Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yabancilar icin Yeni Kanunlar / Hazirlik Ögrencilerine Calisma Izni

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Yabancilar icin Yeni Kanunlar / Hazirlik Ögrencilerine Calisma Izni

Mesaj gönderen Physiker » Cum Kas 03, 2023 12:56 pm

Agustos ayinda özellikle artik sartli kabulle Almanya ya gelen ögrencilerin dil kursu sürecinde calisma izni alacagini ve üniversite ögrencilerinin de su anda yilda 120 tam / 240 yarin gün calisma izninin 140 tam / 280 yarim güne cikarilacagini duyurmustuk.

Alman meclisi bunun disinda yabanci ögrenci ve daha cok mavi kart veya kalifiye / uzman (Fachkraft) alimlarinin kolaylastirmasiyla ilgili yeni kararlar aldi. Fakat bu kararlar 3 asamada hayata gecirilecek. Bu yeni maddeleri özetleyecek olursak:

1. asamada Fachkraftlarla ilgili mavi kart konusunda yeni düzenlemeler var. § 18a AufenthG resmi kanun maddesi güncellenecek. Kisaca mavi kart icin 43.800 Euro brutto maas sarti 39.682 Euroya düsürülecek. IT cilerde üniversite bitirme sarti kaldiriliyor, onun yerine en az 3 sene IT ci olarak is tecrübesi olanlar da Mavi kart alabilecekler. Mavi kart icin istenen minimum 12 aylik is sözlesme sarti da 12 aydan 6 aya indiriliyor.

2. asama aslinda daha cok bizi ilgilendiriyor. Sartli kabul alarak Almanya ya gelen (Sprachkursvisum degil, Studienbewerbervisum) ögrenciler artik 1 Mart 2024 tarihinden itibaren calisma izni alabilecekler. Haftalik maximum 20 saat calisma sartiyla. Üniversite ögrencileri icin de su anda 120 tam /240 yarim gün calisma izni 140 tam / 280 yarim gün olarak esnetilecek. § 16 AufenthG kanun maddesi degisecek.

3. asama da sans kartiyla ilgili yeni düzenlemeler var. § 20a AufenthG kanun maddesi degisecek. Sans karti uygulamasinda bazi kolayliklar olacak.

Bu degisiklikler eyalete veya sehire özel degisiklikler olmayacak. Yani resmi kanun yayinlandigi anda Almanya daki bütün sehirde bulunan yabancilar dairesi bu kanunlara göre islem yapacaklar.

Kanun degisikliklerini asagidaki linkten takip edebilirsiniz:

https://dejure.org/gesetze/AufenthG/16b ... igkeiten.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

quarky

Re: Yabancilar icin Yeni Kanunlar / Hazirlik Ögrencilerine Calisma Izni

Mesaj gönderen quarky » Cmt Kas 04, 2023 12:02 pm

Physiker yazdı: Cum Kas 03, 2023 12:56 pm Agustos ayinda özellikle artik sartli kabulle Almanya ya gelen ögrencilerin dil kursu sürecinde calisma izni alacagini ve üniversite ögrencilerinin de su anda yilda 120 tam / 240 yarin gün calisma izninin 140 tam / 280 yarim güne cikarilacagini duyurmustuk.

Alman meclisi bunun disinda yabanci ögrenci ve daha cok mavi kart veya kalifiye / uzman (Fachkraft) alimlarinin kolaylastirmasiyla ilgili yeni kararlar aldi. Fakat bu kararlar 3 asamada hayata gecirilecek. Bu yeni maddeleri özetleyecek olursak:

1. asamada Fachkraftlarla ilgili mavi kart konusunda yeni düzenlemeler var. § 18a AufenthG resmi kanun maddesi güncellenecek. Kisaca mavi kart icin 43.800 Euro brutto maas sarti 39.682 Euroya düsürülecek. IT cilerde üniversite bitirme sarti kaldiriliyor, onun yerine en az 3 sene IT ci olarak is tecrübesi olanlar da Mavi kart alabilecekler. Mavi kart icin istenen minimum 12 aylik is sözlesme sarti da 12 aydan 6 aya indiriliyor.

2. asama aslinda daha cok bizi ilgilendiriyor. Sartli kabul alarak Almanya ya gelen (Sprachkursvisum degil, Studienbewerbervisum) ögrenciler artik 1 Mart 2024 tarihinden itibaren calisma izni alabilecekler. Haftalik maximum 20 saat calisma sartiyla. Üniversite ögrencileri icin de su anda 120 tam /240 yarim gün calisma izni 140 tam / 280 yarim gün olarak esnetilecek. § 16 AufenthG kanun maddesi degisecek.

3. asama da sans kartiyla ilgili yeni düzenlemeler var. § 20a AufenthG kanun maddesi degisecek. Sans karti uygulamasinda bazi kolayliklar olacak.

Bu degisiklikler eyalete veya sehire özel degisiklikler olmayacak. Yani resmi kanun yayinlandigi anda Almanya daki bütün sehirde bulunan yabancilar dairesi bu kanunlara göre islem yapacaklar.

