Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Bilgisayarı Türkiye'den mi götürmeli yoksa Almanya'dan mı almalı?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
isilwen

Bilgisayarı Türkiye'den mi götürmeli yoksa Almanya'dan mı almalı?

Mesaj gönderen isilwen » Prş Tem 13, 2023 12:09 pm

Merhaba arkadaşlar, şu an laptop um yok ve Almanya'da ihtiyacım olacağını düşünüyorum. Ancak internette göz gezdirdiğimde sıfır ya da ikinci el laptopların Almanya fiyatları çok da uygun gibi gelmedi gözüme, neredeyse Türkiye fiyatları ile aynı. Almanya'ya giderken Türkiye'den laptop götürmek mi daha mantıklı yoksa Almanya' da sıfır ya da ikinci el bir laptop almak mı? Acaba ben mi yanlış baktım fiyatlara

aozkan09

Re: Bilgisayarı Türkiye'den mi götürmeli yoksa Almanya'dan mı almalı?

Mesaj gönderen aozkan09 » Prş Tem 13, 2023 3:44 pm

isilwen yazdı: Prş Tem 13, 2023 12:09 pm Merhaba arkadaşlar, şu an laptop um yok ve Almanya'da ihtiyacım olacağını düşünüyorum. Ancak internette göz gezdirdiğimde sıfır ya da ikinci el laptopların Almanya fiyatları çok da uygun gibi gelmedi gözüme, neredeyse Türkiye fiyatları ile aynı. Almanya'ya giderken Türkiye'den laptop götürmek mi daha mantıklı yoksa Almanya' da sıfır ya da ikinci el bir laptop almak mı? Acaba ben mi yanlış baktım fiyatlara
Laptoplar almanyada çok daha uygun. Sıfırları bile Türkiyedeki 60 binlik laptopların almanyada 1200 euro falan. İkinci elde e bayde oyun için değil de normal öğrenci işleri bir laptopa baktığınızda 200-300 euroya laptop bulabiliyorsunuz. Oyuncu laptopu isterseniz 3050 3060 lı laptoplar 600-700 euro falan. TÜrkiyede 3050'li laptoplar 20 binden başlıyor.

pancar

Mesaj gönderen pancar » Prş Tem 13, 2023 3:55 pm

aozkan09 yazdı: Prş Tem 13, 2023 3:44 pm Laptoplar almanyada çok daha uygun. Sıfırları bile Türkiyedeki 60 binlik laptopların almanyada 1200 euro falan. İkinci elde e bayde oyun için değil de normal öğrenci işleri bir laptopa baktığınızda 200-300 euroya laptop bulabiliyorsunuz. Oyuncu laptopu isterseniz 3050 3060 lı laptoplar 600-700 euro falan. TÜrkiyede 3050'li laptoplar 20 binden başlıyor.
Aynı soruyu ben de soracaktım nereden pc almak mantıklı diye. Teşekkürler yorum için. Fakat 700 eur 20500tl ediyor. Oyuncu laptopları aşağı yukarı aynı fiyata mı denk geliyor?

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Prş Tem 13, 2023 5:04 pm

pancar yazdı: Prş Tem 13, 2023 3:55 pm Aynı soruyu ben de soracaktım nereden pc almak mantıklı diye. Teşekkürler yorum için. Fakat 700 eur 20500tl ediyor. Oyuncu laptopları aşağı yukarı aynı fiyata mı denk geliyor?
Ya şöyle, gittiğiniz döneme göre değişir. Mesela bundan 1 ay önce euro daha düşük olduğu için Almanya daha avantajlıydı. Fakat şu an Euro arttı ama Türkiye'de laptoplara euro artışından kaynaklı bir zam gelmedi bu yüzden fiyatlar hemen hemen birbirine yakın şu an. Ama atıyorum, 1 ay sonra 25 bin olan laptop 30 bin olur zam gelir, o zaman iş değişir, almanya daha avantajlı olur. Yani gideceğiniz tarihe yaklaştığınızda fiyatları kontrol edip almanız daha iyi olur. Bundan 2-3 ay önce dediğim gibi, 3050 li bi ikinci el laptopu 19 bine sattım ben, aynı lapotpun sıfırı 12 bine falan geliyordu almanyada. Zaman zaman değişiyor.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Prş Tem 13, 2023 6:37 pm

İlk amacım oyun olmamakla birlikte oyun oynanabilecek bir laptop u 1000€ altına göremedim ben. Normal kullanım için 300-400€ arasına ikinci el laptoplar gördüm ama onlar da o kadar eski duruyordu ki acaba Türkiye'de bir şeyler mi alsam dedim.

