Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da hukuk ve uluslararasi iliskiler egitimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
denizby61

Mesaj gönderen denizby61 » Sal May 10, 2011 4:09 pm

Yeniden herkese merhaba. Oncelikle boyle essiz bir siteyi kurarak bizleri ellerinden geldigince aydinlatmaya calisan degerli yonetici arkadaslara tesekkur ediyorum. Bu yil ygs\'ye girmistim. Bekledigim gibi gecti ve eger lys\'de bekledigim gibi gecerse, hukuk veya uluslararasi iliskiler bolumlerinden birini okumak icin Almanya\'ya gelmeyi planliyorum. Tabi ki onceligim hukuk. Benim hukuk icin merak ettigim bazi hususlar var. Egitiminin cok cok zor oldugunu biliyorum ama ne gibi sartlar ariyorlar hukuk ogrencilerinde. Ben bu yil Eylul\'de gelip essen\'de dil kursuna gitmek istiyorum. Kaydimi sinavdan sonra rheinland\'a yapmayi dusunuyorum. Benim asil ogrenmek istedigim, hukuk veya uluslararasi iliskilerin Almanya\'da ki gecerliligi ve egitim sekli nedir? Az zamanim kaldi ve ben yavas yavas islemleri halletmek istiyorum. Almanya\'da egitim konusunda oldukca ciddiyim, 10 yillik pasaport bile cikardim dun:) zaten sitede daha cok okumayi tercih ediyorum, surekli yazip arkadaslari mesgul etmek istemem. Benim suanda a1 almancam var ve Almanya\'da da ilerletecegim. Universitelerin kabul sartlarinin degisiyor oldugunu duydum. Peki bana bu iki bolumden biri icin hangi uni. Kabul verir(westfalya eyaletinde) birde ben dil kursunun sabah bolumune gitmek istiyorum, ama Eylul kurunda dersler galiba oglen veriliyor. Bunun sabah olani varmi yine Eylul\'de. Baya uzun oldu ama aklima takildikta yine bu basliktan sorarim. Simdiden cevaplariniz icin tesekkur ederim...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal May 10, 2011 7:36 pm

Merhaba denizby61,sitemiz hakkinda ki guzel yorumlarin icin tesekkurler.

Bahsettigin her iki bolumunde Almanya\'da gecerliligi var elbette.
Egitim sekli ise Bachelor.
Jura\'dan baslayim.Bolum hakkinda bilgim yok ama bolumden mezun olmus ve suanda calisan bir Alman arkadasim var.Kendisi alaninda gercekten cok iyi ve bilgili, Alman Anayasasi\'nda ki kanun maddelerini neredeyse tek tek ezbere biliyor.
Ondan edindigim bilgiye gore Jura gercekten Almanya\'da zor bolumlerden biri.NC uygulamasi var. ( NC ile ayrintili bilgi sitede ,makaleler bolumunde bulabilirsin )
Almancan cok cok cok gelismis ve iyi olmali..Ozellikle Fachdeutsch dedikleri meslek koluna bagli kelimeleri cok iyi bilmen gerekli..Kanunlari ,ozellikle Almanya kanununu iyi bilmen gerekir.
Daha sonra Turkiye\'ye dondugunde kanunlar farkli olacagindan buyuk bir sorun/stresle karsilasabilirsin.
En onemlisi Jura yani Hukuk bolumunu bitirdikten sonra Turkiye\'de ki ALES veya KPSS gibi sinavlara benzer bir sinav olan "Staatsexamen" denen sinava girmen lazim ki herhangi bir yerde is bulup calisabilesin ve bu sinav gercekten zorlayici bir sinav.
Altta ki linki tiklarsan NRW eyaletinde ki universitelerin listesi cikiyor buradan her universiteye ayri ayri bakip Jura bolumunu arayabilirsin;
Tum universitelerin sayfalarinda Ingilizce dil secenegide var.
Eger Almanca bakmak istiyorsan yapman gereken uni sayfalarinda ilk once Studium , Studieninteressierte, Studienangebot fur auslaendische Bewerber ya da Studienangebote ya da Studiengaenge A-Z
sirasiyla tiklaman.

