Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize soruları

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
nach_deutschland

Vize soruları

Mesaj gönderen nach_deutschland » Çrş Haz 21, 2023 7:59 pm

Herkese merhaba,

Öncelikle birebir aynı mesajı vize anı defteri adlı panoya yazmıştım ancak cevap alamadım. Epey de üstlerde kaldığı için yeni bir başlık açmak istedim. Dilerse adminler bu mesajımı veya vize anı defterindeki mesajımı silebilirler. Oluşan bu durum için özür dilerim.

Ben şu anda Türk-Alman Üniversitesinde 2. Sınıf öğrencisiyim ve derslerimin tamamını %100 almanca olarak alıyorum. Gelecek sene için TU Ilmenau’nun Wirtschaftsinformatik bölümüne başvurdum ve kabul aldım. Testdaf 15 belgem var. Ancak vize görüşmesi için bazı çekincelerim var örneğin yüksek ihtimalle garantör ile gideceğim ve garantörümü inandırıcı bulmayabilirler diye endişe ediyorum gelirini kanıtlamış olsa bile. Daha önce bu durumla karşılaşan insanlar görmüştüm. Bu durum ne kadar gerçekçi? Diğer sorum ise sizce vize görüşmesinde üniversite bittikten sonra ne yapacaklar diye sordukları zaman ne cevap vermeliyim? Amacım yüksek lisansı Almanya’da yapıp iş arama vizesine başvurup orda kalıcı olmak ama bu cevabı direkt olarak vermek vize çıkışımı olumsuz etkileyebilir mi? Benim durumumdaki birisi için vize çıkmama ihtimali nasıl olabilir?

Şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.
Technische Universität Ilmenau
Wirtschaftsinformatik

nach_deutschland

Re: Vize soruları

Mesaj gönderen nach_deutschland » Cmt Haz 24, 2023 12:00 am

Lütfen bilen birisi cevap yazabilir mi? :(
Wirtschaftsinformatik

EfeDemir

Mesaj gönderen EfeDemir » Cmt Haz 24, 2023 9:52 am

Garantör belgesinde sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Vereceğin cevaba gelirsek kesinlikle Almanyada iyi bir eğitimden sonra ülkene döneceğini belirtmelisin. Orada temelli kalacağını anlarlarsa büyük ihtimalle vizeni reddedeceklerdir.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cmt Haz 24, 2023 12:00 pm

EfeDemir yazdı: Cmt Haz 24, 2023 9:52 am Garantör belgesinde sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Vereceğin cevaba gelirsek kesinlikle Almanyada iyi bir eğitimden sonra ülkene döneceğini belirtmelisin. Orada temelli kalacağını anlarlarsa büyük ihtimalle vizeni reddedeceklerdir.
Bu tamamen yanlış bilgi. Schengen vizesiyle gitmiyoruz. Ulusal vize ile gidiyoruz. Almanya tam aksine bizim gibi öğrencileri eğitim sonrası ülkede tutmak istiyor. Sakın geri döneceğim falan demeyin. İyi bir iş teklifi alabilirsem alanımda çalışmak istiyorum diyin. Garantöre gelirsek, Almanyanın kendi içişleri bir sorun görmeyip garantör belgesini vermiş. Dışişleri bu belgeye inanmamak gibi bir şey yapamaz.

EfeDemir

Mesaj gönderen EfeDemir » Cmt Haz 24, 2023 3:49 pm

aozkan09 yazdı: Cmt Haz 24, 2023 12:00 pm Bu tamamen yanlış bilgi. Schengen vizesiyle gitmiyoruz. Ulusal vize ile gidiyoruz. Almanya tam aksine bizim gibi öğrencileri eğitim sonrası ülkede tutmak istiyor. Sakın geri döneceğim falan demeyin. İyi bir iş teklifi alabilirsem alanımda çalışmak istiyorum diyin. Garantöre gelirsek, Almanyanın kendi içişleri bir sorun görmeyip garantör belgesini vermiş. Dışişleri bu belgeye inanmamak gibi bir şey yapamaz.
Vize reddi 13. Maddeyi araştırmanızı öneririm. Hiçbir ülke dışarıdan gelen öğrencilerin orada okuduktan sonra ülkesinde kalmasını istemez.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cmt Haz 24, 2023 3:55 pm

