Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vizede yazandan başka üniversiteye gitme

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
aet123

Vizede yazandan başka üniversiteye gitme

Mesaj gönderen aet123 » Cum Eyl 08, 2023 8:26 am

Merhabalar,

Vize başvurumu gerçekleştirdikten sonra daha çok istediğim bir üniversiteden kabul aldım. Bu iki üniversite farklı şehirlerde. İlk kabulunu aldığım okulun yazılı olduğu vize ile daha çok istediğim, başka şehirde olan okulda okuyabilir miyim? Vize sürecim devam ederken Ankara Alman Büyükelçiliğine mail attım ve aramaya çalıştım fakat ulaşamadım. Bu konu hakkında yapabileceğim bir şey var mı? Ya da yeni okula gitmem benim için sorun oluşturur mu?

cactusjack

Re: Vizede yazandan başka üniversiteye gitme

Mesaj gönderen cactusjack » Cum Eyl 08, 2023 5:10 pm

aet123 yazdı: Cum Eyl 08, 2023 8:26 am Merhabalar,

Vize başvurumu gerçekleştirdikten sonra daha çok istediğim bir üniversiteden kabul aldım. Bu iki üniversite farklı şehirlerde. İlk kabulunu aldığım okulun yazılı olduğu vize ile daha çok istediğim, başka şehirde olan okulda okuyabilir miyim? Vize sürecim devam ederken Ankara Alman Büyükelçiliğine mail attım ve aramaya çalıştım fakat ulaşamadım. Bu konu hakkında yapabileceğim bir şey var mı? Ya da yeni okula gitmem benim için sorun oluşturur mu?
Up. Ben de merak ediyorum

Kullanıcı avatarı
Blip1214

Mesaj gönderen Blip1214 » Cmt Eyl 09, 2023 6:11 am

cactusjack yazdı: Cum Eyl 08, 2023 5:10 pm Up. Ben de merak ediyorum
Up. Ben de merak ediyorum

ekintzi

Mesaj gönderen ekintzi » Cmt Eyl 09, 2023 8:55 am

vizeyi aldıktan sonra okul degisikligi vb ile ilgili istediginizi yapabilirsiniz diye biliyorum
izmir 36f
28agustos vize görüsmesi
28eylül dijital iletim
29eylül ek evrak istendi
ek evrak gönderimi 5ekim
vize gelis 26ekim
berlin/b1 goethe

ekintzi

Mesaj gönderen ekintzi » Cmt Eyl 09, 2023 8:55 am

vizeyi aldıktan sonra okul degisikligi vb ile ilgili istediginizi yapabilirsiniz diye biliyorum
izmir 36f
28agustos vize görüsmesi
28eylül dijital iletim
29eylül ek evrak istendi
ek evrak gönderimi 5ekim
vize gelis 26ekim
berlin/b1 goethe

jrarchitect

Mesaj gönderen jrarchitect » Cmt Eyl 09, 2023 7:01 pm

Ben de bu konuda kararsızım. Daha önce bunu yapmış birisi varsa yardımcı olabilir mi?

Bilker

Mesaj gönderen Bilker » Cmt Eyl 09, 2023 7:25 pm

Degistirebilirsiniz bir sorun olmuyor.

beratiki

Mesaj gönderen beratiki » Pzt Eyl 11, 2023 1:52 pm

Arkadaşlar 41F vizesi geldiğinde vizenin üzerinde, hangi üniversitenin kabul belgesini teslim ettiğine göre o üniversitede mi okuyacak yazıyor? Yoksa sadece şu bölümde master mı yapacak yazıyor? Eğer öyle yazarsa üniversite değişikliği yapılıyor mu bende bu sorunun cevabını çok merak ediyorum.

devletamca

Mesaj gönderen devletamca » Pzt Eyl 11, 2023 8:40 pm

Herhangi bir problem yaşamazsınız. Ben vizemi geçen hafta aldım, üzerinde ne şehir ne de üniversite ismi yazıyor; sadece gidiş amacı olarak “Studium” yazılmış durumda. Gürkan Bey’in bu konu hakkında forumda ve youtubeda yeterince açıklaması var.

cactusjack

Mesaj gönderen cactusjack » Pzt Eyl 11, 2023 9:59 pm

devletamca yazdı: Pzt Eyl 11, 2023 8:40 pm Herhangi bir problem yaşamazsınız. Ben vizemi geçen hafta aldım, üzerinde ne şehir ne de üniversite ismi yazıyor; sadece gidiş amacı olarak “Studium” yazılmış durumda. Gürkan Bey’in bu konu hakkında forumda ve youtubeda yeterince açıklaması var.
Benim vizemde hem şehir hem de üni yazıyor. Umarım sıkıntı çıkmaz

beratiki

Mesaj gönderen beratiki » Sal Eyl 12, 2023 3:42 pm

beratiki yazdı: Pzt Eyl 11, 2023 1:52 pm Arkadaşlar 41F vizesi geldiğinde vizenin üzerinde, hangi üniversitenin kabul belgesini teslim ettiğine göre o üniversitede mi okuyacak yazıyor? Yoksa sadece şu bölümde master mı yapacak yazıyor? Eğer öyle yazarsa üniversite değişikliği yapılıyor mu bende bu sorunun cevabını çok merak ediyorum.
Vizem bugün itibariyle geldi arkadaşlar. 1 yıllık. Vizede nur gültig zum Studium im Studiengan Psychologie an der Universität Würzburg yazıyor. Ama ben Düsseldorf Üniversitesi'nde okuyacağım için sorun olur mu acaba. Bunun için bir şey yapmam gerekiyor mu? Sevgili Physiker burayı görürse rica etsem yazar mı?

szn33

Mesaj gönderen szn33 » Cum Eyl 15, 2023 3:28 pm

beratiki yazdı: Sal Eyl 12, 2023 3:42 pm Vizem bugün itibariyle geldi arkadaşlar. 1 yıllık. Vizede nur gültig zum Studium im Studiengan Psychologie an der Universität Würzburg yazıyor. Ama ben Düsseldorf Üniversitesi'nde okuyacağım için sorun olur mu acaba. Bunun için bir şey yapmam gerekiyor mu? Sevgili Physiker burayı görürse rica etsem yazar mı?
merhaba sanırım sadece würzburg okulu için vize geçerli diyor o zaman siz farklı bir eyalette anmeldung yapamayacaksınız anlamına mı geliyor dil kursunuda başvuruda würzburgdamı gösterdiniz. son durum nedir merak ettim bende ön kabul aldığım okuldan daha uzak bi yerde daha ekonomik olur mu diye farklı bir dil kursu yapsam mı diyordum cevabınıza göre vazgeçeceğim :)

beratiki

Mesaj gönderen beratiki » Pzr Eyl 17, 2023 9:53 am

szn33 yazdı: Cum Eyl 15, 2023 3:28 pm merhaba sanırım sadece würzburg okulu için vize geçerli diyor o zaman siz farklı bir eyalette anmeldung yapamayacaksınız anlamına mı geliyor dil kursunuda başvuruda würzburgdamı gösterdiniz. son durum nedir merak ettim bende ön kabul aldığım okuldan daha uzak bi yerde daha ekonomik olur mu diye farklı bir dil kursu yapsam mı diyordum cevabınıza göre vazgeçeceğim :)
Merhaba dil kursuna gitmiyorum. Yüksek lisansa gidiyorum. Sanırım dil kursunda bu sorun olmuyor diye biliyorum. Farklı bir şehre gidebiliyorsunuz. Siz yine de tam bilen birisinden öğrenirseniz daha sağlıklı olabilir. Benim durumumda da öğrendiğim kadarıyla sorun olmuyormuş. Vize de yazan üniversiteden başka üniversitede okunabiliyormuş. Ama Almanya'ya girdikten sonra 2 hafta içerisinde bildirmek gerekiyormuş.

aet123

Mesaj gönderen aet123 » Pzt Eyl 18, 2023 6:35 pm

Bilker yazdı: Cmt Eyl 09, 2023 7:25 pm Degistirebilirsiniz bir sorun olmuyor.
Merhabalar hocam, kayıt olmak istediğim okula bu konu hakkında bir mail atmıştım, vizenin değişmesi gerektiğini söylediler. Eğer hala Almanya'ya gitmediyseniz bağlı olduğunuz Alman konsolosluğunu bu konu hakkında hemen bilgilendirin, eğer ki gerekirse vizeye tekrar başvurmak gerekebileceğini dahi belirtmişler. İkinci seçenek; eğer Almanya'daysanız, vizesini aldığınız şehrin Auslandebehörde'sine başvurup vizenizin yeni okula göre güncellenmesini talep etmeniz gerekiyomuş.(belgeleriniz o şehrin yabancılar dairesinde olduğu için bir de o şehire kayıt olmanız gerekliymiş)
Ben hala Türkiye'deyim ve vizeye tekrar başvurma gibi bi seçenek beni açıkçası korkutuyor (vizem 3 ayda çıktı 😂). Burda bir şekilde Almanya'ya gidip ikinci seçenekteki gibi vize değişikliğini orda halletmek daha mı mantıklıdır sizce?

Bu arada vizemde önceki okulun ismi ve bölümümün ismi yazıyor.

cactusjack

Mesaj gönderen cactusjack » Pzt Eyl 18, 2023 8:22 pm

aet123 yazdı: Pzt Eyl 18, 2023 6:35 pm Merhabalar hocam, kayıt olmak istediğim okula bu konu hakkında bir mail atmıştım, vizenin değişmesi gerektiğini söylediler. Eğer hala Almanya'ya gitmediyseniz bağlı olduğunuz Alman konsolosluğunu bu konu hakkında hemen bilgilendirin, eğer ki gerekirse vizeye tekrar başvurmak gerekebileceğini dahi belirtmişler. İkinci seçenek; eğer Almanya'daysanız, vizesini aldığınız şehrin Auslandebehörde'sine başvurup vizenizin yeni okula göre güncellenmesini talep etmeniz gerekiyomuş.(belgeleriniz o şehrin yabancılar dairesinde olduğu için bir de o şehire kayıt olmanız gerekliymiş)
Ben hala Türkiye'deyim ve vizeye tekrar başvurma gibi bi seçenek beni açıkçası korkutuyor (vizem 3 ayda çıktı 😂). Burda bir şekilde Almanya'ya gidip ikinci seçenekteki gibi vize değişikliğini orda halletmek daha mı mantıklıdır sizce?

Bu arada vizemde önceki okulun ismi ve bölümümün ismi yazıyor.
Bu işlemi anmeldungtan sonra yapsak oluyor mu? Anmeldung sırasında sıkıntı çıkar mı acaba

aet123

Mesaj gönderen aet123 » Pzt Eyl 18, 2023 9:00 pm

cactusjack yazdı: Pzt Eyl 18, 2023 8:22 pm Bu işlemi anmeldungtan sonra yapsak oluyor mu? Anmeldung sırasında sıkıntı çıkar mı acaba
Hocam valla inanın ben de bilmiyorum, okulun yazdığı mailde eğer daha Almanya'ya gelmediyseniz en hızlı şekilde Alman konsolosluğu ile iletişime geçin ve vizenizdeki okulu değiştirin yazıyordu. Bunu da iki şekilde yapabiliyorlarmış; ya yeni vize randevusu verirler ya da değişikliği mail üzerinden hallederler diyordu. Bu işlemi de Almanya'ya gelmeden yapın demişler.

Anmeldung yaparken vizeye de baktıkları için belki Anmeldung'a izin vermeyebilirler diye düşünüyorum.

memosasma

Mesaj gönderen memosasma » Cum Eyl 22, 2023 11:01 pm

almanyaya yeni geldim ve vizemde hem okul hem de dil kursu yazıyor. oturumumu uzattıktan sonra bana verdikleri kimlikle,başka yerdeki aldığım kabulun bulunduğu şehirde dil kursu vs. alsam, mevcut dil kursumdan ayrılıp problem olur mu?

melt.sahin

Mesaj gönderen melt.sahin » Çrş Oca 17, 2024 5:09 pm

beratiki yazdı: Pzr Eyl 17, 2023 9:53 am Merhaba dil kursuna gitmiyorum. Yüksek lisansa gidiyorum. Sanırım dil kursunda bu sorun olmuyor diye biliyorum. Farklı bir şehre gidebiliyorsunuz. Siz yine de tam bilen birisinden öğrenirseniz daha sağlıklı olabilir. Benim durumumda da öğrendiğim kadarıyla sorun olmuyormuş. Vize de yazan üniversiteden başka üniversitede okunabiliyormuş. Ama Almanya'ya girdikten sonra 2 hafta içerisinde bildirmek gerekiyormuş.
Merhabalar, ne yaptınız acaba? Vizede yazan okuldan başka okula kayıt yapıldığında tekrardan vizeye başvurmak mı gerekiyor sıfırdan?

beratiki

Mesaj gönderen beratiki » Pzt Oca 22, 2024 9:32 pm

melt.sahin yazdı: Çrş Oca 17, 2024 5:09 pm Merhabalar, ne yaptınız acaba? Vizede yazan okuldan başka okula kayıt yapıldığında tekrardan vizeye başvurmak mı gerekiyor sıfırdan?
Merhabalar. Hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Vizemde yazan şehre bildirdim oraya gelmeyeceğimi. Yaşadığım yere de bildirdim. Önemli olan bildirmeniz

gunter

Mesaj gönderen gunter » Çrş Şub 28, 2024 9:07 pm

beratiki yazdı: Pzt Oca 22, 2024 9:32 pm Merhabalar. Hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Vizemde yazan şehre bildirdim oraya gelmeyeceğimi. Yaşadığım yere de bildirdim. Önemli olan bildirmeniz
Merhaba, şu an bende aynı durumu yaşıyorum maalesef (Vizemde yazandan farklı bir okula gitmek istiyorum). Fakat şu anda Türkiyede bulunuyorum ve 1 ay sonra Almanya'ya gideceğim ve bu süre zarfında ne yapmam gerektiğini tam olarak anlayamadım. Siz nasıl çözdünüz bu sorunu ne yapmam lazım bana yardımcı olabilir misiniz? Havaalanında bir sorun yaşanıyor mu?