Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Denklik Şartı

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
aozkan09

Denklik Şartı

Mesaj gönderen aozkan09 » Cmt Tem 29, 2023 11:32 pm

Merhaba. Son dönemde her yerde denklik şartı kalkacak falan deniyor her meslek için.

Bunun detaylarına ulaşabileceğim bir kaynak var mı? Almancam iyi olmadığı için tam araştırma da yapamadım, Türkçe kaynaklar da çok sıkıntılı oluyor.

Teşekkürler

Teacherrr

Re: Denklik Şartı

Mesaj gönderen Teacherrr » Pzr Tem 30, 2023 10:06 am

Öyle bir şey mümkün olabilir mi? Tabi ki denklik gerekir mühendislik doktorluk öğretmenlik için… diğer alanlarda da kuaförlük vs sanmıyorum ki ben kuaförüm diyeni alsınlar mesela…

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Pzr Tem 30, 2023 10:37 am

Teacherrr yazdı: Pzr Tem 30, 2023 10:06 am Öyle bir şey mümkün olabilir mi? Tabi ki denklik gerekir mühendislik doktorluk öğretmenlik için… diğer alanlarda da kuaförlük vs sanmıyorum ki ben kuaförüm diyeni alsınlar mesela…
Bahsettiğimiz denklik tanınma yani Anerkennung. Zaten diplomaların denkliğinin olması ayrı bir konu. Düzenlenmiş mesleklerde diploma denkliği olsa bile gidince o mesleği yapabilmek için denklik, tanınma yani anerkennung yapmanız gerekiyor. Mesela mühendislerin anerkennung yapmalarına gerek olmuyor. İşe girebiliyorlar direkt. Ama genelde halk sağlığı mesleklerinden ayrıca orada kurs görüp sınava girip tanınma almaları isteniyor.

Haberlerde bunun kalkacağı bilgisi geziniyordu

Teacherrr

Mesaj gönderen Teacherrr » Pzr Tem 30, 2023 1:13 pm

aozkan09 yazdı: Pzr Tem 30, 2023 10:37 am Bahsettiğimiz denklik tanınma yani Anerkennung. Zaten diplomaların denkliğinin olması ayrı bir konu. Düzenlenmiş mesleklerde diploma denkliği olsa bile gidince o mesleği yapabilmek için denklik, tanınma yani anerkennung yapmanız gerekiyor. Mesela mühendislerin anerkennung yapmalarına gerek olmuyor. İşe girebiliyorlar direkt. Ama genelde halk sağlığı mesleklerinden ayrıca orada kurs görüp sınava girip tanınma almaları isteniyor.

Haberlerde bunun kalkacağı bilgisi geziniyordu
İşte ben de diyorum ki kaldırılması mümkün değil. Sosyal medyada herkes de böyle bir şey yok diye yazıp çiziyor. Denklikle işim olmadığı için detaylarına bakmadım açıkçası ama bazı hesapların dikkat çekmek için attığı bir haber başlığından öte olduğunu sanmıyorum.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Pzr Tem 30, 2023 3:21 pm

Teacherrr yazdı: Pzr Tem 30, 2023 1:13 pm İşte ben de diyorum ki kaldırılması mümkün değil. Sosyal medyada herkes de böyle bir şey yok diye yazıp çiziyor. Denklikle işim olmadığı için detaylarına bakmadım açıkçası ama bazı hesapların dikkat çekmek için attığı bir haber başlığından öte olduğunu sanmıyorum.
Şöyle, haber sadece instagramda orada burada gezen bir haber değil, bir sürü haber sayfası da paylaşmış durumda, bazı ciddi Türk kaynakları da anlatıyorlar bunu, zaten bu yüzden sormuştum Almanca bir kaynağa ulaşabilen var mı diye.

Ayrıca kaldırılması biraz mümkün aslında, mesela benim diplomamın denkliği var, yani Almanya'da geçerli bir diploma. Benden sadece denkliği tamamlamak için 6 ay brückenkurs'a gitmemi istiyorlar kendi mesleğimi yapabilmem için. Bunun kaldırılması zaten konuşuluyordu. Çünkü mesela benim mesleğim için konuşursak, sadece Bremen eyaletinde binlerce iş ilanı var, yani çok büyük bir açık var ama anerkennung istedikleri için master yaparak yerleşmek durumunda kalıyorum. Çünkü brückenkurs yapmam için verilebilecek herhangi bir vize yok. Bu şart kaldırılabilir, ben direkt diplomamla iş teklifi alarak gidebilirim. Mühendisler o şekilde yapıyorlar mesela.

Teacherrr

Mesaj gönderen Teacherrr » Pzr Tem 30, 2023 6:37 pm

aozkan09 yazdı: Pzr Tem 30, 2023 3:21 pm Şöyle, haber sadece instagramda orada burada gezen bir haber değil, bir sürü haber sayfası da paylaşmış durumda, bazı ciddi Türk kaynakları da anlatıyorlar bunu, zaten bu yüzden sormuştum Almanca bir kaynağa ulaşabilen var mı diye.

