Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Güzel Haber: Ögrenciler Icin Yeni Yasa Resmen Onaylandi

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
ruling1092

Re: Güzel Haber: Ögrenciler Icin Yeni Yasa Resmen Onaylandi

Mesaj gönderen ruling1092 » Sal Mar 05, 2024 11:08 pm

Physiker yazdı: Cum Mar 01, 2024 1:04 pm Aylar önce burdan sizlerle paylastigimiz gibi, 1 Mart 2024 tarihinden itibaren Almanya da üniversite okuyan veya üniversite hazirlik ögrenci adayi olarak bulunanlarin calisma haklariyla ilgili iyilestirmeler yapildi.

1- Herhangi bir üniversitede lisans veya yüksek lisans (hazirlik degil) egitimi alan ögrenciler daha önceden 1 takvim yilinda yilda en fazla 120 tam / 240 yarim gün calisma iznine sahipken, yeni düzenlemeye göre 140 tam / 280 yarim gün calisabilecekler. Semester boyunca derslerin (Vorlesung) oldugu dönemler calisma izni maximum 20 saat ile sinirli. Semester tatillerinde ise herhangi bir saat sinirlamasi yok. Ayrica Werkstudent veya Praktikum (Staj) yapanlarda da herhangi bir saat sinirlamasi yok.

(Günlük 4 saate kadar mesai yarim gün sayilir. 4 saati gectigi anda tam gün sayilir).

2- Bir üniversiteden ön kabul alarak gelen ve § 16b kanun maddesine göre vize veya oturum izni alan hazirlik ögrencileri de artik herhangi bir ekstra izin olmadan haftalik maximum 20 calisma izni almis oldular. Simdiye kadar sadece okul tatillerinde kisitli calisma izni vardi.

Calisma izni Almanya ya gelip ikamet kaydi (Anmeldung) yaptirdiktan sonra otomatik olarak devreye giriyor. Cünkü resmi olarak bir yerde calismaya baslamaniz icin maliyeden (Finanzamt) vergi numarasi (Steuer ID) almaniz gerekiyor ve ikamet kaydi olmadan bu vergi numarasini alamiyorsunuz.

Ayrica diger bir güzel haber ise, su anda güncel oturum karti veya vizesinde eski kanuna göre calisma izni bulunanlarin, direkt gidip oturum izni icin bulundugu sehirdeki yabancilar dairesinde calisma izni degistirmesine gerek yok. Kanun degisikliginden haberi olmayan is verenlere direkt olarak asagidaki linki göstermeniz "normalde" yeterli olur. Fakat sadece dil kursu (Sprachkursvisum) icin gelenler ya da oturum / vize üzerinde 16b maddesi yazmayanlarin calisma izni yok.

https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... _16b.html

Herkese hayirli olsun.
hocam dil okuluna gidiyorum şuan bende direkt 16b var 1 veya 3 veya 5 vs yazmıyor abh ye sorduğumda 1 marttan öncede çalışma iznin vardı diyor bu nasıl mümkün olabilir. Şu an çalışabilir miyim dediğimde ise evet dedi ama herhangi bir evrak vermedi çalışma iznine dair oturum iznide vermiyor çünkü vizemin süresi daha var. Siz ne düşünüyorsunuz. 16b ile 16b3 veya 16b 5 yazması neyi değiştiriyordu ?

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Çrş Mar 06, 2024 11:02 am

ruling1092 yazdı: Sal Mar 05, 2024 11:08 pm hocam dil okuluna gidiyorum şuan bende direkt 16b var 1 veya 3 veya 5 vs yazmıyor abh ye sorduğumda 1 marttan öncede çalışma iznin vardı diyor bu nasıl mümkün olabilir. Şu an çalışabilir miyim dediğimde ise evet dedi ama herhangi bir evrak vermedi çalışma iznine dair oturum iznide vermiyor çünkü vizemin süresi daha var. Siz ne düşünüyorsunuz. 16b ile 16b3 veya 16b 5 yazması neyi değiştiriyordu ?
Oturum kartına başvurduğunuzda yanında bir kağıt veriyorlar yeşil, Zusatzblatt. Oturum kartında da “detaylar için Zusatzblatt’a bakın” yazıyor. O zusatzblatt’ta da işte haftalık şöyle çalışabilir şu tarihe kadar yalnızca tatillerde çalışabilir falan yazıyor. Biz o belgeyi veriyoruz iş verene. Ama otomatikman sizde öyle bir ibare olmadığı için çalışma izniniz var demektir. Yani mantık şu. Çalışmanı engelleyecek bir ibare yoksa çalışma iznin vardır. Ahb’de o yüzden çalışabilirsin demiştir.