Kanun degisikliklerini asagidaki linkten takip edebilirsiniz:

https://dejure.org/gesetze/AufenthG/16b ... igkeiten.
Merhaba, (Sprachkursvisum degil, Studienbewerbervisum) diye özellikle belirtmişsiniz benim de kabulum şartlı kabul fakat vizemde Sprachkursvisum yazıyor. Konsolosluğa bununla ilgili mail attığımda şöyle cevap verildi.

"machen Sie sich keine Sorgen. Aus dem Text § 16 b (5) kann die Ausländerbehörde erkennen, dass es sich um einen studienvorbereitenden Sprachkurs handelt. Ansonsten stünde dort "Isolierter Sprachkurs".

Es ist alles richtig eingetragen. Gute Reise!"

Herhangi bir sorun çıkartır mı bu durum bana?

Loselfida

Mesaj gönderen Loselfida » Cmt Kas 04, 2023 2:58 pm

quarky yazdı: Cmt Kas 04, 2023 12:02 pm Merhaba, (Sprachkursvisum degil, Studienbewerbervisum) diye özellikle belirtmişsiniz benim de kabulum şartlı kabul fakat vizemde Sprachkursvisum yazıyor. Konsolosluğa bununla ilgili mail attığımda şöyle cevap verildi.

"machen Sie sich keine Sorgen. Aus dem Text § 16 b (5) kann die Ausländerbehörde erkennen, dass es sich um einen studienvorbereitenden Sprachkurs handelt. Ansonsten stünde dort "Isolierter Sprachkurs".

Es ist alles richtig eingetragen. Gute Reise!"

Herhangi bir sorun çıkartır mı bu durum bana?
Merhaba benim de sizinle aynı herhangi bir cevap bulabildiniz mi acaba ?

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cmt Kas 04, 2023 4:19 pm

Loselfida yazdı: Cmt Kas 04, 2023 2:58 pm Merhaba benim de sizinle aynı herhangi bir cevap bulabildiniz mi acaba ?
Dayanak yasa olarak 16b 5 yazıyorsa evet değişecek Mart’tan itibaren

Loselfida

Mesaj gönderen Loselfida » Cmt Kas 04, 2023 5:14 pm

aozkan09 yazdı: Cmt Kas 04, 2023 4:19 pm Dayanak yasa olarak 16b 5 yazıyorsa evet değişecek Mart’tan itibaren
Evet öyle yazıyor tesekkür ederim

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Kas 05, 2023 8:08 pm

Vize veya Almanya da alinan oturumda 16 madde yaziyorsa 1 marttan itibaren calisabileceksiniz.
www.deutschstudent.com

SemaKose

Mesaj gönderen SemaKose » Çrş Kas 08, 2023 3:53 am

1 kasımdan itibaren deniyordu tarih mi değişti? ve ağustostan itibaren gelenler mi sadece? Ben ağustostan önce geldim şartı kabulle dil öğrencisiyim? Yararlanamıyor muyum?

Eğer yararlanıyorsam benim nisan 30’da vizem bitiyor sonra ausbildunga basvurucam 1 marttran 30 nisana kadar yararlanabilie miyim acaba? Of çok karışık.

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Çrş Kas 08, 2023 11:32 am

SemaKose yazdı: Çrş Kas 08, 2023 3:53 am 1 kasımdan itibaren deniyordu tarih mi değişti? ve ağustostan itibaren gelenler mi sadece? Ben ağustostan önce geldim şartı kabulle dil öğrencisiyim? Yararlanamıyor muyum?

Eğer yararlanıyorsam benim nisan 30’da vizem bitiyor sonra ausbildunga basvurucam 1 marttran 30 nisana kadar yararlanabilie miyim acaba? Of çok karışık.
İlk başta kasımdı sonradan marta alındı. Şartlı kabulle geldiyseniz çalışabilirsiniz sorun olmaz. Ağustostan önce gelenler yararlanamıyor diye bir şey olmaz kanun herkes için aynı sonuçta. Şartlı kabulle dil öğrencisi olan herkes marttan itibaren çalışabilecek.
Stuttgart/Baden-Württemberg

Pablo12

Mesaj gönderen Pablo12 » Çrş Kas 22, 2023 7:07 pm

Hocam selamlar ben de aynı şekilde 16b türündeyim. 1 Mart'tan itibaren çalışabilmek için bir yere başvurmak mi gerekiyor tam olarak nasıl bir yol izleyeceğim?

Loselfida

Mesaj gönderen Loselfida » Çrş Kas 22, 2023 9:05 pm

Pablo12 yazdı: Çrş Kas 22, 2023 7:07 pm Hocam selamlar ben de aynı şekilde 16b türündeyim. 1 Mart'tan itibaren çalışabilmek için bir yere başvurmak mi gerekiyor tam olarak nasıl bir yol izleyeceğim?

