Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Uni wechseln / Üniversite değişimi

aktif forumculuk : uyeler bulusuyor!
nilulucan

Uni wechseln / Üniversite değişimi

Mesaj gönderen nilulucan » Sal Mar 26, 2024 3:07 pm

benim çok acil bir yardıma ihtiyacım var. 17-18 aydır bir teknik üniversitede informatik okuyorum ama bu eğitim bana çok zor geldiği için üniversitemi değiştirmek bir hochschuleya geçmek istiyorum. auslaenderbehörde ile görüştüm ve bana üniversite değişiminin mümkün olduğunu ancak bölüm değiştiremeyeceğimi söylediler. böyle bir isteğim yok zaten ama bazı üniversitelerde informatik bölümü yok bu yüzden birkaç wirtschaftsinformatik başvurusu da yapmak istiyorum. sizce bu bir sıkıntı olur mu. ve aranızda üniversite değiştirenler varsa süreç nasıl ilerliyor auslaenderbehördeye ne yollamak ne yapmak lazım anlatır mısınız?? auslaenderbehördeye hangi maili atıyorsam çok saçma alakasız cevap veriyorlar. başka bir zweck (amaç) için yeni aufenthaltse başvur diyorlar ama ben lisans okumaya devam ediyor olacağım tek değişen okulum olacak. lütfen aranızda böyle bir durum yaşayan birileri varsa yardım etsin bilgilendirsin beni. şimdiden çok teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Uni wechseln / Üniversite değişimi

Mesaj gönderen Physiker » Sal Mar 26, 2024 3:42 pm

Kanunen 3.semesterin sonuna kadar üniversite ve bölüm degistirme hakkiniz var.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

nilulucan

Mesaj gönderen nilulucan » Sal Mar 26, 2024 3:53 pm

Benim 4.semesterdan sonra oluyor çünkü başvuru dönemini kaçırdım. Onlar yine de üniversite değiştirebileceğimi ama bölümün değişmemesi gerektiğini söylediler. Acaba Wirtschaftsinformatik ve Informatik farklı Fachrichtung olarak geçiyor mu izin verilir mi diye sormak istedim

sezai16

Mesaj gönderen sezai16 » Cmt Mar 30, 2024 4:17 pm

Benim de bu dönem 3. sömesterdı fakat başvuru tarihlerini kaçırdığım için kış dönemi için başvuru yaptım. Hem okul istediğim gibi gitmedi. ayrıca benim 2. lisans programım. O sebeple askerliği uzatamadım. Yüksek lisans bölümüne geçiş yapacağım.