vomeroguz30

Mesaj gönderen vomeroguz30 » Çrş Mar 06, 2024 12:47 pm

yeji yazdı: Sal Mar 05, 2024 3:05 am herhangi bir belge verdiler mi calisabilecegine dair?

ben bir sene once geldim mesela. bana verilen calisma iznini yani kisaca calisamacagimizi gosteren o belgeyi auslanderbehördeye gidip degistirmem gerekiyor mu

Degistirmeniz gerekir mi bilmiyorum. Belgelerimi de daha almadim. Alinca haber ederim

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Mar 06, 2024 1:47 pm

Arkadaslar yukarda cok basit bir sekilde hatta artik burdaki üniversitelerde kullanilan tabirle bir türk ögrencisine anlatilir gibi bütün bilgiler oldukca basit bir sekilde yaziyor.. Sartli kabulle gelen ve vizesinde veya oturum kartinda 16. maddeye göre oturum izni ya da vizesi olanlar yabancilar dairesinden herhangi bir belge ya da izin olmadan calisabilecekler. (Hazirlik sürecinde olanlar icin). Kanun yeni ciktigi icin bütün is verenler bilmeyebilir. Onlara da yukarda koydugumuz linki gösterin yeterli. Linki verilen sayfa alman adalet bakanliginin resmi sitesi, yani bir nevi Türkiye deki resmi gazete. At11 le vs bu maddelerin direkt bir alakasi yok. Bu kanunlar sadece türk ögrencileri icin cikarilmadi. Almanya da üniversite okuyan veya hazirlik egitimi alan AB vatandasi olmayan bütün ögrenciler icin cikarildi.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

ruling1092

Mesaj gönderen ruling1092 » Çrş Mar 06, 2024 4:30 pm

Physiker yazdı: Çrş Mar 06, 2024 1:47 pm Arkadaslar yukarda cok basit bir sekilde hatta artik burdaki üniversitelerde kullanilan tabirle bir türk ögrencisine anlatilir gibi bütün bilgiler oldukca basit bir sekilde yaziyor.. Sartli kabulle gelen ve vizesinde veya oturum kartinda 16. maddeye göre oturum izni ya da vizesi olanlar yabancilar dairesinden herhangi bir belge ya da izin olmadan calisabilecekler. (Hazirlik sürecinde olanlar icin). Kanun yeni ciktigi icin bütün is verenler bilmeyebilir. Onlara da yukarda koydugumuz linki gösterin yeterli. Linki verilen sayfa alman adalet bakanliginin resmi sitesi, yani bir nevi Türkiye deki resmi gazete. At11 le vs bu maddelerin direkt bir alakasi yok. Bu kanunlar sadece türk ögrencileri icin cikarilmadi. Almanya da üniversite okuyan veya hazirlik egitimi alan AB vatandasi olmayan bütün ögrenciler icin cikarildi.
Hocam sen öyle diyorsunda bende abh nin bana söylediğini söylüyorum. Essen çalışabilirsin dedi duisburg da çalışamazsın diyor. Oturum iznim yok birşey yok. Sadece vizem var. Tax id mi bile almadım elime. Sadece vize ve tax id ile çalışabilcek miyim bilmiyorum

ruling1092

Mesaj gönderen ruling1092 » Çrş Mar 06, 2024 4:31 pm

ruling1092 yazdı: Çrş Mar 06, 2024 4:30 pm Hocam sen öyle diyorsunda bende abh nin bana söylediğini söylüyorum. Essen çalışabilirsin dedi duisburg da çalışamazsın diyor. Oturum iznim yok birşey yok. Sadece vizem var. Tax id mi bile almadım elime. Sadece vize ve tax id ile çalışabilcek miyim bilmiyorum
Belki oturum izni şartıda olabilir. Çünkü kanunda pturma izni size çalışma izni sağlar diyor. Vize ile ilgili ibare yok

