Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya da özel sigorta..

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
snnszgn

Almanya da özel sigorta..

Mesaj gönderen snnszgn » Pzt Eki 02, 2023 4:22 am

Merhaba, iki adet sorum olacak.TU Dortmund Üniversitesine kayıtlı master öğrencisiyim ama şu an dil kursuna gidiyorum. Özel sağlık sigortam var ve 1 hafta sonra Aldi de Teilzeit işe başlayacağım.

*İşe başladığımda privat sigortalı olmam sıkıntı olur mu?

*Türkiye'de şu anda bir şirket ortağı göründüğüm için bağkurum devam ediyor. Sigortamı devlet sigortasına çevirsem Bağ-Kur lu olduğum için sıkıntı olur mu?

emirogan9

Re: Almanya da özel sigorta..

Mesaj gönderen emirogan9 » Pzt Eki 02, 2023 7:24 am

snnszgn yazdı: Pzt Eki 02, 2023 4:22 am Merhaba, iki adet sorum olacak.TU Dortmund Üniversitesine kayıtlı master öğrencisiyim ama şu an dil kursuna gidiyorum. Özel sağlık sigortam var ve 1 hafta sonra Aldi de Teilzeit işe başlayacağım.

*Türkiye'de şu anda bir şirket ortağı göründüğüm için bağkurum devam ediyor. Sigortamı devlet sigortasına çevirsem Bağ-Kur lu olduğum için sıkıntı olur mu?

İşe başlama ile ilgili olarak söylüyorum: Özel sağlık sigortası problem yaratıyor diye biliyorum. AOK, TK gibi bir public sigortaya geçmeniz gerekebilir. Aksi takdirde sıkıntı yaşanabiliyor
Stuttgart/Baden-Württemberg

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Prş Kas 16, 2023 6:52 pm

snnszgn yazdı: Pzt Eki 02, 2023 4:22 am Merhaba, iki adet sorum olacak.TU Dortmund Üniversitesine kayıtlı master öğrencisiyim ama şu an dil kursuna gidiyorum. Özel sağlık sigortam var ve 1 hafta sonra Aldi de Teilzeit işe başlayacağım.

İşe başladığınızda aylık 400 küsür € üstü gelir sağladığınızda zaten devlet sigortasına geçme zorunluluğunuz varmış, ben de son zamanlarda sağlık sigortasını vize için araştırırken öğrendim.

TR'deki sigortanın burada herhangi bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. GSS'li insanlar yurtdışında yaşamaya başladıklarında GSS'ye borçlanmamak için konsolosluğa bilgi verip durduruyorlarmış.

Mış muş diyorum çünkü net bir tecrübem yok, sadece son birkaç gündür yaptığım araştırmalardan edindiğim bilgiler bunlar.
Eşli 36F Lisans - İstanbul
iData başvuru: 10.11.23
Atama: 06.02.24
Randevu tarihi: 27.02.24
Eksik evrak (kira söz.): 28.03.24
Eksik evrak teslimi: 10.04.24
Öğrenci Vize Gelişi: :?:
Eş Vize Gelişi: :?:

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Prş Kas 16, 2023 9:22 pm

emirogan9 yazdı: Pzt Eki 02, 2023 7:24 am İşe başlama ile ilgili olarak söylüyorum: Özel sağlık sigortası problem yaratıyor diye biliyorum. AOK, TK gibi bir public sigortaya geçmeniz gerekebilir. Aksi takdirde sıkıntı yaşanabiliyor
nasıl problem yaratıyor biraz daha açar mısınız? şartlı kabul ile gelmeyi düşünüyorum ama üninin dil kursuna giderken öğrenci statüsü vermiyor bana, 16b vize alırsam eğer yeni gelen yasayla birlikte haftada 20 saat çalışma iznim olacak ama özel sigorta yaptırmak zorundayım çünkü dil kursunda olucam. ne gibi problem çıkarabilirler?

