Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Essen/Dortmund Dil Kursu

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
plus25

Essen/Dortmund Dil Kursu

Mesaj gönderen plus25 » Cmt Eyl 16, 2023 1:33 pm

Merhaba, Essen/Dortmund civarında yoğunluklu olarak Perfekt Deutsch ve IBZ Essen/Dortmund'un önerildiğini gördüm fakat çok güncel değildi bu tavsiye mesajları. Kadroları değişti mi bilmiyorum fakat son halleriyle nasıldır bu kurslar bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim. Ve yine bu bölgede gidin/gitmeyin diyebileceğiniz kurs tavsiyelerine de açığım. Teşekkürler.

utkusb

Re: Essen/Dortmund Dil Kursu

Mesaj gönderen utkusb » Cmt Eyl 16, 2023 1:50 pm

plus25 yazdı: Cmt Eyl 16, 2023 1:33 pm Merhaba, Essen/Dortmund civarında yoğunluklu olarak Perfekt Deutsch ve IBZ Essen/Dortmund'un önerildiğini gördüm fakat çok güncel değildi bu tavsiye mesajları. Kadroları değişti mi bilmiyorum fakat son halleriyle nasıldır bu kurslar bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim. Ve yine bu bölgede gidin/gitmeyin diyebileceğiniz kurs tavsiyelerine de açığım. Teşekkürler.
Perfekt Deutsch;
+ Seviye belirleme sınavına girmeden kendi dil sertifikanla başvurup kaydolabiliyorsun.
+ Haftalık min. 18 ders saati problemi de yok ( 4 gün - 4 sa 45 dk - haftada 19 saat)
+ Birden fazla kura aynı anda kaydolabiliyorsun.
+ Haftada sadece 4 gün. Geri kalan 3 gün için bir minijobda çalışabilirsin. (Vizenin detaylarına bağlı)

Google'daki yorumlara göre;
- Kendi kaynaklarından ilerliyorlar ve ders sırasında pek konuşmaya veya cevapların tartışılmasına yer yokmuş.
- İçlerinde sert, kötü ve katı hocalar var.
- Online ders alanlar da, sınıfta ders alanlar da birlikte öğreniyorlar. Bağlantı sorunları vs. sebebiyle ders işleyişi aksayabiliyor.

plus25

Mesaj gönderen plus25 » Cmt Eyl 16, 2023 2:00 pm

utkusb yazdı: Cmt Eyl 16, 2023 1:50 pm Perfekt Deutsch;
+ Seviye belirleme sınavına girmeden kendi dil sertifikanla başvurup kaydolabiliyorsun.
+ Haftalık min. 18 ders saati problemi de yok ( 4 gün - 4 sa 45 dk - haftada 19 saat)
+ Haftada sadece 4 gün. Geri kalan 3 gün için bir minijobda çalışabilirsin. (Vizenin detaylarına bağlı)

- Kendi kaynaklarından ilerliyorlar ve ders sırasında pek konuşmaya veya cevapların tartışılmasına yer yokmuş.
- Online ders alanlar da, sınıfta ders alanlar da birlikte öğreniyorlar. Bağlantı sorunları vs. sebebiyle ders işleyişi aksayabiliyor.
Merhaba, teşekkür ederim yanıtınız için. 4 gün olması gerçekten avantaj gibi görünüyor. Google yorumlarını da okudum her iki kurs için de fakat çok güvenemiyorum açıkçası bazı yorumlar bariz şekilde özellikle yazdırılmış/yazılmış gibi. Bu nedenle son zamanlarda buralarda kursa katılan arkadaşların gözlemlerini görmek istedim burada. Siz Perfekt Deutsch kurslarına katıldınız mı veya giden tanıdığınız oldu mu?

utkusb

Mesaj gönderen utkusb » Cmt Eyl 16, 2023 2:10 pm

plus25 yazdı: Cmt Eyl 16, 2023 2:00 pm Merhaba, teşekkür ederim yanıtınız için. 4 gün olması gerçekten avantaj gibi görünüyor. Google yorumlarını da okudum her iki kurs için de fakat çok güvenemiyorum açıkçası bazı yorumlar bariz şekilde özellikle yazdırılmış/yazılmış gibi. Bu nedenle son zamanlarda buralarda kursa katılan arkadaşların gözlemlerini görmek istedim burada. Siz Perfekt Deutsch kurslarına katıldınız mı veya giden tanıdığınız oldu mu?
Aynen negatif yorumlara bakmanız daha faydalı, muhtemelen öğrencilere zorla 5 yıldızlık yorumlar yaptırıp aramalarda önplana çıkmak istemişler.

