Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Şartlı kabul ve üniversite değişimi

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
Bewerbung

Şartlı kabul ve üniversite değişimi

Mesaj gönderen Bewerbung » Pzt Oca 29, 2024 7:01 pm

Merhabalar forumda yeniyim ve sizin bilgilerinize ihtiyacım var,
Ben KIT'de endüstri mühendisliği eğitimi almak istiyorum, halihazırda b1 sertifikam var ve bu sene YKS sınavına gireceğim ancak bildiğim kadarıyla pek çok üniversitenin başvuru tarihi bizim yerleştirme açıklanma tarihiyle uyumlu değil. Bu noktada sizlere sorularım var lütfen yardımcı olur musunuz?,

Ben 2024 ün eylül ekim aylarında üniversiteye yerleşmemden hemen sonra Bremen Üniversitesi gibi yıl boyu kabul veren üniversitelere hemen başlayabilir miyim yoksa bir dönem beklemem mi gerekiyor?

Bu durumda belli başlı üniversiteler kalıyor şartlı kabul için başvurabileceğim; Bremen üniversitesi bildiğim tek yer, başka bir üniversite var mıdır?
Bremen üniversitesinden sonra c1 belgesini aldığım takdirde KIT'ye başvurabilir miyim, aynı veya benzer programa; çünkü tam olarak aynı program yok?
Bir de endüstri mühendisliklerinin hepsinin yanında bir de maschinbau, electrotechnic gibi ayrı bölümler var bunun sebebi nedir, endüstri mühendisliğinin Almanya'da karşılığı yok mu veya biz bunlardan mezun olup herhangi bir endüstri mühendisi gibi çalışabilir miyiz?yani wirtschaftingenierwesn+electrotechnic programı var ama biz normal bir endüstri mühendisi gibi elektronikle alakamız olmadan çalışabilir miyiz?

Çok çok teşekkürler,yardım ederseniz çok mutlu olurum.Saygılar.

ckr.alper

Re: Şartlı kabul ve üniversite değişimi

Mesaj gönderen ckr.alper » Sal Oca 30, 2024 12:46 am

merhaba bremen dahil hiçbir üniversiteye c1 belgesi almadan başlayamazsın, bremen dışında duisburg essen üniversitesi de sene boyu kabul veriyor diye biliyorum. Bu süreçte önemli olan kabul almak değil dili öğrenmek vizeyi sağlam bi şekilde alabilmek :) emin ol okul kabulu kolay şekilde alınıyor.Erken vizeye başvurup tarihler uymuyorsa diye bremen veya başka okumayacağın bi okuldan kabul alıp, almanyada dil kursu veya burda öğrenip c1 belgeni aldıktan sonra istediğin okula tekrar başvurup okuyabilirsin çoğu kişinin yaptığı şey bu yönde zaten, benzer bölümlere başka okullarda başvurabilirsin ortak dersler falsn da varsa zaten kabul alırsın çok alakasız bölümlerden kabuller alanlar da var ancak her zaman ufak da olsa istisna durumu almanyada her saman olur kesin denemiyor hiçbir şeye :) tavsiyem 2023 yks ye girmiş biri olarak veya yaptığım şeyi söyleyeyim sınav btier bitmez araştırmaya ve dil öğrenmeye başladım b1-b2 seviyesine geldim mayıs ayında b2 belgesiyle vizeye başvurup almanyada c1 aldıktan sonra eğitimime başlayacağım bende belki bremen veya dsburga kolay kabul veriyoe diye vizede göstermelik kabul alıp gidebilirim sonradan başka üniversitede okumayı planlıyorum

Bewerbung

Mesaj gönderen Bewerbung » Sal Oca 30, 2024 10:31 am

ckr.alper yazdı: Sal Oca 30, 2024 12:46 am merhaba bremen dahil hiçbir üniversiteye c1 belgesi almadan başlayamazsın, bremen dışında duisburg essen üniversitesi de sene boyu kabul veriyor diye biliyorum. Bu süreçte önemli olan kabul almak değil dili öğrenmek vizeyi sağlam bi şekilde alabilmek :) emin ol okul kabulu kolay şekilde alınıyor.Erken vizeye başvurup tarihler uymuyorsa diye bremen veya başka okumayacağın bi okuldan kabul alıp, almanyada dil kursu veya burda öğrenip c1 belgeni aldıktan sonra istediğin okula tekrar başvurup okuyabilirsin çoğu kişinin yaptığı şey bu yönde zaten, benzer bölümlere başka okullarda başvurabilirsin ortak dersler falsn da varsa zaten kabul alırsın çok alakasız bölümlerden kabuller alanlar da var ancak her zaman ufak da olsa istisna durumu almanyada her saman olur kesin denemiyor hiçbir şeye :) tavsiyem 2023 yks ye girmiş biri olarak veya yaptığım şeyi söyleyeyim sınav btier bitmez araştırmaya ve dil öğrenmeye başladım b1-b2 seviyesine geldim mayıs ayında b2 belgesiyle vizeye başvurup almanyada c1 aldıktan sonra eğitimime başlayacağım bende belki bremen veya dsburga kolay kabul veriyoe diye vizede göstermelik kabul alıp gidebilirim sonradan başka üniversitede okumayı planlıyorum
Hocam öncelikle çok teşekkürler yanıtınız için anlattıklarınızdan 2 sorum oluştu bunları da cevaplarsanız gerçekten çok sevinirim.
Ben YKS den hemen sonraki eylül ekim aylarında gidebiliyor muyum, yoksa senin gibi 1 sene beklemem mi gerekiyor?
bir de henüz YKS sonucu gelmeden vizeye başvurup zaten tarihi 3 4 ay sonraya veriyorlar diye evrakları sonradan ibraz edebiliyor muyuz?

