Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Uni-Assist Belasi

Forum kurallari ve site ile ilgili duyurular, yonetici alim ilanlari vs.
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Nis 03, 2011 2:59 pm

Bir cok Universite, yabanci ogrencilerin basvurularini Uni Assist e yollamasini ister.

Uni Assist, Berlinde bulunan ve ogrencilerin basvurularini ilk incelemeden gecirip universitelere tekrardan yollayan kurumdur. Calisma sistemleri genelde cok agirdir. Bir basvuru ornegin 6 haftadan once bitirilmez.

Uni Assist in belki de tek fonksiyonu, ogrencilerin belgelerini tam olarak yollayip yollamadigini kontrol edip, universitenin kendi sitelerinde bulunan sartlari saglayip saglamadigina bakar ogrencilerin.

Ornegin Bremen Universitesi. Bremen Universitesi Uni Assist ile birlikte calisir. Bremen Universitesinde dil kursu ve bir bolume basvuru yapmak isteyen ogrencilerden B1 seviyesinde Almanca sertifikasi isterler. Basvuru belgelerinizi hazirlarsiniz ve Uni Assist e yollarsiniz. Yollamadan once Uni Assist hesabina 55 euro yatirmaniz gerekir. Yatirdiginiz paranin makbuzunu da belgelerin icine ekleriniz. Bunun disinda Uni Assist belgeleri veya kabul belgelerini geri yollamaniz icin icine A4 buyuklugunde buyuk bir zarf ve posta pulunu da eklersiniz.

Simdi Uni Assist deki problemlere gelince:

- Basvurular inanilmaz yavas ilerler. Cevap gelmesi asagi yukari 6-8 hafta surer.

- Diyelimki son basvuru tarihi 15 ocak ve siz belgeleri 5 ocakta yolladiniz. Islemler cok yavas yapildigi icin ilk incelemeyi 10 gun sonra yaparlar. En ufak bir belge eksikliginde veya yukarda degindigim gibi o 10 centlik zarfi bile eklemediginizde red yersiniz ve o semesteri kacirirsiniz.

- Universitenin kendi sayfasinda yazan Kabul sartlarinin disinda kendilerine ait kriterler uygularlar ve bir sekilde red vermeye calisirlar.

- Bilhassa yurt disindan yapilan basvurularda her zaman buyuk problem cikar. Yurt dsindan yapilan havalelerde farkli miktarlarda kesintiler oldugu icin tam olarak 55 euro hesaba gecmez. Hesaba gecse de yurt disindan yapilan havaleleri takip edemezler ve 1 ay sonra basvurum noldu diye sordugunda 55 euro yu yatirmadiniz diye cevap verirler. Veya ornegin 1 euro acik olsa bile basvuruyu incelemezler bekletirler.

- Basvuru sureciniz cok uzadigi icin bilgi almak icin ararsiniz fakat hic bir zaman bilgi vermezler. Maillerinize cok zor cevap veriler veya surekli otomatik mailler verirler.

Yani ogrenciler icin tek kelimeyle Uni Assist uzerinden basvuru yapmak bir eziyet. Bu eziyeti ortadan kaldirmak icin bir kac universiteye sikayetler yolladim( Wuppertal, Bremen ve Duisburg-Essen). Onlar da isin acigi Uni Assist den pek memnun degiller ve uni assist le calismayi bitirmek istiyorlar. Sayet biz de Almanyadaki Egitim bakanliklarina veya universitelerin International Officelerine gerekli sikayetleri bulunursak ve ozellikle Uni Assist e kendilerine sikayet mektuplari veya mailleri yazarsak Uni Assist kurumunu sadece Berlin icindeki Universitelerle sinirli tutabiliriz.