Ayrıca kaldırılması biraz mümkün aslında, mesela benim diplomamın denkliği var, yani Almanya'da geçerli bir diploma. Benden sadece denkliği tamamlamak için 6 ay brückenkurs'a gitmemi istiyorlar kendi mesleğimi yapabilmem için. Bunun kaldırılması zaten konuşuluyordu. Çünkü mesela benim mesleğim için konuşursak, sadece Bremen eyaletinde binlerce iş ilanı var, yani çok büyük bir açık var ama anerkennung istedikleri için master yaparak yerleşmek durumunda kalıyorum. Çünkü brückenkurs yapmam için verilebilecek herhangi bir vize yok. Bu şart kaldırılabilir, ben direkt diplomamla iş teklifi alarak gidebilirim. Mühendisler o şekilde yapıyorlar mesela.
Diyorsunuz ki, diplomamın denkliği var, sonra denklik kaldırdı mı diye soruyorsunuz. Yani benim mantığıma yatmıyor bu olay. Hangi resmî kaynaklarda paylaşılmışsa Google translate kullanarak Türkçeye çevirip okuyabilirsiniz. İlla ki dil bilmeye de gerek yok aslında. Mühendislerin ve diğer iş alanlarının nasıl yaptığını biliyorum, iş teklifi aldıktan sonra tabi ki kimse sizin denkliğinize bakmayacak bu zaten olan bir şeydi. Denklik alıp tamamlamak için de verilen bir vize türü de var zaten. Siz denkliğin kaldırıldığına inanmak istiyorsanız siz bilirsiniz.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Pzr Tem 30, 2023 7:13 pm

Teacherrr yazdı: Pzr Tem 30, 2023 6:37 pm Diyorsunuz ki, diplomamın denkliği var, sonra denklik kaldırdı mı diye soruyorsunuz. Yani benim mantığıma yatmıyor bu olay. Hangi resmî kaynaklarda paylaşılmışsa Google translate kullanarak Türkçeye çevirip okuyabilirsiniz. İlla ki dil bilmeye de gerek yok aslında. Mühendislerin ve diğer iş alanlarının nasıl yaptığını biliyorum, iş teklifi aldıktan sonra tabi ki kimse sizin denkliğinize bakmayacak bu zaten olan bir şeydi. Denklik alıp tamamlamak için de verilen bir vize türü de var zaten. Siz denkliğin kaldırıldığına inanmak istiyorsanız siz bilirsiniz.
Süreçlerle alakalı hiç bir şey bilmeden sorduğum soruya neden yorum yapıyorsunuz ki o zaman? Hem denklikle alakalı hiç bir şey bilmiyorum diyorsunuz hem de gelip kendi fikrinizi beyan ediyorsunuz. Bu da benim mantığıma yatmıyor. Ne yapacağız?

Size tane tane de merak ettiğim şeyleri açıklıyorum. Bilmiyorum deyip geçmek ya da hiç yorum yapmamak çok mu zor? Belki işinize yarar tekrar anlatıyorum dikkatli dinleyin bence.

Almanya'da bazı meslekler düzenlenmiş mesleklerdir ve bu meslekleri yapabilmek için diplomanızın denkliğinin olmasının yanı sıra mesleği yapacağınız eyaletin de sizinle ilgili bir tanınma süreci vardır. Örneğin, mesleğim Sozialarbeiter/in düzenlenmiş bir meslektir ve Anerkennung yapılması yani tanınma/denklik alınması şarttır.

Önce Anabin'den okulunu bölümünü fakülteni vesaire girersin, bakarsın diploman Almanya'da kabul görüyor mu? Görüyorsa diploman Alman Yükseokullarının diplomasına denk demektir. Bunu her meslek ve her bölüm öğrencisi yapmalıdır.

Eğer mesleğin düzenlenmiş bir meslek ise, ki onu da kontrol edebileceğin siteler var, ayrıca mesleğini yapmak istediğin eyalette o mesleğin mensubu olduğu meslek odasına başvuru yapıyorsun. Onlar da işte 6 ay 1 yıl brückenkurs göreceksin şu kadar süre de anerkennungjahr adı altında staj yapacaksın vesaire vesaire şartları anlatıyorlar.

Sorduğum şey de şu. Diploma denkliği aranması kalkamaz tabi ki. Orada bir karşılığı olması lazım. Ama anerkennung sürecinin kaldırılacağı ile ilgili haberler var diyorum. Bununla ilgili Almanca bir kaynak gören duyan veya konuyla ilgili bilgisi olan var mı diyorum.

Ne benim sorduğum sorunun cevabını biliyorsunuz, ne benim sorduğum sorunun konusuyla alakalı bir bilginiz var, gelip yorum yapıyorsunuz burada. Ayrıca, iş teklifi aldıktan sonra denkliğe bakılmayacak vesaire baya saçma bilgiler veriyorsunuz. Mühendissen ve diploman anabinde denkse gidip direkt çalışabiliyorsun. Ama benim gibi Sozialarbeiter isen hem diplomanın denk olması hem de anerkennung yapman gerekiyor.

Google translate ile araştırma tavsiyenizi de kesinlikle es geçeceğim. Yapın bakalım google translate ile araştırma, ne kadar doğru ve mantıklı bilgilere ulaşabiliyorsunuz gösterin bize.

Yani kısaca sizden ricam, bir sorunun cevabını bilmiyorsanız, o konuyla ilgili de bir bilginiz veya araştırmanız yok ise cevap vermeyin kimseye.