Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

WG bulma sorunsalı

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
emirogan9

WG bulma sorunsalı

Mesaj gönderen emirogan9 » Pzt Ağu 21, 2023 12:46 pm

Şu anda Türkiyedeyim ve yaklaşık iki haftadır çeşitli sitelerden ev arıyorum. 6 aylığına geçici bir yer gerektiği için hep untermiete olanlara baktım ama şu ana kadar bakıp mesaj attığım neredeyse çoğu ilanda günlerce bir cevap bile verilmiyor. Bazılarına whatsapp'tan yazdığımda görüldü yiyorum. Böyle bir durum yaşayanınız var mı aranızda? Irkçılık yapılmadığına inandırmaya çalışıyorum kendimi ama öyle hissettiriyor bir süre sonra. Bazı dönüş yapmayan oda sahipleri de 10 gün sonra dönüş yapıp başkasıyla anlaştık aramaya devam edin diyor dalga geçer gibi. Bu sorunu aşmanın bir yöntemi yok mudur?
Stuttgart/Baden-Württemberg

isilwen

Re: WG bulma sorunsalı

Mesaj gönderen isilwen » Pzt Ağu 21, 2023 4:40 pm

emirogan9 yazdı: Pzt Ağu 21, 2023 12:46 pm Şu anda Türkiyedeyim ve yaklaşık iki haftadır çeşitli sitelerden ev arıyorum. 6 aylığına geçici bir yer gerektiği için hep untermiete olanlara baktım ama şu ana kadar bakıp mesaj attığım neredeyse çoğu ilanda günlerce bir cevap bile verilmiyor. Bazılarına whatsapp'tan yazdığımda görüldü yiyorum. Böyle bir durum yaşayanınız var mı aranızda? Irkçılık yapılmadığına inandırmaya çalışıyorum kendimi ama öyle hissettiriyor bir süre sonra. Bazı dönüş yapmayan oda sahipleri de 10 gün sonra dönüş yapıp başkasıyla anlaştık aramaya devam edin diyor dalga geçer gibi. Bu sorunu aşmanın bir yöntemi yok mudur?
Yaklaşık bir aydır WG-gesucht' a 2-3 saatte bir bakıyorum yeni gelen ilanlara anında yazıyorum ancak çok nadir geri dönüş alıyoruz maalesef. Dediğiniz gibi wp' den yazdığımda çoğunluğu çift tıkta kalıyor kimisi 1-1.5 hafta sonra mesaj atıp devamında cevap vermiyor, ilginç bir durum. Irkçılık olduğunu sanmıyorum gittiğiniz şehre göre çok evlere çok fazla başvuru var çoğu kişinin ilanına bile bakmıyorlar büyük ihtimalle ya da biraz göz gezdirip eliyorlar. Wp konusunda +49 değil de +90'lı bir numaran mesaj gelince insanlar çekiniyor olabilir bilmiyorum.

Siz mesaj attığınız sırada birisyle anlaşma sürecindelerse size cevap vermiyor olabilirler, aynısını ben de yaşadım. Ya da belki kültürel farklılık diyebiliriz bilemiyorum. Umutsuzluğa kapılmaya gerek yok içinizi ferah tutun. Sitelerdeki yazınızda değişiklik yapabilirsiniz belki cevap alma ihtimalinizi arttırır, arayışınızda başarılar diliyorum.

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Pzt Ağu 21, 2023 10:43 pm

isilwen yazdı: Pzt Ağu 21, 2023 4:40 pm Yaklaşık bir aydır WG-gesucht' a 2-3 saatte bir bakıyorum yeni gelen ilanlara anında yazıyorum ancak çok nadir geri dönüş alıyoruz maalesef. Dediğiniz gibi wp' den yazdığımda çoğunluğu çift tıkta kalıyor kimisi 1-1.5 hafta sonra mesaj atıp devamında cevap vermiyor, ilginç bir durum. Irkçılık olduğunu sanmıyorum gittiğiniz şehre göre çok evlere çok fazla başvuru var çoğu kişinin ilanına bile bakmıyorlar büyük ihtimalle ya da biraz göz gezdirip eliyorlar. Wp konusunda +49 değil de +90'lı bir numaran mesaj gelince insanlar çekiniyor olabilir bilmiyorum.

