Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Neleri götürmemi tavsiye edersiniz?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Avendrelda

Neleri götürmemi tavsiye edersiniz?

Mesaj gönderen Avendrelda » Sal Ağu 29, 2023 7:11 pm

Merhaba,
Vizem önümüzdeki hafta gelirse, Eylül ortası yüksek lisans için Almanya'ya uçacağım. Orada gereken evrakı burada çoğaltıp gitmek, orda hiç fotokopiye vs. para vermemek istiyorum. Yanında bol bol bulunsun diyeceğiniz belgeler/eşya nelerdir? Bir arkadaşım vesikalık yaptır burada pahalı dedi mesela.

İkamet kaydı, oturum izni başvurusu, Banka hesabı açma gibi işlemler için gerekli belgeler öncelikli olmak üzere tavsiyelerinizi duymak beni mutlu eder.
41F - Gayrettepe
4.8.23-evrak teslim
28.8.23-dijital gönderim
8.9.23-fiziki gönderim
10.10.23-pasaport teslim alma

isilwen

Re: Neleri götürmemi tavsiye edersiniz?

Mesaj gönderen isilwen » Sal Ağu 29, 2023 7:44 pm

Avendrelda yazdı: Sal Ağu 29, 2023 7:11 pm Merhaba,
Vizem önümüzdeki hafta gelirse, Eylül ortası yüksek lisans için Almanya'ya uçacağım. Orada gereken evrakı burada çoğaltıp gitmek, orda hiç fotokopiye vs. para vermemek istiyorum. Yanında bol bol bulunsun diyeceğiniz belgeler/eşya nelerdir? Bir arkadaşım vesikalık yaptır burada pahalı dedi mesela.

İkamet kaydı, oturum izni başvurusu, Banka hesabı açma gibi işlemler için gerekli belgeler öncelikli olmak üzere tavsiyelerinizi duymak beni mutlu eder.
Öncelikle rez alıyorum ben de cevapları bekliyorum.
-İkamet kaydı için sadece pasaportunuz ve ev sahibinizin vereceği orada oturduğunuza dair bir belge gerekiyor, belgenin almanca adını unuttum.
-Nerede okudum gördüm hatırlamıyorum ama okul başvurunuzda ve vize görüşmenizde götürdüğünüz belgelerin orijinallerini ve onaylı çevirilerini kesin yanınızda götürün okul vs tekrar orijinal belgeleri görmek isteyebilir şeklinde bir yazı okumuştum.

Avendrelda

Mesaj gönderen Avendrelda » Çrş Ağu 30, 2023 9:01 pm

Gider gitmez ilk işl Anmeldung (ikamet kaydı) yaptırmak gerekiyor. Bazı Vatandaşlık Büroları (Bürgeramt) İkamet kaydı için biyometrik fotoğraf ve doğum belgesi istiyormuş. Doğum belgesi İlçe Nüfus'tan alınıyor (Formül A), apostil yaptırmak lazım.
41F - Gayrettepe
4.8.23-evrak teslim
28.8.23-dijital gönderim
8.9.23-fiziki gönderim

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Çrş Ağu 30, 2023 9:44 pm

Avendrelda yazdı: Çrş Ağu 30, 2023 9:01 pm Gider gitmez ilk işl Anmeldung (ikamet kaydı) yaptırmak gerekiyor. Bazı Vatandaşlık Büroları (Bürgeramt) İkamet kaydı için biyometrik fotoğraf ve doğum belgesi istiyormuş. Doğum belgesi İlçe Nüfus'tan alınıyor (Formül A), apostil yaptırmak lazım.
Bunu ilk kez duydum, doğum belgesini İngilizce olarak veriyorlar mı yoksa çeviri mi yaptırmamız gerekiyor?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Çrş Ağu 30, 2023 11:37 pm

Anmeldung islemi Ausländerbehörde tarafindan yapilir Bürgeramt da degil. Abh dan Anmeldung icin randevu alinacak ilk basta yapilmasi gereken bu. Istenen belgeler genellikle "Wohnungsgeberbestätigung" adli ev sahibinin verecegi bir belge sonra kira sözlesmesi ve pasaport. Ücret 13 euro gibi bir sey olmasi lazim degisiyor sehire göre.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

verluit

Mesaj gönderen verluit » Prş Ağu 31, 2023 10:00 am

Computer_Berkay yazdı: Çrş Ağu 30, 2023 11:37 pm Anmeldung islemi Ausländerbehörde tarafindan yapilir Bürgeramt da degil. Abh dan Anmeldung icin randevu alinacak ilk basta yapilmasi gereken bu. Istenen belgeler genellikle "Wohnungsgeberbestätigung" adli ev sahibinin verecegi bir belge sonra kira sözlesmesi ve pasaport. Ücret 13 euro gibi bir sey olmasi lazim degisiyor sehire göre.
Bir aylık airbnbden Anmeldung yapılabilir mi?

Avendrelda

Mesaj gönderen Avendrelda » Prş Ağu 31, 2023 10:35 am

isilwen yazdı: Çrş Ağu 30, 2023 9:44 pm Bunu ilk kez duydum, doğum belgesini İngilizce olarak veriyorlar mı yoksa çeviri mi yaptırmamız gerekiyor?
Formül A, İngilizce-Türkçe bir belge zaten, uluslararası geçerli, tercümeye gerek yok; apostil yaptır ama
41F - Gayrettepe
4.8.23-evrak teslim
28.8.23-dijital gönderim
8.9.23-fiziki gönderim

Avendrelda

Mesaj gönderen Avendrelda » Prş Ağu 31, 2023 10:40 am

Computer_Berkay yazdı: Çrş Ağu 30, 2023 11:37 pm Anmeldung islemi Ausländerbehörde tarafindan yapilir Bürgeramt da degil. Abh dan Anmeldung icin randevu alinacak ilk basta yapilmasi gereken bu. Istenen belgeler genellikle "Wohnungsgeberbestätigung" adli ev sahibinin verecegi bir belge sonra kira sözlesmesi ve pasaport. Ücret 13 euro gibi bir sey olmasi lazim degisiyor sehire göre.
Ben Sinan Nargül diye bir youtuber'ın videosunda Bürgeramt diye gördüm; ki videoda gördüğüm üzere bürgeramt + gideceğim şehir diye arattığım zaman çıkan sayfada Anmeldung randevusu alma menüsü çıkıyor.

Auslanderbehörde'den oturum izni (Aufenthaltsgenehmigung) alınıyor diye biliyorum.
41F - Gayrettepe
4.8.23-evrak teslim
28.8.23-dijital gönderim
8.9.23-fiziki gönderim

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Prş Ağu 31, 2023 11:05 am

Avendrelda yazdı: Prş Ağu 31, 2023 10:35 am Formül A, İngilizce-Türkçe bir belge zaten, uluslararası geçerli, tercümeye gerek yok; apostil yaptır ama
Teşekkür ederim.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Eyl 01, 2023 7:30 am

Abh ikisini birden yapiyor yani hem oturum izni verme hem Anmeldung. Bürgeramt dan Alman vatandaslari yapabilir o islemi. Bazi sehirlerde Abh yetismedigi icin Bürgeramt da yapabilir ama yüzde 80 90 i Abh larda yapilir.

Alman vatandaslari Bürgeramt dan Anmeldung yapar.

Avendrelda

Mesaj gönderen Avendrelda » Cum Eyl 01, 2023 11:01 am

Computer_Berkay yazdı: Cum Eyl 01, 2023 7:30 am Abh ikisini birden yapiyor yani hem oturum izni verme hem Anmeldung. Bürgeramt dan Alman vatandaslari yapabilir o islemi. Bazi sehirlerde Abh yetismedigi icin Bürgeramt da yapabilir ama yüzde 80 90 i Abh larda yapilir.

