Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Fachhochschule mi Universite mi

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
Deniz Cesitci

Fachhochschule mi Universite mi

Mesaj gönderen Deniz Cesitci » Prş Kas 16, 2023 10:31 pm

Merhaba arkadaslar burada bu konuyla ilgili bilgi sahibi olanlar bana yardimci olabilir mi? Universite basvurusu asamasindayim ve cok kararsizim bolum BWL siz olsaniz Fachhocschuleye mi giderdiniz Uni mi? En onemli sorularimdan biri su Iki diploma arasinda bir fark var mi? Misal Almanyadan turkiyeye donup Turkiyede calismak icin is basvurusunda bulundugumda Fachhochschule diye reddetme olasiklari var mi? Bu konu hakkinda bilgisi olan var mi? Fachhoschule diplomasiyla Turkiyede BWL alaninda calisabilir miyim? Lutfen yardimci olun

Computer_Berkay

Re: Fachhochschule mi Universite mi

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Kas 17, 2023 11:55 am

Bwl icin Uni daha isabetli olur ama bir Hs de de kötü egitim almazsiniz tabii. Türkiye hakkinda cok bilgim yok maalesef ama Almanya icin hicbir fark yok ister HS ister Uni olsun farketmiyor bitirebilin yeter :)
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

ysfOrs

Mesaj gönderen ysfOrs » Cum Kas 17, 2023 1:43 pm

Bu soruya en iyi kendin cevap verebilirsin. Kimse seni senden iyi tanıyamaz. Üniversiteler teorik ağırlıklı, Fachhochschuleler ise daha çok pratik ağırlıklı eğitim sunar. Diploma açısından pek bir farkı olmasa da üniversite diploması (bazı bölümler için) işverenlerin gözünde hala biraz daha kıymetli olabilir. Ama sırf bu yüzden kendine uymayan bir eğitim almak bence mantıklı değil. Şahsen ben kendimi pratik alanda daha becerikli bulduğum için Informatik bölümü olan Fachhochschulelerden birini seçeceğim. Sana da şimdiden kolay gelsin.
jein

Deniz Cesitci

Mesaj gönderen Deniz Cesitci » Cum Kas 17, 2023 1:52 pm

ysfOrs yazdı: Cum Kas 17, 2023 1:43 pm Bu soruya en iyi kendin cevap verebilirsin. Kimse seni senden iyi tanıyamaz. Üniversiteler teorik ağırlıklı, Fachhochschuleler ise daha çok pratik ağırlıklı eğitim sunar. Diploma açısından pek bir farkı olmasa da üniversite diploması (bazı bölümler için) işverenlerin gözünde hala biraz daha kıymetli olabilir. Ama sırf bu yüzden kendine uymayan bir eğitim almak bence mantıklı değil. Şahsen ben kendimi pratik alanda daha becerikli bulduğum için Informatik bölümü olan Fachhochschulelerden birini seçeceğim. Sana da şimdiden kolay gelsin.

Tesekkur ederim ya aslinda bilemiyorum hem Uni hem Fachhocschulere basvuru gonderecegim. Peki seyi biliyor musun Osym yerlestirme belgesi ya da Osym test sonucunun bir suresi var mi? Burda forumda gormustum biri 2009’da sinava girmis 2019’da basvuru yapip kabul almis. Ben 2020’de girdim bu siralae basvuru yapacagim senin nasil? Basvuru yapinca bir sorun olur mu bu bilmiyorum yani bazilari 2 yil bazilari 10 yil diyor ama cevremde hoc rastlamadim sorun yasayan.

ysfOrs

Mesaj gönderen ysfOrs » Cum Kas 17, 2023 2:04 pm

Almanya'da ÖSYM belgesi birçok üniversitede 10 yıl geçerli, bazı üniversitelerde ise sürekli geçerli. (Hangi üniversitelerde sürekli geçerli olduğunu bilmiyorum) 2020 ÖSYM belgesi ile sorun yaşamazsın.
jein

Deniz Cesitci

Mesaj gönderen Deniz Cesitci » Cum Kas 17, 2023 2:09 pm

tesekkur ederimm