Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya "Influencer'ları" hakkında

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
emirogan9

Almanya "Influencer'ları" hakkında

Mesaj gönderen emirogan9 » Çrş Kas 01, 2023 1:28 pm

Merhaba tekrar, bugün tabiri caizse sosyal medya mecralarında görmekten bıktığım bir güruh hakkında konuşmak istiyorum :) Son zamanlarda yeni göç yasasının gelmesi ile birlikte bazı içerik üreticileri Almanya'ya göç ile alakalı çok yanıltıcı videolar paylaşıyor. Özellikle Instagram üzerinde "elini kolunu sallayarak" veya "sıfır almanca ile kabul" gibi aslında pek de realist olmayan söylemler ortaya çıkararak insanları yanıltıyorlar. Bizim insanımız da maalesef kapağı oraya atalım da gerisi gelir kafasında olduğu için bu söylemlere kanabiliyor. Hadi diyelim ki bu profilde bir vatandaş vizesini aldı geldi, son zamanlarda pek mümkün olmasa da, Almanya'ya gidince çeşitli problemler yaşayıp Türkiye'ye geri dönebiliyor. Bence bu durum Almanya'ya ciddi olarak göç etmek isteyenleri de zora sokuyor. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Ben bunlardan bıkmış tek kişi değilimdir bence :D Son zamanlarda forumda vize telaşından dolayı pek sohbet olmuyordu, böylece biraz da ortalık canlanmış olur
Stuttgart/Baden-Württemberg

aozkan09

Re: Almanya "Influencer'ları" hakkında

Mesaj gönderen aozkan09 » Çrş Kas 01, 2023 5:42 pm

Valla ben anlamıyorum, kaçak gelip iltica edenlerin veya tamamen vasıfsız olup dönercide çalışmak için gelenlerin hayatları bizim gibi kalifiye üniversite öğrencilerininkinden daha kolay oluyor. Devlet paralarını da veriyor, kiralarını bile ödüyor. Ben de nitelikli eleman olmama (psikolog), iş bulmama, sözleşmemi bile yapmama, bu kadar da vasıflı çalışan açığına rağmen yasa çıksa da çalışsam diye gün sayıyorum. Evet bizim süreçlerimiz çok zor oluyor. Çünkü biz her şeyi yasalara göre resmi bir şekilde yapıyoruz.

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Çrş Kas 01, 2023 10:31 pm

Ben tam tersine bu insanlari cok faydali buluyorum. Hayatini degistirecek bir adim atacak insan kendi arastirmasini bu teknoloji caginda yapamiyor, sagdan soldan duydugu bilgilere inaniyorsa birakin sonucunu görsün zaten. Daha gelmeden baskasinin lafiyla hareket eden, Almanya'da ne yapacak yeni bir hayat kurarken? Her zaman yaninda birisi mi olacak? Her zaman birisi olsa bile her zaman o kisiden dogru bilgi mi gelecek?

Bazen bu forum dahil olmak üzere sosyal medyada öyle sorular görüyorum ki, Türkce olarak arama yapsaniz cevabi cok rahat bulursunuz. Bu insan profili ben arama yapmaya kasmiyim, arastirmaya kasmiyim; baskalari bana bilgi vermek icin kendi zamanindan ayirsin kafasinda maaalesef. Hangimiz bir yerlerde ' Meslegim su, nasil gelebilirim?' sorusunu görmedi? Dogrusu ne olmali bana göre: Meslegim su, su bilgilere sahibim, su asamalari arkamda biraktim ancak su noktada tikandim. Bilgisi ya da deneyimi olan varsa yardimci olabilir mi?

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Prş Kas 02, 2023 3:05 pm

aozkan09 yazdı: Çrş Kas 01, 2023 5:42 pm Valla ben anlamıyorum, kaçak gelip iltica edenlerin veya tamamen vasıfsız olup dönercide çalışmak için gelenlerin hayatları bizim gibi kalifiye üniversite öğrencilerininkinden daha kolay oluyor. Devlet paralarını da veriyor, kiralarını bile ödüyor. Ben de nitelikli eleman olmama (psikolog), iş bulmama, sözleşmemi bile yapmama, bu kadar da vasıflı çalışan açığına rağmen yasa çıksa da çalışsam diye gün sayıyorum. Evet bizim süreçlerimiz çok zor oluyor. Çünkü biz her şeyi yasalara göre resmi bir şekilde yapıyoruz.
kesinlikle aynı düşünüyorum üniversite eğitimi için gitmeye çalışıyoruz ve türlü türlü işlerle uğraştırıyorlar ki en sıkıntısı (en azından benim için) bloke hesap/garantör. garantör olması için en az 30 kişiyle görüştüm hepsi bir nedenle vazgeçti bloke hesap çok yüksek meblağ benim için aslında parayı bir şekilde koyabilirim fakat kesin kabulüm olmamasından dolayı orada açıkta kalırım diye korktuğumdan yanaşmıyorum. ben de psikologum. yüksek lisans yoluyla gitmeye çalışıyorum. sen iş bulmuşsun vs. bunları nasıl hallettin ben mezun olalı 1 sene oldu ve mesleki deneyimim sadece stajlarım. almanca öğrendiğim için meslekle ilgili bir şey yapmadım. biraz bahsedebilir misin kendi durumundan ?

