Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Güzel Haber: Ögrenciler Icin Yeni Yasa Resmen Onaylandi

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Güzel Haber: Ögrenciler Icin Yeni Yasa Resmen Onaylandi

Mesaj gönderen Physiker » Cum Mar 01, 2024 1:04 pm

Aylar önce burdan sizlerle paylastigimiz gibi, 1 Mart 2024 tarihinden itibaren Almanya da üniversite okuyan veya üniversite hazirlik ögrenci adayi olarak bulunanlarin calisma haklariyla ilgili iyilestirmeler yapildi.

1- Herhangi bir üniversitede lisans veya yüksek lisans (hazirlik degil) egitimi alan ögrenciler daha önceden 1 takvim yilinda yilda en fazla 120 tam / 240 yarim gün calisma iznine sahipken, yeni düzenlemeye göre 140 tam / 280 yarim gün calisabilecekler. Semester boyunca derslerin (Vorlesung) oldugu dönemler calisma izni maximum 20 saat ile sinirli. Semester tatillerinde ise herhangi bir saat sinirlamasi yok. Ayrica Werkstudent veya Praktikum (Staj) yapanlarda da herhangi bir saat sinirlamasi yok.

(Günlük 4 saate kadar mesai yarim gün sayilir. 4 saati gectigi anda tam gün sayilir).

2- Bir üniversiteden ön kabul alarak gelen ve § 16b kanun maddesine göre vize veya oturum izni alan hazirlik ögrencileri de artik herhangi bir ekstra izin olmadan haftalik maximum 20 calisma izni almis oldular. Simdiye kadar sadece okul tatillerinde kisitli calisma izni vardi.

Calisma izni Almanya ya gelip ikamet kaydi (Anmeldung) yaptirdiktan sonra otomatik olarak devreye giriyor. Cünkü resmi olarak bir yerde calismaya baslamaniz icin maliyeden (Finanzamt) vergi numarasi (Steuer ID) almaniz gerekiyor ve ikamet kaydi olmadan bu vergi numarasini alamiyorsunuz.

Ayrica diger bir güzel haber ise, su anda güncel oturum karti veya vizesinde eski kanuna göre calisma izni bulunanlarin, direkt gidip oturum izni icin bulundugu sehirdeki yabancilar dairesinde calisma izni degistirmesine gerek yok. Kanun degisikliginden haberi olmayan is verenlere direkt olarak asagidaki linki göstermeniz "normalde" yeterli olur. Fakat sadece dil kursu (Sprachkursvisum) icin gelenler ya da oturum / vize üzerinde 16b maddesi yazmayanlarin calisma izni yok.

https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... _16b.html

Herkese hayirli olsun.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

atabecer

Re: Güzel Haber: Ögrenciler Icin Yeni Yasa Resmen Onaylandi

Mesaj gönderen atabecer » Cum Mar 01, 2024 1:20 pm

Müthiş haber! Anında bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler Gürkan Hocam 🙏🏻

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Mar 01, 2024 1:35 pm

En çok sevindigim artik kaçak çalıştıranlar düşünsün bununla beraber artik kimse kacak calismaya muhtac kalmayacak :)
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

senanro

Mesaj gönderen senanro » Cum Mar 01, 2024 1:36 pm

🤙🏻🤙🏻

millie

Mesaj gönderen millie » Cum Mar 01, 2024 1:52 pm

Physiker yazdı: Cum Mar 01, 2024 1:04 pm Aylar önce burdan sizlerle paylastigimiz gibi, 1 Mart 2024 tarihinden itibaren Almanya da üniversite okuyan veya üniversite hazirlik ögrenci adayi olarak bulunanlarin calisma haklariyla ilgili iyilestirmeler yapildi.

1- Herhangi bir üniversitede lisans veya yüksek lisans (hazirlik degil) egitimi alan ögrenciler daha önceden 1 takvim yilinda yilda en fazla 120 tam / 240 yarim gün calisma iznine sahipken, yeni düzenlemeye göre 140 tam / 280 yarim gün calisabilecekler. Semester boyunca derslerin (Vorlesung) oldugu dönemler calisma izni maximum 20 saat ile sinirli. Semester tatillerinde ise herhangi bir saat sinirlamasi yok. Ayrica Werkstudent veya Praktikum (Staj) yapanlarda da herhangi bir saat sinirlamasi yok.

(Günlük 4 saate kadar mesai yarim gün sayilir. 4 saati gectigi anda tam gün sayilir).

2- Bir üniversiteden ön kabul alarak gelen ve § 16b kanun maddesine göre vize veya oturum izni alan hazirlik ögrencileri de artik herhangi bir ekstra izin olmadan haftalik maximum 20 calisma izni almis oldular. Simdiye kadar sadece okul tatillerinde kisitli calisma izni vardi.