neubahnhof

Mesaj gönderen neubahnhof » Sal Oca 30, 2024 9:43 pm

Hocam ben de 2024 yks’ye gireceğim ve benim de 2022 yılının mayıs ayında aldığım bir A2 belgesi var almanyadaki üniversitelere başvururken belgeyi almamın üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçmiş olacak bu belge geçerliliğini yitirmiş olur mu o tarihlerde ZfA’dan almıştım. Teşekkürler şimdiden

Bewerbung

Mesaj gönderen Bewerbung » Çrş Oca 31, 2024 3:50 pm

neubahnhof yazdı: Sal Oca 30, 2024 9:43 pm Hocam ben de 2024 yks’ye gireceğim ve benim de 2022 yılının mayıs ayında aldığım bir A2 belgesi var almanyadaki üniversitelere başvururken belgeyi almamın üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçmiş olacak bu belge geçerliliğini yitirmiş olur mu o tarihlerde ZfA’dan almıştım. Teşekkürler şimdiden
Hocam dsd ömür boyu geçerli diye biliyorum.

neubahnhof

Mesaj gönderen neubahnhof » Çrş Oca 31, 2024 4:49 pm

Bewerbung yazdı: Çrş Oca 31, 2024 3:50 pm Hocam dsd ömür boyu geçerli diye biliyorum.
çok teşekkürler.

Bewerbung

Mesaj gönderen Bewerbung » Çrş Oca 31, 2024 10:59 pm

neubahnhof yazdı: Çrş Oca 31, 2024 4:49 pm çok teşekkürler.
Sen yks den hemen sonra mı gideceksin Hocam bir sene bekleyecek misin?

Ssener

Mesaj gönderen Ssener » Sal Şub 06, 2024 10:28 am

ckr.alper yazdı: Sal Oca 30, 2024 12:46 am merhaba bremen dahil hiçbir üniversiteye c1 belgesi almadan başlayamazsın, bremen dışında duisburg essen üniversitesi de sene boyu kabul veriyor diye biliyorum. Bu süreçte önemli olan kabul almak değil dili öğrenmek vizeyi sağlam bi şekilde alabilmek :) emin ol okul kabulu kolay şekilde alınıyor.Erken vizeye başvurup tarihler uymuyorsa diye bremen veya başka okumayacağın bi okuldan kabul alıp, almanyada dil kursu veya burda öğrenip c1 belgeni aldıktan sonra istediğin okula tekrar başvurup okuyabilirsin çoğu kişinin yaptığı şey bu yönde zaten, benzer bölümlere başka okullarda başvurabilirsin ortak dersler falsn da varsa zaten kabul alırsın çok alakasız bölümlerden kabuller alanlar da var ancak her zaman ufak da olsa istisna durumu almanyada her saman olur kesin denemiyor hiçbir şeye :) tavsiyem 2023 yks ye girmiş biri olarak veya yaptığım şeyi söyleyeyim sınav btier bitmez araştırmaya ve dil öğrenmeye başladım b1-b2 seviyesine geldim mayıs ayında b2 belgesiyle vizeye başvurup almanyada c1 aldıktan sonra eğitimime başlayacağım bende belki bremen veya dsburga kolay kabul veriyoe diye vizede göstermelik kabul alıp gidebilirim sonradan başka üniversitede okumayı planlıyorum
Merhaba, bende şartlı kabul için başvurmak istiyorum ama bazı şeylerden emin olamadım, gerçekten üni farketmiyor mu ? farketmiyorsa dil kursuna nerede devam edeceğiz Almanya da ?
benim yaşım 28 lisans için başvuru yapıp yüksek lisansa başvurmak istiyorum, c1 aldiktan sonra. şu anda almancam sıfır. Olabilirliği nedir, yada tavsiye verebilir misiniz arkadaşlar.

neubahnhof

Mesaj gönderen neubahnhof » Çrş Şub 07, 2024 1:18 am

Bewerbung yazdı: Çrş Oca 31, 2024 10:59 pm Sen yks den hemen sonra mı gideceksin Hocam bir sene bekleyecek misin?
hocam kusura bakmayın bir süre foruma girmemiştim mesajınızı göremedim, ben yksden hemen sonra işlemleri başlatacağım ve eğer hızlıca kabul alabilirsem direkt gitmeyi planlıyorum

Bewerbung

Mesaj gönderen Bewerbung » Prş Şub 22, 2024 6:40 pm

neubahnhof yazdı: Çrş Şub 07, 2024 1:18 am hocam kusura bakmayın bir süre foruma girmemiştim mesajınızı göremedim, ben yksden hemen sonra işlemleri başlatacağım ve eğer hızlıca kabul alabilirsem direkt gitmeyi planlıyorum
Yok Hocam ne kusuru ben de fırsat bulamadım :)