Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

RWTH Aachen NC ve Şartlı Kabul

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Basar T

RWTH Aachen NC ve Şartlı Kabul

Mesaj gönderen Basar T » Sal Oca 23, 2024 3:29 am

Merhabalar. Yaklaşık 6 aydır Almanya’dayım ve elimde Telc B2 sertifikam var. NC puanım 2.5 ve RWTH Aachen’da Informatik okumak istiyorum, ancak üniversite sayfalarında NC ile alakalı net bir sayı göremedim. En son 2.4 diye hatırladığım bir sayı görmüştüm sanırım. Bununla alakalı bir bilgisi olan var mı, bölüme girebilir miyim?

Ayrıca Şuan elimdeki B2 sertifikası ile şartlı kabul yapma şansım var mı?
Birinin B2 ile üniversiteye başladığını ve birinci sınıfı bitirmeden C1
sertifikasını okula verdiğini duymuştum.

Son sorum olarak, 2024’ün Ekim ayında okula başlamak amacım. Eğer B2 ile başvuru yapabiliyorsam, bu başvuru için Temmuz’a kadar beklememe gerek var mı?

duisburger

Re: RWTH Aachen NC ve Şartlı Kabul

Mesaj gönderen duisburger » Sal Oca 23, 2024 1:18 pm

Selam, üniversitenin sayfasinda NC notlari yaziyor ama bu AB disindan gelen ögrenciler icin mi onu bilmiyorum:

https://www.rwth-aachen.de/cms/root/stu ... s-clausus/

Yine üniversitenin sayfasinda C1 istedikleri yaziyor. B2 kabul etmiyorlar.

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Sal Oca 23, 2024 3:11 pm

Basar T yazdı: Sal Oca 23, 2024 3:29 am Merhabalar. Yaklaşık 6 aydır Almanya’dayım ve elimde Telc B2 sertifikam var. NC puanım 2.5 ve RWTH Aachen’da Informatik okumak istiyorum, ancak üniversite sayfalarında NC ile alakalı net bir sayı göremedim. En son 2.4 diye hatırladığım bir sayı görmüştüm sanırım. Bununla alakalı bir bilgisi olan var mı, bölüme girebilir miyim?

Ayrıca Şuan elimdeki B2 sertifikası ile şartlı kabul yapma şansım var mı?
Birinin B2 ile üniversiteye başladığını ve birinci sınıfı bitirmeden C1
sertifikasını okula verdiğini duymuştum.

Son sorum olarak, 2024’ün Ekim ayında okula başlamak amacım. Eğer B2 ile başvuru yapabiliyorsam, bu başvuru için Temmuz’a kadar beklememe gerek var mı?
B2 ile şartlı kabul olayı artık kalktı maalesef. Başvurular bitene kadar C1 belgesi alıp başvurabilirsiniz. NC Puanınız 2.5 ve altında ise başvuru yaparsınız sıkıntı olmaz. NC değerleri genelde tabela olarak yıllık şekilde yayınlanıyor. Muhtemelen okulun sitesinde vardır.
Stuttgart/Baden-Württemberg

Basar T

Mesaj gönderen Basar T » Sal Oca 23, 2024 8:51 pm

duisburger yazdı: Sal Oca 23, 2024 1:18 pm Selam, üniversitenin sayfasinda NC notlari yaziyor ama bu AB disindan gelen ögrenciler icin mi onu bilmiyorum:

Yine üniversitenin sayfasinda C1 istedikleri yaziyor. B2 kabul etmiyorlar.
Teşekkür ederim. Peki 2023/2024 Kış semesterı için NC adına 2.4 demişler. 2.5 puanla başvuru yapsam sıkıntı çıkar mı?

Basar T

Mesaj gönderen Basar T » Sal Oca 23, 2024 8:52 pm

emirogan9 yazdı: Sal Oca 23, 2024 3:11 pm B2 ile şartlı kabul olayı artık kalktı maalesef. Başvurular bitene kadar C1 belgesi alıp başvurabilirsiniz. NC Puanınız 2.5 ve altında ise başvuru yaparsınız sıkıntı olmaz. NC değerleri genelde tabela olarak yıllık şekilde yayınlanıyor. Muhtemelen okulun sitesinde vardır.
Şu bulduğum linkte NC puanları var ve yabancı öğrenciler için de geçtiğini düşünüyorum:

Buna göre en son 2023/2024 Kış semesterı için 2.4 NC istemiş. 2.5 puan ile başvuru yapsam sıkıntı çıkar mı?