Bir yandan da aynı fiyata gelecekse Türkiye'de taksitle laptop almak daha mantıklı gibi geliyor bana. Almanya'da zaten gelir bloke hesaptan gelecek ve dil öğrencisi isen büyük ihtimalle de çalışamayacaksın. Eline kalan 500€ nun ne kadarını bilgisayar taksitine verebilirsin ki

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Prş Tem 13, 2023 8:04 pm

isilwen yazdı: Prş Tem 13, 2023 6:37 pm İlk amacım oyun olmamakla birlikte oyun oynanabilecek bir laptop u 1000€ altına göremedim ben. Normal kullanım için 300-400€ arasına ikinci el laptoplar gördüm ama onlar da o kadar eski duruyordu ki acaba Türkiye'de bir şeyler mi alsam dedim.

Bir yandan da aynı fiyata gelecekse Türkiye'de taksitle laptop almak daha mantıklı gibi geliyor bana. Almanya'da zaten gelir bloke hesaptan gelecek ve dil öğrencisi isen büyük ihtimalle de çalışamayacaksın. Eline kalan 500€ nun ne kadarını bilgisayar taksitine verebilirsin ki
İkinci el 3060’lı laptoplar 500-600 euro falan, sıfır 3060’lı laptop mediamarktta şu an 920 euro gigabytenin. 3060 da şu an tüm oyunları full hd ultrada oynatır rahatça.

cactusjack

Mesaj gönderen cactusjack » Prş Tem 13, 2023 9:43 pm

merhaba, bunu ben de araştırıyordum ve öğrencilere özel apple bilgisayar/tabletlerin normalden 100-150 euro ucuz olduğu bir site ile karşılaştım. Açıkçası bi tecrübem yok, ne kadar güvenilir vs. bilmiyorum ama bi sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Linkini bırakıyorum belki bi faydası dokunur. İyi çalışmalar https://studentstore.de/

lumos

Mesaj gönderen lumos » Sal Tem 25, 2023 2:09 pm

Bu siteye de bakmanizi öneririm https://www.notebooksbilliger.de/

Genelde Türkiye'dekinden biraz daha ucuza geliyor diye biliyorum ben. Indirimleri falan da takip etmek lazim. Ben bikac ay once mediamarkt benzeri bir alman sitesinde Paypal taksitiyle Thinkpad aldim, taksite ragmen birazcik daha ucuza geldi

berkays

Mesaj gönderen berkays » Sal Tem 25, 2023 2:35 pm

isilwen yazdı: Prş Tem 13, 2023 12:09 pm Merhaba arkadaşlar, şu an laptop um yok ve Almanya'da ihtiyacım olacağını düşünüyorum. Ancak internette göz gezdirdiğimde sıfır ya da ikinci el laptopların Almanya fiyatları çok da uygun gibi gelmedi gözüme, neredeyse Türkiye fiyatları ile aynı. Almanya'ya giderken Türkiye'den laptop götürmek mi daha mantıklı yoksa Almanya' da sıfır ya da ikinci el bir laptop almak mı? Acaba ben mi yanlış baktım fiyatlara
Türkiye'de telefonlarda olduğu gibi laptop ve bilgisayarlardan astronomik ötv vergisi alınmıyor o yüzden fiyat olarak çok fark yok arada ama Almanya'da para kazanıp alacaksan alım gücünün farkından dolayı daha rahat alabilirsin
İSTANBUL 36F LİSANS
Randevu Talep: 07.12.2023
Atama Tarihi: 07.02.2024
Görüşme Tarihi: 20.02.2024
Vize Geliş Tarihi: 20.03.2024

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Sal Tem 25, 2023 2:52 pm

lumos yazdı: Sal Tem 25, 2023 2:09 pm Bu siteye de bakmanizi öneririm https://www.notebooksbilliger.de/

