Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Dortmund Studentenwohnheim

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Aligür

Dortmund Studentenwohnheim

Mesaj gönderen Aligür » Cum Eki 06, 2023 7:38 pm

Merhaba arkadaşlar ben şimdi Frankfurt ta yaşıyorum ama burda kiralar çok yüksek 1 hafta önce Dortmund studentwohmheim a başvurdum , önümüzdeki dönem orda üniversiteye başlamak istiyorum . Dortmund’da olan arkadaşlar bana bilgi verebilir mi ?

Computer_Berkay

Re: Dortmund Studentenwohnheim

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Eki 06, 2023 7:45 pm

Dortmundda degilim ama Dortmundu iyi bilirim ve Dortmundda yurtlar cok hizli doluyor ve genellikle gec cikiyor. Alternativ olarak Wg lerede bakin derim. Cabuk da cikabilir ama ihtimal düsük.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

asaf

Mesaj gönderen asaf » Cmt Eki 07, 2023 3:05 pm

Computer_Berkay yazdı: Cum Eki 06, 2023 7:45 pm Dortmundda degilim ama Dortmundu iyi bilirim ve Dortmundda yurtlar cok hizli doluyor ve genellikle gec cikiyor. Alternativ olarak Wg lerede bakin derim. Cabuk da cikabilir ama ihtimal düsük.
Berkay Hocam merhaba , konudan bağımsız olacak , Essen de öğrenci yurdunda kalıyorum .Türkiye den arkadaşım gelecek onunla ev tutmayı düşünüyorum. Yurt sözleşmesini nasıl fesih edebilirim. Bu konuda bilginiz var mı?

Kullanıcı avatarı
kahnri
İletişim:

Mesaj gönderen kahnri » Cmt Eki 07, 2023 5:00 pm

asaf yazdı: Cmt Eki 07, 2023 3:05 pm Berkay Hocam merhaba , konudan bağımsız olacak , Essen de öğrenci yurdunda kalıyorum .Türkiye den arkadaşım gelecek onunla ev tutmayı düşünüyorum. Yurt sözleşmesini nasıl fesih edebilirim. Bu konuda bilginiz var mı?
Essen de yurt ne kadar sürede çıkıyor
TU Dortmund

asaf

Mesaj gönderen asaf » Cmt Eki 07, 2023 6:06 pm

Bende ortalama 1 -1.5 ay sonra yurt çıktı.

verluit

Mesaj gönderen verluit » Cmt Eki 07, 2023 7:32 pm

kahnri yazdı: Cmt Eki 07, 2023 5:00 pm Essen de yurt ne kadar sürede çıkıyor
Biz geldiğimizde mail bekliyorduk Gürkan beyin yönlendirmesi ile Studierendenwerk ile konuştum durumu anlattım. Aynı gün içerisinde odayı ayarladılar 1 hafta sonra yerleştim(evrak işleri anahtarı almak için randevu vb.)

Kullanıcı avatarı
kahnri
İletişim:

Mesaj gönderen kahnri » Cmt Eki 07, 2023 8:23 pm

verluit yazdı: Cmt Eki 07, 2023 7:32 pm Biz geldiğimizde mail bekliyorduk Gürkan beyin yönlendirmesi ile Studierendenwerk ile konuştum durumu anlattım. Aynı gün içerisinde odayı ayarladılar 1 hafta sonra yerleştim(evrak işleri anahtarı almak için randevu vb.)
Çok iyi teşekkür ederim bilgi için
TU Dortmund