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Sal Oca 23, 2024 8:55 pm

Basar T yazdı: Sal Oca 23, 2024 8:52 pm Şu bulduğum linkte NC puanları var ve yabancı öğrenciler için de geçtiğini düşünüyorum:

Buna göre en son 2023/2024 Kış semesterı için 2.4 NC istemiş. 2.5 puan ile başvuru yapsam sıkıntı çıkar mı?
Şöyle ki, bu sıralama ve puanlamalar her sene başvuru sayısı ve niteliğine göre değişiyor. Yine de şansınızı denemekte fayda var diye düşünüyorum. Diğer okullara da başvurmayı ihmal etmeyin.
Stuttgart/Baden-Württemberg

Basar T

Mesaj gönderen Basar T » Sal Oca 23, 2024 10:47 pm

emirogan9 yazdı: Sal Oca 23, 2024 8:55 pm Şöyle ki, bu sıralama ve puanlamalar her sene başvuru sayısı ve niteliğine göre değişiyor. Yine de şansınızı denemekte fayda var diye düşünüyorum. Diğer okullara da başvurmayı ihmal etmeyin.
Teşekkürler. İnformatik okumak açısından üniversite tavsiyeleriniz var mı?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 24, 2024 12:07 pm

RWTH nin sitesinde yazan NC notlari alman veya AB vatandaslari icin. AB disindan gelenler icin oldukca farklilik gösteriyor maalesef. Örnegin 3 sene önce 1.1 le kapanmisti. 1 sene sonra 1.8 lere düstü diye hatirliyorum. B2 ile baslayip 1 sene icinde C1 verme sarti sadece pandemi dönemi vardi. Ögrenciler DSH, testdaf vs giremiyordu. O istisnai durum pandemi sonrasi kalkti. Emir beyin de yazdigi gibi mutlaka baska unilere de basvuru yapin. Üniversite secerken rankinglere bakmayin, heleki Informatik gibi bir bölümde. Asagidaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim:

https://www.youtube.com/watch?v=6s1iGvFjlMA
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Çrş Oca 24, 2024 12:34 pm

Selamlar Informatik icin gercekten aslinda Uni nin hic önemi yok hatta genel olarak Uni aldigin notlar vs gercekten hic önemli degil. Bunlari söyleyebiliyorum cünkü kendim de Werkstudent olarak IT alaninda calisiyorum ve bir cok is yeri ile de görüsmelerim oldu.

Informatikte daha dogrusu genel IT Departmanında önemli olan Uni süresince ne yaptigindir daha dogrusu Uni okumuyorsanda bugüne kadar ne yaptigindir. Bir proje tasarladin mi gelistirme asamasinda bulundun mu, Uni deyken Werkstudent olarak nerede hangi alanlarda calistin ne yaptin. Bunlar ise alimda en ama en önemli seyler digerlerine bakmiyorlar bile. Ben bunu Almanya ve Amerika icin söylüyorum diger ülkelerle alakali bilgim yok ama farkli olacagini düsünmüyorum. Dolayisiyla Aachen gibi zor bir yerde okumayi ben acikcasi sahsimca önermem cünkü Uni bitirince Informatiker olmuyon direkt sadece Uni diplomasiyla öyle hemen kolayca iyi maasli is bulunmaz. Büyük firmalarda zaten bulunmaz. Ha Aachen dan mezun olmak kötü mü hayir kesinlikle degil bunu söylemiyorum ama sana extra bir sey katmiyor tabii akademik olarak hayatiniza devam etmek istemiyorsaniz. Uni de Prof olmak istiyorsaniz bayagi artisi olur diye düsünüyorum. Ama onun disinda genel olarak Informatik te zor bir Uni ye girmektense Uni süresince kendinizi geliştirme ye bakmaniz gerekli yoksa dedigim gibi sadece Diploma nin pek bi anlami yok. Bunu bana bizzat is yerinde söylemislerdi. Biz herkesi 0 olarak kabul ediyoruz diye de eklemisti :)
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Basar T

Mesaj gönderen Basar T » Çrş Oca 24, 2024 10:18 pm

Computer_Berkay yazdı: Çrş Oca 24, 2024 12:34 pm Selamlar Informatik icin gercekten aslinda Uni nin hic önemi yok hatta genel olarak Uni aldigin notlar vs gercekten hic önemli degil. Bunlari söyleyebiliyorum cünkü kendim de Werkstudent olarak IT alaninda calisiyorum ve bir cok is yeri ile de görüsmelerim oldu.

