Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Az ve tek tip evrakla vize basitlestirilecek..

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
ebge

Mesaj gönderen ebge » Cum May 20, 2011 10:55 am

Turkiye’nin AB tam uyelik surecinde en buyuk tartisma konularindan biri olan ‘Turk vatandaslarina vize’ uygulamasi basitlestiriliyor. Yeni uygulamaya gore AB ulkelerinin konsolosluklari tek tip ve daha az sayida evrakla vize verecek. Vize islemleri en gec 15 gunde tamamlanacak.

AVRUPA Birligi (AB), Temmuz ayindan itibaren Turklere vize alimini ‘basitlestirme’ uygulamasina baslayacak. Uygulamayla ilgili talimatin Turkiye’deki butun AB Konsolosluklarina gonderildigi ve Temmuz ayindan itibaren baslayacagi aciklandi. ‘Basitlestirme ve Uyumlastirma’ adi altinda yeni vize politikasinin uygulanacagi, yeni uygulamanin vize alim suresini kisaltacagi bildirildi. AB Komisyonu’nun Genislemeden Sorumlu Temsilcisi Stefan Fule, onceki gun aralarinda Turk is adamlarinin da bulundugu bir toplantida yaptigi konusmada, Turkiye’de vize konusundaki ‘sabirsizligin’ farkinda oldugunu belirterek, ‘Temmuz ayindan itibaren yeni uygulamaya geciyoruz’ aciklamasi yapti. Fule, mevcut vize rejimine ragmen Avrupa’daki Turk iscileri ve Turk is adamlarinin Avrupa ekonomisine buyuk katki sagladigini belirterek, AB’nin Adalet ve Icisleri Konseyi’nin vize konusunda ‘yeni bir perspektif’ ortaya koydugunu soyledi. Fule, Temmuz ayindan itibaren vize alimini ‘basitlestirecek’ bu uygulamanin, vizelerin tamamen kaldirilmasi surecindeki ‘ilk adim’ oldugunu soyledi.
Daha az belge, daha kisa sure
AB ulkelerinin Temmuz ayindan itibaren uygulamaya koyacagi ‘vizelerin basitlestirilmesi’ politikasi, Turkler acisindan yenilikler getiriyor. AB Komisyonu Temsilcileri, vizelerin daha cabuk ve daha kolay alinacagini belirterek, bu adimin ‘Vizelerin Kolaylastirilmasi’ oncesindeki adim oldugu, vizelerin kolaylastirilmasina gecisin daha cabuk olacagini kaydettiler. Temmuz ayindan itibaren konsolosluklara giden Turk vatandaslarinin ‘Vizelerin basitlestirilmesi ve uyumu’ cercevesinde karsilasacaklari yenilikler sunlar:
Vizeler icin istenen belgeler ‘en aza’ indirilecek. Vize basvurusunda talep edilen belge sayisi asgariye inecek.
Vize basvurusu yapildiktan sonra islem suresi 15 gunu gecmeyecek.
Vizelerin alinacagi ornegin Fransiz veya Alman konsolosluklarinda doldurulan belgeler farkli sorular ve farkli konulardan olusabiliyor. Yeni uygulamayla vize icin basvuranlara tum konsolosluklar ‘tek tip belge’ doldurulmasini isteyecek.
Vizelerin reddedilmesi halinde reddetme gerekcesi acikca dile getirilecek. Daha once herhangi bir gerekce soylenmiyor ve sadece ‘Vizeniz reddedildi’ seklinde bir ifade yer aliyordu.
Daha sonraki asamada ise belirli meslek gruplarina uzun sureli vize verilmesi ve vize ucretlerinin yariya indirilmesi gibi uygulamalar bulunuyor.

AB vizesi icin basvuru ucreti 35 Euro’ya inecek

VIZEDE kolaylastirma Turk vatandaslarina ileride su avantajlari saglayacak:
AB vizesi icin basvuru ucreti, 60 euro yerine 35 euro olacak.
12 yasindan kucuk cocuklar, emekliler, engelliler, ogrenciler, gazeteciler, sivil toplum orgutu temsilcileri ve AB’de yakin akrabasi bulunanlar vize ucretinden muaf tutulacak.
Vize basvurusunda talep edilen belge sayisini azaltan ve islem suresini azami 10 gun olacak sekilde kisaltan anlasmayla, isadamlari ve TIR suruculeri gibi AB’ye *** *** seyahat eden meslek gruplari icin uzun donemli ve cok girisli vizeler verilecek.