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Prş Kas 16, 2023 9:30 pm

muratkerem yazdı: Prş Kas 16, 2023 9:22 pm nasıl problem yaratıyor biraz daha açar mısınız? şartlı kabul ile gelmeyi düşünüyorum ama üninin dil kursuna giderken öğrenci statüsü vermiyor bana, 16b vize alırsam eğer yeni gelen yasayla birlikte haftada 20 saat çalışma iznim olacak ama özel sigorta yaptırmak zorundayım çünkü dil kursunda olucam. ne gibi problem çıkarabilirler?
Üniversiteye başlayana kadar seyahat sigortası kullanıp public sigortaya geçin diyorlar genelde. Bunun sebebi de şu: Eğer privatr sigorta kullanıyorsanız ve işe girmek istiyorsanız işe girişlerde ve maaşlarda problem yaratabiliyormuş benim duyduğum bir örnek bu. O yüzden direkt olarak public yaptırın diyorlar private olmadan
Stuttgart/Baden-Württemberg

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Prş Kas 16, 2023 9:37 pm

emirogan9 yazdı: Prş Kas 16, 2023 9:30 pm Üniversiteye başlayana kadar seyahat sigortası kullanıp public sigortaya geçin diyorlar genelde. Bunun sebebi de şu: Eğer privatr sigorta kullanıyorsanız ve işe girmek istiyorsanız işe girişlerde ve maaşlarda problem yaratabiliyormuş benim duyduğum bir örnek bu. O yüzden direkt olarak public yaptırın diyorlar private olmadan
anladım seyahat sağlık sigortası 92 gün geçerli kaç aylık olursa olsun yurtdışında türkiyeye dönüp tekrar almanyaya girmek gerekiyor diye biliyorum öyle yine 92 gün oluyor vs. private yaptırmak istememde mecburen acaba deneyimi olan var mıdır

Kullanıcı avatarı
kahnri
İletişim:

Mesaj gönderen kahnri » Cum Kas 17, 2023 7:51 am

Merhaba Dortmund’da çalışma iznini veriyorlar mı dil kursu öğrencisiyken
TU Dortmund

snnszgn

Mesaj gönderen snnszgn » Cum Kas 17, 2023 7:10 pm

kahnri yazdı: Cum Kas 17, 2023 7:51 am Merhaba Dortmund’da çalışma iznini veriyorlar mı dil kursu öğrencisiyken
Evet, öğrenci kaydı ile çalışabilirsin.

Kullanıcı avatarı
kahnri
İletişim:

Mesaj gönderen kahnri » Cum Kas 17, 2023 7:36 pm

snnszgn yazdı: Cum Kas 17, 2023 7:10 pm Evet, öğrenci kaydı ile çalışabilirsin.
İş başvurusunu site üzerinden mi yaptınız yoksa gidip görüşerek mi muhtemelen aynı süreçlerden geçeceğim , bilgi verirseniz çooook sevinirim Aldi de çalışmak için
TU Dortmund

Cello101

Mesaj gönderen Cello101 » Cmt Kas 18, 2023 4:11 pm

Merhaba, Öğrenci vizesi başvurusunda. Hangi Sağlık sigortasını yapyıtmak gerekli, ne kadar süre için?
Almanyaya geçince hingi sigortaya geçmeli?

snnszgn

Mesaj gönderen snnszgn » Çrş Oca 03, 2024 10:54 am

kahnri yazdı: Cum Kas 17, 2023 7:36 pm İş başvurusunu site üzerinden mi yaptınız yoksa gidip görüşerek mi muhtemelen aynı süreçlerden geçeceğim , bilgi verirseniz çooook sevinirim Aldi de çalışmak için
Ben orda çalışan bir arkadaşımın vesilesiyle başladım. Ama genelde internet üzerinden yapılıyor başvuru.

millie

Mesaj gönderen millie » Pzt Oca 15, 2024 6:05 am

bu konunun net bir cevabını bulabildiniz mi? sağlık sigortasını nasıl yaptırsam konusunda çok kafam karıştı. hem public sigorta yaptıramıyprum hem privat yaptırsam çalışabilecek miyim...
36F Master Şartlı Kabul JLU Gießen
İstanbul Konsolosluk - Goethe A1 sertfikası
Vize başvuru: 6 Ekim 2023 | Randevu Atanma: 5 Ocak 2024 | Randevu Günü: 1 Şubat 2024
Kargo Mesajı & Teslim: 29 Şubat 2024
6 aylık multi - Studium & Sprachkurs - 16b

