Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

E-devletten ve üniversiteden alınan belgelerin onaylanması, goethe sertifikasının çoğaltılması problemleri

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
isilwen

E-devletten ve üniversiteden alınan belgelerin onaylanması, goethe sertifikasının çoğaltılması problemleri

Mesaj gönderen isilwen » Sal Mar 21, 2023 8:18 pm

İyi günler arkadaşlar, yakın zamanda Goethe B1 sertifikamı aldım ve şimdi de üniversite başvuruları için belgelerimi toplamaya çalışıyorum. Ancak şöyle bir sorunum var; Ben E-devletten liseden mezun olduğuma dair belge, üniversite transkriptim (ingilizce), ÖSYM sınav sonucum ve yerleştirme belgemi indirdim. Bugün iki ilçe kaymakamlığına gittim ve E-devletten indirdiğim belgelerin apostil edilmesini istedim, bana bu belgelerin üzerinde ıslak imza ve mühür olmadığı için apostil etmeyeceklerini, ancak noterden bu belgelerin birer nüshasını alırsam noter damgasına dayanarak apostil edeceklerini söylediler. E devletten alınan belgenin noter damgası olmadan apostil edilmemesi normal bir durum mu? Başka bir forumda e-devletten alınan belgelerin noter onayı ya da apostile gerek olmaksızın kullanılabileceği yazılmış, bu bilgi doğru mu? E-devletten aldığım belgeyi sadece çevirisin yaptırıp üni-assist e yüklesem ya da üniversiteye postalasam -ilk olarak göndereceğim üniversite Paderborn- bu belgeler kabul edilir mi?

Bunun dışında Goethe'den B1 sertifikamı aldım ancak elimde sadece bir adet orijinal belge var, üniversiteler bu belgeyi postalamamı istersen sertifikamı nasıl çoğaltabilirim, üzerinde evrak numarası yazdığı için basit bir fotokopi yeterli olur mu?

Maalesef konsolosluklardan belgelerimi çoğaltamıyorum çünkü randevu yok. Bu konuda fikri olan ya da aynı durumda kalmış arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.
Teşekkür ederim, iyi forumlar.

cain

Re: E-devletten ve üniversiteden alınan belgelerin onaylanması, goethe sertifikasının çoğaltılması problemleri

Mesaj gönderen cain » Sal Mar 21, 2023 11:56 pm

Goethe sertifikasını arkalı önlü renkli bir fotokopi ile gönderebilirsiniz. E-devletten alınan kağıttaki barkodu noter kontrol edip onaylayıp damgalıyor, bu standart bir durum. Ben her türden e-devlet evrağını noter onaylı ve almanca yeminli tercümeli olmasını daha garanti görüyorum.

isilwen

Re: E-devletten ve üniversiteden alınan belgelerin onaylanması, goethe sertifikasının çoğaltılması problemleri

Mesaj gönderen isilwen » Çrş Mar 22, 2023 10:06 am

cain yazdı: Sal Mar 21, 2023 11:56 pm Goethe sertifikasını arkalı önlü renkli bir fotokopi ile gönderebilirsiniz. E-devletten alınan kağıttaki barkodu noter kontrol edip onaylayıp damgalıyor, bu standart bir durum. Ben her türden e-devlet evrağını noter onaylı ve almanca yeminli tercümeli olmasını daha garanti görüyorum.
Goethe sertifikası bilgisi için teşekkür ederim. E-devlet belgeleri hakkında, noterden evrak geçirmek büyük bir maddi yük oluyor bana maalesef ve birden fazla üniversite belgelerin postalanmasını isteyince sorun da katlanarak artıyor, o yüzden noter işlemlerinden kaçınmaya çalışıyordum açıkçası.
E-devletten sadece ÖSYM belgesi değil, ingilizce üniversite transkriptimi de çıkarttım örneğin. Üniversitenin verdiği ingilizce transkriptte puanlama sistemi çıkmıyor ancak e devletten aldığım belgede puanlama sistemi de çıkıyor ve uni-assist bu puanlama sistemini de istiyor. Bu belgeyi noter onayından geçirmeye kalksam belge ingilizce olduğu için ekstra masraf çıkartacaklar.