Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Mezuniyet sonrasi blaue Karte vs oturum uzatma

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Fastlane621

Mezuniyet sonrasi blaue Karte vs oturum uzatma

Mesaj gönderen Fastlane621 » Cmt Oca 06, 2024 6:54 pm

Arkadaslar merhabalar,

forumu uzun zamandir takip ediyorum.
Yakinda mezun olacagimdan dolayi bundan sonraki sürecte yapmam gerekenin tam olarak ne oldugu kafamda hep bir soru isateti olarak kalmisti. Eminim benim gibi kararsiz olan baskalari da vardir.
Bildiginiz üzere yeni yasa tasarisiyla mavi kart icin istenilen maas siniri bayagi bir düstü.
2023‘ün kasim ayindan itibaren yeni brüt sinir
normal mesleklerde 43. 800 Euro,
aranan mesleklerde 39.682 Euro oldu.
Mezun olduktan sonra oturumumun bitmesine 7 ay kaliyor dolayisiyla 18 aylik is arama oturumuna basvurmadan direk is bularak oturuma basvurmayi düsünüyorum ve bu sayede de sinirsiz oturuma daha hizli basvurmayi amacliyorum.
Herhangi bir is bulup herhangi bir oturup izinine basvurmak mi yoksa direk mavi karta basvurmak mi sizce daha risksiz ve uzun vadede daha avantajli, basvuru süreci ve prosüdürü olarak en belirgin farklari nedir?
Lisan egitimini aldigim ve kayitli oldugum sehir disinda bir sehirde is bulursam bürokratik sürec nasil isliyor aydinlatabilirseniz cok sevinirim.

perdesizbass

Re: Mezuniyet sonrasi blaue Karte vs oturum uzatma

Mesaj gönderen perdesizbass » Sal Şub 06, 2024 4:54 am

Merhabalar bende aynı durumdayım. Yakında mezun olacağım benim aklımda bir sürü sorular var.

1. Mezun olduktan sonra oturumun bitmesine 7 ay kalıyor demişsiniz fakat bize verilen Aufenthalstitelde, Studium bitmesiyle beraber 3 ay için geçerliliğini yitirir gibi bir ibare var. Bu durumda arta kalan sürelerin bir işe yarayacağını sanmıyorum.

2. Herhangi bir iş bulup demişsiniz. Son çıkan yasayla biz herhangi bir işte çalışabiliyormuyuz yoksa bulduğumuz iş alanımızla ilgili olması lazım mı orasıda muamma. Aşağıdaki linkte bir madde var ve açık değil ne denmek istediği.

https://www.make-it-in-germany.com/de/v ... ungsgesetz

Die beiden zentralen Rechtsgrundlagen für Aufenthaltserlaubnisse für Fachkräfte mit Berufsausbildung (§ 18a AufenthG) und Fachkräfte mit akademischer Ausbildung (§ 18b AufenthG) werden in doppelter Hinsicht geändert:

Erstens hat man nun einen Anspruch auf Erteilung der Aufenthaltserlaubnis, wenn alle Voraussetzungen erfüllt sind.
Zweitens wird die Beschränkung aufgehoben, dass man nur aufgrund der mit dem Berufsabschluss vermittelten Befähigung arbeiten darf. Wenn man also eine qualifizierte Berufsausbildung oder einen Hochschulabschluss vorweisen kann, ist man bei der Jobsuche nicht auf Beschäftigungen beschränkt, die in Verbindung mit dieser Ausbildung stehen. Ausnahmen gibt es für reglementierte Berufe.

Yukarıdaki metinde doppel Hinsichtten bahsediliyor. Neden bu 2 detay verilmiş anlayamadım. Acaba ilk önce alanımızla ilgili iş bulup çalışma iznine başvurup, daha sonra işi herhangi bir meslekle değiştirebiliyormuyuz anlamadım. Bunu resmi olarak nereye sorup doğrulatacabileceğim onuda bulamadım.

3. Mavi kartın bizim için çok büyük avantajı olduğunu düşünmüyorum çünkü biz Studiumdan sonra 2 yıl çalışırsak Niederlassungu alabiliyoruz. Mavi karttada bu süre 21 ay gibi birşey olması lazım.