Bu soruyu ben de merak ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Kas 24, 2023 3:24 pm

Düzenleme nasil olacak onu daha bilmiyoruz. Netlesince bilgileri burdan paylasacagim.
www.deutschstudent.com

sesli

Mesaj gönderen sesli » Cum Kas 24, 2023 3:41 pm

Physiker yazdı: Cum Kas 24, 2023 3:24 pm Düzenleme nasil olacak onu daha bilmiyoruz. Netlesince bilgileri burdan paylasacagim.
Bremen oturum kartını verirken zusatzblatt verdi, 29.02.2024e kadar sadece tatillerde sonrasında haftada 20 saat çalışabilir yazılı.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Kas 24, 2023 3:44 pm

sesli yazdı: Cum Kas 24, 2023 3:41 pm Bremen oturum kartını verirken zusatzblatt verdi, 29.02.2024e kadar sadece tatillerde sonrasında haftada 20 saat çalışabilir yazılı.
Tesekkürler bilgilendirme bilgilendirme. Bakalim genel olarak bir düzenleme yapacaklar artik.
www.deutschstudent.com

szn33

Mesaj gönderen szn33 » Cum Kas 24, 2023 4:48 pm

sesli yazdı: Cum Kas 24, 2023 3:41 pm Bremen oturum kartını verirken zusatzblatt verdi, 29.02.2024e kadar sadece tatillerde sonrasında haftada 20 saat çalışabilir yazılı.
merhaba oturum kartını bremende hangi şubeden aldınız kaç gün sürdü termin adımlar nelerdi çok tşkler

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cum Kas 24, 2023 5:59 pm

Physiker yazdı: Cum Kas 24, 2023 3:44 pm Tesekkürler bilgilendirme bilgilendirme. Bakalim genel olarak bir düzenleme yapacaklar artik.
Benim de zusatzblatt’ımı değiştirdiler, normalde 15.08.2024’tü, mail attım bsu’ya, 29.02.2024 yazan yeni bir kağıt verdiler.

Deutchliebe

Mesaj gönderen Deutchliebe » Sal Ara 26, 2023 10:08 pm

Merhaba 36F ile mi oturuma başvurdunuz ? Bir de Bremen yabancılar dairesi yasaya hakim mi siz ekstra bir şey söylediniz mi çalışma izniyle alakalı?
İstanbul Beyoğlu 36F
Bremen
Randevu Başvuru Tarihi: 21.08.2023
Randevu Atama: 11.10.2023
Randevu Günü: 06.11.2023
Dijital İletim: 07.11.2023
İşlemler Tamamlandı Maili: 05.12.2023
Kargo Mesajı: 05.12.2023
Vize Geliş: 06.12.2023

ozlemsevindik

Mesaj gönderen ozlemsevindik » Pzr Oca 14, 2024 10:42 pm

Merhaba herkese,

36f (şartlı kabul) ile gelen dil okulu öğrencilerinin çalışma izniyle bir gelişmeden haberi olan ya da gelişme yaşayan var mı? Normalde kasımdı Mart’a ertelediler yasayı biliyorsunuz ki. Ben de Köln’deyim yabancılar dairesine mail atıp atmamak konusunda arada kaldım. Bazı eyaletler de kasımdan önce/sonra çalışma izni alanlar olmuş. Nrw’de herhangi bir şey deneyen var mı acaba?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzr Oca 14, 2024 11:04 pm

Abh ya mail atmak en dogrusu olur. Normalde mart ayinda verilecek lakin eskiden de oldugu gibi yani bu yeni kanun cikmadiginda Abh nin insiyatifine göre izin verilebiliyordu. Su anda da izin alanlar ondan dolayi oldu. Marttan sonra ama eger yine bir sey degismezse herkese vermek zorundalar.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

kaan-zi

Mesaj gönderen kaan-zi » Pzr Oca 14, 2024 11:58 pm

Şöyle bir müjde vereyim öğrenci Arkadaşlarımıza...
Yeni yasa 01.03.2024 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek, buna göre hazırlık öğrencileri için yapılan 1 yıllık çalışma kısıtlaması tatil günleri ibaresi kaldırıldı.
Ayrıca 1 takvim yılı içerisinde 140 tam ve 280 yarım gün çalışma hakkınız olacak.
Yeni gelen madde de öğrenci türleri arasında hazırlık veya tam zamanlı ayrımı yapılmıyor, ama çalışma müsaadesine ilişkin "AUßER VORLESUNGSZEIT" geçmekte, bu da demek oluyor ki derslerinizin olmadığı zamanlarda dilediğiniz zaman çalışabileceksiniz, ister hafta içi veya sonu ister tatil olsun farketmiyor.
danışman şirketler artik reklamlarını bu şekilde yapiyor martta kesin cikacak gibi

millie

Mesaj gönderen millie » Cmt Şub 03, 2024 8:10 pm

merhabalar, vizede 16b yazanlar (1-5 maddesi fark etmeksizin) çalışma iznine mart ayından itibaren sahip olacaklar diye anlıyorum doğru mudur?
36F Master Şartlı Kabul JLU Gießen
İstanbul Konsolosluk - Goethe A1 sertfikası
Vize başvuru: 6 Ekim 2023 | Randevu Atanma: 5 Ocak 2024 | Randevu Günü: 1 Şubat 2024
Kargo Mesajı & Teslim: 29 Şubat 2024
6 aylık multi - Studium & Sprachkurs - 16b

Kilitli