Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
tugrulsezer

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen tugrulsezer » Çrş May 31, 2023 11:20 am

feyzacerenk yazdı: Sal May 30, 2023 8:25 pm Arkadaşlar bugün konsoloslukla konuştuğumda işlemlerimin halen devam ettiğini ve haftaya kadar pasaportumu beklemem gerektiğini söyledi görevli. Bugün 60 gün oldu. Bu kadar geciktirip red alan oldu mu aranızda..?
Dil belgeleriniz neydi ve hangi şehir acaba

dlayra

Mesaj gönderen dlayra » Çrş May 31, 2023 11:33 am

Merhaba, yabancılar bürosu geri bildirimde bulunduktan ne kadar süre sonra cevap gelir tahminen bilen var mıdır acaba ☺️

feyzacerenk

Mesaj gönderen feyzacerenk » Çrş May 31, 2023 11:35 am

tugrulsezer yazdı: Çrş May 31, 2023 11:20 am Dil belgeleriniz neydi ve hangi şehir acaba
Heidelberg. Almanca A2 sertifikası

feyzacerenk

Mesaj gönderen feyzacerenk » Çrş May 31, 2023 11:36 am

khszpa yazdı: Çrş May 31, 2023 10:59 am Az önce bende konsolosluğu aradım adresimin doğru olup olmadığını sordu kontrol etti bugünlerde pasaportunuz kargoya verilir dedi.
Umarım güzel sonuçlar alırsınız🫶🏻

khszpa

Mesaj gönderen khszpa » Çrş May 31, 2023 11:41 am

feyzacerenk yazdı: Çrş May 31, 2023 11:36 am Umarım güzel sonuçlar alırsınız🫶🏻
Az önce Mainz yabancılar dairesinden bir email geldi vizemin çoktan onaylandığını, büyükelçilikte olduğu yazıyor. Sanırım bu saatten sonra kararda değişme olmaz :D

"Sehr geehrte Damen und Herren,

Ihr Visum wurde bereits zugestimmt und befindet sich bei der Botschaft.

Mit freundlichen Grüßen"

herrtem

Mesaj gönderen herrtem » Çrş May 31, 2023 11:47 am

ren155 yazdı: Sal May 30, 2023 12:28 pm arkadaşlar garantör belgesi kaç ayda çıkıyor hemen veriyorlar mı
Eyaletine gore degisiyor. Almanyadaki kisi once randevu alicak bu islem 1-2 hafta surmekte. Daha sonrasinda belgenin hazirlanip postalanma suresi de 1 hafta kadar suruyor. Yani kafadan 3 haftayi gozden cikarin.

tasinS

Mesaj gönderen tasinS » Çrş May 31, 2023 12:54 pm

khszpa yazdı: Çrş May 31, 2023 11:41 am Az önce Mainz yabancılar dairesinden bir email geldi vizemin çoktan onaylandığını, büyükelçilikte olduğu yazıyor. Sanırım bu saatten sonra kararda değişme olmaz :D

"Sehr geehrte Damen und Herren,

Ihr Visum wurde bereits zugestimmt und befindet sich bei der Botschaft.

Mit freundlichen Grüßen"

ren155

Mesaj gönderen ren155 » Çrş May 31, 2023 1:54 pm

Yakin zamanda A1 ile şartlı kabul alıp giden var mi acaba

LMU13

Mesaj gönderen LMU13 » Çrş May 31, 2023 3:41 pm

LMU13 yazdı: Sal May 30, 2023 10:42 am 41f Ankara
17 Şubat randevu talebi
17 Nisan randevu/belge teslimi
Vizeden hala haber yok
Bugün konsolosluğu aradım Münih Yabancılar Ofisinden onay beklendiğini söyledi. Belgeler Konsolosluk tarafından zamanında iletilseydi şimdiye kadar sessizlik süresinin dolması lazımdı. Bence belgeler Almanya'ya geç gönderiliyor o yüzden yaşanıyor bu gecikmeler

