Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

İş Arama vizesi Yardım ❓

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
Deadpaning

İş Arama vizesi Yardım ❓

Mesaj gönderen Deadpaning » Pzt Tem 17, 2023 2:14 pm

Merhabalar,28 nisan günü iş arama vizesi ile almanyanın dillingen bölgesine geldim. Gtg ve Dhl gibi şirketlerde sözleşme yaptım fakat,işçi olarak çalışamıyacağım söylendi vizem ve çalışma iznim ofis ve büro işlerine uygun olursa onaylanacakmış. Okul bölümümde önlisans vize bitimi 20 ekim ne yapmam gerekir , vizem değişirmi, yeni yasaya kadar uzatmak istiyorum yada iş bulmak yardımcı olurmusunuz?

🆘sorularım şu?
1-vizemin bitmesine 4 ay kaldı dil seviyem a2 ye yakın ve kursa başlıyorum , telc merkezi buradaki ,6 ay daha vizem uzatılabilir mi? Uzatılamıyormuş dil vizesi olmadığı için dendi doğru mu?
2 - kendi alanında tanış bir yerde kendimi çalışıyor göstermem sigorta filan işverene masrafı çok olur mu?

3-Yeni yasayı mı beklemeliyim iş veren arıyorum bir yandan yasada nitelikli işçiler her alanda çalışabilecek, oktan erdikmen bile son videosunda haberini yaptı.

4- vize türümü değişip , çalışma yada işçi vizesi gibi birleye değiştirebilir miyim? Kısaca vizemi uzatmalıyım nasıl?

5- şuan banka hesabım, anmeldung yaptığım ev, ve aok sağlık sigortam aynı anda fintibadaki kesiliyor masraflarım var bu süreçte ne yapacam iş için ?

6 - sgk dökümümde , duty free ve gastronomi alanındaki işlerim görünüyor neden bu alanlarda çalışamıyorum?

greensalad

Re: İş Arama vizesi Yardım ❓

Mesaj gönderen greensalad » Cmt Ağu 05, 2023 12:51 pm

Merhaba

Bende aynı sorulara vize danışmanlarından bilenlerden çok farklı cevaplar alıyorum.

Üniversitede bitirdiğim bölüm ile SGK dökümünde gözüken deneyimimin olduğu iş alanı birbirinden farklı ve ben iş deneyimimin olduğu alanda iş aramak istiyorum.

Yani illaki bitirilen bölüm ile ilgili bir işe mi girmek zorundayız?

İş arama vizesi koşullarında ve yasal düzenlemelerinde bildiğim kadarıyla böyle bir bilgi bulunmuyor.

Sizin son durumunuz nedir? Bilgi alabildiniz mi? Almanya'da bu süreç nasıl işliyor?

Teşekkürler