Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

DuisburgEssende Universite Yasam

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
birdilimekmek

DuisburgEssende Universite Yasam

Mesaj gönderen birdilimekmek » Pzt Ağu 07, 2023 9:03 pm

Merhaba herkese ben DuisburgEssen ve Dortmund universitelerinden sartli kabul aldim. Hic almancam yok sifirum ve su an almanyadayim. Bildigin kadariyla Duisburg daha iyiymis peki orada bir dil kursu nasil bulabilirim? illa okulun sayfasinda yazanlara mi gitmem lazim? bir de kursu neye gore secmem lazim kriterlerim ne olmali?
Bir diger sorum ise konaklama. Burda Turkiyedeki gibi degilmis sanirsam sistem. Bu hafta icerisinde yurt, oda, daire ne bulursam gecmem gerekiyor ama nasil bakicam? bir iki gordugum yazida aylarca yurt sirasi bekledim diyenler vardi ben pek hakim degilim.
Bir diger sorum da ogrencilik haklari ne ? yani ben simdi kaydimi yaptirdim bana bunun pluslari ne?
valla bi yardimci olabilirseniz cok mutlu olurum :)

millie

Re: DuisburgEssende Universite Yasam

Mesaj gönderen millie » Pzt Ağu 07, 2023 10:29 pm

hayırlı olsun öncelikle, acaba sıfır almanca ile nasıl vize aldınız? hep red verildiği yazıyor.

Mod Uyari: Kural ihlali - Madde - 4: 1 hafta gecici banlama:

viewtopic.php?f=3&t=16500
36F Master Şartlı Kabul JLU Gießen
İstanbul Konsolosluk - Goethe A1 sertfikası
Vize başvuru: 6 Ekim 2023 | Randevu Atanma: 5 Ocak 2024 | Randevu Günü: 1 Şubat 2024
Kargo Mesajı & Teslim: 29 Şubat 2024
6 aylık multi - Studium & Sprachkurs - 16b

Cezeri

Mesaj gönderen Cezeri » Sal Ağu 08, 2023 1:37 am

birdilimekmek yazdı: Pzt Ağu 07, 2023 9:03 pm Merhaba herkese ben DuisburgEssen ve Dortmund universitelerinden sartli kabul aldim. Hic almancam yok sifirum ve su an almanyadayim. Bildigin kadariyla Duisburg daha iyiymis peki orada bir dil kursu nasil bulabilirim? illa okulun sayfasinda yazanlara mi gitmem lazim? bir de kursu neye gore secmem lazim kriterlerim ne olmali?
Bir diger sorum ise konaklama. Burda Turkiyedeki gibi degilmis sanirsam sistem. Bu hafta icerisinde yurt, oda, daire ne bulursam gecmem gerekiyor ama nasil bakicam? bir iki gordugum yazida aylarca yurt sirasi bekledim diyenler vardi ben pek hakim degilim.
Bir diger sorum da ogrencilik haklari ne ? yani ben simdi kaydimi yaptirdim bana bunun pluslari ne?
valla bi yardimci olabilirseniz cok mutlu olurum :)
Duisburg Essen Üniversitesi'nin teknik bir üniversiteden daha iyi olduğunu kim söyledi? Ben de Duisburg Essen Üniversitesi'nde okuyorum fakat teknik bir üniversite ile kıyaslamak pek doğru olmaz. Eğer okumak istediğiniz bölüm teknik bir bölüm değilse tabi.

Sorularınıza gelecek olursam, eğer başvurmadıysanız Studentenwohnheimlara başvurun bir an önce. Evet aylar sürüyor ama hemen gelmese bile yine de başvurun. Eğer hiç kalacak yeriniz yoksa üniversitenin öğrenci gruplarına girin orada birlikte eve çıkan öğrenciler oluyor onlarla anlaşabilirsiniz boş yerleri varsa. Öğrencilik haklarının da en önemlisi Semesterticket, bu eyalette ulaşım hakkına sahip oluyorsunuz. Diğer türlü her ay 49 Euro ödemek zorunda kalıyorsunuz Deutschland Ticket alarak.

birdilimekmek

Mesaj gönderen birdilimekmek » Sal Ağu 08, 2023 9:56 am

millie yazdı: Pzt Ağu 07, 2023 10:29 pm hayırlı olsun öncelikle, acaba sıfır almanca ile nasıl vize aldınız? hep red verildiği yazıyor.
Babamın görevi dolayısı ile buraya geldiğim için oturum izinim var

Broody

Mesaj gönderen Broody » Sal Ağu 08, 2023 12:09 pm

Cezeri yazdı: Sal Ağu 08, 2023 1:37 am Duisburg Essen Üniversitesi'nin teknik bir üniversiteden daha iyi olduğunu kim söyledi? Ben de Duisburg Essen Üniversitesi'nde okuyorum fakat teknik bir üniversite ile kıyaslamak pek doğru olmaz. Eğer okumak istediğiniz bölüm teknik bir bölüm değilse tabi.

Sorularınıza gelecek olursam, eğer başvurmadıysanız Studentenwohnheimlara başvurun bir an önce. Evet aylar sürüyor ama hemen gelmese bile yine de başvurun. Eğer hiç kalacak yeriniz yoksa üniversitenin öğrenci gruplarına girin orada birlikte eve çıkan öğrenciler oluyor onlarla anlaşabilirsiniz boş yerleri varsa. Öğrencilik haklarının da en önemlisi Semesterticket, bu eyalette ulaşım hakkına sahip oluyorsunuz. Diğer türlü her ay 49 Euro ödemek zorunda kalıyorsunuz Deutschland Ticket alarak.
QS ve Times Higher Education World University Rankings söylüyor. TU Dortmund gerçekten o bölgedeki bilinen okulların en kötüsü, üniversite sıralaması düşük ve ders çeşitliliği az. TU9 bünyesinde değilse isminin başında TU olması iyi olduğu anlamına gelmiyor maalesef.

atabecer

Mesaj gönderen atabecer » Sal Ağu 08, 2023 12:20 pm

Cezeri yazdı: Sal Ağu 08, 2023 1:37 am Duisburg Essen Üniversitesi'nin teknik bir üniversiteden daha iyi olduğunu kim söyledi? Ben de Duisburg Essen Üniversitesi'nde okuyorum fakat teknik bir üniversite ile kıyaslamak pek doğru olmaz. Eğer okumak istediğiniz bölüm teknik bir bölüm değilse tabi.

kanka bütün ranking sitelerinde duisburg-essen'in 3 katı sıralamada tu dortmund. Arkadaşın da dediği gibi teknik üni olması saygınlığını kalitesini kesinlikle artırıyor gibi bir durum yok. Ki zaten özellikle TU Dortmund hem ortalaması kötü hem de Almanca bilgisi 0 olanlara dahi en çok banko kabul veren ünilerden biri olarak anılıyor diye biliyorum.

umutcanfeli

Mesaj gönderen umutcanfeli » Sal Ağu 08, 2023 1:07 pm

Merhaba,tamamen farklı bir konuda yardım istiyorum mazur görün lütfen. Duisburg Essen üniversitesi için sıfır Almanca ile şartlı kabul gibi bir blog gördüm. Şu anda yks tercihlerimi yaptım, finans ve bankacılık geleceğini düşünüyorum. Duisburd 'da da finans bölümü var ve bu durum biraz beni heyecanlandırdı. Herhangi bir dil göstermeden hazırlığa kabul ihtimali nedir doğru mudur yanlış mıdır bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim,
teşekkür ederim.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Sal Ağu 08, 2023 9:02 pm

Merhaba hayirli olsun. Hangi bölümü okuyacaktiniz? Genel olarak yasam anlaminda Essen Duisburg a göre daha iyi. Duisburg un bana göre tek artisi özlenilen türk yemeklerini bulabilme :) Onun disinda sevdigim bir sehir degil Campus te dahil :lol:

Essen yasam olarakta sehir olarak da daha düzenli. Essen mükemmel bir sehir degil demek istedigim ama Duisburga göre cok daha güzel bir sehir. Daha güzel mekanlar ve gezilip görülecek yerler var . Teknik bölümler ve ISE olarak adlandirilan yari ing yari alm bölümlerin hepsi Duisburgta yabanci ögrenci olarak da Campus Duisburgta oran Essen e göre cok daha yüksek.

Kendi bölümümden bahsedicek olursam.Informatik önümüzdeki WS den itibaren kendine has bir fakültesi olan bir bölüm olacak ve ismi Angewandte Informatik-Software Engineering olarak degiscek(eskiden Angewandte Informatik-Systems Engineering idi) . Aslinda bu Semester degisiyordu da bir seyler yetismemis ertelendi o yüzden :)
Bir cok Uni de ne dersler görülür az cok bilirim bence Uni Essen deki dersler abarti ve gereksiz dersler olmadan gayet yerinde ve düzenli bir sekilde planlanmis. Mesela toplam sadece 3 Matematik dersimiz var ama bu demek degildir ki diger dersler icin matematige gerek yok aksine baayaagi ihtiyac var. Genel Matematik olarak 3 tane ve 9 ar Credit point olmasi kesinlikle yeterli abartiya kacilmamis. Bazi dersler bayagi teorik ama bir kitap ezberlemenizi gerektirecek türden degil Übunglara katilmak ve Übungsblätter lar a iyi calismak ek olarak Vorlesungsfolie lerin üzerinden gecmek nerdeyse her sinavi gecmek icin yeterli hatta iyi not almak icin bile yeterli. Uni nin Teknik ve HS den en büyük farki iste böyle Teorik derslerin biraz daha fazla olmasi. Matematik Profesörü haric diger tüm Profesörler gayet iyi ve basarili. 🙃

Örnegin Prof. Volker Gruhn ki kendisi bir cok dersimizinde profesörü olur ayni zamanda Almanya da Adesso adli sirketin sahibi. Bunu biz bile sonradan ögrendik derste bir kere bile reklamini yapmadi kisisel olarakta bahsetmedi cünkü :) Hem sirket sahibi olup derslere gelip ders vermesi zaten egitime ve ögrencilere ne kadar deger verdiginin kaniti. Daha bir cok Prof kariyerleri gayet iyi ve iyi profesörler. Hepsinden tek tek bahsetmim simdi :)
Ismini vermek istemiyom ama A.L. adli matematik profesörü diyelim o haric onu ayri tutuyorum :lol:

Cok da uzatmadan genel olarak egitimi kaliteli bir uni eger ögrenci de emek veriyorsa Übunglara mesela katiliyorsa. Vorlesung demiyorum her Vorlesung a bende gitmiyom hep :) TU Dortmund la kiyaslmaya gelirse ikisi de iyi Universiteler o iyi bu kötü demek yanlis olur ne olursa olsun is ögrencide bitiyor. TU Dortmundda da Uni Due de de kalitesiz bir egitim almazsaniz. Uni Essen da yazilim odakli ilerleyen dersler vardir hep. Eskiden bazi Ekonomik dersler de vardi yeni fakülte de bu kalkti sadece 1 tane secmeli bir ekonomi dersi almak zorundayiz artik. Dersler tamamiyle artik yazilim odakli (Matematik haric yani 3 ders haric )

Biliyorum cok uzattim bizim millet genellikle uzun uzun okumayi sevmez ama elimden geldigince uni ve bölüm hakkinda bilgilendirdim sorusu olan yazabilir elimden geldigince cevaplarim. Basarilar bol sans!

Ek olarak: Diger sorular kalma yeri vs cevabi verilmis o yüzden onlara cevap yazmadim :)
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

birdilimekmek

Mesaj gönderen birdilimekmek » Çrş Ağu 09, 2023 5:10 pm

Computer_Berkay yazdı: Sal Ağu 08, 2023 9:02 pm Merhaba hayirli olsun. Hangi bölümü okuyacaktiniz? Genel olarak yasam anlaminda Essen Duisburg a göre daha iyi. Duisburg un bana göre tek artisi özlenilen türk yemeklerini bulabilme :) Onun disinda sevdigim bir sehir degil Campus te dahil :lol:

Essen yasam olarakta sehir olarak da daha düzenli. Essen mükemmel bir sehir degil demek istedigim ama Duisburga göre cok daha güzel bir sehir. Daha güzel mekanlar ve gezilip görülecek yerler var . Teknik bölümler ve ISE olarak adlandirilan yari ing yari alm bölümlerin hepsi Duisburgta yabanci ögrenci olarak da Campus Duisburgta oran Essen e göre cok daha yüksek.

Kendi bölümümden bahsedicek olursam.Informatik önümüzdeki WS den itibaren kendine has bir fakültesi olan bir bölüm olacak ve ismi Angewandte Informatik-Software Engineering olarak degiscek(eskiden Angewandte Informatik-Systems Engineering idi) . Aslinda bu Semester degisiyordu da bir seyler yetismemis ertelendi o yüzden :)
Bir cok Uni de ne dersler görülür az cok bilirim bence Uni Essen deki dersler abarti ve gereksiz dersler olmadan gayet yerinde ve düzenli bir sekilde planlanmis. Mesela toplam sadece 3 Matematik dersimiz var ama bu demek degildir ki diger dersler icin matematige gerek yok aksine baayaagi ihtiyac var. Genel Matematik olarak 3 tane ve 9 ar Credit point olmasi kesinlikle yeterli abartiya kacilmamis. Bazi dersler bayagi teorik ama bir kitap ezberlemenizi gerektirecek türden degil Übunglara katilmak ve Übungsblätter lar a iyi calismak ek olarak Vorlesungsfolie lerin üzerinden gecmek nerdeyse her sinavi gecmek icin yeterli hatta iyi not almak icin bile yeterli. Uni nin Teknik ve HS den en büyük farki iste böyle Teorik derslerin biraz daha fazla olmasi. Matematik Profesörü haric diger tüm Profesörler gayet iyi ve basarili. 🙃

Örnegin Prof. Volker Gruhn ki kendisi bir cok dersimizinde profesörü olur ayni zamanda Almanya da Adesso adli sirketin sahibi. Bunu biz bile sonradan ögrendik derste bir kere bile reklamini yapmadi kisisel olarakta bahsetmedi cünkü :) Hem sirket sahibi olup derslere gelip ders vermesi zaten egitime ve ögrencilere ne kadar deger verdiginin kaniti. Daha bir cok Prof kariyerleri gayet iyi ve iyi profesörler. Hepsinden tek tek bahsetmim simdi :)
Ismini vermek istemiyom ama A.L. adli matematik profesörü diyelim o haric onu ayri tutuyorum :lol:

Cok da uzatmadan genel olarak egitimi kaliteli bir uni eger ögrenci de emek veriyorsa Übunglara mesela katiliyorsa. Vorlesung demiyorum her Vorlesung a bende gitmiyom hep :) TU Dortmund la kiyaslmaya gelirse ikisi de iyi Universiteler o iyi bu kötü demek yanlis olur ne olursa olsun is ögrencide bitiyor. TU Dortmundda da Uni Due de de kalitesiz bir egitim almazsaniz. Uni Essen da yazilim odakli ilerleyen dersler vardir hep. Eskiden bazi Ekonomik dersler de vardi yeni fakülte de bu kalkti sadece 1 tane secmeli bir ekonomi dersi almak zorundayiz artik. Dersler tamamiyle artik yazilim odakli (Matematik haric yani 3 ders haric )

Biliyorum cok uzattim bizim millet genellikle uzun uzun okumayi sevmez ama elimden geldigince uni ve bölüm hakkinda bilgilendirdim sorusu olan yazabilir elimden geldigince cevaplarim. Basarilar bol sans!

Ek olarak: Diger sorular kalma yeri vs cevabi verilmis o yüzden onlara cevap yazmadim :)

Selam öncelikle bu kadar açıklayıcı yazdıgın için teşekkür ederim. Ben software engineering kazandım fakat aklımda şöyle bir soru var az önce DuisburgEssenda informatik kazanmış bir arkadaşımla konuştum ve software bölümünden haberi olmadığından bahsetti Fakat ben uniassisr üzerinden başvururken Computer Engineering ISE, Software Engineering ise normal bölüm olarak gözüktüğü için ben de software başvurdum. Bu konuda bilgin var mı

avci

Mesaj gönderen avci » Çrş Ağu 09, 2023 6:08 pm

Computer_Berkay yazdı: Sal Ağu 08, 2023 9:02 pm Merhaba hayirli olsun. Hangi bölümü okuyacaktiniz? Genel olarak yasam anlaminda Essen Duisburg a göre daha iyi. Duisburg un bana göre tek artisi özlenilen türk yemeklerini bulabilme :) Onun disinda sevdigim bir sehir degil Campus te dahil :lol:

Peki bu çalışma temposuyla birlikte bir işte part time olarak çalışmaniliyor musunuz yani bir öğrenci hem part-time çalışıp hem de dediğiniz ders çalışma temposuyla baş edip iyi bir derece yapabilir mi?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Çrş Ağu 09, 2023 8:17 pm

birdilimekmek yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 5:10 pm Selam öncelikle bu kadar açıklayıcı yazdıgın için teşekkür ederim. Ben software engineering kazandım fakat aklımda şöyle bir soru var az önce DuisburgEssenda informatik kazanmış bir arkadaşımla konuştum ve software bölümünden haberi olmadığından bahsetti Fakat ben uniassisr üzerinden başvururken Computer Engineering ISE, Software Engineering ise normal bölüm olarak gözüktüğü için ben de software başvurdum. Bu konuda bilgin var mı
Almanca okunacaksa Angewandte Informatik-Software Engineering bölümün tam ismi. Arkadas henüz baslamamis uniye sanirim bilgisinin olmamasi icin uniyle alakasi olmamasi lazim :lol:

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Çrş Ağu 09, 2023 8:19 pm

avci yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 6:08 pm Peki bu çalışma temposuyla birlikte bir işte part time olarak çalışmaniliyor musunuz yani bir öğrenci hem part-time çalışıp hem de dediğiniz ders çalışma temposuyla baş edip iyi bir derece yapabilir mi?
Evet kendim calisiyorum bu bir engel degil aksine daha da motive ediyor kendi parami kazanmak. Günde 8 saat calismiyoz sonucta haftada 2 3 gün calismak Uni okumayi olumsuz etkilemez benim düsünceme göre.

studieninteressierte

Mesaj gönderen studieninteressierte » Çrş Ağu 09, 2023 8:30 pm

birdilimekmek yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 5:10 pm Selam öncelikle bu kadar açıklayıcı yazdıgın için teşekkür ederim. Ben software engineering kazandım fakat aklımda şöyle bir soru var az önce DuisburgEssenda informatik kazanmış bir arkadaşımla konuştum ve software bölümünden haberi olmadığından bahsetti Fakat ben uniassisr üzerinden başvururken Computer Engineering ISE, Software Engineering ise normal bölüm olarak gözüktüğü için ben de software başvurdum. Bu konuda bilgin var mı
Merhabalar ben de Software Engineering bölümüne başvuru yapmayı planlıyorum. Sanırım bölümün eski isminde Angewandte Informatik kısmı geçiyordu şimdi uni-assist de Softwate Engineering olarak geçiyor. Siz başvururken ingilizce dil belgesi sundunuz mu yoksa sadece almanca mı?

studieninteressierte

Mesaj gönderen studieninteressierte » Çrş Ağu 09, 2023 8:33 pm

Ah en üstte demişsiniz şartı kabul olduğunu şimdi görüyorum silmeyi bulamadım

birdilimekmek

Mesaj gönderen birdilimekmek » Çrş Ağu 09, 2023 8:39 pm

Computer_Berkay yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 8:17 pm Almanca okunacaksa Angewandte Informatik-Software Engineering bölümün tam ismi. Arkadas henüz baslamamis uniye sanirim bilgisinin olmamasi icin uniyle alakasi olmamasi lazim :lol:
bir sorum daha olacak duisburg ya da esssenda önerebileceğin dil kursu var mı

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Prş Ağu 10, 2023 12:03 am

birdilimekmek yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 8:39 pm bir sorum daha olacak duisburg ya da esssenda önerebileceğin dil kursu var mı
ben kendim cok kurs yapmadim ve kurslar hakkinda maalesef cok bilgim yok sadece b2 kursu yaptim oda bi dönem Duisburgta Rheinland Privatschule deydim Gürkan abinin kursunda. Yine muhakkak iyidir kurs ek olarak bana soranlari ya Rheinland Privatschule ye ya da Perfekt Deutsch Dortmunda dakini öneriyorum. Oraya gidenler hep memnun ve kaliteli bir egitim veriyorlar pisman olan olmadi henüz oraya önerdigim ve giden arkadaslardan :) .

Benim zamanimda Rheinland Privatschule Duisburg ta öyle idi.Su an hocalari degismis ama Gürkan Abi kalitesiz hoca almaz oraya muhakkak. Bu iki kurstan birini ancak önerebiliyorum dedigim gibi pek kurs gecmisim olmadigimdan sadece bu ikisini biliyorum ben.

avci

Mesaj gönderen avci » Prş Ağu 10, 2023 11:23 am

birdilimekmek yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 8:39 pm bir sorum daha olacak duisburg ya da esssenda önerebileceğin dil kursu var mı
Ben de ekleme yapmak isterim. Ben de Gürkan abinin kursu Rheinland privateschuleye gittim ve güzel bir kurs önerebilirim.

avci

Mesaj gönderen avci » Prş Ağu 10, 2023 11:25 am

Computer_Berkay yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 8:19 pm Evet kendim calisiyorum bu bir engel degil aksine daha da motive ediyor kendi parami kazanmak. Günde 8 saat calismiyoz sonucta haftada 2 3 gün calismak Uni okumayi olumsuz etkilemez benim düsünceme göre.
Bence de öyle. Haftada 20 saat çalışmak olumsuz etkilemez diye düşünüyorum. Kaçıncı sınıftasın şuan peki ve sormak istediğim bizim bölümde okuyanların bir grubu vs var mı oraya da katılmak istiyorum eğer varsa.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Prş Ağu 10, 2023 3:36 pm

avci yazdı: Prş Ağu 10, 2023 11:25 am Bence de öyle. Haftada 20 saat çalışmak olumsuz etkilemez diye düşünüyorum. Kaçıncı sınıftasın şuan peki ve sormak istediğim bizim bölümde okuyanların bir grubu vs var mı oraya da katılmak istiyorum eğer varsa.
Var Wp Grubu ama bizim Uni nin her uninin Wp Grubu olur. Hem her bölüm icin hem de her ders icin. Ben ücüncü Semester a gecicem ekim de.

avci

Mesaj gönderen avci » Prş Ağu 10, 2023 4:57 pm

Computer_Berkay yazdı: Prş Ağu 10, 2023 3:36 pm Var Wp Grubu ama bizim Uni nin her uninin Wp Grubu olur. Hem her bölüm icin hem de her ders icin. Ben ücüncü Semester a gecicem ekim de.
Anladım gruplara nasıl girebilirim bir davet linki vs paylaşma şansın var mı dostum?