Alman vatandaslari Bürgeramt dan Anmeldung yapar.
Hocam, sizin dediğiniz durum (non-eu'ların Bürgeramt'ta Anmeldung yapamaması) Essen'e özel sanırım. Benim okulun International Office'inden gelen checklist'te Anmeldung için Bürgerbüro'ya gideceksiniz diye yazmışlar.

fintiba'da ikamet kaydı için (city registration, Anmeldung) için genelde Bürgerbüro'ya gidilir diye yazmışlar
https://fintiba.com/moving-to-germany/g ... istration/
41F - Gayrettepe
4.8.23-evrak teslim
28.8.23-dijital gönderim
8.9.23-fiziki gönderim

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Eyl 01, 2023 1:18 pm

Avendrelda yazdı: Cum Eyl 01, 2023 11:01 am Hocam, sizin dediğiniz durum (non-eu'ların Bürgeramt'ta Anmeldung yapamaması) Essen'e özel sanırım. Benim okulun International Office'inden gelen checklist'te Anmeldung için Bürgerbüro'ya gideceksiniz diye yazmışlar.

fintiba'da ikamet kaydı için (city registration, Anmeldung) için genelde Bürgerbüro'ya gidilir diye yazmışlar
https://fintiba.com/moving-to-germany/g ... istration/
Essen de Mülheim da Oberhausen da Duisburg vs. kendim Essen ve Mülheim da diger sehirlerde de arkadaslarim Abh dan yaptilar siz ama Bürgeramt a gidebilirsiniz ben bilgi vermek icin yazdim :)

Avendrelda

Mesaj gönderen Avendrelda » Cum Eyl 01, 2023 8:28 pm

Computer_Berkay yazdı: Cum Eyl 01, 2023 1:18 pm Essen de Mülheim da Oberhausen da Duisburg vs. kendim Essen ve Mülheim da diger sehirlerde de arkadaslarim Abh dan yaptilar siz ama Bürgeramt a gidebilirsiniz ben bilgi vermek icin yazdim :)
teşekkürler bilgi için :D

önceden bu yollardan geçmiş biri olarak, yanınızda bol bol fotokopisi bulunsun dediğiniz bir evrak var mı? sadece anmeldung ve aufenhalts değil part-time işe girerken istenen belgelr vs. de dahil
41F - Gayrettepe
4.8.23-evrak teslim
28.8.23-dijital gönderim
8.9.23-fiziki gönderim

meltem41

Mesaj gönderen meltem41 » Cmt Eyl 02, 2023 4:13 pm

Avendrelda yazdı: Prş Ağu 31, 2023 10:40 am Ben Sinan Nargül diye bir youtuber'ın videosunda Bürgeramt diye gördüm; ki videoda gördüğüm üzere bürgeramt + gideceğim şehir diye arattığım zaman çıkan sayfada Anmeldung randevusu alma menüsü çıkıyor.

Auslanderbehörde'den oturum izni (Aufenthaltsgenehmigung) alınıyor diye biliyorum.
Merhaba ben 2014 yılında Berlinde Bürgeramttan Anmeldung yapmıştım. Etrafımda halen bu şekilde yapanlar var. Anmeldung yapıldıktan sonra banka hesabını aktive edebiliyorsun ya da yeni hesap açabiliyorsun. Şu an yabancılar dairesinde randevu almak çok zor o yüzden Anmeldung işlemini Bürgeramtta yapmanı tavsiye ederim.

pnrinde

Mesaj gönderen pnrinde » Çrş Eyl 06, 2023 9:38 pm

Ben de çok merak ediyorum bu soruya gelecek cevapları. Bilgisi olanlar yazabilir mi?
Benim duyduklarım aynı şekilde vesikalık fotoğraf, vize başvurusunda götürülenlerim aynısı bir dosya şeklinde, okula verilmesi gerekebilecekler bir de iş başvurusunu fiziksel olarak yaparsak diye birkaç kopya cv vs.