Genelde Türkiye'dekinden biraz daha ucuza geliyor diye biliyorum ben. Indirimleri falan da takip etmek lazim. Ben bikac ay once mediamarkt benzeri bir alman sitesinde Paypal taksitiyle Thinkpad aldim, taksite ragmen birazcik daha ucuza geldi
Biraz konudan sapmış olacağız ama taksitli alışveriş işleri nasıl oluyor? Almanya'ya gelirken bloke hesaptaki paramın elime çabuk geçmesi için N26'dan hesap açacağım ancak sonra normal bir bankadan hesap açmayı düşünüyorum. Oturum izni verilmeden vize ile taksitli alışveriş yapmak mümkün mü? Normal banka hesabının yanında internet alışverişi için bir de Paypal hesabı açmak lazım mı? Banka kartlarıyla internetten alışveriş yapılamıyor diye okumuştum doğru mu?

Twist321

Mesaj gönderen Twist321 » Sal Tem 25, 2023 7:07 pm

Lenovo Legion 5 15IMH05 Intel Core i5 10300H GTX1650 gecen yil sifir indirimde 880Euroya aldim 3060li laptoplar min 1.400Euro civarindaydi Saturn ve Mediamarktta. Oyun da oynuyorum simdiye kadar ne isinma ne da fps sorunum oldu. Gecen yil aldigimda Turkiyedekinden 5-6 bin daha uyguna almistim almanyadan ama simdiki fiyatlar zamsiz ise belki daha uyguna geliyordur.

time

Mesaj gönderen time » Sal Tem 25, 2023 7:12 pm

almanyada unidays sitesine ogrenci kimligiyle kayit olunup ögrenci indirimiyle alinabilir (her türlü marka bulunabilir)

lumos

Mesaj gönderen lumos » Prş Tem 27, 2023 1:05 pm

isilwen yazdı: Sal Tem 25, 2023 2:52 pm Biraz konudan sapmış olacağız ama taksitli alışveriş işleri nasıl oluyor? Almanya'ya gelirken bloke hesaptaki paramın elime çabuk geçmesi için N26'dan hesap açacağım ancak sonra normal bir bankadan hesap açmayı düşünüyorum. Oturum izni verilmeden vize ile taksitli alışveriş yapmak mümkün mü? Normal banka hesabının yanında internet alışverişi için bir de Paypal hesabı açmak lazım mı? Banka kartlarıyla internetten alışveriş yapılamıyor diye okumuştum doğru mu?
Paypal'in kendi taksit secenegi var, minimum fiyat disinda bir koşul istemiyorlar bildigim kadariyla. Ben onu kullandim, bankalar hakkinda fazla bilgim yok.
Banka kartiyla (Girocard) online alisveris yapamazsiniz evet. Ayrica kredi karti istemeniz gerekir, o da bedava degil genelde. Benim kredi kartim yok, senelerdir Paypal ya da Klarna (direkt online bankacilikla ödeme) ile idare ediyorum

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Prş Tem 27, 2023 2:36 pm

lumos yazdı: Prş Tem 27, 2023 1:05 pm Paypal'in kendi taksit secenegi var, minimum fiyat disinda bir koşul istemiyorlar bildigim kadariyla. Ben onu kullandim, bankalar hakkinda fazla bilgim yok.
Banka kartiyla (Girocard) online alisveris yapamazsiniz evet. Ayrica kredi karti istemeniz gerekir, o da bedava degil genelde. Benim kredi kartim yok, senelerdir Paypal ya da Klarna (direkt online bankacilikla ödeme) ile idare ediyorum
Teşekkür ederim, demek ki paypal kullanacağız :D Ama paypal ile yaptığımız işlemler acaba ileride kredi notumuza yansır mı bir fikriniz var mı?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Tem 28, 2023 12:39 pm

Selam kendim Informatik ögrencisi olarak da Lenovo Thinkpad kullaniyorum. Ebay Kleinanzeigen dan almistim Alman zengin bir amcamizdan normalde 1100 euro luk bilgisayar 270 euro gibi bir fiyata almistim tabii biraz da pazarlikla :) Adam fisini de gösterdi hakikaten o fiyata almisti. Kleinanzeigen da temiz kullanmis ve güvenilir biri bulursaniz ordan alin derim. Türkiyeden almak cok mantiksiz bir secim olur.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Cum Tem 28, 2023 3:24 pm

