Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya ile Ilgili Medya / Sosyal Medyada Dönen Asparagas Haberler

Forum kurallari ve site ile ilgili duyurular, yonetici alim ilanlari vs.
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanya ile Ilgili Medya / Sosyal Medyada Dönen Asparagas Haberler

Mesaj gönderen Physiker » Prş Ağu 10, 2023 4:40 pm

15 yildir bu isin icinde olan biri olarak sunu belirteyim, halen her sene yeni seyler ögreniyorum. Maalesef son dönemde özellikle de sosyal medyanin iyice türk insaninin hayatini ele gecirmesinin de etkisiyle Instagram veya Youtube gibi platformlarda Almanya dan yayin yapan bir cok sosyal medya kanali kuruldu. Isin acigini hic birini takip etmedim, tek bir videolarina bile bakmadim. Bunun sebebi kesinlikle onlari kücük görmemden degil, zaten bütün gün hatta aksamlari bile bu isle ugrasip, kisitli bos zamanlarimda TV veya PC basina oturunca artik kendi isimizle ilgili seylere degil film, mac vs izliyorum.

Fakat son 1-2 yildir Almanya ya hatta bizim sitedeki bilgileri kullanarak gelip, tam almancaya bile hakim olmadan sadece kulaktan duyma bilgileri resmi bilgi gibi paylasmalari biraz beni de yormaya basladi. Cünkü bircok ögrencimiz bana bir video linki atip, abi bu haber gercekmi diye sürekli bana sorup duruyorlar. Son dönemde bana ögrencilerimiz tarafindan gönderilen ve bu tür sosyal medya kanallarinda resmi habermis gibi paylasilan söylentileri derleyip burdan aciklama yapmak artik mecburi oldu.

1- Alman konsoloslugu bloke hesaba yatan parayi artiracak:

Bu sene icin kesinlikle öyle bir durum yok. Bloke hesaba yatirilan parayi konsolosluk belirlemez. Almanya daki bafög kurumu belirler. Eger öyle bir durum olursa direkt biz size burdan en az 6 ay öncesinden bilgi veririz. Aynen daha önce yaptigimiz gibi:

viewtopic.php?t=18278

2- Yeni cikan kanuna göre Almanya ya turist olarak gelip is bulursaniz direkt Almanya da oturum alip kalabilirsiniz:

Isin acigi bu haber sadece bu sosyal medya kanallarinda degil, Sözcü, Deutsche Welle gibi haber sitelerinde de cikti. Hatta bu kanun kesin olarak meclisten gecti vs gibi haberler de var. Fakat sadece temmuz ayinda bir yasa tasarisi olusturuldu ve daha meclisten gecen birsey yok. Fakat büyük ihtimal bu yasa tasarisi kabul edilecek. Ama kesin olarak turistik vizeyle ilgili tek bir kelime bile yok. Yasa tasarisinin tam metni direkt meclis resmi sitesinden asagidaki linkten ulasabilirsiniz:
https://www.bmi.bund.de/SharedDocs/ges ... onFile&v=7

3- Ankara Konsoloslugu B1 olmadan vize vermiyor:

Sadece bu sene A1 seviyesinde Ankara dan vize alan 20 den fazla ögrencimiz var. Vizede istenen almanca seviyesini cok basit ve kaba sekilde tekrar aciklayacak olursak: Bir ögrencinin egitim gecmisi ne kadar kötü ise veya egitime ne kadar uzun ara verdiyse istenen almanca seviyesi de o kadar artar ama kanunen veya belirlenmis bir seviye yoktur. Ayrica cogu durumda vizeyi zaten Türkiye deki konsolosluklar degil, Almanya daki yabancilar dairesi verir. Fakat Türkiye deki konsolosluklarin belgeleri Almanya ya göndermeden direkt red verme hakki da var.

