Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Denklik hakkında bir soru

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
erogluslh

Denklik hakkında bir soru

Mesaj gönderen erogluslh » Çrş Şub 21, 2024 3:55 pm

Merhaba arkadaşlar,
Türkiyede inşaat mühendisliği lisans bitirdim ve şu an Dortmundda ikamet ediyorum. Burada almanca yüksek lisansıma başlayacağım muhtemelen ekim ayında. Şu anda da bir yandan denklik işlemimi halledeyim diyorum. Fakat araştırdığımda iki şey buldum. Birincisi ZAB kurumuna belgeleri yollayıp yapılabiliyormuş galiba. İkincisi de Dortmund bölgesine bakan Bezirksregierung Arnsberg kurumuna belgelerimi yollayıp o şekilde de denklik işlemi yapılabileceğini mail yoluyla öğrendim. Benim anlamadığım nokta bu ikisi aynı işlem mi, yoksa ne farkı var? Ayrıca Arnsberg tarafından atılan mailde NRW eyaletinde ikamet etmeniz gerekiyor yazıyor. Burada yaptıracağım denklik sadece bu eyalette mi geçerli yani onu da anlamadım. Bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim, teşekkürler.

Gamzee

Re: Denklik hakkında bir soru

Mesaj gönderen Gamzee » Çrş Şub 21, 2024 4:01 pm

erogluslh yazdı: Çrş Şub 21, 2024 3:55 pm Merhaba arkadaşlar,
Türkiyede inşaat mühendisliği lisans bitirdim ve şu an Dortmundda ikamet ediyorum. Burada almanca yüksek lisansıma başlayacağım muhtemelen ekim ayında. Şu anda da bir yandan denklik işlemimi halledeyim diyorum. Fakat araştırdığımda iki şey buldum. Birincisi ZAB kurumuna belgeleri yollayıp yapılabiliyormuş galiba. İkincisi de Dortmund bölgesine bakan Bezirksregierung Arnsberg kurumuna belgelerimi yollayıp o şekilde de denklik işlemi yapılabileceğini mail yoluyla öğrendim. Benim anlamadığım nokta bu ikisi aynı işlem mi, yoksa ne farkı var? Ayrıca Arnsberg tarafından atılan mailde NRW eyaletinde ikamet etmeniz gerekiyor yazıyor. Burada yaptıracağım denklik sadece bu eyalette mi geçerli yani onu da anlamadım. Bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim, teşekkürler.
İnşaat mühendisliği bölümünün zaten denkliği var gibi görünüyor. Eğer h+ ise denklik almanıza gerek yok. Buradan bölümünüzü ve okulunuzu aratır mısınız? YouTube’da anabin denklik diye aratıp da bulabilirsiniz eğer bilmiyorsanız. https://anabin.kmk.org/no_cache/filter/ ... uesse.html

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Prş Şub 22, 2024 10:57 am

Gamzee yazdı: Çrş Şub 21, 2024 4:01 pm İnşaat mühendisliği bölümünün zaten denkliği var gibi görünüyor. Eğer h+ ise denklik almanıza gerek yok. Buradan bölümünüzü ve okulunuzu aratır mısınız? YouTube’da anabin denklik diye aratıp da bulabilirsiniz eğer bilmiyorsanız. https://anabin.kmk.org/no_cache/filter/ ... uesse.html
Eğer h+ ise denklik almanıza gerek yok ifadesi biraz yanlış. H+ olsa bile devlet tarafından düzenlenmiş mesleklerde denklik almanız gerekir.

Devlet tarafından düzenlenip düzenlenmediğini de şuradan öğrenebilirsiniz

https://www.anerkennung-in-deutschland. ... raefte.php

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Prş Şub 22, 2024 11:17 am

aozkan09 yazdı: Prş Şub 22, 2024 10:57 am Eğer h+ ise denklik almanıza gerek yok ifadesi biraz yanlış. H+ olsa bile devlet tarafından düzenlenmiş mesleklerde denklik almanız gerekir.