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Mar 06, 2024 4:54 pm

Arkadaslar yabancilar dairelerine sormayin, direkt is verene yasayi gösterin yeterli. Yabancilar dairelerinin durumu özetle söyledir: Genelde ise yaramayan ya da cok yavas anlayan memurlarin sürgün yeridir yabancilar daireleri. Hicbir memur orda calismak istemez. Yani orda calisanlara birseyi 4-5 kez güzelce anlatmaniz gerekiyor ki hani o zaman da bir kismini anlasinlar. Bunu sadece calisma izni icin vs demiyorum. Genel olarak her konuda öyleler. Mesela cogu yabancilar dairesine garantörlük icin basvuru yaptiginizda (bildiginiz üzere vize basvurusu icin gerekiyor), önce ögrenci Türkiye den vizeye basvuru yapsin sonra biz belgeyi öyle cikarabiliriz diyorlar ki garantörlük icin yasa da vize basvurusu icin gerektigi de yaziyor. Kendimden örnek vereyim, vatandaslik basvurum sirasinda DSH-3 ile lisansa baslayip, sonra almanca olarak hem lisans hem yüksek lisans diplomam olmasina ragmen memur benden "Gerci almancaniz bende de iyi ama burdaki bilgiye göre B1 almanca sertifikasi gerekiyor" demisti. Israrla gidip sefine sormasini rica ettim, 4-5 dakika sonra kipkirmizi bir suratla gelip (büyük ihtimal firca yedi) sanki bana bir lütufda bulunuyormus gibi, bu sefer sizin özel durum icin istisna yapalim demisti. Yani bu tip insanlar calisiyor orda. Yabancilar dairelerinde hem kendimin hem ögrencilerimle ilgili anilari anlatan bir kitap bile yazabilirim, inanamazsiniz. Yabancilar dairesinden sonra Jobcenter ler gelir ki sükür orda daha bir tecrübemiz olmadi ama hikayeleri duyuyoruz :) Umarim sizin de isiniz oraya düsmez.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

ruling1092

Mesaj gönderen ruling1092 » Çrş Mar 06, 2024 8:18 pm

Physiker yazdı: Çrş Mar 06, 2024 4:54 pm Arkadaslar yabancilar dairelerine sormayin, direkt is verene yasayi gösterin yeterli. Yabancilar dairelerinin durumu özetle söyledir: Genelde ise yaramayan ya da cok yavas anlayan memurlarin sürgün yeridir yabancilar daireleri. Hicbir memur orda calismak istemez. Yani orda calisanlara birseyi 4-5 kez güzelce anlatmaniz gerekiyor ki hani o zaman da bir kismini anlasinlar. Bunu sadece calisma izni icin vs demiyorum. Genel olarak her konuda öyleler. Mesela cogu yabancilar dairesine garantörlük icin basvuru yaptiginizda (bildiginiz üzere vize basvurusu icin gerekiyor), önce ögrenci Türkiye den vizeye basvuru yapsin sonra biz belgeyi öyle cikarabiliriz diyorlar ki garantörlük icin yasa da vize basvurusu icin gerektigi de yaziyor. Kendimden örnek vereyim, vatandaslik basvurum sirasinda DSH-3 ile lisansa baslayip, sonra almanca olarak hem lisans hem yüksek lisans diplomam olmasina ragmen memur benden "Gerci almancaniz bende de iyi ama burdaki bilgiye göre B1 almanca sertifikasi gerekiyor" demisti. Israrla gidip sefine sormasini rica ettim, 4-5 dakika sonra kipkirmizi bir suratla gelip (büyük ihtimal firca yedi) sanki bana bir lütufda bulunuyormus gibi, bu sefer sizin özel durum icin istisna yapalim demisti. Yani bu tip insanlar calisiyor orda. Yabancilar dairelerinde hem kendimin hem ögrencilerimle ilgili anilari anlatan bir kitap bile yazabilirim, inanamazsiniz. Yabancilar dairesinden sonra Jobcenter ler gelir ki sükür orda daha bir tecrübemiz olmadi ama hikayeleri duyuyoruz :) Umarim sizin de isiniz oraya düsmez.
Umarım bir sorun çıkmaz ben iş başvurularımı yapıyorum. Bu arada TAX ID kayıttan sonra kaç günde geliyor ortalama?
Birde bu çalışma iznine kesin nokta atışı açıklama yapacak soruya cevap verecek kurum varmı? Teşekkürler

quarky

Mesaj gönderen quarky » Çrş Mar 06, 2024 9:00 pm

keosyn yazdı: Sal Mar 05, 2024 9:04 pm Gidip yasayı gösterdim. Görevli yasalardan anlamadığını söyleyip en üstteki kişinin mail adresini ve telefon numarasını verdi. Onun dediğine göre çalışma izni için o kağıdın değişmesi gerekiyormuş. Pek anlıyor gibi gelmedi bana ama yine de mailleşeceğim. Haber aldıkça güncellemeleri yazarım.
Benimki de oturum randevusuna gelince sor dedi. Uniye başlayacağım için oturum alıyorum ama çalışmak için oturum kartını beklemek istemiyorum o yüzden randevuya gittiğimde değiştirmeye çalışacağım.

