Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Aile ile Almanya'da Geçinmek

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
rourkie

Aile ile Almanya'da Geçinmek

Mesaj gönderen rourkie » Pzt Eki 23, 2023 12:27 pm

Merhabalar,

Ben forumda oldukça yeniyim. Mümkün olduğunca son 7-8 yılın tüm başlıklarını okumaya, anlamaya çalıştım ama bazı noktaları kafamda tam olarak netleştiremediğim için tecrübeli olanların fikirlerini almak istedim.

Almanya'ya gidip gitmemeye karar verme aşamasındayım ve karar vermemin önündeki en büyük engel, oradayken geçim sağlayabilir miyim konusu. Kısaca durumumu özetleyeyim:

41 yaşındayım, yüksek lisans eğitimi için gidiyorum. Eşim ve oğlumla birlikte gideceğiz. Eşim de ben de Almanca bilmiyoruz şu aşamada. Gittiğimizde bloke hesap dahil olmak üzere 40 bin euro civarında bir paramız olacak. Yaşayacağımız şehirde eşimin ablası da yaşıyor. Ben öğrenci vizesiyle gideceğim için haftalık 20 saat çalışabiliyorum, ancak eşim için böyle bir kısıt olmayacak.

Kendi iş imkanlarımın az çok farkındayım ama gittiğimizde eşimin çalışmasının önünde bir engel var mı onu öğrenmek istiyorum.

Ve tecrübeli arkadaşlardan genel bir tavsiye/öneri/fikir alabilirsem çok harika olur. Almanca öğrenmek, iş bulmak vs gibi konular için bir süreliğine geçim sağlayacak kadar paramız olacak. Sonrasında geçim sağlayabilir miyiz?

Bir de gidip oradan oturum aldıktan sonra, diyelim ki 2 yıllık oturum verdiler, devamında oturum uzatmak için yine bloke hesap mı isteniyor acaba?

Şimdiden çok teşekkürler.

Berogitmekistiyor

Re: Aile ile Almanya'da Geçinmek

Mesaj gönderen Berogitmekistiyor » Pzt Eki 23, 2023 1:38 pm

Çok fazla bilgimin olmadığı bir durum ama başka forumlarda vb gördüğüm kadarıyla Almanya'da iş bulmada en büyük sıkıntı Almanca bilmemek. Eşinizin yaptığı işe göre çalışma olanağı olabilir belki başka dilde ama çok değişken.

Kimi eyalet bloke hesap bitince son birkaç aylık gelir vs istiyor diye biliyorum. O da gittikten sonra yaşamınıza ve gideceğiniz yere göre değişir.
Vize türü: 41F
İzmir iData
Randevu talebi: 10.07.2023
Randevu atama: 11.08.2023
Randevu tarihi: 12.09.2023
Dijital iletim: 19.10.2023

aozkan09

Re: Aile ile Almanya'da Geçinmek

Mesaj gönderen aozkan09 » Pzt Eki 23, 2023 9:54 pm

rourkie yazdı: Pzt Eki 23, 2023 12:27 pm Merhabalar,

Ben forumda oldukça yeniyim. Mümkün olduğunca son 7-8 yılın tüm başlıklarını okumaya, anlamaya çalıştım ama bazı noktaları kafamda tam olarak netleştiremediğim için tecrübeli olanların fikirlerini almak istedim.

Almanya'ya gidip gitmemeye karar verme aşamasındayım ve karar vermemin önündeki en büyük engel, oradayken geçim sağlayabilir miyim konusu. Kısaca durumumu özetleyeyim:

41 yaşındayım, yüksek lisans eğitimi için gidiyorum. Eşim ve oğlumla birlikte gideceğiz. Eşim de ben de Almanca bilmiyoruz şu aşamada. Gittiğimizde bloke hesap dahil olmak üzere 40 bin euro civarında bir paramız olacak. Yaşayacağımız şehirde eşimin ablası da yaşıyor. Ben öğrenci vizesiyle gideceğim için haftalık 20 saat çalışabiliyorum, ancak eşim için böyle bir kısıt olmayacak.

Kendi iş imkanlarımın az çok farkındayım ama gittiğimizde eşimin çalışmasının önünde bir engel var mı onu öğrenmek istiyorum.

Ve tecrübeli arkadaşlardan genel bir tavsiye/öneri/fikir alabilirsem çok harika olur. Almanca öğrenmek, iş bulmak vs gibi konular için bir süreliğine geçim sağlayacak kadar paramız olacak. Sonrasında geçim sağlayabilir miyiz?

Bir de gidip oradan oturum aldıktan sonra, diyelim ki 2 yıllık oturum verdiler, devamında oturum uzatmak için yine bloke hesap mı isteniyor acaba?

Şimdiden çok teşekkürler.
Almanca bilmiyorsa, İngilizcesi varsa eşinizin Mcdonaldsts falan çalışabilir. İngilizcesi de yoksa ancak ya tanıdık olacak ya da gezip sormanız gerekecek Türk dükkanlarına