http://www.nrwbank.de/de/bildungsfinanz ... rsitaeten/

Uluslararasi Iliskiler\'e gelince.
Bende bu bolumde okumak istiyorum ve basvurularimi yavas yavas NRW\'de ki universitelere yapiyorum.Bu bolumde de gene NC uygulamasi var.
Almanya\'da Uluslararasi Iliskiler bolumu genelde Master\'da var.1-2 Universite Bachelor olarak egitim veriyor ve 1 universite de bu bachelor egitimi Ingilizce...Almanca zorunlulugu yok.
Onun disinda bu bolum Almanya\'da Politikwissenschaft olarak geciyor..Koln Uni\'sinde sadece Politik..
Derslerin icerigi Uluslararasi Iliskileri kapsayacak sekilde cok yonlu.Sadece Siyaset Bilimi gibi gibi degil.
Bir cok universitede bu dali okumak icin kombinasyon sarti kosuyor yani Politikwissenschaft\'in yaninda kendilerinin verdikleri bir liste var bu listede yer alan bir ikinci bolumude almak zorunda kaliyorsun.Mesela Sozialwissenschaften / Sosyal bilimler derslerinide aliyorsun.
Dersler Almanca agirlikli ama tabi ki ilerleyen senelerde Ingilizce sinavlar,metinler vs de gormeye basliyorsun.
Derler genellikle ; Politik Sistem ve Kulturler , Globallesen Dunya\'da Politika ,Isletme Yonetimi , Politikada Arabuluculuk , Dunya da ki gelisim ve buyume problemleri gibi moduller var.\'
Gene Almanca\'yi cok iyi bilmen ve yazman gerekli.
Cunku bu bolumde sozler senin enstrumanlarin ve teknik bolumlere nazaran cok daha fazla okumali ve konusmalisin.
NRW\'de ki hemen hemen her universitede bu bolum var.
Gelsenkirchen ve adini suan hatirlamadigim bir Fachhochschule\'de bu bolumler Ingilizce - Bachelor olarak okutuluyor.
Dortmun Uni\'sinde Politika ile ilgili bir bolum yok,onun disinda hemen hepsinde var.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

denizby61

Mesaj gönderen denizby61 » Sal May 10, 2011 7:55 pm

Tekin kardesim cok tesekkur ederim verdigin bilgiler icin. peki dil kursu icin bir bilgin varmi, yoksa dil kursuyla iletisime mi gecmeliyim.

denizby61

Mesaj gönderen denizby61 » Sal May 10, 2011 8:03 pm

bu arada benim lise diploma notum 4.09 NC uygulamasina gore bana faydasi olabilir mi?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal May 10, 2011 11:39 pm

4.09 iyi bir puan.
Dil kursu ile kendin iletisime gecebilirsin.Sahibi ve bazi calisanlari Turk :)

EmRe67

Mesaj gönderen EmRe67 » Cum May 13, 2011 5:37 pm

info@unitutor.de

Bu adrese e mail atabilirsin veya +49 (0) 201 - 10 26 731 bu numarayi arayabilirsin...

Yanilmiyosam Gurkan abi Turkiye bolumune bakiyor o yardimci olur:)
@@EmRe@@

alp22

Mesaj gönderen alp22 » Pzr May 15, 2011 4:53 pm

almanyada lisans seviyesinde hukuk okumak pek makul olmasa gerek.bu konuda daha oncede birseyler yazildi cizildi.ama ozetleyecek olursak.
1-lisans egitimin sonrasi burda kalmayi dusunuorsan,tekinin dedigi sinava girmen gerekcek.birincisi bu kolay degil,ikincisi gecsen de sen tum davalara giremezsin.alman vatandasi olmadigin icin sadece sulh hukuk mahkemeleri seviyesindeki davalara bakabilirsin.yani onun icin de burda hukuk okumaya degmez.kimse de seni calistirip para vermez.yok ben cok iiyim diorsan ,o arada bir cok ozellik katarim kendime beni alirlar diorsan gel.
2-lisans sonrasi turkiyeye donceksen,kanunlar degisik.sana ne faydasi olcak bilmiyorum.yine bi yerde is bulur musun kesin birse solemek zor.belki uluslararasi bi firmada ,ya da almanya turkiyede ortak calisan hukuk burolarinin turkiye ayaginda sanslisan is bulursun.