yavuzhansoylemez

Mesaj gönderen yavuzhansoylemez » Çrş May 31, 2023 3:45 pm

ren155 yazdı: Sal May 23, 2023 11:37 am neler sordular vizede
Benim görüşmem Türkçe geçti daha çok, ancak konuşmamda da net ve kesin cevaplar verdim siz de öyle verseniz yeterli olacaktır arkadaşlar. Kafanızı bulandırmayın kendinizi hazır bir şekilde giderseniz emin olun bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Ardından bana 6 sayfalık bir form verildi, buradaki sorularda hep deutscshtudent formunda veya youtube da bahsedilen videolardaki sorulara benzer ancak hepsi aynı olmayabiliyor, size hangisi denk gelirse. Ben cevaplarımı almanca olarak verdim ve 1 veya 2 cümle net bilgi ile tamamladım. Tek yorum sorum neden bu bölüm veya üniversiteydi sadece ona 5 veya 6 cümle falan yazdım sanırım. Vizeyi aldığıma göre demek ki yeterli olmuş. Bu şekilde hazırlık yaparsanız daha kolay geçer bazı şeyler .

Ayrıntı olarak vermek istiyorum. Gittiğim gün böyle insanlarla karşılaştım. Mutlaka gerekli veya önemli evraklarınız ingilizce veya almanca olsun arkadaşlar, türkçe bir evrak getirmeyin. Mümkünse hepsini de doldurulmuş şekilde yapın. Aynı şekilde hepsinden 2 kopya olsun o şekilde alıyorlar. Benim orijinal evraklarımı sadece kontrol ettiler, almadılar ancak hepsinden 2 kopya vermiştim ben zaten.

Bekleyen herkese sabırlar diliyorum, umarım her şey gönlünüzce olur. (Bochumda temmuz ayında B1 için dil sınavına girecek olan varsa benimle irtibat kurabilir mi? Ben de o sınava gireceğim. Bilgi almak istiyorum.)

ren155

Mesaj gönderen ren155 » Çrş May 31, 2023 4:06 pm

yavuzhansoylemez yazdı: Çrş May 31, 2023 3:45 pm Benim görüşmem Türkçe geçti daha çok, ancak konuşmamda da net ve kesin cevaplar verdim siz de öyle verseniz yeterli olacaktır arkadaşlar. Kafanızı bulandırmayın kendinizi hazır bir şekilde giderseniz emin olun bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Ardından bana 6 sayfalık bir form verildi, buradaki sorularda hep deutscshtudent formunda veya youtube da bahsedilen videolardaki sorulara benzer ancak hepsi aynı olmayabiliyor, size hangisi denk gelirse. Ben cevaplarımı almanca olarak verdim ve 1 veya 2 cümle net bilgi ile tamamladım. Tek yorum sorum neden bu bölüm veya üniversiteydi sadece ona 5 veya 6 cümle falan yazdım sanırım. Vizeyi aldığıma göre demek ki yeterli olmuş. Bu şekilde hazırlık yaparsanız daha kolay geçer bazı şeyler .

Ayrıntı olarak vermek istiyorum. Gittiğim gün böyle insanlarla karşılaştım. Mutlaka gerekli veya önemli evraklarınız ingilizce veya almanca olsun arkadaşlar, türkçe bir evrak getirmeyin. Mümkünse hepsini de doldurulmuş şekilde yapın. Aynı şekilde hepsinden 2 kopya olsun o şekilde alıyorlar. Benim orijinal evraklarımı sadece kontrol ettiler, almadılar ancak hepsinden 2 kopya vermiştim ben zaten.

Bekleyen herkese sabırlar diliyorum, umarım her şey gönlünüzce olur. (Bochumda temmuz ayında B1 için dil sınavına girecek olan varsa benimle irtibat kurabilir mi? Ben de o sınava gireceğim. Bilgi almak istiyorum.)
6 sayfa derken kac soru sordularki hocam

hidivoglu

Mesaj gönderen hidivoglu » Çrş May 31, 2023 5:31 pm

LMU13 yazdı: Çrş May 31, 2023 3:41 pm Bugün konsolosluğu aradım Münih Yabancılar Ofisinden onay beklendiğini söyledi. Belgeler Konsolosluk tarafından zamanında iletilseydi şimdiye kadar sessizlik süresinin dolması lazımdı. Bence belgeler Almanya'ya geç gönderiliyor o yüzden yaşanıyor bu gecikmeler
Ne zaman onay alacağınızla ilgili bir şey söylediler mi? Benim de 27 Nisanda belge teslimi oldu. Hala bekliyorum.

tugrulsezer

Mesaj gönderen tugrulsezer » Çrş May 31, 2023 6:31 pm

İstanbul başkonsolosluğundan Berlin için 36F vize türüne başvuru yapan var mıdır acaba?
Vize görüşmesinden ne kadar süre geçtikten sonra pasaportunuzu teslim aldınız?

clickism

Mesaj gönderen clickism » Prş Haz 01, 2023 1:35 am

Mehraba, Vize başvurusunda motivasyon mektubu elle yazılı halde mi olmalı yoksa çıktı yeterli mi? Bir de belgeler noter onaylı mı olmalı yoksa yeminli tercüme/orijinal olması yeterli mi? İyi günler.

tasinS

Mesaj gönderen tasinS » Prş Haz 01, 2023 3:33 am

clickism yazdı: Prş Haz 01, 2023 1:35 am Mehraba, Vize başvurusunda motivasyon mektubu elle yazılı halde mi olmalı yoksa çıktı yeterli mi? Bir de belgeler noter onaylı mı olmalı yoksa yeminli tercüme/orijinal olması yeterli mi? İyi günler.
Şahsen çıktı olarak verdim motivasyon mektubunu. Herkes de öyle veriyor, çıktı alabilirsiniz yani. Sadece altta Unterschrift yazıp imzalamanız önemli sanırım. Ekstra olarak kendim belgeleri noterlettim, apostil de yaptırdım. Apostilleri almadılar ama. Gerekiyor mu gerekmiyor mu emin değilim. Umarım yazdıklarım bi fikir edinmenizi sağlamıştır. Başarılar dilerim : )

Burkicemki

Mesaj gönderen Burkicemki » Prş Haz 01, 2023 10:15 am

feyzacerenk yazdı: Prş May 25, 2023 10:54 am 36f İstanbul K.

28.01.2023 Randevu oluşturma
31.03.2023 Vize görüşmesi

26 nisan’da ancak sessizlik sürecine sokulmuş dosyam zannediyorum ki aşırı tatillere denk gelmesinden dolayı. Bugün konuştuğumda henüz yarın sessizlik süresinin bittiği söylendi.
Merhabalar, İstanbul Konsolosluğu için hangi numarayı arıyorsunuz acaba?

dlayra

Mesaj gönderen dlayra » Prş Haz 01, 2023 11:10 am

dlayra yazdı: Çrş May 31, 2023 11:33 am Merhaba, yabancılar bürosu geri bildirimde bulunduktan ne kadar süre sonra cevap gelir tahminen bilen var mıdır acaba ☺️

Burkicemki

Mesaj gönderen Burkicemki » Prş Haz 01, 2023 11:13 am

khszpa yazdı: Çrş May 31, 2023 10:59 am Az önce bende konsolosluğu aradım adresimin doğru olup olmadığını sordu kontrol etti bugünlerde pasaportunuz kargoya verilir dedi.
Merhabalar İstanbulsa konsolosluğu hangi numarayla aramıştınız? 😊

zozoo

Mesaj gönderen zozoo » Prş Haz 01, 2023 11:31 am

36f, İstanbul Başkonsolosluğu
Randevu başvuru: 14 Ekim 2022
Randevu atama: 24 Kasım 2022
Randevu: 20 Aralık 2022
Vize reddi: 5 Nisan 2023
Red kararına itiraz: 2 Mayıs 2023
Vize geliş: 31 Mayıs 2023

Çok uzun ve sancılı bir sürecin sonuna geldim. Bu süreçte forumdan da oldukça yararlandım bu nedenle benimle aynı durumda olan kişilere yardımcı olabilmesi açısından uzunca bir girdi olacak bu.