Informatikte daha dogrusu genel IT Departmanında önemli olan Uni süresince ne yaptigindir daha dogrusu Uni okumuyorsanda bugüne kadar ne yaptigindir. Bir proje tasarladin mi gelistirme asamasinda bulundun mu, Uni deyken Werkstudent olarak nerede hangi alanlarda calistin ne yaptin. Bunlar ise alimda en ama en önemli seyler digerlerine bakmiyorlar bile. Ben bunu Almanya ve Amerika icin söylüyorum diger ülkelerle alakali bilgim yok ama farkli olacagini düsünmüyorum. Dolayisiyla Aachen gibi zor bir yerde okumayi ben acikcasi sahsimca önermem cünkü Uni bitirince Informatiker olmuyon direkt sadece Uni diplomasiyla öyle hemen kolayca iyi maasli is bulunmaz. Büyük firmalarda zaten bulunmaz. Ha Aachen dan mezun olmak kötü mü hayir kesinlikle degil bunu söylemiyorum ama sana extra bir sey katmiyor tabii akademik olarak hayatiniza devam etmek istemiyorsaniz. Uni de Prof olmak istiyorsaniz bayagi artisi olur diye düsünüyorum. Ama onun disinda genel olarak Informatik te zor bir Uni ye girmektense Uni süresince kendinizi geliştirme ye bakmaniz gerekli yoksa dedigim gibi sadece Diploma nin pek bi anlami yok. Bunu bana bizzat is yerinde söylemislerdi. Biz herkesi 0 olarak kabul ediyoruz diye de eklemisti :)
Evet, paylaşımınız için teşekkür ederim. Akademisyen olma gibi bir hedefim yok. Amerika’daki firmaların da üniversiteye önem vermediğinden bahsettiğiniz değil mi?

Peki diplomanın önemli olmadığını anlıyorum buradan. Yaşamak için şehir tavsiyeleriniz var mıdır, öğrenci dostu olmadı açısından mesela?

Basar T

Mesaj gönderen Basar T » Çrş Oca 24, 2024 10:19 pm

Physiker yazdı: Çrş Oca 24, 2024 12:07 pm RWTH nin sitesinde yazan NC notlari alman veya AB vatandaslari icin. AB disindan gelenler icin oldukca farklilik gösteriyor maalesef. Örnegin 3 sene önce 1.1 le kapanmisti. 1 sene sonra 1.8 lere düstü diye hatirliyorum. B2 ile baslayip 1 sene icinde C1 verme sarti sadece pandemi dönemi vardi. Ögrenciler DSH, testdaf vs giremiyordu. O istisnai durum pandemi sonrasi kalkti. Emir beyin de yazdigi gibi mutlaka baska unilere de basvuru yapin. Üniversite secerken rankinglere bakmayin, heleki Informatik gibi bir bölümde. Asagidaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim:

https://www.youtube.com/watch?v=6s1iGvFjlMA
Yanıtınız için teşekkür ederim.

Peki diplomanın çok da önemli olmadığını anlıyorum buradan. Yaşamak için şehir tavsiyeleriniz var mıdır, öğrenci dostu olmadı açısından mesela?

razor1911

Mesaj gönderen razor1911 » Çrş Oca 24, 2024 10:42 pm

Computer_Berkay yazdı: Çrş Oca 24, 2024 12:34 pm Selamlar Informatik icin gercekten aslinda Uni nin hic önemi yok hatta genel olarak Uni aldigin notlar vs gercekten hic önemli degil. Bunlari söyleyebiliyorum cünkü kendim de Werkstudent olarak IT alaninda calisiyorum ve bir cok is yeri ile de görüsmelerim oldu.

Duisburgda sprachkurs yapip daha sonrda BW'de iyi bir okulda informatik bölümüne giderim diyordum. Duisburgu bütün almanlarin eliyle gösterip kötü bakiyorlar resmen. Ne kadar criminal, ne kadar deport edilmeyi hak eden adam varsa hepsi duisburgda toplanmis gibi. BW de okumaya calissam 1500 euro semester fee zaten, studierenwerk desen 400-500 eurodan asagi degil(370 veriyorum su an dusiburgda) yani ilk etapta NRW inanilmaz mantikli ve ucuz kaliyor diger sehirlere göre. Herkes bremen sartli kabul aliyor ama bremen 500-600den asagi dil kursu sunmuyor, kalacak yer desen keza ayni sekilde sorunlu. Beterin iyisi diyebilecegim kivamda duisburg.
36F Ankara Duisburg-Essen
27 Eylül IDATA basvuru
13 Kasim randevu atama
24 Kasim vize randevusu
27 Kasim dijital iletim
21 Aralik Eksik Pasaport teslim
15 Ocak vize pasaport gelisi
15 ocak- 15 Nisan 2025
A2 Goethe belgesi
B1 Goethe sprechen

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Prş Oca 25, 2024 1:04 pm

Informatik fakültesi Essen de :)

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Prş Oca 25, 2024 1:10 pm

Basar T yazdı: Çrş Oca 24, 2024 10:18 pm Evet, paylaşımınız için teşekkür ederim. Akademisyen olma gibi bir hedefim yok. Amerika’daki firmaların da üniversiteye önem vermediğinden bahsettiğiniz değil mi?

