Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yurt Fesih İşlemi

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
jrarchitect

Yurt Fesih İşlemi

Mesaj gönderen jrarchitect » Cmt Kas 25, 2023 12:12 pm

Herkese selamlar. Size çok acil ve çok önemli bir sorum olacak. Daha önce studentenwerk yurtlarından fesih işlemi yapan ya da kayıttan sonra yurda gidemeyen oldu mu acaba?

Şöyle ki; Ben yüksek lisans için Almanya'ya gidecektim. Sonradan gelişen bazı olaylardan dolayı gidemedim. Studentenwerk Halle'ye gitmeyi planlıyordum. Yurda kayıt olmak için 1-2 ay önce mail ile gelen belgeleri doldurup mail ve postayla göndermiştim o zaman (Sözleşmenin altına ad soy ad ve imza attım, herhangi bir ödeme formu ya da banka bilgisi doldurmadım). O zaman hiçbir ödeme yapmamıştım. Depozito ve ilk kirayı yurda geldiğinizde peşin olarak ödeyebilirsiniz demişlerdi. Ve yurda son giriş için 14 Ekim gibi bir tarih vermişlerdi.

Benim sözleşmeden anladığım kadarıyla eğer o tarihe kadar o tarihe kadar odayı teslim almazsam ve ödemeyi yapmazsam sözleşme otomatik olarak feshedilmiş olması gerekiyordu. O sıralarda daha karar verememiştim çünkü daha belli değildi ve vizem bile çıkmamıştı. Her neyse 19 Ekim'de kesin olarak gitmeyeceğime karar verdim.

Daha sonrasında yurda kayıt sildirme ile ilgili mail attım. Bu arada ben okul kaydımı sildirdiğim için özel fesih olarak geçiyordu benimki. Her neyse, attığım maile, öncelikle ödeme yapmam gerektiğiyle ilgili dönüş aldım. Fakat bu işle ilginen kişi o kadar gıcık ki, ne sorduğum sorulara doğru düzgün cevap veriyor ne de yardımcı olmaya çalışıyor.

Ne yapacağımı bilemedim. Şu an 2.ayın kirası için de otomatik mail gelmiş. Ben de hemen yurttaki fesih formunu doldurup posta ile yolladım ve mail attım. Fakat büyük ihtimalle ödeme isteyecek yine. Sizce bu durumda ne yapmalıyım? Bunu ödemek şu an için beni zorlayacak. Fakat ödemezsem de her ay birikmeye devam edecek. Bu durumda ne yapmalıyım sizce? Gerçekten çok sinirimi bozdu bu durum. Hiçbir yerde adam akıllı bilgi de yok. Bu işle ilgilenen tek kişi de o kadın olduğu için başka birinden de yardım alamıyorum. Eğer bir bilginiz varsa lütfen yardımcı olun. Şimdiden teşekkür ederim. :cry:

Computer_Berkay

Re: Yurt Fesih İşlemi

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Kas 25, 2023 9:22 pm

Selam, normalde kira sözlesmesinde yazar ne zaman fesih edebileceginiz onun disinda bazi istisnalarla erkenden fesih etme hakkina sahip oluuyor. Uni birakma veyahut degistirme gibi. Ben uni degistirme olarak yurt yerine Exmatrikulationsbescheinigung u verdim ve erken ayrilabildim zamaninda. Studentenwerk sitesinde bu istisnalar yazar.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

jrarchitect

Mesaj gönderen jrarchitect » Cmt Kas 25, 2023 9:29 pm

Evet oraya baktığımda okul kaydı sildirme bir erken fesih hakkı doğuruyor. Benim merak ettiğim şey ben hiçbir anahtar teslim almadım, depozito ödemedim. Son tarihleri geçmesine rağmen, hiçbir belge teslim etmemiş olmamdan dolayı sözleşme fesih edilmiş olması gerekmiyor muydu acaba?

Sözleşme almanca ve biraz karışık geldi. Bu maddeyle ilgili net bir bilgi bulamadım. O yüzden buraya sormak durumunda kaldım. Kaç gündür bu olay o kadar çok başımı ağrıttı ki.. Oturdum kara kara ne yapsam diye düşünüyorum. Aileme de söylemedim. 592€ civarı bir ücret istiyorlar. Eğer verince tamamen bitecekse, sırf başımdan atmak için bu hafta göndermeyi düşünüyorum.

Yasal olarak haklı çıkacağımı düşünüyorum ama bu işlerle uğraşacak kadar gücüm kalmadı artık.

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Cmt Kas 25, 2023 9:45 pm

jrarchitect yazdı: Cmt Kas 25, 2023 9:29 pm Evet oraya baktığımda okul kaydı sildirme bir erken fesih hakkı doğuruyor. Benim merak ettiğim şey ben hiçbir anahtar teslim almadım, depozito ödemedim. Son tarihleri geçmesine rağmen, hiçbir belge teslim etmemiş olmamdan dolayı sözleşme fesih edilmiş olması gerekmiyor muydu acaba?

Sözleşme almanca ve biraz karışık geldi. Bu maddeyle ilgili net bir bilgi bulamadım. O yüzden buraya sormak durumunda kaldım. Kaç gündür bu olay o kadar çok başımı ağrıttı ki.. Oturdum kara kara ne yapsam diye düşünüyorum. Aileme de söylemedim. 592€ civarı bir ücret istiyorlar. Eğer verince tamamen bitecekse, sırf başımdan atmak için bu hafta göndermeyi düşünüyorum.

Yasal olarak haklı çıkacağımı düşünüyorum ama bu işlerle uğraşacak kadar gücüm kalmadı artık.
nasıl feshedersin bilmiyorum fakat bana da yurt çıktı geçen hafta fakat benim vizem yoktu henüz o yüzden direkt iptal ettiler imzaladığım ve depozito gönderdiğim anda gitmesem bile kirayı ödemekle yükümlü olacağımı söylemiştiler. yanlış hatırlıyor da olabilirim fakat bu tür durumlarda max 3 aylık kirayı alabileceklerini sözleşmenin bir yerinde okuduğumu hatırlıyorum. pcye geçtiğimde bakıp haber vericem.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Kas 25, 2023 10:11 pm

jrarchitect yazdı: Cmt Kas 25, 2023 9:29 pm Evet oraya baktığımda okul kaydı sildirme bir erken fesih hakkı doğuruyor. Benim merak ettiğim şey ben hiçbir anahtar teslim almadım, depozito ödemedim. Son tarihleri geçmesine rağmen, hiçbir belge teslim etmemiş olmamdan dolayı sözleşme fesih edilmiş olması gerekmiyor muydu acaba?

Maalesef öyle otomatik feshetme gibi bir sey olmuyor anahtar alsan almasan sözlesmeyi imzaladiktan sonra artik ödemekle mükellef oluyorsunuz. Dedigim istisnalar disinda sözlesmede yazan fesih sartlari gecerli maalesef ödemesenizde birikir yani :(
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering