Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

44f mi? 36f mi?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
omermmmog

44f mi? 36f mi?

Mesaj gönderen omermmmog » Cum May 12, 2023 5:58 pm

Merhaba, geçen sene liseden mezun oldum ve bilgisayar mühendisliği için yerleştirme belgem var. B1 sertifikamı bu hafta aldım ama hangi vize türüne başvuracağım konusunda biraz boşluktayım. Amacım Almanya'da iki kur (B2-C1) dil kursuna gidip sonrasında üniversiteye başvurmak (şartlı kabul olmadan).

Almanya'ya şartlı kabul ile giden bir tanıdığım (yakın değiliz) 36f'e (Yükseköğrenime Hazırlık Amaçlı Dil Kursu Vizesi) başvurmam gerektiğini, amacımın üniversite okumak olduğu için sadece dil kursu vizesine (44f) başvurursam red alacağımı söyledi.

Konsolosluğun sitesinden baktığımda ise 36f vizesi gerekli evraklarında:
Almanya’da bir yüksekokula başvuru yaptığınızı kanıtlayan belgeler (örn. kabulyazısı, öğrenci ön kayıt belgesi, başvuru teyit yazısı veya yüksekokullarla olan yazışmalarınız)
kısmı var. Yani benim anladığım kadarıyla 36f için en azından şartlı kabul almak gerekiyor ve benim 44f'e başvurmam gerekiyor ama emin değilim.

Yardımcı olursanız sevinirim.

cain

Re: 44f mi? 36f mi?

Mesaj gönderen cain » Cum May 12, 2023 6:33 pm

omermmmog yazdı: Cum May 12, 2023 5:58 pm Merhaba, geçen sene liseden mezun oldum ve bilgisayar mühendisliği için yerleştirme belgem var. B1 sertifikamı bu hafta aldım ama hangi vize türüne başvuracağım konusunda biraz boşluktayım. Amacım Almanya'da iki kur (B2-C1) dil kursuna gidip sonrasında üniversiteye başvurmak (şartlı kabul olmadan).

Almanya'ya şartlı kabul ile giden bir tanıdığım (yakın değiliz) 36f'e (Yükseköğrenime Hazırlık Amaçlı Dil Kursu Vizesi) başvurmam gerektiğini, amacımın üniversite okumak olduğu için sadece dil kursu vizesine (44f) başvurursam red alacağımı söyledi.

Konsolosluğun sitesinden baktığımda ise 36f vizesi gerekli evraklarında:
Almanya’da bir yüksekokula başvuru yaptığınızı kanıtlayan belgeler (örn. kabulyazısı, öğrenci ön kayıt belgesi, başvuru teyit yazısı veya yüksekokullarla olan yazışmalarınız)
kısmı var. Yani benim anladığım kadarıyla 36f için en azından şartlı kabul almak gerekiyor ve benim 44f'e başvurmam gerekiyor ama emin değilim.

Yardımcı olursanız sevinirim.
Sadece dil kursu icin gitmek isteyenlere Red orani yüksek, o yüzden sartli kabulle gitmeniz tavsiyedir

omermmmog

Re: 44f mi? 36f mi?

Mesaj gönderen omermmmog » Sal May 16, 2023 5:15 pm

cain yazdı: Cum May 12, 2023 6:33 pm Sadece dil kursu icin gitmek isteyenlere Red orani yüksek, o yüzden sartli kabulle gitmeniz tavsiyedir
Teşekkürler yanıtın için.