Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

41F Başvurusunda Pasaportu Teslim Etme Zorunluluğu

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
rourkie

41F Başvurusunda Pasaportu Teslim Etme Zorunluluğu

Mesaj gönderen rourkie » Pzr Tem 16, 2023 11:23 pm

Merhabalar,

41F için başvuruda bulunacağım ama iş nedeniyle pasaportuma sürekli ihtiyacım oluyor, bundan dolayı başvurudan sonra pasaportumu iade almak istiyorum. iData'nın sitesinde pasaportu teslim zorunluluğu olmadığı ve iade alınabileceği yazıyor. Telefonla ulaştığımda da, başvuru esnasında buna konsolosluk karar veriyor dendi. Pasaportumda seyahat için Schengen dahil bazı ülkelerin vizeleri de mevcut.

Bu konuda tecrübesi olanlar paylaşabilirse çok sevinirim. Kaç ay süreceği belli olmayan bir süreçte pasaportsuz kalacaksam önceden planlama yapmam gerekebilir.

Çok teşekkürler.

ozan92

Re: 41F Başvurusunda Pasaportu Teslim Etme Zorunluluğu

Mesaj gönderen ozan92 » Pzt Tem 17, 2023 2:32 am

Ankara IDATA ofisine 10.07.2023 tarihinde 41f başvurusu yaparken bu durumu belirttim. Teslim almayı neden istediğimi açıklayan İngilizce bir dilekçeyi de belgelerimin arasına ekledim. Ankara Büyükelçiliği mutlaka pasaportu görmek istiyormuş, bu sebeple pasaportumu IDATA evrak teslimi sırasında teslim etmek zorunda kaldım. Belgelerimi teslim alan çalışan dosyanızın üzerine pasaportunuzu geri almak istediğinizi belirten not ekliyorum, size 3-4 gün içerisinde mail yoluyla dönüş yaparlar fakat yapmazlarsa bana verdiği bir mail adresine mail atmamı istediler. Belge tesliminin ertesi gününde büyükelçilikten beni arayıp neden pasaportumu almak istediğimi sordular. Süreç Ankara için bu şekilde ilerledi.

nachtigal

Re: 41F Başvurusunda Pasaportu Teslim Etme Zorunluluğu

Mesaj gönderen nachtigal » Çrş Tem 19, 2023 10:50 am

Benim de yurtdışına gitmem gerektiği için pasaportuma ihtiyacım var fakat bu konuda hiç bilgi veya tecrübeye sahip değilim. Eğer pasaportumuzu başvuru sonrası geri alabiliyorsak o pasaporta nasıl vize basıyorlar onu biliyor musunuz?
Ayrıca pasaportum konsoloslukta beklediği için ikinci pasaport çıkarabiliyormuşum sanırım bu konuda bilginiz var mı? Eğer bu konularda bilginiz varsa ve yardımcı olabilirseniz çok minnettar olurum.