Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Türkiyede c1 sinavina girmek

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
Twist321

Türkiyede c1 sinavina girmek

Mesaj gönderen Twist321 » Cum Eki 20, 2023 1:51 pm

Merhabalar ben halihazirda telc icin hazirlaniyorum ancak birkac tavsiyeye ihtiyacim var. Ozellikle tukiyedeyken bir kursa vs gitmeden sinava hazirlanirken schreiben ve sprechen bolumlerine hazirlanirken onerileriniz var mi? Mesela yazdigim erörtunglari kontrol ettirmek icin bir hoca tutmak mantikli mi ya da baska bir öneriniz var mi? Bir de ozellike konusma pratigi icin yuksek seviyelerde size yardimci olan bir uygulama, site, discord sunucusu vs varsa paylasirsaniz muthis olur cunku ben pek bulamadim :/
Elimde mit erfolg kitabi var ondan calisiyorum ancak ozellikle yazma ve konusma isi turkiyede pratik yapamiyorken biraz eksik kaliyor. Her turlu tavsiyeye acigim simdiden tesekkurler

emirogan9

Re: Türkiyede c1 sinavina girmek

Mesaj gönderen emirogan9 » Cum Eki 20, 2023 2:09 pm

Merhabalar, A2 ve B1 sınavlarını Türkiye'de tamamlamış, halihazırda Testdaf için hazırlanan biri olarak deneyimlerimi aktarmak isterim.

Sınav hazırlığı aşamasında yaptıklarınızı kontrol ettirmek için bir hoca tutmak mantıklı bir seçenek ancak fiyatları hakkında bilgim yok. Ben sınavlara lisedeyken hazırlanmıştım, lisedeki hocam sağolsun hepsini teker teker kontrol eder yanlışlarımı söylerdi :) İyi bir öğretmen eşliğinde sınava hazırlanmak sizi ciddi anlamda geliştirecektir, zira bende öyle olmuştu. Sprechen için de lingoda'yı ve Instagram üzerinden ulaşabileceğiniz konuşma gruplarını tavsiye edebilirim. Bunlar ile halihazırda ben de ilgileniyorum ve iyi gözüküyorlar, şu ana kadar deneme şansım olmadı maalesef. Bu grupları almanca konuşma kulübü veya deutscher sprachclub şeklinde aratırsanız instagramdan bulabilirsiniz. Hazırlık için elinizdeki kitap iyi gözüküyor. Ekstradan kaynak isterseniz elimde çok büyük arşivi olan güzel bir site var torrent olarak indirme yapabileceğiniz ama burada paylaşabilir miyim bilmiyorum. Özelden vs. iletişime geçilebiliyorsa oradan haberleşebiliriz.

Schreiben için konuşursam sınav örnekleri üzerinden günlük olarak yazma yapmak yardımcı oluyor. İlk başta zorlayabilir, başlarda örnek yazılara bakarak zamanla kendinizi geliştirebilirsiniz, günlük tutabilirsiniz almanca olarak. Kelime dağarcığı geliştirmek için videolar izlemek, dergiler okumak önemli. Deutsch perfekt diye bir dergi var almanca öğrenenler için, bu konuda çok yardımcı oluyor. Sanırım paralı ama söylediğim sitede o da mevcuttu. Ayrıca belli kalıpları araştırıp ezberlemek de etkili olacaktır. Her sınava yönelik belli kalıplar var onlardan garanti puan geliyor genelde.

Sprechen için hep evde hazırlandım. Sprechen başta çok zorladı beni genelde, bunun için en başlarda önce aklımdan geçenleri kağıda dökerek ardından konuşarak pratik yapıyordum hazırlanırken. Zamanla yavaş ama tane tane, kendi kendime konuşarak biraz olsun geliştirmeye çalıştım. Aynı zamanda almanca olarak sesli düşünmek, rastgele konular hakkında kendi kendine konuşmak da güzel bir yöntem. Bunların da hepsini sınav formatı ve denemeleri çerçevesinde yapmaya çalıştım. Sınavda genelde çıkan konuları araştırıp onlara göre pratik yaptım. Sınavdan ne kadar hızlı konuştuğunuzdan ziyade ne kadar hatasız konuştuğunuz daha önemli.
Stuttgart/Baden-Württemberg

Twist321

Re: Türkiyede c1 sinavina girmek

Mesaj gönderen Twist321 » Pzr Eki 22, 2023 7:11 pm

yanitiniz icin tesekkurler