EfeDemir yazdı: Cmt Haz 24, 2023 3:49 pm Vize reddi 13. Maddeyi araştırmanızı öneririm. Hiçbir ülke dışarıdan gelen öğrencilerin orada okuduktan sonra ülkesinde kalmasını istemez.
O sebepler Schengen vizesi için. Ulusal vizenin belirli bir red sebebi yok. Bence insanları yanlış bilgilendirmeyin. Sitenin kurucusu ve danışmanlık veren Physiker’in yazılarını kontrol ederseni onun da bu şekilde dediğini görebilirsiniz. Almanya göç alan bir ülke olmak istiyor. Nitelikli göç özellikle. Kendi ülkesinde eğitim gören nitelikli insanların geri dönmelerini asla istemiyor.

nach_deutschland

Mesaj gönderen nach_deutschland » Cmt Haz 24, 2023 8:01 pm

Peki benim gibi bir profile baktığınızda herhangi bir sebeple vize reddi verilme ihtimali var mıdır? Profilimi bu şekilde yazıyorum:

-Liseyi almanca yabancı dilli olarak okudum
-Sınavdan sonra hiç mezuna kalmadan direkt üniye başladım
-TestDaF 15
-Ortalamam 3.05
-Üni kabulüm var
-Garantör ile gideceğim
Wirtschaftsinformatik

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Prş Haz 29, 2023 1:39 am

nach_deutschland yazdı: Çrş Haz 21, 2023 7:59 pm Herkese merhaba,

Öncelikle birebir aynı mesajı vize anı defteri adlı panoya yazmıştım ancak cevap alamadım. Epey de üstlerde kaldığı için yeni bir başlık açmak istedim. Dilerse adminler bu mesajımı veya vize anı defterindeki mesajımı silebilirler. Oluşan bu durum için özür dilerim.

Ben şu anda Türk-Alman Üniversitesinde 2. Sınıf öğrencisiyim ve derslerimin tamamını %100 almanca olarak alıyorum. Gelecek sene için TU Ilmenau’nun Wirtschaftsinformatik bölümüne başvurdum ve kabul aldım. Testdaf 15 belgem var. Ancak vize görüşmesi için bazı çekincelerim var örneğin yüksek ihtimalle garantör ile gideceğim ve garantörümü inandırıcı bulmayabilirler diye endişe ediyorum gelirini kanıtlamış olsa bile. Daha önce bu durumla karşılaşan insanlar görmüştüm. Bu durum ne kadar gerçekçi? Diğer sorum ise sizce vize görüşmesinde üniversite bittikten sonra ne yapacaklar diye sordukları zaman ne cevap vermeliyim? Amacım yüksek lisansı Almanya’da yapıp iş arama vizesine başvurup orda kalıcı olmak ama bu cevabı direkt olarak vermek vize çıkışımı olumsuz etkileyebilir mi? Benim durumumdaki birisi için vize çıkmama ihtimali nasıl olabilir?

Şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.

Merhaba,

Zaten Türk Alman üniversitesinden bircok ögrenci hem lisans hem de sonrasinda master icin almanyaya geliyor. Yazdiginiz her sey gayet olumlu. Garantör belgemde kücük bir hata oldugundan tekrar ne olur ne olmaz diye tekrari talep edildi. Hata cok kücük oldugu icin yenisi gelene kadar belgelerim isleme bile alinmisti.

Eger bu durumu güclendirmek istiyorsaniz garantör belgenize ek olarak ailenizin de destekte bulunacagini söyleyebilir ve biraz destekleyici belge ekleyebilirsiniz.

Ben egitim sonrasi planlarim icin aldigim egitimi güclendirmek adina biraz Almanya'da tecrübe edinmek istedigimi ve tabii ki ülkeme de dönüp bir seyler katmak istedigimi söylemistim. Zaten lisansi bitirdikten sonra 18 ay is aramaniz icin zaman veriliyor. Almanya'ya da bir seyler katmaniz bekleniyor. O kadar sorun yaratacak bir konu degil bence.

Belgelerinizde büyük bir eksiklik olmadigi sürece vizenizin olumlu sonuclanacagini düsünüyorum.

Kolay gelsin, basarilar

nach_deutschland

Mesaj gönderen nach_deutschland » Prş Haz 29, 2023 4:11 pm

Çok teşekkür ederim, umarım hiçbir sıkıntı çıkmaz :)
Wirtschaftsinformatik

murad

Mesaj gönderen murad » Çrş Tem 19, 2023 10:27 pm

Arkadaşlar ben yanlışlık la 34f vize türüne başvurmuşum halbuki ben 41 f ile gitmem gerekiyor
Almanya'da yüksek lisana okuyacağım ne yapmalıyım bu sorunu çözmek için vize randevum çok yakın da

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Tem 20, 2023 12:23 am

Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kilitli