Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Hannover'dan Bremen'e gidip gelinirmi?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
cagriakturk

Hannover'dan Bremen'e gidip gelinirmi?

Mesaj gönderen cagriakturk » Prş Şub 15, 2024 5:11 pm

Dostlar bir konuda bilgi sahibi birine ihtiyacım var. Bremen üniversitesinde şartlı kabülüm var 20 gün sonra dil kursum başlayacak ama konaklama olarak Bremende uygun fiyatlı bir konaklama bulamadım. Ama Hannover'da kalacak yerim var. Trenle git-gel yaparsin dediler, bir yer bulana kadar 1 saat suruyormus. semesterticket ile bedava bildigim kadariyla, ama bu mantiklimi? birde, gidince yabancilar dairesinde bu durum sorun olurmu? dil kursu ve universite bremen'de benim ikamet hannover'da.

Tesekkurler

millie

Re: Hannover'dan Bremen'e gidip gelinirmi?

Mesaj gönderen millie » Prş Şub 15, 2024 9:15 pm

Almanya'da birçok insan iş/okul için şehir değiştiriyor, ev bulmak gerçekten zor. Bu yüzden sorun olacağını düşünmüyorum ben. Sonuçta kurumlar da bunu biliyor. Benim de dil kursum Gießen'de ama Wetzlar'da kalacağım. 1 saat yine yol. İstanbul'da bile 2 saat bir yere gitmek artık. Bence endişelenmene gerek yok, ev bulamadığını aradığını anlatırsın...
36F Master Şartlı Kabul JLU Gießen
İstanbul Konsolosluk - Goethe A1 sertfikası
Vize başvuru: 6 Ekim 2023 | Randevu Atanma: 5 Ocak 2024 | Randevu Günü: 1 Şubat 2024
Kargo Mesajı & Teslim: 29 Şubat 2024
6 aylık multi - Studium & Sprachkurs - 16b

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Cum Şub 16, 2024 12:37 pm

Semesterticket sadece Regional'lerde geçiyor, ICE'larda falan geçmez. İyice bakmak lazım kurs saatlerine uyan saatlerde var mı diye. Ayrıca 1 saat değildir 1,5 saat falan sürer. Eğer gününün 3 saatini yolda geçirmeye tamamsan neden olmasın.

cagriakturk

Mesaj gönderen cagriakturk » Cum Şub 16, 2024 2:51 pm

millie yazdı: Prş Şub 15, 2024 9:15 pm Almanya'da birçok insan iş/okul için şehir değiştiriyor, ev bulmak gerçekten zor. Bu yüzden sorun olacağını düşünmüyorum ben. Sonuçta kurumlar da bunu biliyor. Benim de dil kursum Gießen'de ama Wetzlar'da kalacağım. 1 saat yine yol. İstanbul'da bile 2 saat bir yere gitmek artık. Bence endişelenmene gerek yok, ev bulamadığını aradığını anlatırsın...
Cevabınız için teşekkür ederim. Doğru bende istanbulda yakın bir yere gitsem bile trafikden 1 saatten fazla zaman harcıyordum, o yüzden benim için 1 saatlık bu süre önemli değil ama sonuçta yeni gideceğimiz bir ülke emin olmak lazım birde almanya için yarım saatlık süre bile fazla gibi yorumlar duyuyordum o biraz gözümü korkuttu

cagriakturk

Mesaj gönderen cagriakturk » Cum Şub 16, 2024 2:55 pm

Mnrl89 yazdı: Cum Şub 16, 2024 12:37 pm Semesterticket sadece Regional'lerde geçiyor, ICE'larda falan geçmez. İyice bakmak lazım kurs saatlerine uyan saatlerde var mı diye. Ayrıca 1 saat değildir 1,5 saat falan sürer. Eğer gününün 3 saatini yolda geçirmeye tamamsan neden olmasın.
Cevabınız için teşekkürler. yani bende istanbulda bir yere giderken 1 saaten fazla zaman harcıyordum. Birde süreden ziyade Almanya'da yarim saatlik mesafe bile uzak gibi yorumlar duyuyordum, o biraz gozümü korkuttu, yalnız regional dediğiniz bahn.de sitesi değilmi? bu sitede semesterticket'i kullanabiliyoruz.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cum Şub 16, 2024 7:50 pm