Calisma izni Almanya ya gelip ikamet kaydi (Anmeldung) yaptirdiktan sonra otomatik olarak devreye giriyor. Cünkü resmi olarak bir yerde calismaya baslamaniz icin maliyeden (Finanzamt) vergi numarasi (Steuer ID) almaniz gerekiyor ve ikamet kaydi olmadan bu vergi numarasini alamiyorsunuz.

Ayrica diger bir güzel haber ise, su anda güncel oturum karti veya vizesinde eski kanuna göre calisma izni bulunanlarin, direkt gidip oturum izni icin bulundugu sehirdeki yabancilar dairesinde calisma izni degistirmesine gerek yok. Kanun degisikliginden haberi olmayan is verenlere direkt olarak asagidaki linki göstermeniz "normalde" yeterli olur. Fakat sadece dil kursu (Sprachkursvisum) icin gelenler ya da oturum / vize üzerinde 16b maddesi yazmayanlarin calisma izni yok.

https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... _16b.html

Herkese hayirli olsun.
çok teşekkürler bilgilendirme için, ilk verilen vizenin süresinden bağımsız değil mi anmeldung? ikamet kaydı ile birlikte direkt olarak çalışma iznine ve steuer id'ye sahip oluyoruz diye anlıyorum, doğru mudur?

ve ek olarak bu durumda sağlık sigortalarının destekleri değişecek mi? yani dil kursunda privat yaptırmak zorundayız ama minijob üstünü desteklemiyor ve çalışanlar için olan bir gesetzlich yapabiliyorlar. bu çalışanlar için olan gesetzlich sigortaları okul kaydı ile birlikte (immatrikulationbeschreibung sanırım belge) öğrenci türüne gerçi çevrilebiliyormuş tekrar ama, bu konu hakkında bir gelişme/değişiklik var mı?
36F Master Şartlı Kabul JLU Gießen
İstanbul Konsolosluk - Goethe A1 sertfikası
Vize başvuru: 6 Ekim 2023 | Randevu Atanma: 5 Ocak 2024 | Randevu Günü: 1 Şubat 2024
Kargo Mesajı & Teslim: 29 Şubat 2024
6 aylık multi - Studium & Sprachkurs - 16b

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Cum Mar 01, 2024 2:23 pm

Selamlar, öncelikle bilgi paylaşımı için teşekkürler.
Ben de şu an master’imi tamamlamak üzereyim 2 ay sonra tezimi teslim edeceğim ve mezun olacağım.
Bu esnada da şu anda work student olarak çalıştığım yerden tam zamanlı kontrat aldım blue karta geçiş için fakat yaşadığım şehirde yabancılar şubeden randevu almak 2 ay sürdüğü için onlarla tam zamanlı çalışma iznini konuşmaya gittim.
Benim çalışma iznime bakıp bunu 20 saat haftalık olarak düşünmemem gerektiğini, istersem tüm izinlerimi şimdiden tamamlayıp bitirebileceğini randevu tarihine kadar söyledi ama ben de haftalık 20 saat sınırlaması var diye biliyordum.
Bunu sözlü olarak konuştuk sizin bir tavsiyeniz olur mu yasal problem yaşamamak adına. Sizin yazınızda 20 saat sınırını görünce tekrar şüpheye düştüm.

quarky

Mesaj gönderen quarky » Cum Mar 01, 2024 2:38 pm

Şu maddeyi tam olarak anlayamadım açıklayabilir misiniz?
At11 6 aylık olduğu için 6 ay uzatılan çok oturum biliyorum burada bahsedilen "minimum 1 yıl" olayı nasıl işliyor?

(2) Die Geltungsdauer der Aufenthaltserlaubnis beträgt bei Ersterteilung und Verlängerung in der Regel zwei Jahre und soll eine Mindestdauer von einem Jahr nicht unterschreiten. Sie beträgt mindestens zwei Jahre, wenn der Ausländer an einem Unions- oder multilateralen Programm mit Mobilitätsmaßnahmen teilnimmt oder wenn für ihn eine Vereinbarung zwischen zwei oder mehr Hochschuleinrichtungen gilt. Dauert das Studium weniger als zwei Jahre, so wird die Aufenthaltserlaubnis nur für die Dauer des Studiums erteilt. Die Aufenthaltserlaubnis wird verlängert, wenn der Aufenthaltszweck noch nicht erreicht ist und in einem angemessenen Zeitraum noch erreicht werden kann. Zur Beurteilung der Frage, ob der Aufenthaltszweck noch erreicht werden kann, kann die aufnehmende Bildungseinrichtung beteiligt werden.