Devlet tarafından düzenlenip düzenlenmediğini de şuradan öğrenebilirsiniz

https://www.anerkennung-in-deutschland. ... raefte.php
Yüksek lisans için soruyor gibi düşündüm sorudan. Yine de bunu bilmeyip denklik alması gerektiğini düşünen kişiler olabilir diye yazmak istedim. Umarım yanlış yönlendirme olmamıştır

melisa.ilayda

Mesaj gönderen melisa.ilayda » Prş Şub 22, 2024 12:41 pm

Merhaba, sistemde okulum H+ olarak var. Ben Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü mezunuyum ama sistemde Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi bölümü var. Sizce bu beni kapsar mı? Bir danışman şirketi evet demişti ama tam emin olamadım.

erogluslh

Mesaj gönderen erogluslh » Prş Şub 22, 2024 2:50 pm

Gamzee yazdı: Çrş Şub 21, 2024 4:01 pm İnşaat mühendisliği bölümünün zaten denkliği var gibi görünüyor. Eğer h+ ise denklik almanıza gerek yok. Buradan bölümünüzü ve okulunuzu aratır mısınız? YouTube’da anabin denklik diye aratıp da bulabilirsiniz eğer bilmiyorsanız. https://anabin.kmk.org/no_cache/filter/ ... uesse.html
yanıtınız için teşekkürler. Fakat ben yüksek lisans için değil almanyada mühendis olarak çalışmak için denklik alacağım. Devlet tarafından düzenlenen bir meslek değil denkliksiz çalışabiliyorum fakat mühendislik ünvanım ve imza yetkim olmuyor bu durumda yani tam olarak bir alman mühendisi olmuyorsunuz. Zaten pratikte tüm işverenler denklik belgenizi görmek istiyormuş işe alırken o yüzden herkes denklik almak zorunda kalıyor.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Prş Şub 22, 2024 4:54 pm

erogluslh yazdı: Prş Şub 22, 2024 2:50 pm yanıtınız için teşekkürler. Fakat ben yüksek lisans için değil almanyada mühendis olarak çalışmak için denklik alacağım. Devlet tarafından düzenlenen bir meslek değil denkliksiz çalışabiliyorum fakat mühendislik ünvanım ve imza yetkim olmuyor bu durumda yani tam olarak bir alman mühendisi olmuyorsunuz. Zaten pratikte tüm işverenler denklik belgenizi görmek istiyormuş işe alırken o yüzden herkes denklik almak zorunda kalıyor.
Size şöyle anlatayım. Benim mesleğim direkt düzenlenmiş bir meslek aslında. Sosyal Pedagoji. Bu alandaki şirketlerin %90’ı kamusal şirket olduğu için kesinlikle devlet tarafından tanınmış olmak gerekiyor. Ben de aynı durumdaydım. Yüzlerce şirkete başvuru yaptım. Ve en nihayetinde Staatliche Anerkannter olmadan da beni çalıştırmak isteyen bir şirket buldum. İşe girdim orada. Verdikleri maaş da Mavi Kart için yetiyordu. Mavi karta geçiş yaptım şimdi de.

Önemli olan Staatlich olmak değil. Diplomanızın 4 senelik bir alman üniversitesine denk olup olmaması. Ben mesela Senatörin für Kinder und Bildung’tan bir belge aldım. Belgede şey yazıyordu, bu kişinin diploması bir alman üniversitesi diplomasına denktir, kişi isterse Staatliche Anerkennung için sürece başlayabilir, süreç şu şekildedir… falan yazıyordu.

Tabi ki o anerkennung olsa her şey çok daha basit olur o ayrı bir mevzu. Ama yani aslında olmaz gibi gözüken pek çok şey oluyor. Biraz inatçı olmak lazım.

onergrb

Mesaj gönderen onergrb » Cum Şub 23, 2024 10:26 pm

melisa.ilayda yazdı: Prş Şub 22, 2024 12:41 pm Merhaba, sistemde okulum H+ olarak var. Ben Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü mezunuyum ama sistemde Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi bölümü var. Sizce bu beni kapsar mı? Bir danışman şirketi evet demişti ama tam emin olamadım.
Merhaba, evet kapsar:)

melisa.ilayda

Mesaj gönderen melisa.ilayda » Cum Şub 23, 2024 10:27 pm

onergrb yazdı: Cum Şub 23, 2024 10:26 pm Merhaba, evet kapsar:)
Teşekkür ederim:)