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Pzt Oca 15, 2024 11:10 am

Hayır hiçbir problem olmuyor. Zorunlu olarak private sigortası yaptırması gereken bir kişiyseniz public sigorta yok diye bir işe almama sorunu olmuyor. Şu an private sigorta ile çalışıyorum, şu an private sigorta ile çalışan birçok master sınıfından arkadaşım var, hepimiz 30 yaşından büyük master sınıfı öğrencisiyiz. Seyahat sağlık değil yalnız onu belirtmeliyim, private sağlık sigortası. Hangisi olduğundan bağımsız, okulunuzun kabul ettiği herhangi bir sigortayı iş yeri de kabul ediyor. Sadece 30 yaşından küçükseniz ve public yaptırmanız gerekiyor ama private yaptırdıysanız bilgim yok, belki onlara izin verilmiyordur veya veriliyordur bilgim yok.

millie

Mesaj gönderen millie » Pzt Oca 15, 2024 1:58 pm

Gamzee yazdı: Pzt Oca 15, 2024 11:10 am Hayır hiçbir problem olmuyor. Zorunlu olarak private sigortası yaptırması gereken bir kişiyseniz public sigorta yok diye bir işe almama sorunu olmuyor. Şu an private sigorta ile çalışıyorum, şu an private sigorta ile çalışan birçok master sınıfından arkadaşım var, hepimiz 30 yaşından büyük master sınıfı öğrencisiyiz. Seyahat sağlık değil yalnız onu belirtmeliyim, private sağlık sigortası. Hangisi olduğundan bağımsız, okulunuzun kabul ettiği herhangi bir sigortayı iş yeri de kabul ediyor. Sadece 30 yaşından küçükseniz ve public yaptırmanız gerekiyor ama private yaptırdıysanız bilgim yok, belki onlara izin verilmiyordur veya veriliyordur bilgim yok.
merhaba ben 23 yaşındayım, giderken 24 olacağım. ama türkiyeden at-11 alamıyorum burada çalıştığım için. ki zaten at-11 alsam da at-11 ile part time çalışılmıyor diye okuyorum her yerde, bu durumda yine public yaptırmam gerekirdi ama dil kursu esnasında yine yaptıramıyorum diye biliyorum. her türlü private yaptırmam gerekiyor bu durumda, çalışma için de sorun olmaz diye anladım. çok teşekkür ederim döndüğünüz için <3
Vize başvuru: 6 Ekim 2023 | Randevu Atanma: 5 Ocak 2024 | Randevu Günü: 1 Şubat 2024

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Pzt Oca 15, 2024 2:27 pm

millie yazdı: Pzt Oca 15, 2024 1:58 pm merhaba ben 23 yaşındayım, giderken 24 olacağım. ama türkiyeden at-11 alamıyorum burada çalıştığım için. ki zaten at-11 alsam da at-11 ile part time çalışılmıyor diye okuyorum her yerde, bu durumda yine public yaptırmam gerekirdi ama dil kursu esnasında yine yaptıramıyorum diye biliyorum. her türlü private yaptırmam gerekiyor bu durumda, çalışma için de sorun olmaz diye anladım. çok teşekkür ederim döndüğünüz için <3
Yani eşim benimle aile birleşimi ile geldi o da mini job bir iş yaptı private sigorta ile onun da sorun çıkmadı. Zaten public yaptıramıyoruz. Devlet size neyi tavsiye ediyorsa onu yaptıktan sonra çalışma anlamında sıkıntı olmayacağına eminim. Ama devlet size public zorunlu kılar da siz private yapacağım derseniz hiçbir bilgim yok ☺️ bana da çalışamazsın demişlerdi gelirken de bir dünya stres olmuştum boşu boşuna.