4- Yeni göc yasasina göre ögrenciler artik stajyer olarak calisabilecek:

Zaten ögrencilerin Almanya da stajyer olarak calisma haklari vardi. Yeni bir kanun degil bu. Belki ben stajyer tanitimini yanlis anlamis da olabilirim. Hatta dün instagram sayfamizda da paylastigimiz gibi ögrencilerin yillik calisma limitleri 120 tam /240 yarim dan 140 tam/280 yarim güne cikarildi ve ögrenci adaylarinin da dil kursu süresinde artik calisma izni esnetildi. Haftalik maximum 20 saat hazirlik egitimi alirken de calisabilecekler. (18 kasim 2023 den itibaren).

5- ÖSYM tercih sonuc belgesi Almanya da maximum 2 yil gecerli:

Bazi üniversitelerde 10 yil kurali var. Ama genelde herhangi bir gecerlilik tarihi yok. Yani 2010 yilinda Türkiye de bir üniversite kazanan birisi bile o tercih sonucuyla basvuru yapabilir.

6- Ortalamaniz düsükse iyi bir motivasyon mektubu yazarsaniz yüksek lisans icin kesin kabul alirsiniz:

Sacma sapan bir bilgi bu. Cok az sayida üniversitede veya bölümde herhangi bir ortalama sarti yoktur. Sadece örnegin su alanda lisans egitiminden 20 ECTS, burdan 30 ECTS kanitlayin yeterli olur diye sartlar vardir. Yani gerekli kredi sartini saglayan ve 2.0 ortalamayla bile mezun olan birisi bu tür üniversite ve bölümlerden kabul alabilir. Veya bir ögrencinin lisans ortalamasi 4.0 olur ama aldigi lisans derslerinin icerigi yetersizse red alir. Mesela X üniversitesi bir yüksek lisans bölümü icin alman sistemine göre en az 2,5 ortalama ve su alanlardan en az 20-30 ECTS ders istiyorum diye sart kosuyorsa ve o sartlari saglamiyorsan cok iyi bir motivasyon mektubu yazip gönderdiginde, üniveriste hocalari aa bak bu ögrenci aslinda sartlarimizi saglamiyor ama kerata ne güzel motivasyon mektubu yazmis cok duygulandim diyerek kabul vermez :)

Simdilik hatirladiklarim ve aklima gelenler bunlar. Yine aklima geldikce buraya eklerim.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

avci

Re: Almanya ile Ilgili Medya / Sosyal Medyada Dönen Asparagas Haberler

Mesaj gönderen avci » Prş Ağu 10, 2023 5:01 pm

Teşekkürler Gürkan abi önemli bilgiler için. Öğrencilerin çalışma haklarının arttığını yeni duydum.

Ahmet52

Mesaj gönderen Ahmet52 » Prş Ağu 10, 2023 6:36 pm

Dil kursu zamaninda calisma haklari esnetildi ve 20 saate cikarildi derken tam olarak kastiniz nedir acaba? Cünkü dil kursunda calisma izni c1 sonrasi ve kur aralari harici yani ferienzeit harici yok. Esnetilen durumu tüm dil kursu boyunca calisilabilecek olmasi mi? Youtube videonuzda 1. seneden sonra calisilabilir diyorsunuz fakat cogu yabancilar subesi bunu kabul etmiyor. Hepsi kendi kafasina göre bir sey söyleyip zorluk cikartiyor. Yani tam olarak esnetilen durum nedir? Sizce dil kursu ögrencileri artik almanyaya gelir gelmez calisabilecekler mi? ( Sartli kabul ile )

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Prş Ağu 10, 2023 9:58 pm

Ahmet52 yazdı: Prş Ağu 10, 2023 6:36 pm Dil kursu zamaninda calisma haklari esnetildi ve 20 saate cikarildi derken tam olarak kastiniz nedir acaba? Cünkü dil kursunda calisma izni c1 sonrasi ve kur aralari harici yani ferienzeit harici yok. Esnetilen durumu tüm dil kursu boyunca calisilabilecek olmasi mi? Youtube videonuzda 1. seneden sonra calisilabilir diyorsunuz fakat cogu yabancilar subesi bunu kabul etmiyor. Hepsi kendi kafasina göre bir sey söyleyip zorluk cikartiyor. Yani tam olarak esnetilen durum nedir? Sizce dil kursu ögrencileri artik almanyaya gelir gelmez calisabilecekler mi? ( Sartli kabul ile )
Evet dil kursu esnasında da çalışılabilecek. Bu esnetme yeni çıktı zaten. Kasım ayından itibaren yürürlüğe girecek ama tam tarihi bilmiyorum.
Stuttgart/Baden-Württemberg

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Ağu 11, 2023 1:12 am

Ahmet52 yazdı: Prş Ağu 10, 2023 6:36 pm Dil kursu zamaninda calisma haklari esnetildi ve 20 saate cikarildi derken tam olarak kastiniz nedir acaba? Cünkü dil kursunda calisma izni c1 sonrasi ve kur aralari harici yani ferienzeit harici yok. Esnetilen durumu tüm dil kursu boyunca calisilabilecek olmasi mi? Youtube videonuzda 1. seneden sonra calisilabilir diyorsunuz fakat cogu yabancilar subesi bunu kabul etmiyor. Hepsi kendi kafasina göre bir sey söyleyip zorluk cikartiyor. Yani tam olarak esnetilen durum nedir? Sizce dil kursu ögrencileri artik almanyaya gelir gelmez calisabilecekler mi? ( Sartli kabul ile )
Arkadaslar adam acik acik yazmis direkt alintilayip tekrar paylasiyorum lütfen biraz daha dikkatli okuyun :)

" Hatta dün instagram sayfamizda da paylastigimiz gibi ögrencilerin yillik calisma limitleri 120 tam /240 yarim dan 140 tam/280 yarim güne cikarildi ve ögrenci adaylarinin da dil kursu süresinde artik calisma izni esnetildi. "

" Haftalik maximum 20 saat hazirlik egitimi alirken de calisabilecekler. (18 kasim 2023 den itibaren). "

Yani artik dil kursu ögrencileri 18 kasim 2023 tarihinden itibaren haftada max 20 saat calisma izinleri olacak. Yani sadece kur arasiymis Feiertag mis bu tür günlerde sadece calisma izni olmayacak. Esnetilerek haftalik max 20 saat calisilabilecek.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Sal Ağu 15, 2023 1:39 pm

ÖSYM tercih sonuc belgesi Almanya da maximum 2 yil gecerli:
Kendimden örnek vereyim. 2008 ÖSS kazandı belgesiyle Berlin FU Üniversite 2019'da kabul aldım.

sunrise_sunrise

Mesaj gönderen sunrise_sunrise » Prş Ağu 17, 2023 10:59 am

Merhaba, fizik bölümlerinde ortalama çok önemli midir? Ben siteye yeni başladığım için tam bilmiyorum ancak yardımcı olursanız sevinirim.

yıkamacı35

Mesaj gönderen yıkamacı35 » Cum Ağu 25, 2023 6:27 pm

Computer_Berkay yazdı: Cum Ağu 11, 2023 1:12 am Arkadaslar adam acik acik yazmis direkt alintilayip tekrar paylasiyorum lütfen biraz daha dikkatli okuyun :)

" Hatta dün instagram sayfamizda da paylastigimiz gibi ögrencilerin yillik calisma limitleri 120 tam /240 yarim dan 140 tam/280 yarim güne cikarildi ve ögrenci adaylarinin da dil kursu süresinde artik calisma izni esnetildi. "

" Haftalik maximum 20 saat hazirlik egitimi alirken de calisabilecekler. (18 kasim 2023 den itibaren). "

Yani artik dil kursu ögrencileri 18 kasim 2023 tarihinden itibaren haftada max 20 saat calisma izinleri olacak. Yani sadece kur arasiymis Feiertag mis bu tür günlerde sadece calisma izni olmayacak. Esnetilerek haftalik max 20 saat calisilabilecek.
Bu haberin bir kaynağı mevcutsa rica etsem paylaşabilir misiniz?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Ağu 25, 2023 7:51 pm

yıkamacı35 yazdı: Cum Ağu 25, 2023 6:27 pm Bu haberin bir kaynağı mevcutsa rica etsem paylaşabilir misiniz?
https://www.make-it-in-germany.com/de/v ... u%C3%BCben.
www.deutschstudent.com

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cum Ağu 25, 2023 8:51 pm

Şeyi anlamadım, bu sitede dil kursu öğrencileri için olan kısım bahar 2024 falan diyor. Ben mi yanlış okuyorum? Kasım’da olacağı kesin mi dil kursu öğrencileri için?

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Cmt Ağu 26, 2023 12:38 am

aozkan09 yazdı: Cum Ağu 25, 2023 8:51 pm Şeyi anlamadım, bu sitede dil kursu öğrencileri için olan kısım bahar 2024 falan diyor. Ben mi yanlış okuyorum? Kasım’da olacağı kesin mi dil kursu öğrencileri için?
Bu haber ilk çıktığında kasımdan itibaren yürürlüğe gireceği yazıyordu hatırlıyorum. Sanırım değiştirmişler şimdi 2024 bahar döneminden itibaren diyor :/

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cmt Ağu 26, 2023 12:43 am

emirogan9 yazdı: Cmt Ağu 26, 2023 12:38 am Bu haber ilk çıktığında kasımdan itibaren yürürlüğe gireceği yazıyordu hatırlıyorum. Sanırım değiştirmişler şimdi 2024 bahar döneminden itibaren diyor :/
Valla haber en başından beri ağustos 2024 başlığı altında yazıyordu sprachkurs öğrencilerini. Ama Gürkan bey de bir arkadaş daha da gayet emin kasım diyorlar. Ben güvenmeyi seçiyorum :D

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Cmt Ağu 26, 2023 12:49 pm

aozkan09 yazdı: Cmt Ağu 26, 2023 12:43 am Valla haber en başından beri ağustos 2024 başlığı altında yazıyordu sprachkurs öğrencilerini. Ama Gürkan bey de bir arkadaş daha da gayet emin kasım diyorlar. Ben güvenmeyi seçiyorum :D
Bu konuda biraz araştırma yapma fırsatı buldum. Yasa tasarısına göre dedikleri gibi kasım aralık gibi çıkması planlanıyormuş. Haziran ayında tasarı kabul edilmiş ardından temmuzda bir görüşme daha yapılmış. 18 ağustosta da resmi gazetede yayınlanmış onun linkini de bırakacağım. Resmi gazetede anladığım kadarıyla dil kursu ile ilgili olan izin kısmı tasarının artikel 2 bölümünde 9 veya 10. maddede yer alıyor. Artikel 12'de (yürürlüğe giriş tarihleri ile ilgili olan bölümde) de belirtilen bölümün 1 mart 2024'ten itibaren işlemeye başlayacağı belirtiliyor. B1 almancayla anca bu kadar anlayabildim ben :D İncelemek isteyenler için resmi gazete linkini bırakıyorum. Yani anlayacağınız bu daha 8 gün önce kesinleşmiş.

https://www.recht.bund.de/bgbl/1/2023/217/VO

Bilker

Mesaj gönderen Bilker » Pzr Eyl 03, 2023 12:26 am

Hakkaten bu turist vizesiyle gel is bulunca burda direkt oturum al muhabbeti cok yerde gecti. Hele ismini hatirlamiyorum bu youtube da sosyal medyada vs uzun sacli sakalli bir adam var. Güya Almanya ile ilgili haberler yapiyor ama herifin kicindan yalan akiyor resmen. :lol:

skyrock

Mesaj gönderen skyrock » Çrş Eyl 06, 2023 1:05 pm

emirogan9 yazdı: Cmt Ağu 26, 2023 12:49 pm Bu konuda biraz araştırma yapma fırsatı buldum. Yasa tasarısına göre dedikleri gibi kasım aralık gibi çıkması planlanıyormuş. Haziran ayında tasarı kabul edilmiş ardından temmuzda bir görüşme daha yapılmış. 18 ağustosta da resmi gazetede yayınlanmış onun linkini de bırakacağım. Resmi gazetede anladığım kadarıyla dil kursu ile ilgili olan izin kısmı tasarının artikel 2 bölümünde 9 veya 10. maddede yer alıyor. Artikel 12'de (yürürlüğe giriş tarihleri ile ilgili olan bölümde) de belirtilen bölümün 1 mart 2024'ten itibaren işlemeye başlayacağı belirtiliyor. B1 almancayla anca bu kadar anlayabildim ben :D İncelemek isteyenler için resmi gazete linkini bırakıyorum. Yani anlayacağınız bu daha 8 gün önce kesinleşmiş.

https://www.recht.bund.de/bgbl/1/2023/217/VO
Bununla ilgili net bilgisi olan var mı acaba 18 kasım mı yoksa 1 mart 2024 te mi yürürlüğe girecek yasa

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Eyl 06, 2023 10:54 pm

En son gelen bilgi 18 kasimdi. Fakat burasi Almanya. Biraz daha sürebilir hatta daha erken de aciklanabilir.
www.deutschstudent.com

İbrahimkilic3543

Mesaj gönderen İbrahimkilic3543 » Pzr Eyl 10, 2023 9:46 am

Mnrl89 yazdı: Sal Ağu 15, 2023 1:39 pm Kendimden örnek vereyim. 2008 ÖSS kazandı belgesiyle Berlin FU Üniversite 2019'da kabul aldım.
Ben 1999 da ÖSS sınavı ile yerleştim . Bremen ünv bu belgeyi kabul etti .

quarky

Mesaj gönderen quarky » Pzr Eyl 10, 2023 1:40 pm

Physiker yazdı: Çrş Eyl 06, 2023 10:54 pm En son gelen bilgi 18 kasimdi. Fakat burasi Almanya. Biraz daha sürebilir hatta daha erken de aciklanabilir.
Peki bu ne zaman ne şekilde kesinleşir? Henüz Almanya'ya gitmedim bu yüzden süreçler hakkında hiçbir bilgim yok. Sonuçta resmi gazeteden de geçmiş başka nasıl kesinleşebilir ki? Birisi Ausländerbehörde'ye gidip çalışma iznini alabildiğinde mi kesin var diyebileceğiz?:)

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Pzt Eyl 11, 2023 3:31 pm

quarky yazdı: Pzr Eyl 10, 2023 1:40 pm Peki bu ne zaman ne şekilde kesinleşir? Henüz Almanya'ya gitmedim bu yüzden süreçler hakkında hiçbir bilgim yok. Sonuçta resmi gazeteden de geçmiş başka nasıl kesinleşebilir ki? Birisi Ausländerbehörde'ye gidip çalışma iznini alabildiğinde mi kesin var diyebileceğiz?:)
Güncel bilgi, mail az önce geldi Auslanderbehörde’den

Sehr geehrter Herr Özkan,

die neue gesetzliche Regelung gilt grundsätzlich ab dem 01.11.2023.

Für die bestehenden Aufenthaltserlaubnisse werden wir nach der aktuellen Planung am Servicepoint ein entsprechendes Infoschreiben ausgeben bzw. einen Hinweis auf der Website einstellen, da wir aus Kapazitätsgründen nicht alle Zusatzblätter ändern können.

quarky

Mesaj gönderen quarky » Sal Eyl 12, 2023 11:09 am

aozkan09 yazdı: Pzt Eyl 11, 2023 3:31 pm Güncel bilgi, mail az önce geldi Auslanderbehörde’den

Sehr geehrter Herr Özkan,

die neue gesetzliche Regelung gilt grundsätzlich ab dem 01.11.2023.

Für die bestehenden Aufenthaltserlaubnisse werden wir nach der aktuellen Planung am Servicepoint ein entsprechendes Infoschreiben ausgeben bzw. einen Hinweis auf der Website einstellen, da wir aus Kapazitätsgründen nicht alle Zusatzblätter ändern können.
Teşekkürler bir nebze olsun rahatlattı bu durum. Mailin ikinci kısmında neyden bahsettiğini tam anlayamadım o da çalışma izniyle mi ilgili?