Once basitlestiriliyor sonra kolaylastirilacak

TEMMUZ ayinda baslatilmasi ongorulen ‘Vizelerin basitlestirilmesi ve uyumlastirilmasi’ sureci, muafiyet oncesinde hayata gecirilmesi ongorulen ‘Vizelerin Kolaylastirilmasi’nin gecikmesi nedeniyle baslatiliyor. Turkiye uzerinden AB ulkelerine kacak olarak gecen yabancilarin Turkiye’ye iadesini ongoren ‘Geri Iade Anlasmasi’nin AB tarafindan imzalanmasina ragmen, Turkiye ‘Vizelerin tamamen kaldirilmasi’ icin bir ‘muzakere’ sureci baslatilmasini ve bunun icin AB Komisyonu’nun yetkili kilinmasini talep etmisti. AB ise henuz bu yetkilendirmeyi yapmadi. Bu nedenle, Turk vatandaslarina vize kolayligi uygulamasina gecilemedi. AB simdilik ‘Basitlestirme’ uygulamasinin hayata gecirilmesine karar verdi.

Hurriyet Gazetesi-Zeynel Lule (alinti)

barca-1986

Mesaj gönderen barca-1986 » Cum May 20, 2011 11:43 am

buna cok ama cok sevindim...bende temmuzdan sonra basvuru yapicam zaten
Eger Orta Sahanizda XAVI-INIESTA varsa mac btimistir...

EmRe67

Mesaj gönderen EmRe67 » Cum May 20, 2011 12:10 pm

Eger boyle bir sey hayata gecilirse gercekten super olur vizelerin 15 gun icinde sonuclandirilmasi,belgelerin aza indirilmesi,ogrencilerin ucret alinmayacagi, en onemliside kafalarina gore red cevabi vermeyecekleri ve red verdikleri gerekceyide acik bir sekilde aciklamaya kavusturacaklari :lol:lol:ap:ap
@@EmRe@@

denizby61

Mesaj gönderen denizby61 » Cum May 20, 2011 12:15 pm

Mukemmel bir haber.umarim isimiz kolaylasir. Herkese hayirli olsun...

ebge

Mesaj gönderen ebge » Cum May 20, 2011 12:19 pm

Bunun icin gec bile kalindi. Bende cok seviniyorum. :)

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Cum May 20, 2011 1:59 pm

Super ! Umarim, gercek olur.. :yummy
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Cum May 20, 2011 2:21 pm

[quote]Okyanus tarafindan yazilan metin:
bu hurriyet gazetesi cok salliyor gercekten... niye kolaylastirsinlarki adamlar turk gormemek icin elinden geleni yaparlarken? inandirici gelmedi bana.[/quote]

Hurriyet gazetesi oldugunu gormemistim, niye yaptin ki bunu?!

Evet, Hurriyet ise lafimi geri aliyorum, genelde asparagas haber oluyor.. :)
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

caglar_928

Mesaj gönderen caglar_928 » Cum May 20, 2011 3:31 pm

ben o bize gorusmesinde almanlarin bize bakisini gordukten sonra bana hic anadirici gelmedi pembe bir ruya sadece herhalde :)

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Cmt May 21, 2011 11:22 am

Surekli haberler cikiyor vizeler kalkacak vizelerle ilgili kolayliklar saglanacak diye ama nedense gun gectikce zorlasiyor isler hmmm
Mezardakilerin pisman olduklari seyler icin,dunyadakiler birbirlerini yiyor ...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt May 23, 2011 8:00 pm

Oyle zannediyorum ki maksimum bes yil icerisinde Turklere vize uygulamasi kaldirilacak.:)
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Sal May 24, 2011 7:15 pm

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:
Oyle zannediyorum ki maksimum bes yil icerisinde Turklere vize uygulamasi kaldirilacak.:)[/quote]

Abi vallahi ben hic sanmiyorum ama umarim dedigin gibi olur:ap:ap
Mezardakilerin pisman olduklari seyler icin,dunyadakiler birbirlerini yiyor ...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal May 24, 2011 9:04 pm

Birseyler mecburen degisecek...Eski pasaportlar aslinda 2015 \'e kadar gecerliydi ama sonradan yeni duzenlemeyle karar degistirip bir anda herkesin pasaportlarini degistirmelerini istediler ve sureyi 2011\'e cektiler.
Vize kalksa dahi Schengen ulkelerinde turist olarak en fazla 3 ay kalinabilecek.Yani ogrenciler icin yeni vize gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal May 24, 2011 9:04 pm

Birseyler mecburen degisecek...Eski pasaportlar aslinda 2015 \'e kadar gecerliydi ama sonradan yeni duzenlemeyle karar degistirip bir anda herkesin pasaportlarini degistirmelerini istediler ve sureyi 2011\'e cektiler.
Vize kalksa dahi Schengen ulkelerinde turist olarak en fazla 3 ay kalinabilecek.Yani ogrenciler icin yeni vize gerekiyor.
Kaldi ki yesil pasaportu olanlar Schengen ulkelerine istedikleri gibi girebilirler ,Yunanistan daha gecen yillara kadar yesil pass icinde vize istiyordu ama son 1 yildir istemiyor..

Dahasi Yunanistan onumuzde ki bir kac yilda vizeleri (3 aylik) kaldiran ilk ulke olabilir.