millie

Mesaj gönderen millie » Pzt Oca 15, 2024 2:31 pm

Gamzee yazdı: Pzt Oca 15, 2024 2:27 pm Yani eşim benimle aile birleşimi ile geldi o da mini job bir iş yaptı private sigorta ile onun da sorun çıkmadı. Zaten public yaptıramıyoruz. Devlet size neyi tavsiye ediyorsa onu yaptıktan sonra çalışma anlamında sıkıntı olmayacağına eminim. Ama devlet size public zorunlu kılar da siz private yapacağım derseniz hiçbir bilgim yok ☺️ bana da çalışamazsın demişlerdi gelirken de bir dünya stres olmuştum boşu boşuna.
çok sevindim sizinle karşılaştığımıza, ben de baya stres oldum. vizede statü değiştirmeden public sigortaya geçmek falan da zormuş diye yaptırmak da istememiştim. zaten vize için seyahat sağlık yeterli oluyormuş, şimdilik onu yaptıracağım artık gittiğimde yabancılar şubesine de detaylı sorarım. çok teşekkür ederim <3

millie

Mesaj gönderen millie » Çrş Oca 24, 2024 7:52 pm

Gamzee yazdı: Pzt Oca 15, 2024 2:27 pm Yani eşim benimle aile birleşimi ile geldi o da mini job bir iş yaptı private sigorta ile onun da sorun çıkmadı. Zaten public yaptıramıyoruz. Devlet size neyi tavsiye ediyorsa onu yaptıktan sonra çalışma anlamında sıkıntı olmayacağına eminim. Ama devlet size public zorunlu kılar da siz private yapacağım derseniz hiçbir bilgim yok ☺️ bana da çalışamazsın demişlerdi gelirken de bir dünya stres olmuştum boşu boşuna.
merhaba hangi sigorta şirketini ve paketi seçtiniz acaba?

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Cum Oca 26, 2024 8:47 pm

millie yazdı: Çrş Oca 24, 2024 7:52 pm merhaba hangi sigorta şirketini ve paketi seçtiniz acaba?
Ben dr Walter sectim de tavsiye etmem, sınıf arkadaşlarım farklı sigorta yapmışti daha iyi olduğunu duydum. Çevremde bir çok kişi var herkesin private sigortası farklı ve herkes bir öğrenci pozisyonunda çalışıyor. İçinize sinene yaptırın.

millie

Mesaj gönderen millie » Pzr Şub 25, 2024 3:41 pm

Gamzee yazdı: Cum Oca 26, 2024 8:47 pm Ben dr Walter sectim de tavsiye etmem, sınıf arkadaşlarım farklı sigorta yapmışti daha iyi olduğunu duydum. Çevremde bir çok kişi var herkesin private sigortası farklı ve herkes bir öğrenci pozisyonunda çalışıyor. İçinize sinene yaptırın.
gamze selamlar seni tekrar meşgul ediyorum ama minijob'dan fazla kazanıyorsanız working student olarak mı çalışıyorsunuz? care concepte mail attığımda minijob kadar kazanıyorsanız karşılıyoruz dediler. barmer ile görüştüm, onlar da eğer statü working student ise minijobun iki katı kadar kazanabilirsin ve özel sağlık sigortası yine de karşılar (538x2=1076 euro) dediler. acaba sizin nasıldı durum?

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Pzr Şub 25, 2024 3:49 pm

millie yazdı: Pzr Şub 25, 2024 3:41 pm gamze selamlar seni tekrar meşgul ediyorum ama minijob'dan fazla kazanıyorsanız working student olarak mı çalışıyorsunuz? care concepte mail attığımda minijob kadar kazanıyorsanız karşılıyoruz dediler. barmer ile görüştüm, onlar da eğer statü working student ise minijobun iki katı kadar kazanabilirsin ve özel sağlık sigortası yine de karşılar (538x2=1076 euro) dediler. acaba sizin nasıldı durum?
Working student olarak çalışıyorum. Çalıştığım saate göre değişiyor kazancim o ay, saat bazlı. Söylediğiniz rakamları geçiyor aylık gelirim. Ama dediğim gibi ben zaten devlet sigortası yaptirma hakkına sahip değilim. Sınıfımada da gördüğüm arkadaşlarım 30 yaş üstünde olan sorun yaşamadı. Ama Almanya’da her durum statü unique. Sizin durumunuzda belki bu şekildedir, yanlış yönlendirmek istemem.

Yillik belli bir miktardan sonra vergi kesilme durumu oluyor demişti ik ama ben ise temmuzda başladığım için öyle bir gelir aşma durumum olmadi