Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Şartlı kabul almadan Almanya'ya üni için gitmek

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ertoz035

Şartlı kabul almadan Almanya'ya üni için gitmek

Mesaj gönderen ertoz035 » Pzt Şub 26, 2024 4:18 pm

Üni assist üzerinden birkaç üniye başvuru yaptım ancak açık lise mezunu olduğum için studienkollege yönlendirildim. Biraz araştırıp öğrendiğime göre açık lise mezunu da olsa almancayı hallettikten sonra almanyada studienkollegsiz üniye başlayanlar da fazlasıyla varmış. A2 diplomamı aldım ve ilk önce almanyaya gidip dilimi halletmek, ondan sonra da kendim ünilere başvurmak istiyorum. Eğer olmadı studienkolleg okuyup öyle devam etmek istiyorum. Sadece dil kursu vizesine mi başvurmam lazım yoksa studium ve dil kursu için başvurmam mı lazım? Vizem ne kadar süreli olur ve dili hallettikten sonra eğitim dönemine yetişemezsem türkiye ye dönmem gerekir mi yoksa eğitim sezonuna kadar almanyada kalabilir miyim?

igokochi

Re: Şartlı kabul almadan Almanya'ya üni için gitmek

Mesaj gönderen igokochi » Pzt Şub 26, 2024 7:31 pm

ertoz035 yazdı: Pzt Şub 26, 2024 4:18 pm Üni assist üzerinden birkaç üniye başvuru yaptım ancak açık lise mezunu olduğum için studienkollege yönlendirildim. Biraz araştırıp öğrendiğime göre açık lise mezunu da olsa almancayı hallettikten sonra almanyada studienkollegsiz üniye başlayanlar da fazlasıyla varmış. A2 diplomamı aldım ve ilk önce almanyaya gidip dilimi halletmek, ondan sonra da kendim ünilere başvurmak istiyorum. Eğer olmadı studienkolleg okuyup öyle devam etmek istiyorum. Sadece dil kursu vizesine mi başvurmam lazım yoksa studium ve dil kursu için başvurmam mı lazım? Vizem ne kadar süreli olur ve dili hallettikten sonra eğitim dönemine yetişemezsem türkiye ye dönmem gerekir mi yoksa eğitim sezonuna kadar almanyada kalabilir miyim?
Ben de seninle ayni durumdayim, son yil acik liseye gectim. Forumda yazdigi kadariyla TU Clausthal acik lise mezunlarina kabul veriyormus, ben de gecen dil kursuna kaydoldum yarin da TU Clausthal'a sartli kabule basvuracagim. Kabul verirlerse guncellerim.
Sorunun cevabi da direkt dil kursu vizesine basvuracaksin. Vizen dil kursu ne kadar suruyorsa o kadar olur onu da Ausländerbehörde'de 2 yila kadar uzatirsin.

yyeeii

Mesaj gönderen yyeeii » Pzt Şub 26, 2024 7:53 pm

Dil kursu vizesinin kabul oranı biraz düşük, açık lise mezunlarına kabul veren okullar var onları iyice araştırın, bir de benim gibi ön lisans okuyup Studienkolleg olmadan da gidebilirsiniz.
Duisburg-München

Canaks

Mesaj gönderen Canaks » Pzt Şub 26, 2024 9:34 pm

yyeeii yazdı: Pzt Şub 26, 2024 7:53 pm Dil kursu vizesinin kabul oranı biraz düşük, açık lise mezunlarına kabul veren okullar var onları iyice araştırın, bir de benim gibi ön lisans okuyup Studienkolleg olmadan da gidebilirsiniz.
Dijital iletimi.nerden ögrendiniz

yyeeii

Mesaj gönderen yyeeii » Pzt Şub 26, 2024 10:03 pm

Canaks yazdı: Pzt Şub 26, 2024 9:34 pm Dijital iletimi.nerden ögrendiniz
Vize randevunu gerçekleştirdiysen ve eksik evrağın yoksa randevudan 1-2 hafta sonra BVA'ya mail atarak sorabilirsin.

zzvisabva@bva.bund.de
Duisburg-München

ertoz035

Mesaj gönderen ertoz035 » Pzt Şub 26, 2024 11:39 pm

igokochi yazdı: Pzt Şub 26, 2024 7:31 pm Ben de seninle ayni durumdayim, son yil acik liseye gectim. Forumda yazdigi kadariyla TU Clausthal acik lise mezunlarina kabul veriyormus, ben de gecen dil kursuna kaydoldum yarin da TU Clausthal'a sartli kabule basvuracagim. Kabul verirlerse guncellerim.
Sorunun cevabi da direkt dil kursu vizesine basvuracaksin. Vizen dil kursu ne kadar suruyorsa o kadar olur onu da Ausländerbehörde'de 2 yila kadar uzatirsin.
Ben de o üniversiteyi duymuştum ve başvurmayı denedim ancak arayüzü aşırı karışık geldi bu yüzden başvuramadım. Bir de yanlış anlamadıysam üniversiteye belgeleri kargo olarak göndermemiz gerekiyormuş. Eğer yapabilirsen bana da basit bir şekilde anlatabilir misin? çok yardımcı olur

igokochi

Mesaj gönderen igokochi » Prş Şub 29, 2024 1:13 pm

ertoz035 yazdı: Pzt Şub 26, 2024 11:39 pm Ben de o üniversiteyi duymuştum ve başvurmayı denedim ancak arayüzü aşırı karışık geldi bu yüzden başvuramadım. Bir de yanlış anlamadıysam üniversiteye belgeleri kargo olarak göndermemiz gerekiyormuş. Eğer yapabilirsen bana da basit bir şekilde anlatabilir misin? çok yardımcı olur
TU Clausthal bewerbung portal diye arat oradan kayit ol bilgilerini gir sana bir checklist verecek. O checklistte denilenlerin hepsini yap ve o belgeleri topla, sonra da belgeleri cevirttir ve konsoloslukta onaylattir ya da randevu bulamazsan noter + apostil yaptir. Topladigin belgelerin hepsini bir araya koy verdikleri adrese yolla.