bi konuyu piyasayi az cok bilen biri olarak sana turkiyede kalmani tavsiye edbilirim.yeditepe bilgi gibi unilerde hukuk oku.istemesen de ingilizcen olcak.anadilinde okucagin icin cok zorlanmicaksin.bu unilerden mezun oldugun icin emin ol aranan avukat olcaksin.biraz disini *** calis.buralara burslu girmeye calis.sonrasinda almanyada master yaparsan daha makul olur die dusunuorum

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr May 15, 2011 6:32 pm

Illa adilye saraylarinda calismak zorunda degil hukuk okuyanlar..Benim yakin arkadasim thyssenkrupp denilen firmada calisiyor ve sanirim 3500 Euro maasli.
Yani Almanya\'da uluslararasi calisan sirket sayisi Turkiye\'de kinden fazla.Bunlarda cok fazla avukat ariyorlar,is hukuku vs gibi dallarda uzmanlasabilirsin.
Ve her buyuk sirketin azinsanmayacak sayida guzide avukatlara ihtiyaci var.

Turkiye\'ye dondugunde\'de illa mahkemede calismak durumunda degilsen kolay adapte olursun ama aksi halde sanirim TCK yi ogrenmen gerekecek.

denizby61

Mesaj gönderen denizby61 » Pzr May 15, 2011 6:55 pm

bu gidisle sanirim uluslararasi iliskilere basvuracagim. universite ise duisburg-essen :)

alp22

Mesaj gönderen alp22 » Pzr May 15, 2011 8:06 pm

valla sinirli temsil ehliyetine ragmen ben gene de almanyada avukatlik yapcam dien varsa cok buyuk bir risk alir.nie ole dedigimi sulh hukukun ne oldugunu bilen daha ii anlar.uluslararasi bir buroda is bulunur mu.bulunur ama ben oyle bir buroda caliscam dien kisiye buyuk burolarin sitelerine girmesini tavsiye ederim.ordaki avukatlarin bilgilerine baksin.sonra kendini tartsin.bunlarda olandan fazlasi ben de var diorsa bu ise girissin.ama ben turkiyede ossye calismaya usendim burda mi aydinlanma yasicam die realist davranirsan daha mantikli is yapmis olursun..yoksa benm de arkadasin bi tanidigi bi buroda ise basladi .aylik 10 bin euro para aliyordu.az die de begenmiyordu.ama kolay da degil.

bu tur islerin kotu yonu ise soylentiyle secimi yapilcak seyler degil.arkadasim seni senden ii kimse bilemez.ben yaparim ,alman rakiplerimin arasindan siyrilir uluslararasi bir sirkette bi is koparirim die kendine guveniorsan dusunmeden gel.bu iste cok para var.
yani sirf bi yer olsun da ne olursa olsun die dusunme.bi kac avukatla otur konus.turkiyedeki avukat sayisina bak.almanyadaki hukuk mezunu sayisina bak.ne demek istedigimi daha ii anlicaksin.

denizby61

Mesaj gönderen denizby61 » Sal May 17, 2011 12:55 pm

Uluslararasi iliskilerden mezun olunca Almanya\'da hangi alanlarda calisabilirim. Umarim Turkiye\'deki gibi degildir. Burada bu bolumden mezun olanlarin yarisi bankaci oluyor. Almanya\'daki durum nedir?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş May 18, 2011 5:06 pm

Turkiye\'de ki durumun hemen hemen aynisi oluyor..Ama tekrar ediyorum Almanya\'da universitelerin %90\'inda Uluslararasi Iliskiler bolumu yok...
Politikwissenschaft var yani Siyasal Bilimler olarak geciyor ve Uluslararasi Iliskiler dersleri 2. , 3. somestirlarda okutuluyor.
Bu bolumu bitirenler ise Internationale Beziehungen ( Uluslararasi Iliskiler) bolumunde master yapabiliyorlar.

Is olarak brans bolumu olmadigi icin mezn olduktan sonra cok absurt alanlarda dahi calisabilirsin.
Banka - Fabrika - Otel - Konsolosluklar - Gazeteler - Politika ve Siyasi Patiler vs vs..