IBZ Essen'de de benzer sorunlar var. Online+Sınıftan katılan kişiler aynı yerde ders görüyorlar ve öğretmenler ile ders işleme şekilleri pek verimli değilmiş.

Maalesef kurslarına katılmadım, katılan birini de görmedim.

plus25

Mesaj gönderen plus25 » Cmt Eyl 16, 2023 2:24 pm

utkusb yazdı: Cmt Eyl 16, 2023 2:10 pm Aynen negatif yorumlara bakmanız daha faydalı, muhtemelen öğrencilere zorla 5 yıldızlık yorumlar yaptırıp aramalarda önplana çıkmak istemişler.

IBZ Essen'de de benzer sorunlar var. Online+Sınıftan katılan kişiler aynı yerde ders görüyorlar ve öğretmenler ile ders işleme şekilleri pek verimli değilmiş.

Maalesef kurslarına katılmadım, katılan birini de görmedim.
Anladım çok teşekkürler, başarılar.

ataiinfor

Mesaj gönderen ataiinfor » Cum Eyl 22, 2023 2:52 am

plus25 yazdı: Cmt Eyl 16, 2023 2:24 pm Anladım çok teşekkürler, başarılar.
Hocam ben Perfekt Deutsch kursuna gidiyorum .Grup çalışmaları oluyor.Online dersli sınıflarda var ama o sınıflar genellikle 5 kişi oluyor.Her gün ödev veriliyor.Hocalar katıda değiller.İstedğiniz her şeyi bir anda sora bilirsiniz?Bir şekilde anlatmaya çalışıyorlar.

plus25

Mesaj gönderen plus25 » Cum Eyl 22, 2023 11:21 am

ataiinfor yazdı: Cum Eyl 22, 2023 2:52 am Hocam ben Perfekt Deutsch kursuna gidiyorum .Grup çalışmaları oluyor.Online dersli sınıflarda var ama o sınıflar genellikle 5 kişi oluyor.Her gün ödev veriliyor.Hocalar katıda değiller.İstedğiniz her şeyi bir anda sora bilirsiniz?Bir şekilde anlatmaya çalışıyorlar.
Çok teşekkürler dönüş yaptığınız için. Online dersli sınıfları seçip seçmemek bizim elimizde mi oluyor bu halde? Çünkü internet bağlantısı ile katılanların dersi büyük oranda yavaşlatacağını düşünüyorum açıkçası ve kafamdaki bir soru işareti de buydu. Bir de siz hangi kurları aldınız/alacaksınız? DSH'a mı gireceksiniz Telc'e mi? Dersler de haftada 4 günmüş sanıyorum bu da bir avantaj gibi.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Eyl 22, 2023 5:02 pm

plus25 yazdı: Cum Eyl 22, 2023 11:21 am Çok teşekkürler dönüş yaptığınız için. Online dersli sınıfları seçip seçmemek bizim elimizde mi oluyor bu halde? Çünkü internet bağlantısı ile katılanların dersi büyük oranda yavaşlatacağını düşünüyorum açıkçası ve kafamdaki bir soru işareti de buydu. Bir de siz hangi kurları aldınız/alacaksınız? DSH'a mı gireceksiniz Telc'e mi? Dersler de haftada 4 günmüş sanıyorum bu da bir avantaj gibi.
selam neredeyse her kurs öyle maalesef. Ben cok dil kursu yapmadim ama bana soranlara hep perfekt deutsch önerdim memnun kalmayan görmedim henüz.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

plus25

Mesaj gönderen plus25 » Cum Eyl 22, 2023 5:17 pm

Computer_Berkay yazdı: Cum Eyl 22, 2023 5:02 pm selam neredeyse her kurs öyle maalesef. Ben cok dil kursu yapmadim ama bana soranlara hep perfekt deutsch önerdim memnun kalmayan görmedim henüz.
Anladım, ben de burayı seçeceğim gibi görünüyor. Çok teşekkür ederim 😊

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Cum Eyl 22, 2023 5:51 pm

utkusb yazdı: Cmt Eyl 16, 2023 1:50 pm Perfekt Deutsch;

başlıkla alakasız olacak arkadaşın sorusu cevaplanmış olduğu için sormak istedim. minijob için vizenin detaylarını biraz açar mısın? 16b'nin hangisi? ben de şu yeni çalışma izni gelene kadar minijob bulup çalışabilir miyim diye araştırıyorum da

utkusb

Mesaj gönderen utkusb » Cum Eyl 22, 2023 6:40 pm

muratkerem yazdı: Cum Eyl 22, 2023 5:51 pm başlıkla alakasız olacak arkadaşın sorusu cevaplanmış olduğu için sormak istedim. minijob için vizenin detaylarını biraz açar mısın? 16b'nin hangisi? ben de şu yeni çalışma izni gelene kadar minijob bulup çalışabilir miyim diye araştırıyorum da
Pardon, bu 16b maddesine dair çok fazla bilgi kirliliği vardı bu sebeple pek emin olmadan yazdım.