Bende sizin gibi düşünüyorum. 18 aylık iş arama vizesinin hepsini doldurmadan iş bulup ve çalışma iznini alıp 2 yılı o firmada doldurmak. Fakat bu durumda işte atılma gibi durumda yeni bir iş bulmak için ne kadar süremiz var onu bilmiyorum. Birde yukarıda bahsettiğim gibi yeni çıkan yasada bir herhangi bir işte çalışabiliyormuyuz oda kesin değil. Birde 18 aylık iş arama vizesi için tekrar bloke hesapmı sunmamız gerekiyor onu bilmiyorum.

Madem sizinle aynı durumdayız ve araştırma içindeyiz bence iletişimde olup bulduğumuz bilgileri birbirimizle paylaşırsak iyi olur diye düşünüyorum. Bana özelden yazabilirsiniz.

tanbul

Re: Mezuniyet sonrasi blaue Karte vs oturum uzatma

Mesaj gönderen tanbul » Sal Şub 20, 2024 1:57 pm

perdesizbass yazdı: Sal Şub 06, 2024 4:54 am Merhabalar bende aynı durumdayım. Yakında mezun olacağım benim aklımda bir sürü sorular var.

1. Mezun olduktan sonra oturumun bitmesine 7 ay kalıyor demişsiniz fakat bize verilen Aufenthalstitelde, Studium bitmesiyle beraber 3 ay için geçerliliğini yitirir gibi bir ibare var. Bu durumda arta kalan sürelerin bir işe yarayacağını sanmıyorum.

2. Herhangi bir iş bulup demişsiniz. Son çıkan yasayla biz herhangi bir işte çalışabiliyormuyuz yoksa bulduğumuz iş alanımızla ilgili olması lazım mı orasıda muamma. Aşağıdaki linkte bir madde var ve açık değil ne denmek istediği.

https://www.make-it-in-germany.com/de/v ... ungsgesetz

Die beiden zentralen Rechtsgrundlagen für Aufenthaltserlaubnisse für Fachkräfte mit Berufsausbildung (§ 18a AufenthG) und Fachkräfte mit akademischer Ausbildung (§ 18b AufenthG) werden in doppelter Hinsicht geändert:

Erstens hat man nun einen Anspruch auf Erteilung der Aufenthaltserlaubnis, wenn alle Voraussetzungen erfüllt sind.
Zweitens wird die Beschränkung aufgehoben, dass man nur aufgrund der mit dem Berufsabschluss vermittelten Befähigung arbeiten darf. Wenn man also eine qualifizierte Berufsausbildung oder einen Hochschulabschluss vorweisen kann, ist man bei der Jobsuche nicht auf Beschäftigungen beschränkt, die in Verbindung mit dieser Ausbildung stehen. Ausnahmen gibt es für reglementierte Berufe.

Yukarıdaki metinde doppel Hinsichtten bahsediliyor. Neden bu 2 detay verilmiş anlayamadım. Acaba ilk önce alanımızla ilgili iş bulup çalışma iznine başvurup, daha sonra işi herhangi bir meslekle değiştirebiliyormuyuz anlamadım. Bunu resmi olarak nereye sorup doğrulatacabileceğim onuda bulamadım.

3. Mavi kartın bizim için çok büyük avantajı olduğunu düşünmüyorum çünkü biz Studiumdan sonra 2 yıl çalışırsak Niederlassungu alabiliyoruz. Mavi karttada bu süre 21 ay gibi birşey olması lazım.

Bende sizin gibi düşünüyorum. 18 aylık iş arama vizesinin hepsini doldurmadan iş bulup ve çalışma iznini alıp 2 yılı o firmada doldurmak. Fakat bu durumda işte atılma gibi durumda yeni bir iş bulmak için ne kadar süremiz var onu bilmiyorum. Birde yukarıda bahsettiğim gibi yeni çıkan yasada bir herhangi bir işte çalışabiliyormuyuz oda kesin değil. Birde 18 aylık iş arama vizesi için tekrar bloke hesapmı sunmamız gerekiyor onu bilmiyorum.

Madem sizinle aynı durumdayız ve araştırma içindeyiz bence iletişimde olup bulduğumuz bilgileri birbirimizle paylaşırsak iyi olur diye düşünüyorum. Bana özelden yazabilirsiniz.
Merhaba,

bende sizin gibi mezun durumundayim, suan is arama vizesine basvurmayi planliyorum. Bu konu hakkinda sizlerle fikir alisverisinde bulunmaktan memnun olurum. Mail adresim: tanbul1636@gmail.com