Siz mesaj attığınız sırada birisyle anlaşma sürecindelerse size cevap vermiyor olabilirler, aynısını ben de yaşadım. Ya da belki kültürel farklılık diyebiliriz bilemiyorum. Umutsuzluğa kapılmaya gerek yok içinizi ferah tutun. Sitelerdeki yazınızda değişiklik yapabilirsiniz belki cevap alma ihtimalinizi arttırır, arayışınızda başarılar diliyorum.
Umarım bu çile biter de herkes barınacak bir yer bulur. Bu kadar zor olduğunu beklemiyordum. Size de şans diliyorum.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Sal Ağu 22, 2023 1:24 am

emirogan9 yazdı: Pzt Ağu 21, 2023 10:43 pm Umarım bu çile biter de herkes barınacak bir yer bulur. Bu kadar zor olduğunu beklemiyordum. Size de şans diliyorum.
Teşekkür ederim, bugün de çok emin gözle baktığım bir oda için başkasını tercih etmişler :D Vizeden sonra en zor süreç ev bulmak sanırım bakalım hayırlısı artık

Behesti
İletişim:

Mesaj gönderen Behesti » Çrş Ağu 23, 2023 2:58 am

Aynı durumdayım. Yazmadığım yer kalmadı. Wg dışında Reddit'deki ve Facebook'daki insanlara dahi yazdım. Aşırı sıkıntılı her şey ve ev bulabilen çok az.

Bu arada ırkçılık demek ağır olur ama ayrımcılık yapılıyor. Vize ile gelecek ülkeden biriyseniz bu ayrımcılık daha belirgin oluyor.

Ben wg'de bir fraternity'ye başvurdum. 10 dakika içinde sebep göstermesizin bize uygun değilsin diyip reddetti. Acaba dedim fraternity (öğrenci Derneği) diye sadece Alman öğrenci mi alıyor bilmem ne kendimce sebep arıyorum. Websitelerine baktım biz uluslararasıyız. Kurumlarımız ya da kurulumuzsa İranlı da var vs yazmışlar. Yaş sınırını tutturuyorum VS ama. Sonra dedim ki bu bana karşı yapılmış bariz bir ayrımcılık.

Neden ırkçılık demiyorum. Çünkü reddit forumlara baktığımda İrlandalısı da, İngilizi de ev bulamıyor. Çoğu, Alman olmayanı ya da Almanca bilmeyeni almak istemiyor. Bir de yaşlılar hâlâ gazete okuyormuş. İlan verin dediler. Gazeteye ilan vermek 107 euro! Saçma sapan işler. Giden öğrenciler banklarda mı yatıyor anlamadım gitti.
Beheshti

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Çrş Ağu 23, 2023 7:20 pm

Hangi şehir için başvuruyorsun? Berlin'de oturduğum wg'de oda boşaldı diye ilan verdik geçen sene, verdiğimizin dakikasında 100-150 tane kopyala yapıştır mesaj geldi. İlanın ortalarında açıkça yazdık okuduğunuzu belli etmek için mesajınızın en başına favori hobinizi yazın diye, %99'da yok, belli direk kopyala yapıştır spamlamışlar.

Klaisk açıklamaları kopyala yapıştır yapın ama kişisel yorumlarınız da olsun. Ne bileyim ilanların çoğunda kalanların yaşları, işleri, okuduğu bölümler falan yazar, onlara yorumda bulunun ya da wg fotoğraflarında gözünüze çarpan birşey varsa ona yorumda bulunun ki samimi olduğunuz anlaşılsın.

Almanca'nız hiç yoksa o zaman Almanca konuşulan ilanlara yazmayın ya da bakın daha çok değişik ülkelerden yaşayan insanların yaşadığı wg'lere yazın. Eğer cevap alamıyorsanız ya da kabul edilmiyorsanız kişisel algılamayın. Sonuçta insan beraber yaşadığı kişiyi tam emin olmadan seçmek istemiyor. Ben de çoğu kez yüzyüze görüşüp de 1-2 gün sonra red yediğim mesajlar aldım, bunlar normal şeyler.