Yasayı şimdi okudum ve orada diyor ki;

16b - 3. Geçici oturum izni alan biri olarak 120 tam gün veya 240 yarı zamanlı çalışabiliyorsun. Ama bu bir yükseköğrenime hazırlık amacıyla ikamet edilmesinin ilk senesi için geçerli değil (tatil günleri hariç.)
Tabii bunun bir hilesi var. 2023 yılı boyunca herhangi bir minijobda çalışamazsın fakat 2024 yılı itibariyle ilk seneni doldurduğun için yarı zamanlı çalışabiliyorsun.

Yani 2023 yılında sadece tatil günlerinde çalışabilirsin, 2024 yılına geçtiğimizde ise dil kursunun olmadığı günlerde ve saatlerde çalışabilirsin.

Bundan ne kadar eminim dersen, pek değil, çünkü yasada çok kısa ve öz yazılmış. Oturum kartı için randevu alıp bir memurla konuşmadığın sürece bilemezsin.

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Cum Eyl 22, 2023 7:01 pm

utkusb yazdı: Cum Eyl 22, 2023 6:40 pm Pardon, bu 16b maddesine dair çok fazla bilgi kirliliği vardı bu sebeple pek emin olmadan yazdım.

Yasayı şimdi okudum ve orada diyor ki;

16b - 3. Geçici oturum izni alan biri olarak 120 tam gün veya 240 yarı zamanlı çalışabiliyorsun. Ama bu bir yükseköğrenime hazırlık amacıyla ikamet edilmesinin ilk senesi için geçerli değil (tatil günleri hariç.)
Tabii bunun bir hilesi var. 2023 yılı boyunca herhangi bir minijobda çalışamazsın fakat 2024 yılı itibariyle ilk seneni doldurduğun için yarı zamanlı çalışabiliyorsun.

Yani 2023 yılında sadece tatil günlerinde çalışabilirsin, 2024 yılına geçtiğimizde ise dil kursunun olmadığı günlerde ve saatlerde çalışabilirsin.

Bundan ne kadar eminim dersen, pek değil, çünkü yasada çok kısa ve öz yazılmış. Oturum kartı için randevu alıp bir memurla konuşmadığın sürece bilemezsin.
evet bu dediğini biliyorum şöyle ki gidersem aralık ayında gidicem 2024'e girdiğimizde çalışma izni dediğin gibi ilk senemi doldurmuş olacağım için çalışma ihtimalim var memurları ikna edersem , zaten ausländerbehorde'ye attığım mailde 01.04.2024 tarihinden sonra yeni yasa ile çalışma hakkı gelecek (Giessen) o tarihe kadar sürekli cepten yememek için minijob falan yaparım diye istiyorum açıkçası

utkusb

Mesaj gönderen utkusb » Cum Eyl 22, 2023 7:39 pm

muratkerem yazdı: Cum Eyl 22, 2023 7:01 pm evet bu dediğini biliyorum şöyle ki gidersem aralık ayında gidicem 2024'e girdiğimizde çalışma izni dediğin gibi ilk senemi doldurmuş olacağım için çalışma ihtimalim var memurları ikna edersem , zaten ausländerbehorde'ye attığım mailde 01.04.2024 tarihinden sonra yeni yasa ile çalışma hakkı gelecek (Giessen) o tarihe kadar sürekli cepten yememek için minijob falan yaparım diye istiyorum açıkçası
Aynen, dediğini gerçekleştirebilirsin. Aralık boyunca çalışabilmen için tek yöntem Türk işletmelerinin yanında sigortasız, kaçak olarak çalışmak olabilir. Tabii sanal uygulamalardaki kuryelik veya teslimat gibi işlerde çalışılabiliyor mu bilmiyorum. (Uber Eats vs.)

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Cum Eyl 22, 2023 8:26 pm

utkusb yazdı: Cum Eyl 22, 2023 7:39 pm Aynen, dediğini gerçekleştirebilirsin. Aralık boyunca çalışabilmen için tek yöntem Türk işletmelerinin yanında sigortasız, kaçak olarak çalışmak olabilir. Tabii sanal uygulamalardaki kuryelik veya teslimat gibi işlerde çalışılabiliyor mu bilmiyorum. (Uber Eats vs.)
kaçak çalışma riskine girmek istemem ya dediğin gibi kuryelik vs. gibi şeylere bakarım artık. teşekkürler