nazmefee

Mesaj gönderen nazmefee » Prş Mar 07, 2024 12:46 am

Cevabını bildiğim halde sormak istiyorum 12 aylık bir dil kursu vizesine çalışma izni yok değil mi ? :cry:

ruling1092

Mesaj gönderen ruling1092 » Prş Mar 07, 2024 3:33 am

nazmefee yazdı: Prş Mar 07, 2024 12:46 am Cevabını bildiğim halde sormak istiyorum 12 aylık bir dil kursu vizesine çalışma izni yok değil mi ? :cry:
12 aylık olması neyi değiştirecekki. Süresinin çokluğu yada azlığı nasıl etkilesin çalışma iznini. Önemli olan vizenin hangi maddeden verildiği. Yani çalışma izniniz var gözüküyor kanunda eğer şartlı kabulden bahsediyorsanız .

Kullanıcı avatarı
kahnri
İletişim:

Mesaj gönderen kahnri » Prş Mar 07, 2024 8:10 pm

nazmefee yazdı: Prş Mar 07, 2024 12:46 am Cevabını bildiğim halde sormak istiyorum 12 aylık bir dil kursu vizesine çalışma izni yok değil mi ? :cry:
sadece dil kursu ise yok
TU Dortmund

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Prş Mar 07, 2024 8:19 pm

Physiker yazdı: Çrş Mar 06, 2024 4:54 pm Arkadaslar yabancilar dairelerine sormayin, direkt is verene yasayi gösterin yeterli. Yabancilar dairelerinin durumu özetle söyledir: Genelde ise yaramayan ya da cok yavas anlayan memurlarin sürgün yeridir yabancilar daireleri. Hicbir memur orda calismak istemez. Yani orda calisanlara birseyi 4-5 kez güzelce anlatmaniz gerekiyor ki hani o zaman da bir kismini anlasinlar. Bunu sadece calisma izni icin vs demiyorum. Genel olarak her konuda öyleler. Mesela cogu yabancilar dairesine garantörlük icin basvuru yaptiginizda (bildiginiz üzere vize basvurusu icin gerekiyor), önce ögrenci Türkiye den vizeye basvuru yapsin sonra biz belgeyi öyle cikarabiliriz diyorlar ki garantörlük icin yasa da vize basvurusu icin gerektigi de yaziyor. Kendimden örnek vereyim, vatandaslik basvurum sirasinda DSH-3 ile lisansa baslayip, sonra almanca olarak hem lisans hem yüksek lisans diplomam olmasina ragmen memur benden "Gerci almancaniz bende de iyi ama burdaki bilgiye göre B1 almanca sertifikasi gerekiyor" demisti. Israrla gidip sefine sormasini rica ettim, 4-5 dakika sonra kipkirmizi bir suratla gelip (büyük ihtimal firca yedi) sanki bana bir lütufda bulunuyormus gibi, bu sefer sizin özel durum icin istisna yapalim demisti. Yani bu tip insanlar calisiyor orda. Yabancilar dairelerinde hem kendimin hem ögrencilerimle ilgili anilari anlatan bir kitap bile yazabilirim, inanamazsiniz. Yabancilar dairesinden sonra Jobcenter ler gelir ki sükür orda daha bir tecrübemiz olmadi ama hikayeleri duyuyoruz :) Umarim sizin de isiniz oraya düsmez.
Sanırım tüm doğru düzgün memurları jugendamt'a veriyorlar, jugendamt ile beraber çalışıyoruz, oradan hangi memurla işim olsa bir iş sevdası, bir hırs, bir azim :D Diyorum ki, birazcık chill, sakin, yok diyor yetişmesi lazım halledelim hemen :D

io94

Mesaj gönderen io94 » Cum Mar 08, 2024 10:44 am

Arkadasim 36f'yle gelmisti, Sartli kabul degil, özel kursla geldi ama yüksek ögrenime hazirlik amacli dil kursu vizesi yine. Vizesinde 16b Sprachkurs/Studium ibaresi var. Yabancilar dairesinde calisma izninin olup olmadini sordugunda memur önce, "ama bu vize calisma vizesi degil" demis. Minijob ve teilzeit isleri kastettigini söylemis arkadasim, ardindan memur onaylamis. "Evet minijob ve teilzeit calisabilirsin."