2021-2022 döneminde Köln'de erasmus programı öğrencisiydim. (doktora) Sonrasında almanya'da ikinci bi master yapmaya karar verdim ve marburg üniversitesinden şartlı kabul aldım. Şartlı kabul alırken üniversiteye dil belgesi sunmamıştım. Ardından Türkiye'ye gelip burada vize başvurusunda bulundum. Buradaki başvurumda marburg'dan aldığım şartlı kabul belgesi, bloke hesap, berlin'de 12 aylık parası ödenen dil kursu belgesi, diğer gerekli belgeleri sundum ancak dil sertifikam olmadığı için sunmadım. Zira, hepimizin de bildiği üzere esasında dil sertifikası vize başvurusu sırasında zorunlu olarak sunulması gereken bir belge değil - en azından yazı üzerinde değil.- motivasyon mektubumda alman kültürünü çok sevdiğimi, dil okulumu bu nedenle almanyanın başkenti berlinde seçtiğimi vs yazdım. Vize görüşmesine konsoloslukta girdim. Görüşmede bana şartlı kabul aldığım bölümdeki üç dersi saymamı istediler. Ardından Almanca dil bilgimi sordular ve Almanca bir soru soruldu. Görüşme kısaydı ve böylelikle bitti. Bu arada yabancı dilde sunmak zorunda olduğumuz belgelerin tamamı ingilizce idi, motivasyon mektubum da dahil.

Çok uzun süre vizenin gelişini bekledim, bu süreçte konsoloslukla birkaç kere telefonla görüştüm. Süreç boyunca benden ek belge talebinde bulunulmadı. Pasaportumu konsolosluktan bizzat almam gerektiğini belirtmiştim. Pasaportu teslim almadan bir hafta kadar önce konsoloslukla telefonla görüşmemde vize sürecinin bittiğini ortalama birkaç günde VİZEMİN geleceğini ilettiler. Ben de "vize" dedikleri için red ihtimalini düşünmedim bile. 5 Nisanda konsolosluktan pasaportumu aldığımda yanında bir beyaz zarf vardı. Vize. başvurumun reddine karar vermişler ve 4 sayfalık bir mektup ile bu kararı gerekçelendirmişlerdi. Benim için gerçekten çok şaşırtıcı oldu çünkü asla red alacağımı düşünmemiştim. Zaten 1 yıldır Almanyada olduğum için bana red veririler gibi bir ihtimal aklıma bile gelmedi.

Red mektubunda, neden başvurumu reddettiklerine ilişkin en az 10 neden vardı diyebilirim. Öncelikle dil belgesi sunmadığım için Almanca bilgimin sıfır olduğunu, en azından bir yere kadar Almancayı Türkiyede öğrenmem gerektiğini, okulum ve dil okulum aynı şehirde olmadığından eğitim motivasyonumun inandırıcı olmadığını, nisan ayında başlayan okul için C1 Almanca gerektiği ve bunun bende olmadığı (yanlış değerlendirme çünkü kabulüm şartlı kabuldü), kabul aldığım bölümün ingilizce versiyonlarının da almanya da olduğu ve neden baştan almanca öğrenmek istediğimin anlaşılamadığı (yanlış değerlendirme çünkü o bölümün ingilizcesi yok), her şeyi önceden finanse etmemin onların bana vize vereceği anlamına gelmediğini, ikinci master yapma isteğimin anlaşılamaz olduğu (tr de bir masterım var ve hali hazırda doktora öğrencisiyim) ve tüm bu nedenlerle başvurumun inandırıcı olmadığını belirten uzunca bir red mektubuydu.

Red mektubunu alır almaz aynı gün tekrar iData üzerinden vize başvurusunda bulundum çünkü randevu atama vs olaylarının çok uzun sürdüğünü biliyordum. Bu süreçte Almanya ve Türkiyeden avukatlarla görüştüm ve fikirlerini aldım. Nihayetinde itiraz sürecinin yeni bir başvuru sürecinden çok daha uzun sürebileceği kanısına vardık ve yeni başvuru üzerinden devam etmek istedik.

Bu süreçte ilk gerçekleşen ÖSD A-2 sınavına kayıt yaptırdım. Berlindeki dil okulu kaydımı sildirdim ve Marburgtaki dil okulu için okulumda iletişime geçtim ve Marburgun kendi seviye belirleme sınavına kayıt yaptırdım çünkü online olabiliyordu. O süreçte forumdan da itirazlar konusunda çok araştırma yaptım ve birçok insanın itiraz süresinin uzun olduğunu gördüm. Bu arada vize reddi karşısında itiraz süresi red kararı size tebliğ edildiği andan itibaren bir ay sürüyor. Aradan biraz zaman geçince, kendi kendime bu karara itiraz etmek istedim çünkü haksız bir karar olduğunu düşündüm ve kimselere söylemeden bir itiraz mektubu hazırladım. İtiraz mektubunda dil sertifikası zorunluluğu olmadığı için bunu sunmadığımı ama sunmak üzere ÖSD sınavına girdiğimi belirttim ve buna ilişkin mailleri sundum. Yine marburg kaydımı dilekçeye ekledim. Almancayı neden Almanyada öğrenmem gerektiğine ilişkin gerçekten inandırıcı bir pasaj da ekledim. Yanlış değerlendirdikleri konulara detaylıca açıklık getirdim. Son olarak da Türk-Alman Üniversitesinden eski danışmanım olan hocamdan referans mektubu alıp onu da ekledim. Hepsini Almanca şekilde mail ve faks yoluyla konsolosluğa ilettim.