Bu konuda daha once Konsolosluklardaki islemlerde oldugu gibi yine desteklerinizi rica edecegim. Onumuzdeki gunlerde yapilmasi gerekenleri sizlere ayrintilariyla bildirecegim.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzr Nis 03, 2011 3:12 pm

yasamak direnmektir:) ben elimden geleni yapmaya hazirim.yalniz gurkan abi seni iceri almasinlar :P

ywzslm

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen ywzslm » Pzr Nis 03, 2011 3:32 pm

uni-assit gercekten guzel bir sistem fakat sisiznde dediginiz gibi inanilmaz yavas bence yapilandirilirsa daha iyi olacagini dusunmekteyim

EmRe67

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen EmRe67 » Pzr Nis 03, 2011 3:45 pm

Sitede Uni assist ile ilgili mesajlara baktimda gercekten sorun yasayanlar olmus bencede el altmak lazim buna...

Cemaat gibi olduk yaa :D:D:D:D
@@EmRe@@

memo21

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen memo21 » Pzr Nis 03, 2011 5:53 pm

Arkadaslar bu Uni Assit gercektende bir kurumdur. Ben simdi STK\'dayim. Okul muduru bize , Uni Assiste hic basvurmayiniz , dedi. Direk Uni\'ye basvurunuz, dedi.
Yani korkmayin, Uni demez niye Uni Assiste basvurmadin da niye buraya basvurdun.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Nis 04, 2011 2:34 am

Yoldas Gurkan seninleyiz! :)
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 04, 2011 4:21 pm

[quote]memo21 tarafindan yazilan metin:
Arkadaslar bu Uni Assit gercektende bir kurumdur. Ben simdi STK\'dayim. Okul muduru bize , Uni Assiste hic basvurmayiniz , dedi. Direk Uni\'ye basvurunuz, dedi.
Yani korkmayin, Uni demez niye Uni Assiste basvurmadin da niye buraya basvurdun.
[/quote]

sizin okul muduru insafliymis. Normalde uni assist le calisan universitelere belgeleri yolladiginda direk Uni Assist e yollarlar ve ordan mail alirsin 55 euroyu cabuk ode diye:).

Simdiye kadar bir cok degisime on ayak olduk. Bilhassa son konsoloslukda yaptiklarimiz gercekten takdire sayandi. Toplam 378 mail ve mektup bir cok seyi degistirdi. Tabi bu 1000 lere ciksaydi daha buyuk degisimler olabilirdi. Ama bizim insanimiz biraz korkuyor maalesef bu tip eylemlere katilmaktan. Hak aramak maalesef bizde bozgunculuk, boluculuk veya direk komunistlikle bagdaslastiriliyor. Ya da " abi ben vizeyi almisim zaten napiyim ki" diye cevaplar alabiliyorsunuz. Bu bizim halkin genel karakteristik ozelligidir: Bana dokunmayan yilan bin yasasin. Ama bilmezki o yilan bi gun doner senin kucuk bir aciginda seni paramparca eder.. Icinizde belki en rahat vizeyi alan bendim, red yemek icin herseyi yaptim cunku biraz da aile zoruyla geldim buraya. Ama o kadar ugrasmama ragmen vizeden red yemek icin yine de vermislerdi. Tabi bunun acisini cikarmiyorum veya kisisel bir savas vermiyorum. Sadece insanlarimizin haketmedigi muameleleri gormesini istemiyorum. Baslattigim eylemler aslinda " turkiye milleyetciligi " :bye gibi yorumlanmasi gerekir aslinda ama maalesef bizdeki gorus tamamen farkli. Tabi en koyu koministin bile milletci oldugu baska bir ulke de oldugunu sanmiyorum Dunyada..

m_caniban

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen m_caniban » Çrş Nis 27, 2011 12:40 am

Bu beladan ben de nasibimi aldim. TU Berlin\'e basvuru icin gonderdigim dosya ancak 5 haftada islenebildi ve cok iyi belge hazirlamama ragmen universite diplomamin ingilizce cevirisinin konsolosluk onayi olmadigi icin belgeleri universiteye transfer edemeyeceklerini belirttiler.

