Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Pflicht Praktikum - Teilzeit Is ve Arbeitserlaubnis

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
tugce98

Pflicht Praktikum - Teilzeit Is ve Arbeitserlaubnis

Mesaj gönderen tugce98 » Sal Kas 28, 2023 2:11 pm

Merhaba arkadaslar,

suanda yabanci ögrenci olarak 120 günlük bir Arbeitserlaubnisim var. Bir bucuk yildir Teilzeit (haftada 15 saat) olarak calisiyorum. Ekim ayinda zorunlu staja basladim ve 19 ocaga kadar sürecek.(Staj süresi Ekim-Aralik arasi haftada 18 saatti, araliktan 19 ocaga haftada 35 saat olacak) Basta Vergütung yani para vereceklerini söylemediler ama sanirim sonradan fikirleri degisti ve benden simdi ise girerken istenen belgeleri (Sozialversicherungsnummer, Steuer id vs.) istediler. Giris cikis saatlerini kontrol eden orada calisanlarin sahip oldugu Stempeluhr tarzi bir sey verdiler. Muhasebeciye teilzeit calistigimi söyleyince bu is o zaman haupt degil nebenbeschäftigung olur ve vergi sinifin 1 den 6 ya cikar cok daha fazla vergi kesilir dedi. Ve bir de asil sorun yilda 120 gün calisma iznimiz olmasi ve benim zaten bu yilki calisma sürem aralik sonunda dolmus olacaktir. (tam olarak hesaplamadim ama tahminen) Pflichtpraktikumda bu 120 günlük calisma iznimizden sayilir mi? Bununla ilgili bilgisi veya deneyimi olan varsa yardimci olabilirse cok sevinirim? Ausländerbehördenin sorun cikarmasindan korkuyorum.

Simdiden tesekkürler :)