Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Hangi oturum vizesi türüne başvurmalıyım?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Alifer_

Hangi oturum vizesi türüne başvurmalıyım?

Mesaj gönderen Alifer_ » Sal Ağu 01, 2023 11:39 am

Merhaba benim vizemde Sprachkurs §16B( 5 ) NR.2 IN BERLIN EWT N. §16B( 5 ) S.2 AUFENTHG AUFENTHALTSANZ NACH EINREISE yazıyor. Berlin'de 1 ay dil kursuna katılıp Wuppertal Üniversitesi'nde dil kursuna devam etmek istiyorum. Vizem 3 aylık geldiği için çabucak oturumumu uzatmam lazım ancak Berlin'de bunun için randevu almaya çalıştığımda önüme çıkan seçeneklerden hiçbiri tam uymuyor. Benim oturum çeşidim seçeneklerde yok. 16B'de olan iki seçenek var birisi:

Aufenthaltserlaubnis zum Studium (§ 16b)

diğeri de

Aufenthaltserlaubnis zur Studienvorbereitung (§ 16b Abs. 1)

hangisini seçmeliyim?

Şimdiden çok teşekkürler. (Site bu: https://otv.verwalt-berlin.de/ams/TerminBuchen)

Alifer_

Re: Hangi oturum vizesi türüne başvurmalıyım?

Mesaj gönderen Alifer_ » Sal Ağu 01, 2023 12:37 pm

Alifer_ yazdı: Sal Ağu 01, 2023 11:39 am Merhaba benim vizemde Sprachkurs §16B( 5 ) NR.2 IN BERLIN EWT N. §16B( 5 ) S.2 AUFENTHG AUFENTHALTSANZ NACH EINREISE yazıyor. Berlin'de 1 ay dil kursuna katılıp Wuppertal Üniversitesi'nde dil kursuna devam etmek istiyorum. Vizem 3 aylık geldiği için çabucak oturumumu uzatmam lazım ancak Berlin'de bunun için randevu almaya çalıştığımda önüme çıkan seçeneklerden hiçbiri tam uymuyor. Benim oturum çeşidim seçeneklerde yok. 16B'de olan iki seçenek var birisi: ( https://prnt.sc/gm9WkTFcDJ7A )

diğeri de

hangisini seçmeliyim?

Şimdiden çok teşekkürler. (Site bu: https://otv.verwalt-berlin.de/ams/TerminBuchen)

Liahona

Mesaj gönderen Liahona » Sal Ağu 01, 2023 3:44 pm

Alifer_ yazdı: Sal Ağu 01, 2023 11:39 am Merhaba benim vizemde Sprachkurs §16B( 5 ) NR.2 IN BERLIN EWT N. §16B( 5 ) S.2 AUFENTHG AUFENTHALTSANZ NACH EINREISE yazıyor. Berlin'de 1 ay dil kursuna katılıp Wuppertal Üniversitesi'nde dil kursuna devam etmek istiyorum. Vizem 3 aylık geldiği için çabucak oturumumu uzatmam lazım ancak Berlin'de bunun için randevu almaya çalıştığımda önüme çıkan seçeneklerden hiçbiri tam uymuyor. Benim oturum çeşidim seçeneklerde yok. 16B'de olan iki seçenek var birisi:

diğeri de

hangisini seçmeliyim?

Studienvorbereitung kısmına giriyorsunuz yani hazırlık öğrencisi

Alifer_

Mesaj gönderen Alifer_ » Çrş Ağu 02, 2023 7:59 am

Liahona yazdı: Sal Ağu 01, 2023 3:44 pm Studienvorbereitung kısmına giriyorsunuz yani hazırlık öğrencisi
Ancak Studienvorbereitung için "Contract with a language school or admission to a preparatory college
Additionally for an intensive language course: Certificate from the language school for a booked language course of at least 3 months" isterken

Studium için
"Certificate of enrollment or conditional admission" istiyor. Conditional Admission dediği Admission To Preparatory German Course ile aynı şey değil mi?

İkincisi daha fazla uyuyor sanki. İlki sanki üniversiteden bağımsızmış gibi geliyor.

Yasa da şurada da hala emin olamadım. https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... __16b.html

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Çrş Ağu 02, 2023 8:39 am

Alifer_ yazdı: Çrş Ağu 02, 2023 7:59 am Ancak Studienvorbereitung için "Contract with a language school or admission to a preparatory college
Additionally for an intensive language course: Certificate from the language school for a booked language course of at least 3 months" isterken

Studium için
"Certificate of enrollment or conditional admission" istiyor. Conditional Admission dediği Admission To Preparatory German Course ile aynı şey değil mi?

İkincisi daha fazla uyuyor sanki. İlki sanki üniversiteden bağımsızmış gibi geliyor.

Yasa da şurada da hala emin olamadım. https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... __16b.html
Siz işte 16b 5. madde 2. bende göre gidiyorsunuz. Yani bir üniversiteye hazırlık amaçlı dil okulu için. Oradaki conditional admission yani şartlı kabul dediği büyük ihtimalle bölüme başlamadan önce başka şartların olduğu kabul türüdür, bizim şartlı kabulle bir alakası yoktur. Yetenek sınavı vs vs gibi. Zaten Studienvorbereitung için dediği şey de sizi tarif ediyor.

Ayrıca,3 aylık kurs istiyorlar oturum için. 1 aylık dil kursundan sonra wuppertal üni kursuna geçeceğinizi söylerseniz oturum kartı vermezler gibi geliyor, değiştireceksiniz sonuçta eyaletinizi. O oturumun gelmesi zaten en az 1 ay, kursunuz bitmiş olacak.

Alifer_

Mesaj gönderen Alifer_ » Çrş Ağu 02, 2023 11:03 am

aozkan09 yazdı: Çrş Ağu 02, 2023 8:39 am Siz işte 16b 5. madde 2. bende göre gidiyorsunuz. Yani bir üniversiteye hazırlık amaçlı dil okulu için. Oradaki conditional admission yani şartlı kabul dediği büyük ihtimalle bölüme başlamadan önce başka şartların olduğu kabul türüdür, bizim şartlı kabulle bir alakası yoktur. Yetenek sınavı vs vs gibi. Zaten Studienvorbereitung için dediği şey de sizi tarif ediyor.

Ayrıca,3 aylık kurs istiyorlar oturum için. 1 aylık dil kursundan sonra wuppertal üni kursuna geçeceğinizi söylerseniz oturum kartı vermezler gibi geliyor, değiştireceksiniz sonuçta eyaletinizi. O oturumun gelmesi zaten en az 1 ay, kursunuz bitmiş olacak.
Öncelikle çok teşekkür ederim ikinize de ancak izninizle bir sorum daha var.

Eyalet değiştirince oturum kartımızı değiştirmemiz mi gerekiyor? Ben oturum kartımı Berlin'den alıp öyle giderim daha kolay olur alması diye düşündüm.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Çrş Ağu 02, 2023 1:35 pm

Alifer_ yazdı: Çrş Ağu 02, 2023 11:03 am Öncelikle çok teşekkür ederim ikinize de ancak izninizle bir sorum daha var.

Eyalet değiştirince oturum kartımızı değiştirmemiz mi gerekiyor? Ben oturum kartımı Berlin'den alıp öyle giderim daha kolay olur alması diye düşündüm.
Onu hiç bilmiyorum henüz ben de yapmadım çünkü :D Ama oturum kartı bulunduğun eyalete göre değişiklik gösteriyor, belki tekrar alman gerekiyordur, tekrar anmeldung falan filan

Alifer_

Mesaj gönderen Alifer_ » Cum Ağu 04, 2023 7:40 pm

Fikri olan var mı hala bir yanıt bulamadım?

atabecer

Mesaj gönderen atabecer » Cum Ağu 04, 2023 8:07 pm

ikincisine başvururdum ben ve size tam uyuyor bence neye tam uymuyo dediğinizi anlayamadım