Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Türkiye'de Sigortalı iken Almanya'da Öğrenci Olmak

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
mcig

Türkiye'de Sigortalı iken Almanya'da Öğrenci Olmak

Mesaj gönderen mcig » Cum Mar 15, 2024 10:39 pm

Merhabalar herkese,

ben Türkiye'de bir yazılım firmasında sigortalı olarak çalışıyorum. Fakat önümüzdeki ay Almanya'da şartlı kabul ile yazıldığım dil okuluma başlayacağım ve en azından orada bir iş bulana veya dil okulumu tamamlayana kadar Türkiyedeki işime devam etmeyi planlıyorum. Patronumla konuştum ve işyeri açısından bir sıkıntı olmadığını, oradan remote çalışmaya devam edebileceğimi söyledi.

Benim aklıma takılan soru ise bu Almanya ile banka bilgi paylaşımı konularından benim başımın derde girip girmeyeceği. Acaba öğrenci statüsünde iken Türkiye'de tam zamanlı çalıştığımı bir şekilde öğrenip sıkıntı yaratırlar mı? Veya çalıştığımı öğrenseler bile tam zamanlı olup olmadığımı sadece banka hesabından sorgulayabilirler mi?
Vergi konusundan pek bir sıkıntı olacağını sanmıyorum çünkü çalıştığım şirket zaten gelir vergisini Türkiyeye ödüyor ve senelik 11k eurodan daha az para kazanıyorum.

Türkiyede muhasebeci ve mali müşavir tanıdıklarıma sordum fakat bilgileri olmadıklarını söylediler. Bilgisi olup aydınlatabilecek varsa çok sevinim.
İyi forumlar 👍

ddwad

Re: Türkiye'de Sigortalı iken Almanya'da Öğrenci Olmak

Mesaj gönderen ddwad » Cmt Mar 16, 2024 12:55 am

konu hakkında hiç bilgim yok fakat şunu anlamadım. Sizin Türkiye'de çalışma izniniz var ve çalışıyorsunuz. Almanya'da çalışmıyorsunuz. Bu Almanya için neden problem olsun ki? Almanya'da çalışmıyorsunuz çünkü.