Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Anmeldungu Konsolosluga Bildirmek

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
MeAgain

Anmeldungu Konsolosluga Bildirmek

Mesaj gönderen MeAgain » Pzt Mar 18, 2024 8:37 pm

Arkadaslar ben 2023 Kasimda Almanya’ya geldim ve geldigim gibi anmeldungu yaptirdim bir problem olmadi fakat simdi Instagramda anmeldungu gidip konsolosluga bildirmeniz gerekiyor diye bir sey duydum bunu yapmam gerekiyor mu gercekten? Ayrica merak ettim Almanya’nin dogusunda yasayanlar sirf bu is icin gercekten batiya mi geliyor?

ysfOrs

Re: Anmeldungu Konsolosluga Bildirmek

Mesaj gönderen ysfOrs » Pzt Mar 18, 2024 9:20 pm

Evet anmeldung yaptıktan sonra yeni ikamet adresini kendine en yakın Türk Konsolosluğuna bildirmen gerekiyor. Yanlış bilmiyorsam bir ay içinde bildirmezsen gecikmeden dolayı 8 euro cezası var. Kendine en yakın konsolosluğa https://www.konsolosluk.gov.tr/ adresinden bakabilirsin.
jein

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Pzt Mar 18, 2024 11:20 pm

Ben 2 sene sonra falan Almanya'da oy verebilmek için bildirdiydim, ceza falan kesilmedi. Seçmen kütüğünü Almanya'ya aldırmak için seneler sonra koştur koştur gidenler çok vardı geçen seçim öncesi.

ysfOrs

Mesaj gönderen ysfOrs » Sal Mar 19, 2024 12:45 am

Ben adres beyanı yapmadan önce araştırmıştım bu sebepten ceza yiyenler var. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının sitesinden alıntı yapıyorum.
"Vatandaşlarımızın yerleşim yeri adreslerine ilişkin değişikliklerin yirmi iş günü içinde beyan etme yükümlüğü bulunmaktadır."
"5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 68. maddesi çerçevesinde, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, adres bildirim yükümlülüğünü süresi içinde yerine getirmeyenlere 285,00 TL, gerçeğe aykırı adres beyanında bulunanlara ise 5.958,00 TL idari para cezası uygulanacağı ifade edilmektedir. "
jein