Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Belgelerim Uygun Mu?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
igokochi

Belgelerim Uygun Mu?

Mesaj gönderen igokochi » Pzt Şub 26, 2024 7:23 pm

TU Clausthal'a sartli kabul icin basvuracagim. Checklist'e gore belgeleri topladim ama 'amtlich belaubigte' sayilir mi emin degilim. Yaptiklarim:
* OSYM Belgesini MEB'den islak imzali aldim yeminli cevirttim
* Transkript ve Diploma'yi yeminli cevirmene cevirttim & notere tasdik ettirdim. Yarin da apostilletecegim.
Bunlar disinda yapmam gereken var mi? Daha cok OSYM belgesi icin endiseliyim, forumda baktigim kadariyla islak imzali genel merkezden alinirsa sorun cikmaz diyen 1-2 post gordum ama tam tersini diyenler de var. Konsoloslukta onaylattiramam cunku en yakin randevu Mart 19'da.

fromsumeyye

Re: Belgelerim Uygun Mu?

Mesaj gönderen fromsumeyye » Sal Şub 27, 2024 11:40 am

Merhaba,

ÖSYM belgesini MEB ten nasıl aldiniz anlamadım, ben ÖSYM sistemden çıktı aldım, çeviri sonra noter onayı yaptırdım, ardından herhangi bir kaymakamlıktan apostil yaptırdım. Normalde apostil için belge aslı istenir ancak bazı kaymakamlıklar buna dikkat etmeden apostil verebiliyor. İstanbul'da ben bu şekilde üniversitesi başvurusu için işlemleri hallettim.

igokochi yazdı: Pzt Şub 26, 2024 7:23 pm TU Clausthal'a sartli kabul icin basvuracagim. Checklist'e gore belgeleri topladim ama 'amtlich belaubigte' sayilir mi emin degilim. Yaptiklarim:
* OSYM Belgesini MEB'den islak imzali aldim yeminli cevirttim
* Transkript ve Diploma'yi yeminli cevirmene cevirttim & notere tasdik ettirdim. Yarin da apostilletecegim.
Bunlar disinda yapmam gereken var mi? Daha cok OSYM belgesi icin endiseliyim, forumda baktigim kadariyla islak imzali genel merkezden alinirsa sorun cikmaz diyen 1-2 post gordum ama tam tersini diyenler de var. Konsoloslukta onaylattiramam cunku en yakin randevu Mart 19'da.
Vize Türü: 36F / İstanbul Kons.
İDATA Başvuru : 08.12.2023
Randevu Atama: 06.02.2024
Randevu Tarihi : 29.02.2024
Dijital İletim Tarihi : 04.03.2024
UPS mail Tarihi : 02.04.2024 - 22:25
Vize Onay Tarihi : 02.02.2024
Vize Süresi : 01.07.2024 - 31.01.2025

Fatihmrza

Mesaj gönderen Fatihmrza » Sal Şub 27, 2024 6:39 pm

Arkadaşın dediği gibiyse - ki ben öyle yaptım - Ösym Ankaraya dilekçe yazdım internette şablonu vardı genel dilekçe örneği olarak. Ösym'ye postaladım 1 gün içerisinde onlar da kargoladılılar. Islak imzalı Türkçe belgeyi. Toplam işlem İstanbul'dan 1 hafta sürdü.

Fatihmrza

Mesaj gönderen Fatihmrza » Sal Şub 27, 2024 6:42 pm

Islak imzalı belgenin zararından çok yararı olur çünkü belgenin aslı (Türkçesine) Apostil yaptırabiliyorsun. Onun dışında ben belgeyi çevirttikten sonra noter onayı yaptım garanti olsun diye, bu yolu izleyebilirsin.

igokochi

Mesaj gönderen igokochi » Çrş Şub 28, 2024 12:56 pm

Fatihmrza yazdı: Sal Şub 27, 2024 6:42 pm Islak imzalı belgenin zararından çok yararı olur çünkü belgenin aslı (Türkçesine) Apostil yaptırabiliyorsun. Onun dışında ben belgeyi çevirttikten sonra noter onayı yaptım garanti olsun diye, bu yolu izleyebilirsin.
Evet belgeleri apostillettirdim bugün de ÖSYM belgesinin çevirisini noterde tasdiklettireceğim artık. 300-400 TL ne istiyorlarsa vereceğiz riske atmamak için.
fromsumeyye yazdı: Sal Şub 27, 2024 11:40 am Merhaba,

ÖSYM belgesini MEB ten nasıl aldiniz anlamadım, ben ÖSYM sistemden çıktı aldım, çeviri sonra noter onayı yaptırdım, ardından herhangi bir kaymakamlıktan apostil yaptırdım. Normalde apostil için belge aslı istenir ancak bazı kaymakamlıklar buna dikkat etmeden apostil verebiliyor. İstanbul'da ben bu şekilde üniversitesi başvurusu için işlemleri hallettim.
Ankara'da yaşıyorsan MEB Genel Merkezine gidip alabilirsin. Veren abi de çok cana yakın tatli biri, 3 tane istedim 3 tane belge çıkartıp imzalayıp damgaladı.