Simdi oturum karti ve beraberindeki yesil kartin gelmesini bekliyor emin olmak icin. Berlin.

kaan-zi

Mesaj gönderen kaan-zi » Prş Mar 21, 2024 1:28 am

Merhaba,
Ben yaklaşık iki buçuk hafta önce Bremen Göç İdaresi'ne (Ausländerbehörde) oturum izni için bir termin talebinde bulundum. İlgili birime bsu@migrationsamt.bremen.de adresinden ulaştım, ancak hala herhangi bir geri dönüş alamadım. Bu durumu yaşayan başkaları var mı? Genellikle bu tür başvurulara ne kadar sürede yanıt verildiğini bilen var mı?

Eğer benzer bir durumla karşılaşan veya bu konuda bilgi sahibi olan varsa, tecrübelerini ve önerilerini paylaşırsa çok memnun olurum. Ayrıca, başka bir merciye başvurmam gerekip gerekmediğini de öğrenmek istiyorum.

Herhangi bir bilgi veya öneri için şimdiden teşekkürler!
ve 36f ile geldim calışma iznini almak istiyorum diye belirtmem gerekiyormu? terminde

ıııı

Mesaj gönderen ıııı » Cum Mar 22, 2024 8:53 am

36f vize türüyle almanyaya geleceğim sanirim artık haftalık 20 saat çalışılabilecekmiş peki sadece vizeyle çalışılabiliyor mu yoksa oturum almak da mı gerekli

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Cum Mar 22, 2024 4:46 pm

ıııı yazdı: Cum Mar 22, 2024 8:53 am 36f vize türüyle almanyaya geleceğim sanirim artık haftalık 20 saat çalışılabilecekmiş peki sadece vizeyle çalışılabiliyor mu yoksa oturum almak da mı gerekli
çalışılıyor, vizenizde çalışma iznini belirten 16b maddesi yazıyorsa sorun olmaz
Stuttgart/Baden-Württemberg

ıııı

Mesaj gönderen ıııı » Cmt Mar 23, 2024 12:02 pm

emirogan9 yazdı: Cum Mar 22, 2024 4:46 pm çalışılıyor, vizenizde çalışma iznini belirten 16b maddesi yazıyorsa sorun olmaz
vizem daha elime gelmedi 16b diye belirtiliyor mu orada bilmiyorum sizin bir bilginiz var mi 36f sprachkurs und studium diye geciyor

ıııı

Mesaj gönderen ıııı » Cmt Mar 23, 2024 8:04 pm

duisburger yazdı: Cmt Mar 23, 2024 1:15 pm Burda cok acik bir sekilde yazilmis olmasina ragmen cogunun anlamayip tekrar tekrar sormasi.. Hakkaten bu yeni nesilde cok agir zeka problemi var. Artik tiksindirici seviyeye ulasti bunlarin beyinsizligi. Okuduklarini anlamiyor bu yeni salak nesil. Bence artik sadece kisa videolarla anlatilmasi gerekiyor ki onu da belki anlarlar.
egonuz tatmin oldu mu süngerbob kuşağı sizin parlak zekanız sayesinde aydınlandım üstün zekanızdan dolayı silikon vadisinden bizi aydınlatan videolar çekmek için bekleniyorsunuz

biego34

Mesaj gönderen biego34 » Cmt Mar 23, 2024 10:29 pm

Arkadaşlar yalnız dil kursu vizesine başvuranlar 16f'e bakabilir burada açıkca yazıyor haftada 20 saat çalışabilir diye yanılıyormuyum? link aşağıya bırakıyorum.

https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... __16f.html
Istanbul 44f
Idata Randevu Talep: 19.10.2023
Atamanın Yapıldığı Tarih: 17.01.2024
Görüşme Tarihi: 14.02.2024
Dijital İletim Tarihi: :?:
UPS sms: :?:
Kargo Teslimi: :?:
Sonuç: :?: