Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada master hakkinda forumda bulamadigim sorular

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
rgunes

Mesaj gönderen rgunes » Prş Mar 10, 2011 9:07 pm

merhaba arkadaslar
oncelikle almanyada egitim konusunda dogru bilgileri veren ve reklam amaci gutmeyen tamamen yardimlasmaya yonelik bu guzel site icin emegi gecen herkese tesekkurler

forumu bayagi bir arastirdim ama aklima su takildi bu konuda forumda iki tur aciklama buldum hangisi dogru?
simdi benim garantorum (amcam) stuttgartta ikamet ediyor ama ben universiteye simdilik vize basvurusunda kabul belgesi gosterebilmek icin nrw eyalaetinde bir universiteye(nrwdden kabul almanin daha kolay oldugunu duydum) basvurmayi dusunuyorum .universiteyi ise barinma problemi cekmemek icin baden wurttemberg bolgesinde okuyacagim. dil olarak almanca master dusunuyorum.su an b1 sertifikam var goetheden aldigim ve liseyi almanca egitim veren anadolu lisesinde okudum. simdi bana vize verilirse ben bu vizeyi uzatmak icin stuttgarttaki yabancilar dairesinemi yoksa okulun oldugu bolgedeki(nrw) yabancilar dairesine mi basvurmam gerekli. dil kursuna stuttgart bolgesindeki bir kursa gidecegim.

birde basvurularda gozlemledigim kadariyla otomasyon ve haberlesme gibi bolumler genelde daaddan baktigim kadariyla elektrik muhendisligi bacheloru istegi sunuyor. ben elektronik muhendisligi mezunuyum ve trde bu bolumler elektronik muhendisligi altinda geciyor. bu bolumlere elektronik muhendisi olarak basvuru yapabilir miyim?

ve son olarak turkiye okullarin verdigi diploma eklerini transcript olarak sunabiliyor muyuz? diploma ekleri ingilizce oluyor ve derslerin notlari yaziyor yalniz transcripten farkli olarak alttan aldigin derslerde falan sadece son notlar goruluyor yani donem donem dersler ve aldigin son not var transcript gibi alttan falan alinmasi yaz okulu gibi seyler belirtilmiyor.

cevaplariniz icin tesekkurler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Mar 11, 2011 12:11 am

merhaba oncelikle sitemize hos geldin ve ovgulerin icin tesekkurler..

aslinda goetheden b1 sertifikan varsa bir cok universiteden sartli kabul alabilirsin. dil kursunu nerde yapacaksan ve nerde ikamet edeceksen oturumu orda uzatiyorsun.

elektrotechnik olarak genelleme var onlara basvuru yapabilirsin.

diplomanda notlarin varsa hic bir sorun yaratmaz hatta tercumeye bile gerek duymadan direk ing. ornegini onaylatip yollayabilirsin..

rgunes

Mesaj gönderen rgunes » Cum Mar 11, 2011 1:18 pm

son olarak siz deneyimli arkadaslara soruyorum

benim dil kursu mayisin ortasinda basliyor 1,5 aylik bu kurs sonunda DSH sinavini verebilecegime inaniyorum. cunku anadolu lisesinde almis oldugum KMK 2 diplomasi vardi yani alt yapi saglam sadece unuttum bu nedenle daha hizli ilerleyecegime inaniyorum. su anlik zaten onceden de belirttigim gibi b1 diplomasini aldim goethe enstitusunden. gidene kadar da almancayla ilgili pratik yapmaya devam edicegim. simdi benim mayis ortasi baslayip 1,5 aylik kursu bitirip aksilik olmazsa DSH yi verip hemen guz doneminde okula baslama imkanim var mi ya da subat ayina mi kalir. sartli kabul veren okullarin guz donemi icin genel olarak DSH nin verilmesi icin son tarih ne?
yani kayit donemleri genel olarak ne zaman ve DSH icin son tarih ne olmali guz donemi icin.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Mar 12, 2011 11:29 am

Elektrotechnik bolumlerinde NC(Numerus Clausus ) kisitlamasi pek yoktur. Universiteye normal basvurunu 15 temmuza kadar yaparsin, eylul ortalarina kadar dsh yi kazanirsan ekimde baslarsin universiteye..

rgunes

Mesaj gönderen rgunes » Pzr Mar 13, 2011 8:18 pm

cevaplar icin saol bakalim aksilik olmazsa bende mayis ayinda araniza katilirim insallah

copurcan

Mesaj gönderen copurcan » Pzt Mar 14, 2011 11:58 pm

merhaba arkadaslar,

ben freiburg universitesinde master yapmak istiyorum. bunun icin de 1 sene boyunca almanca egitimi alacagim.
fakat bir de B1 seviyesinde ingilizce istiyyorlar. bunu hangi sinavlarla belgelendirebilirim ya da hangi sinavlara girerek gosterebillirim? benim turkiyede aldigim intermediate seviyesini sertifikam var.(ozel bir dil kursuna gitmistim) acaba bu kurs belgesi gecerli olur mu?
konu hakkinda beni bilgilendirebilirmisiniz??

saglicakla kalin...

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Sal Mar 15, 2011 12:25 am

uluslararasi gecerli bi belge lazim ing. icin ornegin TOEFL gibi..

copurcan

Mesaj gönderen copurcan » Sal Mar 15, 2011 1:18 am

bilgilendirgin icin tsk ederim bjk, toefl ya da ielts sinavindan baska sinav var mi bunlara gore daha kolay??

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Sal Mar 15, 2011 2:08 am

birde Cambridge Universitesi sinavlari var ama bana sorarsan toefl a gir derim iyi hazirlanirsan halledersin:)

copurcan

Mesaj gönderen copurcan » Çrş Mar 16, 2011 3:34 pm

ozaman benim burada toefl a iyi hazirlayan bir kurs bulmam gerekecek... neysee bjk cok tsk ederim yardimlarin icin saglicakla kall