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Eki 07, 2023 9:20 pm

asaf yazdı: Cmt Eki 07, 2023 3:05 pm Berkay Hocam merhaba , konudan bağımsız olacak , Essen de öğrenci yurdunda kalıyorum .Türkiye den arkadaşım gelecek onunla ev tutmayı düşünüyorum. Yurt sözleşmesini nasıl fesih edebilirim. Bu konuda bilginiz var mı?
Merhaba sözlesmede yazar normalde yani genelde 1 yillik olur sözlesme mesela aralik 2024 te bitiyorsa ondan 3 ay sonra cikabiliyorsun bazen 1 ay degisiyor sözlesmeye göre ama genel 3 ay gördüm hep. Bu kadar beklemek istemiyorsan ben zamaninda Uni degistirmistim erken ayrilmak icin eski Uni deki kaydi silip baska kabulümdeki uniyi kullanarak cikmistim.
Bazi istisnalar var erken cikmak icin uni kaydi silmek veya uni degistirmek bu kapsamdaydi arastirip bulmustum zamaninda.
Öyle olunca direkt 3 ay sonra cikabiliyorsun yoksa dedigim gibi sözlesme süresi bittikten 3 ay sonra cikabilirsin genellikle sözlesme öyle oluyor. Mietvertrag Kündigung diyip genel sözlesme bakabilirsin Essen de öyleydi ama 1 yil önce degismemisse :)

asaf

Mesaj gönderen asaf » Pzr Eki 08, 2023 8:39 am

Computer_Berkay yazdı: Cmt Eki 07, 2023 9:20 pm Merhaba sözlesmede yazar normalde yani genelde 1 yillik olur sözlesme mesela aralik 2024 te bitiyorsa ondan 3 ay sonra cikabiliyorsun bazen 1 ay degisiyor sözlesmeye göre ama genel 3 ay gördüm hep. Bu kadar beklemek istemiyorsan ben zamaninda Uni degistirmistim erken ayrilmak icin eski Uni deki kaydi silip baska kabulümdeki uniyi kullanarak cikmistim.
Bazi istisnalar var erken cikmak icin uni kaydi silmek veya uni degistirmek bu kapsamdaydi arastirip bulmustum zamaninda.
Öyle olunca direkt 3 ay sonra cikabiliyorsun yoksa dedigim gibi sözlesme süresi bittikten 3 ay sonra cikabilirsin genellikle sözlesme öyle oluyor. Mietvertrag Kündigung diyip genel sözlesme bakabilirsin Essen de öyleydi ama 1 yil önce degismemisse :)
Teşekürler bilgi için bende biraz araştırdım sitesinde sizin yöntem gibi bazı maddeler varmış sözleşmede yazmıyor ama özel fesih olarak kendi sayfalarında yazıyor :
In folgenden Ausnahmefällen kann das Mietverhältnis auch im ersten Wohnjahr vorzeitig beendet werden: Bei einer Exmatrikulation aufgrund

der Beendigung des Studiums
eines Hochschulwechsels
der Aufgabe des Studiums oder
nicht bestandener Abschlussprüfung.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzr Eki 08, 2023 11:10 am

Aynen bende bunlari kastettim 👍

asaf

Mesaj gönderen asaf » Pzr Eki 08, 2023 1:57 pm

Computer_Berkay yazdı: Pzr Eki 08, 2023 11:10 am Aynen bende bunlari kastettim 👍
Hocam ,
nicht bestandener Abschlussprüfung. Bu madde okul kaydının silinmesi anlamına geliyor değil mi? Ya da okul kaydını sildirsem sözleşme fesih oluyor değil mi ?

hels

Dortmund kalacak yer

Mesaj gönderen hels » Çrş Eki 11, 2023 1:07 pm

merhabalar vizem çıktı ve 19 ekim ya da 20 ekimde almanyaya gideceğim şimdilik kalacak bir yerim var ama ben kalıcı bir yer bakmak istiyorum okul kaydım olmadığı için yurt başvurusu da yapamıyorum ne yapabilirim önerisi olan var mı?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Çrş Eki 11, 2023 2:32 pm

asaf yazdı: Pzr Eki 08, 2023 1:57 pm Hocam ,
nicht bestandener Abschlussprüfung. Bu madde okul kaydının silinmesi anlamına geliyor değil mi? Ya da okul kaydını sildirsem sözleşme fesih oluyor değil mi ?
Sebep cok önemli degil einfach Hochschulwechsel de sonra exmatrukaliton antrag i yolla bitti.