Simdi, Istanbul\'daki konsolosluk bana tercumesi Almanca olmayan dildeki belgeleri onaylayamayacagini soyledi ama diplomamin kopyasini ve supplement kopyasini apostille ile onayladilar. Uni-asisst\'e bu durumu bildirdim, okuldaki program koordinatoru de takibe aldi. Umarim bir cozum uretilir, yoksa konsoloslugu Ingilizceye cevrilmis belgeyi onaylamasi icin ugrasmak zorunda kalacagim. Ya da belgeyi Almanca\'ya cevirip, tekrar DHL\'e verip, tekrar belirli bir sure bekleyerek vakit ve nakit kaybedecegim ya da okul inisiyatif kullanacak.

Umarim bu beladan kurtulurum da, belgelerim okula ulasir.
Gelismeleri burada paylasirim.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Nis 27, 2011 3:36 pm

m_caniban bol sans ve bu konuda ki olumlu haberlerini bekliyoruz. :)
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

pardon

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen pardon » Prş Nis 28, 2011 2:09 pm

[quote]m_caniban tarafindan yazilan metin:
Bu beladan ben de nasibimi aldim. TU Berlin\'e basvuru icin gonderdigim dosya ancak 5 haftada islenebildi ve cok iyi belge hazirlamama ragmen universite diplomamin ingilizce cevirisinin konsolosluk onayi olmadigi icin belgeleri universiteye transfer edemeyeceklerini belirttiler.

Simdi, Istanbul\'daki konsolosluk bana tercumesi Almanca olmayan dildeki belgeleri onaylayamayacagini soyledi ama diplomamin kopyasini ve supplement kopyasini apostille ile onayladilar. Uni-asisst\'e bu durumu bildirdim, okuldaki program koordinatoru de takibe aldi. Umarim bir cozum uretilir, yoksa konsoloslugu Ingilizceye cevrilmis belgeyi onaylamasi icin ugrasmak zorunda kalacagim. Ya da belgeyi Almanca\'ya cevirip, tekrar DHL\'e verip, tekrar belirli bir sure bekleyerek vakit ve nakit kaybedecegim ya da okul inisiyatif kullanacak.

Umarim bu beladan kurtulurum da, belgelerim okula ulasir.
Gelismeleri burada paylasirim.[/quote]

Belgelerini kaymakamliklarda da onaylatabilirsin. Ben oyle yapmistim kabul ettiler.

yildizsal

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen yildizsal » Sal May 03, 2011 6:42 am

Arkadaslar, uni-assiste gerekli evraklari postalayacagim ancak adres olarak, basvuracagin universitenin adi ve ardindan adresi yazmamizi istiyorlar. Ben iki universiteye uni-assistle basvuracagim. peki universite adi kismina ne yazmaliyim. Bir bilgisi olan varsa paylasabilir mi? Tesekkur ederim.

Ornek:
BTU Cottbus (basvuracagin univ. ismi)
c/o uni-assist e.V.
Helmholtzstr. 2-9
10587 Berlin
Germany

g_o1

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen g_o1 » Cum May 13, 2011 3:39 pm

merabaa arkadaslar! ben yeni uye oldum :-)

bugun uni-assist\'e western union ile 70 euro gonderdim (tek okul icin 68 euro oldugundan)

ancak basvuracagim freie uni.deki master programinin basvuru deadline\'i 31 mayis. ama butun belgelerim hazir. gercekten admin\'in dedigi gibi yavas isliyorsa 31 mayisa kadar bana geri donmezler diye korkuyorum. yoksa ben basvuru ucretini okulun deadline\'indan once yatirdigim icin sorun cikmaz mi?

cevabinizla yardim ederseniz cok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen Physiker » Cmt May 14, 2011 3:48 pm

31 mayis son basvuru tarihi ise bu demek degilki siz 31 mayis a kadar kabul almaniz gerekiyor. Deadline son basvuru anlaminda oluyor. Bu arada 70 euro dan sanirim 2 eurodan daha fazla kesilir bu yuzden onumuzdeki gunlerde 2-3 euro daha havale etmenizi isteyecekler muhtemelen. Evraklar ve odeme 31 mayis a kadar tam yapilmak zorunda yoksa kucuk bir eksikte basvuru yaniyor.