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Çrş Ağu 23, 2023 7:35 pm

Mnrl89 yazdı: Çrş Ağu 23, 2023 7:20 pm Hangi şehir için başvuruyorsun? Berlin'de oturduğum wg'de oda boşaldı diye ilan verdik geçen sene, verdiğimizin dakikasında 100-150 tane kopyala yapıştır mesaj geldi. İlanın ortalarında açıkça yazdık okuduğunuzu belli etmek için mesajınızın en başına favori hobinizi yazın diye, %99'da yok, belli direk kopyala yapıştır spamlamışlar.

Klaisk açıklamaları kopyala yapıştır yapın ama kişisel yorumlarınız da olsun. Ne bileyim ilanların çoğunda kalanların yaşları, işleri, okuduğu bölümler falan yazar, onlara yorumda bulunun ya da wg fotoğraflarında gözünüze çarpan birşey varsa ona yorumda bulunun ki samimi olduğunuz anlaşılsın.

Almanca'nız hiç yoksa o zaman Almanca konuşulan ilanlara yazmayın ya da bakın daha çok değişik ülkelerden yaşayan insanların yaşadığı wg'lere yazın. Eğer cevap alamıyorsanız ya da kabul edilmiyorsanız kişisel algılamayın. Sonuçta insan beraber yaşadığı kişiyi tam emin olmadan seçmek istemiyor. Ben de çoğu kez yüzyüze görüşüp de 1-2 gün sonra red yediğim mesajlar aldım, bunlar normal şeyler.
Stuttgart'tan bakıyorum. Açıkçası mesajlarda özel bir şey istenmişse onları yazıyorum, kişiliğimden ve beklentimden de bahsediyorum. Neden geldiğimi ne kadar kalacağımı vs. çoğunu belirtiyorum. Aramaya devam en kötü kurumsal olan firmalardan yardım almaya çalışacağım.

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Cum Ağu 25, 2023 8:56 pm

Anlık olarak bir ev sahibiyle anlaşmış bulundum :) Ev arayan herkese başarılar diliyorum. İleride başkalarına da yardımcı olması açısından deneyimlerimi yazmak isterim. Açıkçası bir aylık bir süre içinde neredeyse her gün wg-gesucht ilanlarını kontrol ettim. İlanı hemen ve zamanında yakalamak işleri biraz daha kolaylaştırıyor. Aynı zamanda kesinlikle ve kesinlikle telefon numarası varsa oradan veya WhatsApp üzerinden ulaşıp konuşmak çok daha rahat. Elinizden geldiği kadar arayın konuşun derim. Bir de kopyala mesaj yapıştırmak kesinlikle işleri kolaylaştırmıyor böyle yaptığım çoğu ilandan geri dönüş alamadım. kısa, öz ve samimi olmak lazım biraz. Herkese başarılar

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Cmt Ağu 26, 2023 1:38 am

emirogan9 yazdı: Cum Ağu 25, 2023 8:56 pm Anlık olarak bir ev sahibiyle anlaşmış bulundum :) Ev arayan herkese başarılar diliyorum. İleride başkalarına da yardımcı olması açısından deneyimlerimi yazmak isterim. Açıkçası bir aylık bir süre içinde neredeyse her gün wg-gesucht ilanlarını kontrol ettim. İlanı hemen ve zamanında yakalamak işleri biraz daha kolaylaştırıyor. Aynı zamanda kesinlikle ve kesinlikle telefon numarası varsa oradan veya WhatsApp üzerinden ulaşıp konuşmak çok daha rahat. Elinizden geldiği kadar arayın konuşun derim. Bir de kopyala mesaj yapıştırmak kesinlikle işleri kolaylaştırmıyor böyle yaptığım çoğu ilandan geri dönüş alamadım. kısa, öz ve samimi olmak lazım biraz. Herkese başarılar
Hadi geçmiş olsun

Behesti
İletişim:

Mesaj gönderen Behesti » Cmt Ağu 26, 2023 5:39 am

Mnrl89 yazdı: Çrş Ağu 23, 2023 7:20 pm Hangi şehir için başvuruyorsun? Berlin'de oturduğum wg'de oda boşaldı diye ilan verdik geçen sene, verdiğimizin dakikasında 100-150 tane kopyala yapıştır mesaj geldi. İlanın ortalarında açıkça yazdık okuduğunuzu belli etmek için mesajınızın en başına favori hobinizi yazın diye, %99'da yok, belli direk kopyala yapıştır spamlamışlar.

