Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Teknoloji fakulteleri \'LYS puani\' ile ogrenci alacak!

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
Serhan_

Mesaj gönderen Serhan_ » Cmt Nis 23, 2011 1:02 pm

Sitemizde Bir cok uyeyi ilgilendiren mesele Meslek liseleri ve muhendislik bolumleridir. Gectigimiz yil SAY-1 yani YGS1 puani ile muhendislik kazanabiliyorduk hemde hic puan kaybetmeden ustune ustelik alan kat sayi puani da ekleniyordu. Oysa Danistay Kotu haberi duyurdu ve Teknoloji fakultelerine Ygs ile girilen yurutmeyi durdurma karari aldi. Iste detayli aciklama.

Danistay Idari Dava Daireleri Kurulu, Mesleki ve Teknik Ortaogretim Kurumu ogrenci ve mezunlarinin, Teknoloji fakulteleri bunyesindeki muhendislik programlarina \'YGS-1\' puani ile ogrenci kabul edilmesine yurutmeyi durdurma karari verdi.

Uzmanlar karari olumlu bulurken, gec alinmis bir karar oldugu icin meslek lisesi ogrencilerinin psikolojilerini bozacagini soyledi.
Meslek lisesi ogrencilerinin universite okumasina yonelik gectigimiz yil acilan teknoloji fakultelerine ortak mufredattan olusan YGS puaniyla yerlesmek mumkundu. Ancak, Danistay Idari Dava Daireleri Kurulu, bu uygulamayi durdurarak bu fakultelere LYS puanlariyla girilmesine karar verdi. Bu durumda meslek lisesi ogrencilerinin bu bolumlere girmek icin haziran ayinda yapilacak LYS\'lere girmesi gerekiyor.

YOK\'ten yapilan aciklamada, "Teknoloji Fakulteleri bunyesinde yer alan muhendislik programlarina Mesleki ve Teknik Ortaogretim Kurumu ogrenci ve mezunlarinin YGS-1 puani ile ogrenci kabul edilmesine Danistay Idari Dava Daireleri Kurulu tarafindan yurutmeyi durdurma karari verilmistir. Bu nedenle, 2011-OSYS\'de Teknoloji Fakultelerine sadece LYS puani ile ogrenci kabul edilebilecek. Mesleki ve Teknik Ortaogretim Kurumu ogrenci ve mezunlari da teknoloji fakultelerine LYS puani ile kabul edileceginden, bu durumdaki adaylarin LYS\'ye basvuru yapmasi gerektiginin adaylara duyurulmasi uygun gorulmustur" denildi.

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Cmt Nis 23, 2011 1:07 pm

Ben bu sene YGS-6 ile lojistik\'e girmeyi dusunuyordum. Bu karar beni etkilemiyor degil mi?
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

Serhan_

Mesaj gönderen Serhan_ » Cmt Nis 23, 2011 1:20 pm

Hayir, yurutme karari sadece Teknoloji fakulteleri ile ilgili.
Lojistik zaten 2 yillikta var 4 yillikta var. ygs-6 ile girilen 2 yllik diye biliyorum ben ?

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Cmt Nis 23, 2011 1:50 pm

Ygs-6 ile girilen 4 yilliklar da var..

Yalniz devlet uni olarak cok az yerde var. Benim bildiklerim Istanbul ve Gaziantep..
Ama ozellerin cogunda var bu bolum ve ben de ozel tercih etmeyi dusunuyorum..

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Cmt Nis 23, 2011 4:07 pm

Ygs 6 \'da 2 yillik bolumler var senin dedigin 4 yillik bolumler ozel universitelerde var onlarda Ygs6 puanina gore aliyorlar ama yuksek bir para aliyorlar Lys\'den iyi bir puan alabilirsen ozel universitelerden %50 yada %75 kadar varan indirimlerden yararlanabilirsin
Mezardakilerin pisman olduklari seyler icin,dunyadakiler birbirlerini yiyor ...

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Cmt Nis 23, 2011 4:23 pm

YGS-6 ile 4 yillik bir lojistik bolumune burslu olarak girilemez mi? Kadir Has, Arel falan YGS-6 ile aliyor, amacim devlete puanim yetmezse bunlardan birine yerlesip Almanya\'ya gitmek. Yani ucreti beni ilgilendirmiyor. Ama en azindan %50 burslu falan olursa daha iyi olur. Gidemezsem burada okurum diye dusundum..

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Pzr Nis 24, 2011 9:02 am

suan nedesek yalan olur en iyisi tercih klavuzlarindan bakmak cunku ozel universiteler bazen indirimli bolumleri Osym\'ye Lys veya Ygsden aldigini bellirtiyor
Mezardakilerin pisman olduklari seyler icin,dunyadakiler birbirlerini yiyor ...

sinerji

Mesaj gönderen sinerji » Pzt May 06, 2013 11:50 am

Arkadaslar merhaba; ekonomik durumu burada olan pekcok kisi gibi benimde kotu. Almanya da isletme / ekonomi / psikoloji okumak istiyorum. Almanca anadolu lisesi mezunuyum A2 belgesine de sahibim.

soru: Isletme veya Ekonomi icin iyi egitim alacagim universite (3 Universite hangileri)
2- Kabul icin sikinti yasamamak istiyorum. OSYM de 9 eylul isletme ve Uludag isletme kolay kazanacagim universiteler bunu nasil degerlendirebilrim.
3-) Daad bursu icin 2 yil akademik egitim ve almanya da olmamak gerekiyor. Benim durumumda burs icin ne yapabilirim.
4-) Calisip okumam mumkun mu? Hangi ilelerde is bulma kosullari daha rahattir o taktirde hangi universiteleri onerirsiniz. (Onerilen universitede okuyan arkadaslarla direk iletisim kurmak isterim skype: sinerjiicin )
5- ) PSIKOLOJI OKUYAN VAR MI? Asil hayalim psikoloji bu bolumde okuyan arkadaslar var mi?
Mail adresim: sinerjiicin@gmail.com

Saygilarimla,

Ali Yildirim