Bu arada cok fazla kimseden bu eyleme katki gelmeyecek sanirim. Yine cogunluk bana dokunmayan yilan bin yil yasasin diyerek kabuguna cekilmis=)

g_o1

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen g_o1 » Pzr May 15, 2011 10:05 am

sevgili admin, cevabiniz icin cok tesekkur ederim. istanbul garanti bankasindan western union araciligiyla gonderdim ucreti, uni-assist adina 70 euro ama havale parasi dahil 85 euro odedim. yani 15 euro havale parasi aldilar. buna ragmen 2-3 euro oder miyim yine? banka hemen ellerine gecer dedi ama havaleden sonra hemen mail yollamama ragmen yanit alamadim. umarim hemen bana donerler.
bir soruma daha yardim eder misiniz? gereken belgeleri scan edip online olarak mi gonderecegim uni-assist\'e yoksa aps/posta yoluyla direk mi yollayacagim?
eylem icin nasil tur bir sey yapmamiz gerekiyor peki bu arada?

tekrar tesekkurler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen Physiker » Sal May 17, 2011 11:40 pm

western union ile gonderdiyseniz bir sorun olmamasi lazim.

Belgelerin tabiki onayli fotokopileri ve tercumelerini yollayacaksiniz. Hatta yukardaki orneklerde de gorebileceginiz gibi sadece Alman konsolosluklarinin onayladiklari belgeleri kabul ediyorlar.

Bu arada basvuru parasi uni assist de 55 eurodan 68 euro ya cikmis. gecmis olsun herkese.:)

g_o1

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen g_o1 » Çrş May 18, 2011 5:21 pm

tesekkurler, ben istanbuldaki alman konsolosluguna ielts dil belgem disinda lise diplomami,lisans mezuniyet belgemi ve transkrptimi onaylattim. ielts kopyami da onaylatmam gerekir mi?
uni-assist sitesinde ozellikle turkey bolumunde osym belgesi de lazim gorunuyor. o master icin basvuracak olanlar icin de gecerli mi?
bir de scan edip online gonderecegim belgeler hangileri?, referans mektuplarini scan edemeyecegim cunku kapali zarftalar..

helennpeanuts

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen helennpeanuts » Sal Tem 05, 2011 2:43 am

Bu uni-assist hakkinda sinifimdaki diger yabanci ogrencilerden de cok sikayet duydum ama pek anlayamamistim. Bana hicbir sorun cikarmadilar basvurumu yaparken, hatta yardimci da oldular. Bir belgemi gec gondermek durumunda kalmistim, hatta henuz belgemi bile elime alamamistim, internetten yayinlanan sonuclari vermek durumunda kalmistim. 15 Hazirani 3 gun gecmesine ragmen kabul ettiler ve isleme koydular tum kagitlarimi. Tabii benim icin universite ile de bu konu hakkinda konustular, belgelerimin gec gelecegi hakkinda. Sonra tekrar basvuru yaptigimda tum belgelerim onlarda kayitli oldugu icin islemimin sonuclanmasi birkac gun aldi sadece.

Tabii islemlerimin bu kadar hizli sonuclanmis olmasinin altinda benim uni-assist\'i(neredeyse) her gun sapik gibi telefonla aramam da yatiyor olabilir=)

reportr05

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen reportr05 » Sal Tem 05, 2011 9:15 pm

benim de bi sorum olcak ben onceden Hamburg ve Frankfurt uni de Psikoloji icin basvurmustum ve kabul edilmemistim ama evraklarim uni assitte simdi basvurmak istesem ve DSH belgemi ek olarak gondersem isleme alirlar mi? bu konuda bi bilgisi olan var mi?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen Physiker » Sal Tem 05, 2011 11:45 pm

oncelikle evraklarini tekrardan geri isteyeceksin. Daha sonra yeniden basvuru yapacaksin. NC oldugu icin psikoloji de 15 temmuz a kadar butun belgelerinin tam olmasi gerekiyor, yani dsh sertifikanda.

reportr05

Uni-Assist Belasi

Mesaj gönderen reportr05 » Çrş Tem 06, 2011 12:40 am

ok cok tesekkurler yardim icin olmadi gidip yerine alsam ve orda tekrar basvursam olur mu