Benim bir kopyala yapıştır mesajım var evet. Ama zaten herkes aynı şey sormuş. Yaşın, nereden olduğun, ne kadar kalacağın, hobin VS. Tüm bunlara cevap veren üstünde düşünülmüş güzel bir taslak metin hazırladım. Mesajlara da tek tek göz gezdirip çeviriyorum ve sorduğu sorulara cevap veriyorum. Kimisi şifre veriyor kimisi en sonuna buraya kadar okuduysan şuna cevap ver diyor VS ki okuduğumuz anlaşılsın. Onları da ek olarak hazır taslak metne ekleme diyerek yazıyorum.

İlan çoktu çoğu da Fraternity. Bunlara da eklenecek kendinden dokunuş katacak pek bir şey pek yok zaten. Ayrıca bayağı bir zaman alacaktı hepsini uzun uzun incelemek. He bir de tübingen gibi küçük bir şehir olunca ilanların hepsi Almanca. O yüzden Almanca bilmiyorsan Almanca ilana yazmama gibi bir durum yok. İlanlar çoktu ve taslak metin gönderdim genelde. Şimdi günlük 2 3 yeni ilan düşüyor. Onlara hazır metin yollamayacağım. Bakalım nasıl olacak.
Beheshti

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Prş Kas 16, 2023 7:01 pm

emirogan9 yazdı: Cum Ağu 25, 2023 8:56 pm Anlık olarak bir ev sahibiyle anlaşmış bulundum :) Ev arayan herkese başarılar diliyorum. İleride başkalarına da yardımcı olması açısından deneyimlerimi yazmak isterim. Açıkçası bir aylık bir süre içinde neredeyse her gün wg-gesucht ilanlarını kontrol ettim. İlanı hemen ve zamanında yakalamak işleri biraz daha kolaylaştırıyor. Aynı zamanda kesinlikle ve kesinlikle telefon numarası varsa oradan veya WhatsApp üzerinden ulaşıp konuşmak çok daha rahat. Elinizden geldiği kadar arayın konuşun derim. Bir de kopyala mesaj yapıştırmak kesinlikle işleri kolaylaştırmıyor böyle yaptığım çoğu ilandan geri dönüş alamadım. kısa, öz ve samimi olmak lazım biraz. Herkese başarılar
İşlemleriniz tamamlanmış, birkaç gün önce başka bir konu altında konuşmuştuk, hayırlı olsun :)

Size sorum şu, kira sözleşmesini, ücreti yatırmayı vs. nasıl yaptınız? Mayıs başında eşimle gideceğiz eğer planlarımız tutarsa. Vizeye giderken elimde bir kira sözleşmesi olsun istiyorum ama tahminimce Ocak ortası-Şubat başı gibi ancak vize görüşmesine gidebileceğiz ve o zamanlar bile 2 ay sonrasına ev bulmak zor olabilir. İleri zamana ev tutma olayını nasıl hallettiniz acaba?
Eşli 36F Lisans - İstanbul
iData başvuru: 10.11.23
Atama: 06.02.24
Randevu tarihi: 27.02.24
Eksik evrak (kira söz.): 28.03.24
Eksik evrak teslimi: 10.04.24
Öğrenci Vize Gelişi: :?:
Eş Vize Gelişi: :?:

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Prş Kas 16, 2023 7:10 pm

hashoshaf yazdı: Prş Kas 16, 2023 7:01 pm İşlemleriniz tamamlanmış, birkaç gün önce başka bir konu altında konuşmuştuk, hayırlı olsun :)

Size sorum şu, kira sözleşmesini, ücreti yatırmayı vs. nasıl yaptınız? Mayıs başında eşimle gideceğiz eğer planlarımız tutarsa. Vizeye giderken elimde bir kira sözleşmesi olsun istiyorum ama tahminimce Ocak ortası-Şubat başı gibi ancak vize görüşmesine gidebileceğiz ve o zamanlar bile 2 ay sonrasına ev bulmak zor olabilir. İleri zamana ev tutma olayını nasıl hallettiniz acaba?
Merhaba, ben ilk başta şahış ile anlaşmıştım ancak olmadı maalesef. Sonrasında bir emlak şirketi ile anlaştım. Elektronik ortamda e-imza aracılığı ile imzaladım kontratı. Sonrasında bu kontratı çıktı alıp görüşmeye götürdüm. Habyt, wunderflats, housinganywhere gibi şirketler ile geçici olarak konaklama sorununu halledebilirsiniz