Peki diplomanın önemli olmadığını anlıyorum buradan. Yaşamak için şehir tavsiyeleriniz var mıdır, öğrenci dostu olmadı açısından mesela?
Merhaba diploma önemli degil derken Uni önemli degil demek istedim tam olarak. Yani tabii Uni okumadan da is bulunur hatta gerekli deneyimle yine yüksek maaslara calisilir ama Uni bitirirseniz genel olarak statünüz yükselir tabii ve maasinizda ilk basta daha fazla olur. Bu yorumdan dolayi Uni okumamazlik olmasin :lol: Genel Almanya da herhangi bir Uni den mezun olabilmek yeterli. Illa Aachen a girip zorlanmak mantıksız onu demek istedim. Almanya da TR deki gibi marka takintisi yok.

razor1911

Mesaj gönderen razor1911 » Prş Oca 25, 2024 1:18 pm

Computer_Berkay yazdı: Prş Oca 25, 2024 1:04 pm Informatik fakültesi Essen de :)
Angewandte Informatik'ten bahsediyorum. Schwerpunkte
27 Eylül IDATA basvuru
13 Kasim randevu atama
24 Kasim vize randevusu
27 Kasim dijital iletim
15 ocak- 15 Nisan 2025
A2 Goethe belgesi
B1 Goethe sprechen

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Prş Oca 25, 2024 2:42 pm

razor1911 yazdı: Prş Oca 25, 2024 1:18 pm Angewandte Informatik'ten bahsediyorum. Schwerpunkte
Schwerpunkt Medieninformatik demek istediniz sanirim evet o orda ama genel Informatik Fakültesi Essende. Daha bu sene kuruldu hatta.

razor1911

Mesaj gönderen razor1911 » Pzr Şub 04, 2024 10:07 pm

Computer_Berkay yazdı: Prş Oca 25, 2024 2:42 pm Schwerpunkt Medieninformatik demek istediniz sanirim evet o orda ama genel Informatik Fakültesi Essende. Daha bu sene kuruldu hatta.
Duisburgda anmledung randevu süresi ne kadar su an bilginiz var mi? Rathaus mu yoksa bürgeramt'tan mi randevu aliniyor?
27 Eylül IDATA basvuru
13 Kasim randevu atama
24 Kasim vize randevusu
27 Kasim dijital iletim
15 ocak- 15 Nisan 2025
A2 Goethe belgesi
B1 Goethe sprechen

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Şub 05, 2024 12:08 am

Kendim hic Duisburgtan yapmadim ama yapanlarin hep uzun sürdü randevu cok gec veriyorlar genelde. Duisburg yabancilar dairesi kötü maalesef :/ Anmeldung Ausländerbehörde den oluyor.

razor1911

Mesaj gönderen razor1911 » Pzt Şub 05, 2024 9:15 pm

Computer_Berkay yazdı: Pzt Şub 05, 2024 12:08 am Kendim hic Duisburgtan yapmadim ama yapanlarin hep uzun sürdü randevu cok gec veriyorlar genelde. Duisburg yabancilar dairesi kötü maalesef :/ Anmeldung Ausländerbehörde den oluyor.
Eyaletine göre degisiyor sanirim Anmeldung alma yeri, Rathaustan alan cok fazla kisi gördüm BW'de Bremen taraflarinda da bürgeramt tarafindan verildigini gördüm. UDE'nin bu konu hakkinda bir sayfasi vardi, size randevu alirken yardimci olalim gibisinden. Orayla konusursam daha iyi olur sanirim. Bu arada siz hic Ummeldung yaptiniz veya sürec nasil isliyor biliyor musunuz? STW'ye yerlestikten sonra anmeldung yapip daha sonra adres degistirince Ummeldung gerekiyormus ve bunun süreci nasil oluyor bilgim yok maalesef.
27 Eylül IDATA basvuru
13 Kasim randevu atama
24 Kasim vize randevusu
27 Kasim dijital iletim
15 ocak- 15 Nisan 2025
A2 Goethe belgesi
B1 Goethe sprechen

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Şub 05, 2024 9:52 pm

ben hep abh dan yaptim yabancilar Anmeldung u Abh dan yapiyor. Ummeldung ta yaptim Essende idim Mülheim a tasindim. Her iki sehirde de tüm islemleri Abh dan yaptim. Anmeldung dahil :) Yine de iciniz rahat olsun istiyorsaniz ABH YA kisa bir mail atabilirsiniz veya arayabilirsiniz.