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Prş Kas 02, 2023 4:18 pm

muratkerem yazdı: Prş Kas 02, 2023 3:05 pm kesinlikle aynı düşünüyorum üniversite eğitimi için gitmeye çalışıyoruz ve türlü türlü işlerle uğraştırıyorlar ki en sıkıntısı (en azından benim için) bloke hesap/garantör. garantör olması için en az 30 kişiyle görüştüm hepsi bir nedenle vazgeçti bloke hesap çok yüksek meblağ benim için aslında parayı bir şekilde koyabilirim fakat kesin kabulüm olmamasından dolayı orada açıkta kalırım diye korktuğumdan yanaşmıyorum. ben de psikologum. yüksek lisans yoluyla gitmeye çalışıyorum. sen iş bulmuşsun vs. bunları nasıl hallettin ben mezun olalı 1 sene oldu ve mesleki deneyimim sadece stajlarım. almanca öğrendiğim için meslekle ilgili bir şey yapmadım. biraz bahsedebilir misin kendi durumundan ?
Benimki biraz şans oldu. Bir sürü yere başvurdum. Birisi Türk çıktı sahibi. Seni Türk clientlerle çalıştırırız sorun olmaz dedi. Aşırı derecede eleman açığı var zaten. Başvurduğum 1-2 yer de Almancamı sorun etmiyordu ama çalışma şartlarını beğenmedim pek

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Prş Kas 02, 2023 4:20 pm

Bu arada Almanya’da doğup büyümüş Türkler neden sonradan gelen bizlere ayrımcılık yapıyorlar, bilen var mı? 🤔

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Prş Kas 02, 2023 5:06 pm

aozkan09 yazdı: Prş Kas 02, 2023 4:18 pm Benimki biraz şans oldu. Bir sürü yere başvurdum. Birisi Türk çıktı sahibi. Seni Türk clientlerle çalıştırırız sorun olmaz dedi. Aşırı derecede eleman açığı var zaten. Başvurduğum 1-2 yer de Almancamı sorun etmiyordu ama çalışma şartlarını beğenmedim pek
anladım deneyim falan var mı senin yoksa mezun olur olmaz mı başvurulara başladın birde aldığın eğitim var mı yani oyun terapisi bdt vs.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Prş Kas 02, 2023 5:15 pm

muratkerem yazdı: Prş Kas 02, 2023 5:06 pm anladım deneyim falan var mı senin yoksa mezun olur olmaz mı başvurulara başladın birde aldığın eğitim var mı yani oyun terapisi bdt vs.
Ebeveyn, aile, çocuk koçluğu vs eğitimler almıştım mezun olduktan sonra özel bir kurstan, onun dışında 3 tane şehir hastanesinde uzun süreli staj deneyimim var o kadar, mezun olur olmaz dile başladım zaten

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Prş Kas 02, 2023 5:28 pm

aozkan09 yazdı: Prş Kas 02, 2023 5:15 pm Ebeveyn, aile, çocuk koçluğu vs eğitimler almıştım mezun olduktan sonra özel bir kurstan, onun dışında 3 tane şehir hastanesinde uzun süreli staj deneyimim var o kadar, mezun olur olmaz dile başladım zaten
iyiymiş valla bende de 2 staj var eğitim vs almadım çoğunun boş olduğunu düşündüğüm için belki sadece olsun diye oyun terapisi aile terapisi vs. ben de alırım diye düşünüyorum şu sıralar boş vaktim çok zaten teşekkürler bu arada

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Prş Kas 02, 2023 6:16 pm

muratkerem yazdı: Prş Kas 02, 2023 5:28 pm iyiymiş valla bende de 2 staj var eğitim vs almadım çoğunun boş olduğunu düşündüğüm için belki sadece olsun diye oyun terapisi aile terapisi vs. ben de alırım diye düşünüyorum şu sıralar boş vaktim çok zaten teşekkürler bu arada
Yapıştır geç ya zararı olmaz faydası olur, pedagog olarak çalışıyorum bu arada psikolog da değil, belki o eğitimler sebep olmuştur