Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Dil kursu öğrencisi vizeyle çalışabilir mi?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
erogluslh

Dil kursu öğrencisi vizeyle çalışabilir mi?

Mesaj gönderen erogluslh » Pzt Eyl 11, 2023 5:02 pm

Arkadaşlar merhaba, almanyaya 40f vize tipiyle öncelikle almanca dil kursu sonrasında master yapmak için geldim. Şu anda dil kursu alıyorum ve geleli 3hafta oldu. Vizem 10ağustostan başlamak üzere 1yıl geçerli ve sprachk. und studium ibaresi var. Dortmundda yaşıyorum ve burada anmeldung ve oturum işlemlerini birlikte yapıyorlarmış. Bununla ilgili mail attığımda anmeldung için randevu verdiler fakat, oturum için vizeniz 1yıl geçerli şu an oturum almanıza gerek yok dediler. Ben tatil zamanlarımda(ferienbescheinigung ile) çalışılabileceğini biliyorum. Ama buradaki arkadaşlarıma sorduğumda vizeyle çalışmanın mümkün olmadığını ve işverenlerin oturum izninin yanında verilen zusatzblatt’ı ve oradaki çalışma izni ibaresini görmek istediklerini söylediler. Bugün rathausa gidip sorduğumda da oradaki güvenlikler bu vizenin yeterli olduğunu zusatzblatt olmasına gerek olmadığını söylediler. Kısacası tam net bir bilgiye hala ulaşamadım, oturum iznine başvurmadan sprachk. und studium vizesiyle çalışabilir miyim bilen var mı?

erogluslh

Re: Dil kursu öğrencisi vizeyle çalışabilir mi?

Mesaj gönderen erogluslh » Çrş Eyl 13, 2023 8:15 pm

konuyla ilgili bilgisi olan yok mu :/

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Çrş Eyl 13, 2023 8:23 pm

erogluslh yazdı: Çrş Eyl 13, 2023 8:15 pm konuyla ilgili bilgisi olan yok mu :/
dostum millie adlı arkadaş ile bu konu üzerinde konuşurken kendisi şöyle demişti bu bilgi oturum almadan önce mi sonra mı emin değilim
''Oturumda da 16B madde 5 olarak geliyormuş.
16B madde 5 > masterdan kabul yoksa dil kursu (yine çalışma izni var)
16B madde 1 > masterdan kabul ile dil kursu
44F'te oturum 16F geliyormuş
O da ocak ayında vize gorusmesini yapmis bu arada, cok eski bir deneyim degil. kendisi Almanyada simdi, yeni bir kız gelmiş o da sadece dil kursu ile 16B almış.''
Fakat oturum izni almadan çalışıp çalışılamadığıyla ilgili bir bilgim yok. ilgili yerde ne yazıyor senin ? bu problemle geldiğimde karşılaşabilme ihtimalim var benimde Gießen'da eğer 1 yıllık vize verirseler, en kötü yabancılar şubesine mail at ve sor
benim bir arkadaşım 6 gün önce gitti onda 16F yazıyordu pasaportunda ve direkt çalışma izni yoktur diye belirtmişlerdi pasaport sayfasındaki vize şeyinde

erogluslh

Mesaj gönderen erogluslh » Prş Eyl 14, 2023 5:50 pm

çok teşekkür ederim hocam, anladım durumu. vizemde 16B yazıyor direkt ve bu kanuna göre çalışabiliyorum. Fakat kanunda üniversiteye hazırlık için dil kursu almaya gelen öğrencilerin ilk senesinde sadece tatil zamanları çalışabileceği yazıyor. Bu durumda ferienbescheinigung ile çalışabilirim sadece.

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Prş Eyl 14, 2023 6:05 pm

erogluslh yazdı: Prş Eyl 14, 2023 5:50 pm çok teşekkür ederim hocam, anladım durumu. vizemde 16B yazıyor direkt ve bu kanuna göre çalışabiliyorum. Fakat kanunda üniversiteye hazırlık için dil kursu almaya gelen öğrencilerin ilk senesinde sadece tatil zamanları çalışabileceği yazıyor. Bu durumda ferienbescheinigung ile çalışabilirim sadece.
hocam bu çalışma durumu yeni gelecek yasayla birlikte değişiyor işte haftalık 20 saat çalışma iznimiz olacak. resmi gazetede yayınlandı. genel olarak 18 kasım diye biliyorum fakat geçenlerde bir arkadaş bremendeki yabancılar ofisine mail atıp durumu sordu cevap olarak ise 1.11.2023 itibariyle çalışabileceğini söylemiş. yani yeni yasa geldiğinde sadece ferienbescheinigung ile kısıtlı olmayacağız.

selinakkil

Mesaj gönderen selinakkil » Prş Eyl 14, 2023 7:24 pm

ingiltere yakın zamanda deneyimlemiştim. evet çalışabilir ama belli bir saate kadar