cagriakturk yazdı: Cum Şub 16, 2024 2:55 pm Cevabınız için teşekkürler. yani bende istanbulda bir yere giderken 1 saaten fazla zaman harcıyordum. Birde süreden ziyade Almanya'da yarim saatlik mesafe bile uzak gibi yorumlar duyuyordum, o biraz gozümü korkuttu, yalnız regional dediğiniz bahn.de sitesi değilmi? bu sitede semesterticket'i kullanabiliyoruz.
Önemli olan site değil. O site genel site. Ice yazanlar yüksek hızlı trenler. Onlar için ücret ödemen gerekiyor. Re yazan regioneller daha yavaş trenler ama semesterticket veya deutschland tickete ücretsizler

cagriakturk

Mesaj gönderen cagriakturk » Cum Şub 16, 2024 8:46 pm

aozkan09 yazdı: Cum Şub 16, 2024 7:50 pm Önemli olan site değil. O site genel site. Ice yazanlar yüksek hızlı trenler. Onlar için ücret ödemen gerekiyor. Re yazan regioneller daha yavaş trenler ama semesterticket veya deutschland tickete ücretsizler
tamamdir cevabiniz icin tesekkur ederim.

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Cum Şub 16, 2024 10:49 pm

cagriakturk yazdı: Cum Şub 16, 2024 2:55 pm Cevabınız için teşekkürler. yani bende istanbulda bir yere giderken 1 saaten fazla zaman harcıyordum. Birde süreden ziyade Almanya'da yarim saatlik mesafe bile uzak gibi yorumlar duyuyordum, o biraz gozümü korkuttu, yalnız regional dediğiniz bahn.de sitesi değilmi? bu sitede semesterticket'i kullanabiliyoruz.
Regional'ler yavaş trenler, ICE dediklerim hızlı ve paralı tren. İkisi de DB'nin trenleri, aynı siteden saatlerine bakabilrsin, aynı firma. Kontrol olursa Regional'de kartını gösteriyorsun ama ICE'a biner ve kontrol olursa o zaman ekstra bilet alıp göstermen gerek.

Ben de İstanbullu'yum, Berlin'de yaşıyorum. Her yer ortalama 30-40 dakika metroyla alıştım artık. Dediğm gibi yapılmayacak iş değil ama ben şahsen üşenirdim. Düşünsene 8'de ders olsa kim bilir kaçta kalkman gerek, benim şahsi tercihim tabi.

cagriakturk

Mesaj gönderen cagriakturk » Cmt Şub 17, 2024 8:07 pm

Mnrl89 yazdı: Cum Şub 16, 2024 10:49 pm Regional'ler yavaş trenler, ICE dediklerim hızlı ve paralı tren. İkisi de DB'nin trenleri, aynı siteden saatlerine bakabilrsin, aynı firma. Kontrol olursa Regional'de kartını gösteriyorsun ama ICE'a biner ve kontrol olursa o zaman ekstra bilet alıp göstermen gerek.

Ben de İstanbullu'yum, Berlin'de yaşıyorum. Her yer ortalama 30-40 dakika metroyla alıştım artık. Dediğm gibi yapılmayacak iş değil ama ben şahsen üşenirdim. Düşünsene 8'de ders olsa kim bilir kaçta kalkman gerek, benim şahsi tercihim tabi.
doğrudur hocam ben türkiyedeki almanca kursuna 1.5 saate gidiyordum o yüzden süre gözümü korkutmadı ama en azından bir yer bulana kadar yapılır diye düşünüyorum cevabın için teşekkürler buarada