Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya’da Türk Ehliyet Sorunu

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
helldorado

Almanya’da Türk Ehliyet Sorunu

Mesaj gönderen helldorado » Çrş Şub 08, 2023 7:58 pm

Öncelikle merhaba arkadaşlar, ben normalde hem Türk hemde Bulgar vatandaşıyım 2018’den beri Almanya’da adres kaydım var ama İstanbul’da okuyorum fırsat buldukça ailemin yanında geliyorum. Ehliyetim var ve ehliyetimi alalı 6 ay olmadı bile.

Bugün polis çevirmesi yaşadım ve ehliyetimin geçersiz olduğunu söyledi sebep olarakta işte sadece turistler ve yeni yaşamaya gelenler için sanırım 6 ay geçerliymiş. Ben ise direkt Türk ehliyeti 6 ay geçerli diye biliyordum ve ehliyetimin süresi 6 ay olmadı.

Şimdi merak ettiğim bunun cezası ne olur, birkaç yerden baktığımda ceza dışında mahkeme felan yazıyordu ama benim Mart’ın başında okulum açılıyor. Mart sonuna kadar gitmem gerekiyor. Ne yapmalıyım bilgisi olan var mı? Teşekkürler şimdiden.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Almanya’da Türk Ehliyet Sorunu

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 09, 2023 5:52 pm

Gecmis olsun, 2018 den bu yana ikametiniz varsa ceza alirsiniz ama olayi ciddiye alip bir avukata gidin mutlaka. En iyi ihtimal gelirinize göre ceza kesilir ve ögrenci oldugunuz icin 100-200 euro arasi bir ceza ile kurtulursunuz. Eger ilgilenmezseniz hapis cezasina kadar gidebilir.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com