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Prş Kas 16, 2023 7:13 pm

emirogan9 yazdı: Prş Kas 16, 2023 7:10 pm Merhaba, ben ilk başta şahış ile anlaşmıştım ancak olmadı maalesef. Sonrasında bir emlak şirketi ile anlaştım. Elektronik ortamda e-imza aracılığı ile imzaladım kontratı. Sonrasında bu kontratı çıktı alıp görüşmeye götürdüm. Habyt, wunderflats, housinganywhere gibi şirketler ile geçici olarak konaklama sorununu halledebilirsiniz
Booking'den 1 haftalığına bir yer bulduk ücretsiz iptalli fakat vizede ne kadar geçerli olur emin olamadım. Zaten gördüğüm kadarıyla kurs veya okul başlangıcından 1-2 gün öncesine veriyorlar vizeleri. Gittiğimiz gibi hem okul hem ev bulma hem diğer şeyler üst üste gelmesin diye uğraşıyorum açıkçası...

Hangi emlak şirketiydi acaba ismini verebiliyorsanız? Herhangi bir ödeme yaptınız mı?

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Prş Kas 16, 2023 7:25 pm

hashoshaf yazdı: Prş Kas 16, 2023 7:13 pm Booking'den 1 haftalığına bir yer bulduk ücretsiz iptalli fakat vizede ne kadar geçerli olur emin olamadım. Zaten gördüğüm kadarıyla kurs veya okul başlangıcından 1-2 gün öncesine veriyorlar vizeleri. Gittiğimiz gibi hem okul hem ev bulma hem diğer şeyler üst üste gelmesin diye uğraşıyorum açıkçası...

Hangi emlak şirketiydi acaba ismini verebiliyorsanız? Herhangi bir ödeme yaptınız mı?
Ben habyt aracılığıyla kiraladım. Bu söylediğim şirketler uzun süreli kiralama yapıyor zaten. Başta depozito ödedim iki kira. Bir de temizlik ücreti ödedim

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Prş Kas 16, 2023 7:28 pm

emirogan9 yazdı: Prş Kas 16, 2023 7:25 pm Ben habyt aracılığıyla kiraladım. Bu söylediğim şirketler uzun süreli kiralama yapıyor zaten. Başta depozito ödedim iki kira. Bir de temizlik ücreti ödedim
Anladım çok sağolun. Sizin durumunuz belirsizdi bir de, herhangi bir aksilik durumunda erteleme işlemi vs. oluyor muydu hiç baktınız mı?

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Prş Kas 16, 2023 7:37 pm

hashoshaf yazdı: Prş Kas 16, 2023 7:28 pm Anladım çok sağolun. Sizin durumunuz belirsizdi bir de, herhangi bir aksilik durumunda erteleme işlemi vs. oluyor muydu hiç baktınız mı?
Yok maalesef herhangi bir erteleme yapamıyorum. Yani garantisi yok sadece 3 ay kalıp iptal etme hakkkım var

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Prş Kas 16, 2023 7:40 pm

emirogan9 yazdı: Prş Kas 16, 2023 7:37 pm Yok maalesef herhangi bir erteleme yapamıyorum. Yani garantisi yok sadece 3 ay kalıp iptal etme hakkkım var
Şu süreç zaten stresli, üstüne bir de hiçbir tarihi belli olmayan hayati şeylere bağlı olup bir şeylere para dökmek daha da stresli. Teşekkür ederim bilgiler için.

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Prş Kas 16, 2023 7:45 pm

hashoshaf yazdı: Prş Kas 16, 2023 7:40 pm Şu süreç zaten stresli, üstüne bir de hiçbir tarihi belli olmayan hayati şeylere bağlı olup bir şeylere para dökmek daha da stresli. Teşekkür ederim bilgiler için.
Ne yazık ki zaman zaman risk almadan olmuyor :) Ev bulma serüveninizde başarılar