Kullanıcı avatarı
kahnri
İletişim:

Mesaj gönderen kahnri » Cum Mar 01, 2024 4:54 pm

AT 11 çalisirken de gecerli oluyor mu ?
TU Dortmund

yyeeii

Mesaj gönderen yyeeii » Cum Mar 01, 2024 6:17 pm

kahnri yazdı: Cum Mar 01, 2024 4:54 pm AT 11 çalisirken de gecerli oluyor mu ?
Hocam bu konuya forumdan bakmıştım, hatırladığım kadarıyla Minijob yaparken geçerli, sınırı aşarsanız özel sigorta gerekiyor diye biliyorum.
Duisburg-München

mrsutcu

Mesaj gönderen mrsutcu » Cum Mar 01, 2024 8:52 pm

Benim vize türü 16f, sanırım bu vize türündekiler yine çalışamıyorlar :/

keosyn

Mesaj gönderen keosyn » Cum Mar 01, 2024 8:53 pm

Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. Bir sorum olacak. Şu an çalışma iznimizin olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz? Oturum kartım var 16b abs. 5 ama kartta çalışma iznimin zusatzblatt a tabii olduğunı söylüyor. Ek kağıtta da çalışma iznimin olmadığını söylüyor. Bu yasayla birlikte yabancılar dairesine gidip eksra kağıt vs. almamıza gerek var mı?

Pablo12

Mesaj gönderen Pablo12 » Cum Mar 01, 2024 10:52 pm

Hocam aciklamaniz icin cok tesekkur ederim. Instagramda ve birkac yerde bu yasanin eyalet eyalet degistigi ve henuz yururluge girmedigi soyleniyor. Ornegin ben Düsseldorf sehrindeyim ve hemen haftaya calismaya baslayabilecek miyim? Bu surec tam olarak nasil olacak acaba?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Mar 02, 2024 1:20 am

Arkadaşlar işverene paylaşılan linki gösterin yeter. O direkt resmi sayfa kimse bir sey diyemez. Önceden oturumu olan tekrar bunun icin oturumu yenilemesi gerekmiyor. Sorun çıkmaz yani rahat olun :)
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Rojbin

Mesaj gönderen Rojbin » Pzt Mar 04, 2024 2:23 pm

Bugün Ausländerbehördeye
gidip soran oldu mu yasayı ?

CSTR

Mesaj gönderen CSTR » Pzt Mar 04, 2024 4:54 pm

çalışama saatlerimizi dersimizin olmadığı saatlerde düzenlemek zorundayız değil mi?

vomeroguz30

Mesaj gönderen vomeroguz30 » Sal Mar 05, 2024 2:53 am

Rojbin yazdı: Pzt Mar 04, 2024 2:23 pm Bugün Ausländerbehördeye
gidip soran oldu mu yasayı ?
Ben 22 şubatta randevumda sormuştum. Calisabilecegimi soylediler.

yeji

Mesaj gönderen yeji » Sal Mar 05, 2024 3:05 am

vomeroguz30 yazdı: Sal Mar 05, 2024 2:53 am Ben 22 şubatta randevumda sormuştum. Calisabilecegimi soylediler.
herhangi bir belge verdiler mi calisabilecegine dair?

ben bir sene once geldim mesela. bana verilen calisma iznini yani kisaca calisamacagimizi gosteren o belgeyi auslanderbehördeye gidip degistirmem gerekiyor mu

quarky

Mesaj gönderen quarky » Sal Mar 05, 2024 6:04 pm

Gürkan bey şu şekilde belirtmiş ama tam anlayamadım sadece eskiden izni olanlar mı demek istiyor? Benim Zusatzblatt'ımda sadece tatillerde çalışabilir yazıyor gidip degistirmeli miyim?

"Ayrica diger bir güzel haber ise, su anda güncel oturum karti veya vizesinde eski kanuna göre calisma izni bulunanlarin, direkt gidip oturum izni icin bulundugu sehirdeki yabancilar dairesinde calisma izni degistirmesine gerek yok. "

quarky

Mesaj gönderen quarky » Sal Mar 05, 2024 6:15 pm

keosyn yazdı: Cum Mar 01, 2024 8:53 pm Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. Bir sorum olacak. Şu an çalışma iznimizin olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz? Oturum kartım var 16b abs. 5 ama kartta çalışma iznimin zusatzblatt a tabii olduğunı söylüyor. Ek kağıtta da çalışma iznimin olmadığını söylüyor. Bu yasayla birlikte yabancılar dairesine gidip eksra kağıt vs. almamıza gerek var mı?
Bir cevap aldınız mı? Tam olarak bunu öğrenmeye çalışıyorum. Ausländeramt da doğru düzgün cevap vermiyor oturum uzatmaya başvurdum onu bekleyin diyor bana. Sabır.

keosyn

Mesaj gönderen keosyn » Sal Mar 05, 2024 9:04 pm

quarky yazdı: Sal Mar 05, 2024 6:15 pm Bir cevap aldınız mı? Tam olarak bunu öğrenmeye çalışıyorum. Ausländeramt da doğru düzgün cevap vermiyor oturum uzatmaya başvurdum onu bekleyin diyor bana. Sabır.
Gidip yasayı gösterdim. Görevli yasalardan anlamadığını söyleyip en üstteki kişinin mail adresini ve telefon numarasını verdi. Onun dediğine göre çalışma izni için o kağıdın değişmesi gerekiyormuş. Pek anlıyor gibi gelmedi bana ama yine de mailleşeceğim. Haber aldıkça güncellemeleri yazarım.