Bu bolumu okumak isteyenlere tavsiyem ilerisi icin belirli konularda profesyonellesmeleridir.Yani genelde Uluslararasi Iliskiler mezunu birisi hemen her konuda bilgi sahibi olan ama cozumu olmayan birisidir.
Bu yuzden bir branj uzerine yogunlasmak gelecekte meslek secimi icin iyi olacaktir.

denizby61

Mesaj gönderen denizby61 » Çrş May 18, 2011 5:17 pm

mesela sende bu bolumu okumak istiyorsun. senin ne gibi planlarin var. gelecekte almaya\'da mi devam etmeyi dusunuyorsun yoksa Turkiye\'ye mi donmeyi dusunuyorsun? sozel bolumler bana daha cok uyuyor.konusmayi seviyorum yani :)

onra

Mesaj gönderen onra » Cmt Haz 25, 2011 10:20 pm

selam bu kadar almanyada egitim alma isteginin olmasi gayet guzel ve sevindirici fakat bende almanyada hukuk master i icin LMU nun kapisini zorlayanlardan biriyim,yanlis anlama ama hukuk icin almanyaya geliceksen bence cok gereksiz bisiy yapmis olursun Turkiyede okulunu oku bitir sonra master doktora yapmaya gel inan sadece su almancayi ogrenmek ki en az 1 sene surer o bile adami cok fazla yipratiyor ki unutma burdaki rakipler gercekten saglam,benim tavsiyem okul dan once dil ile ilgi problemleri halletmen okul icin daha cok zamanin olucak :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Haz 27, 2011 9:33 pm

Almanya\'da hukuk okumak isteyen arkadaslar ; gerek egitiminiz sirasinca olsun gerek egitim sonrasi cok iyi bir Almanca\'ya ihtiyaciniz var.Okul bittikten sonra Staatsexamen dedikleri sinavda da basarili olmaniz sart..
Benimde tavsiyem eger cok iyi bir dil yeteneginiz varsa buyrun gelin ama aksi halde TR de okuduktan sonra Master\'a Almanya\'ya gelinebilir.

durangocer

Mesaj gönderen durangocer » Cum Eyl 07, 2012 2:42 am

Merhabalar,
Almanyada Uluslararasi Iliskiler okumak istiyorum. Bu bolum sonrasinda is bulma durumu zor mudur? B1 duzeyinde almancam var. Almanyaki dil okullarina 6 ay gitme durumunda yeterli seviyeye getirebilir miyim? Almanyada Uluslararasi Iliskiler bolumu okunmasini tavsiye eder misiniz? Bi de bu garantor belgesini Turkiyeden ayarlayabiliyor muyuz? Cevaplarsaniz cok ama cok sevinirim. Gercekten ihtiyacim var cunku

durangocer

Mesaj gönderen durangocer » Cum Eyl 07, 2012 3:14 pm

Peki Uluslararasi Iliskiler adinda bolum var mi ya da hepsi mi Politikwissenschaft olarak geciyor?

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Cum Eyl 07, 2012 7:25 pm

[quote]durangocer tarafindan yazilan metin:

Peki Uluslararasi Iliskiler adinda bolum var mi ya da hepsi mi Politikwissenschaft olarak geciyor?[/quote]

Politikwissenschaft o aynen ole geciyor bende o bolumune kayitliyim
So geht nicht !

mehmettt

Mesaj gönderen mehmettt » Pzr Eki 07, 2012 1:54 pm

mrb ben muhasebe iki yillik bitirdim lisansimi almanyada devam etmek istiyorum napmam gerekiyor bana yardimci olursaniz bi danismanla calismam gerekiyormus tm bilmiyorum

h0oney

Mesaj gönderen h0oney » Pzr Eki 07, 2012 2:29 pm

Bende Politikwissenschafta kabul aldimda sunu merak ediyorum , forumda okumustum vize ani deferinde birisi iktisata yerlesip mimarliktan kabul almis. Acaba dshvya testdaf sinavini verdikten sonra benim sansim ne ? Yanlis tercihin kurbaniyimda:(