiliyosun, basaramazsan okuldan atiliyosun..

tamam belki 2010 da biraz zorlastirmislar ama diger tum bolumler neredeyse, hep bu sekilde isliyodu, hatta cok daha zor olanlari vardi, makina rahatti baya, fakat simdi ise digerleriyle esit ya da az avantajli oldu..

ornegim, bizim unive wirtschaftingenieur diye bi bolum var, turkcesi isletme muh ya da endustri muh diye gecer, o bolumde her donem butun sinavlara girmek zorundasin ve kaldigin bi dersi extradan bir kere olabiliyosun, ucu ucuna kacirirsan sozlu hakkin da yok, direkt atiliyosun..

yine hannover digerlerine gore biraz daha rahat olabiliyo..

bi matematik dersi, ki iclerinden en kolay derslerden biri bu, 8 kredi getiriyo, bunu gecen biri 2 ders + 1 labaratuar ya da +1 cizim yapsa 15 krediyi rahat toplayabiliyo.. eger onceden staj yapmissan ya da turkiyeden cakma bi staj belgei ayarlayip onu burada kabul ettirirsen 15 kredi hemencecik hesabina gecer..
ayrica universitenin sagladigi, dil kurslari var hemen hemen her dil icin.. bu extra bi olay, sirf o kursa katildigin icin sectigine dile gore 6 kredi hediye verdikleri oluyo..

iste boyle aklima gelenleri yaziyorum

uni secerken bence en onemli olay prufungsordnung..

semih21

Mesaj gönderen semih21 » Pzr May 29, 2011 5:35 pm

Merhaba,,,

TU Berlin i hic dusunmedim ama Hannover Universitesine gore Maschinenbau bolumunun daha zor oldugunu duydum...

Sizin bu konuda bilginiz var mi???

semih21

Mesaj gönderen semih21 » Pzr May 29, 2011 7:37 pm

[quote]omier93 tarafindan yazilan metin:
Yalniz soyle de bi durum var, 15 kredi ya da tum donemlerin ortalamasi 15 olmasi kuralinin yani sira bi avantaj var, istedigin kadar sinava girebiliyosun soyle acikliyim,

bazi unilerde, (aslinda cogunda) sinavini gecemedigin dersin sinavi tekrardan 1 ya da 2 kere extradan olabiliyosun, basaramazsan okuldan atiliyosun..

tamam belki 2010 da biraz zorlastirmislar ama diger tum bolumler neredeyse, hep bu sekilde isliyodu, hatta cok daha zor olanlari vardi, makina rahatti baya, fakat simdi ise digerleriyle esit ya da az avantajli oldu..

ornegim, bizim unive wirtschaftingenieur diye bi bolum var, turkcesi isletme muh ya da endustri muh diye gecer, o bolumde her donem butun sinavlara girmek zorundasin ve kaldigin bi dersi extradan bir kere olabiliyosun, ucu ucuna kacirirsan sozlu hakkin da yok, direkt atiliyosun..

yine hannover digerlerine gore biraz daha rahat olabiliyo..

bi matematik dersi, ki iclerinden en kolay derslerden biri bu, 8 kredi getiriyo, bunu gecen biri 2 ders + 1 labaratuar ya da +1 cizim yapsa 15 krediyi rahat toplayabiliyo.. eger onceden staj yapmissan ya da turkiyeden cakma bi staj belgei ayarlayip onu burada kabul ettirirsen 15 kredi hemencecik hesabina gecer..
ayrica universitenin sagladigi, dil kurslari var hemen hemen her dil icin.. bu extra bi olay, sirf o kursa katildigin icin sectigine dile gore 6 kredi hediye verdikleri oluyo..

iste boyle aklima gelenleri yaziyorum

uni secerken bence en onemli olay prufungsordnung..

[/quote]

Merhaba,

Peki normal bir akademik donemde ogrenci butun derslerin hepsini gecmenin mumkun oldugu en az notla gecerse toplamda

ogrenci kac kredi toplamis olur ???

Sinavlarda puanlama ve gecme notu nasil oluyor ??? Bir sinavi basarabilmek icin en az yuzde kac puan toplamak gerekir ???

Ayrica su an Hannover Uni Maschinenbau Bachelor programini bitirebilmek icin belli bir yil sinirlamasi var mi???

Varsa maximum kac yila kadar ogrenciyi Immatrikulation yapabiliyorlar???

Bunun yanisira bana Almanyada Makina Muhendisligi egitimi konusunda hangi Universiteleri tavsiye edersiniz ???

(Not: Henuz Prufungsordnung lari degistirilmemis zorlastirilmamis olanlari benim icin oncelikli tercih sebebidir. )

Beni bu konularda bilgilendirirseniz sevinirim...

Saygilarimla,,,

omier93

Mesaj gönderen omier93 » Pzr May 29, 2011 8:19 pm

Baska unileri bilemem, hatta dedigim gibi kendi bolumumdeki yeni degisiklikleri bile tam bilmiyorum..

Max. kac sene okul uzatabilirsin bi fikrim yok..

Yaklasik olarak her donem 30kredi tutuyo, kimi 28 kimi 32 falan.. boyle degiskenlik gosterebiliyo tabi..

En dusuk notla gecersen 4 ile gecmis oluyosun, sinavdan sinvava gore degisiyo gecme notu o sinavin yuzde kacinin gerekli oldugu.
Ama bazi derslerde, turkiyedeki Can Egrisi dedikleri sistem uygulanabiliyo, yani gecme puani genelde asagi cekiliyo.

Baska unileri tavsiye etme konusuna gelince;

Alman Universitelerini birbirinden ayiran cok buyuk ucurumlar oldugunu dusunmuyorum. Tabi belli basli farklar vardir ama sonucta Almanyada belli bi standarti yaklamislar bence, yani turkiyedeki Bogazici ile Anadoludaki vasat bi universite kiyaslanamaz belki, almanyada bu olayin oldugunu sanmiyorum.

Universite secerken sadece sunu soyleyebilirim;

Sehrin Nufusu cok ama cok onemli, buyuk sehir demek cok sayida arkadas cok fazla sosyal imkan demek. Cunku burada ortalama 5 sene kalacagimizi dusunursek, ne kadar huzurlu olursak o kadar iyi olur.
Kesinlikle ama kesinlikle cok ufak bi sehre gitme, cok yalniz kalirsin. Universite tek basina bitmiyor.
Nasil bi mizacin var bilemem ama ben yabancilarla cok iyi arkadaslik yapamiyorum. Etrafimdaki arkadaslarin cogu Turk, ya da Turkiyeden gelmeler.. Bu sayede kendimi Turkiyede okuyo gibi hissediyorum bu da beni rahatlatiyo cok skinti cekmiyorum.

Baska bi etken de dedigim gibi Prufungsordnung.

yani bence, Prufungsordnung>Sehrin Buyuklugu>Studiengebuhr seklnde siralayabilirim dikkat onceligini..

semih21

Mesaj gönderen semih21 » Çrş Haz 01, 2011 1:13 am

Merhaba,

Beni bu konuda bilgilendirdiginiz icin cok tesekkur ederim.

Saygilarimla,,,