Computer_Berkay yazdı: Cum Tem 28, 2023 12:39 pm Selam kendim Informatik ögrencisi olarak da Lenovo Thinkpad kullaniyorum. Ebay Kleinanzeigen dan almistim Alman zengin bir amcamizdan normalde 1100 euro luk bilgisayar 270 euro gibi bir fiyata almistim tabii biraz da pazarlikla :) Adam fisini de gösterdi hakikaten o fiyata almisti. Kleinanzeigen da temiz kullanmis ve güvenilir biri bulursaniz ordan alin derim. Türkiyeden almak cok mantiksiz bir secim olur.
Hocam temiz kullanılmış nerden anlayacağız ki, içini mi açtılar parçasını mı değiştirdiler bilmek çok zor. Şahsen ben bilgisayar parçalarıyla pek içli dışlı da değilim en iyi tercih gidip sıfır almak gibi duruyor benim için. Bakalım onu da becerebilirsek paypal taksidiyle falan halledicez artık

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cum Tem 28, 2023 4:38 pm

isilwen yazdı: Cum Tem 28, 2023 3:24 pm Hocam temiz kullanılmış nerden anlayacağız ki, içini mi açtılar parçasını mı değiştirdiler bilmek çok zor. Şahsen ben bilgisayar parçalarıyla pek içli dışlı da değilim en iyi tercih gidip sıfır almak gibi duruyor benim için. Bakalım onu da becerebilirsek paypal taksidiyle falan halledicez artık
Taksitle alınabiliyorsa zaten ihtiyaçları öğrenciyken taksitle almak mantıklı oluyor sıfır falan. Ama direkt kendi parandan alacağın zaman ev eşyalarını bile ikinci el almak zorunda kalıyorsun. Sıfır ürünler biraz pahalı. Bizdeki gibi sıfırı 20 bin ikinci eli 18 bin değil. Sıfırı 20 ise ikinci eli en yüksek 15 falan oluyor.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Tem 28, 2023 6:35 pm

aozkan09 yazdı: Cum Tem 28, 2023 4:38 pm Taksitle alınabiliyorsa zaten ihtiyaçları öğrenciyken taksitle almak mantıklı oluyor sıfır falan. Ama direkt kendi parandan alacağın zaman ev eşyalarını bile ikinci el almak zorunda kalıyorsun. Sıfır ürünler biraz pahalı. Bizdeki gibi sıfırı 20 bin ikinci eli 18 bin değil. Sıfırı 20 ise ikinci eli en yüksek 15 falan oluyor.
Finanzierung kastediyorsaniz onu her yerden yapamazsiniz minimum Teilzeit calisiyor olmaniz hatta bazen Vollzeit sart kosuyorlar bankaya göre degisen bir durum.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Tem 28, 2023 6:37 pm

isilwen yazdı: Cum Tem 28, 2023 3:24 pm Hocam temiz kullanılmış nerden anlayacağız ki, içini mi açtılar parçasını mı değiştirdiler bilmek çok zor. Şahsen ben bilgisayar parçalarıyla pek içli dışlı da değilim en iyi tercih gidip sıfır almak gibi duruyor benim için. Bakalım onu da becerebilirsek paypal taksidiyle falan halledicez artık
Icini acmaniza gerek yok :) Ebay da satici ile önceden gelip görmek istediginizi söyleyin bilgisayari iyice inceleyin kullanin iyi durumdaysa zaten anlasilir. Min intel i5 core islemci varsa ve SSD ise bilgisayar genelde idealdir.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Cum Tem 28, 2023 8:33 pm

Computer_Berkay yazdı: Cum Tem 28, 2023 6:35 pm Finanzierung kastediyorsaniz onu her yerden yapamazsiniz minimum Teilzeit calisiyor olmaniz hatta bazen Vollzeit sart kosuyorlar bankaya göre degisen bir durum.
Yandık o zaman, hayal oldu bizim bilgisayar. Nakit şekilde ancak 200-300€ ya bir şey alabilirim o da ilk aylarda mümkün değil gibi :D
Bakalım belki sizin gibi şanslı bir ilan buluruz, hayırlısı artık