Aradan bir haftayı aşan bir süre geçti ve konsolosluğa itirazımı alıp almadıklarını soran bir mesaj yolladım. Onlar da itirazı zamanında aldıklarını, ekte bana yolladıkları iletişim formunu imzalayıp kendilerine iletmemi söyleyen bir mail attılar. Bu süreçte de Almanca sertifikaları iletebileceğimi belirttiler. Biliyorsunuz ki ÖSD sınav sonucu bir aylık gibi bir sürede açıklanıyor. Marburgdaki seviye sınavına da henüz girmemiştim çünkü tarihi gelmemişti. Ben de bunları belirtip bana gönderdikleri formu imzalayıp yolladım. Aynı gün vize sürecimin bittiğini, Marburgtan onayın geldiğini ve seyahat tarihimi belirtmem gerektiğini ve pasaportumu konsolosluğa getirmemi söyleyen bir mail aldım. Sonrasında pasaportumu götürdüm ve nihayetinde dün vizemi almış oldum.

Bu süreç maddi-manevi beni yıpratan bir süreç oldu ama nihayetinde olumlu sonuçlandı. Vize süreci devam eden ya da başvuru aşamasında olan arkadaşlara muhakkak bir dil belgesi edinmeleri konusunda tavsiyede bulunabilirim. Bunun dışında sorusu vs olan varsa bana çekinmeden ulaşabilir. Herkese kolaylıklar diliyorum.

tugrulsezer

Mesaj gönderen tugrulsezer » Prş Haz 01, 2023 11:59 am

zozoo yazdı: Prş Haz 01, 2023 11:31 am 36f, İstanbul Başkonsolosluğu
Randevu başvuru: 14 Ekim 2022
Randevu atama: 24 Kasım 2022
Randevu: 20 Aralık 2022
Vize reddi: 5 Nisan 2023
Red kararına itiraz: 2 Mayıs 2023
Vize geliş: 31 Mayıs 2023

Çok uzun ve sancılı bir sürecin sonuna geldim. Bu süreçte forumdan da oldukça yararlandım bu nedenle benimle aynı durumda olan kişilere yardımcı olabilmesi açısından uzunca bir girdi olacak bu.

2021-2022 döneminde Köln'de erasmus programı öğrencisiydim. (doktora) Sonrasında almanya'da ikinci bi master yapmaya karar verdim ve marburg üniversitesinden şartlı kabul aldım. Şartlı kabul alırken üniversiteye dil belgesi sunmamıştım. Ardından Türkiye'ye gelip burada vize başvurusunda bulundum. Buradaki başvurumda marburg'dan aldığım şartlı kabul belgesi, bloke hesap, berlin'de 12 aylık parası ödenen dil kursu belgesi, diğer gerekli belgeleri sundum ancak dil sertifikam olmadığı için sunmadım. Zira, hepimizin de bildiği üzere esasında dil sertifikası vize başvurusu sırasında zorunlu olarak sunulması gereken bir belge değil - en azından yazı üzerinde değil.- motivasyon mektubumda alman kültürünü çok sevdiğimi, dil okulumu bu nedenle almanyanın başkenti berlinde seçtiğimi vs yazdım. Vize görüşmesine konsoloslukta girdim. Görüşmede bana şartlı kabul aldığım bölümdeki üç dersi saymamı istediler. Ardından Almanca dil bilgimi sordular ve Almanca bir soru soruldu. Görüşme kısaydı ve böylelikle bitti. Bu arada yabancı dilde sunmak zorunda olduğumuz belgelerin tamamı ingilizce idi, motivasyon mektubum da dahil.

Çok uzun süre vizenin gelişini bekledim, bu süreçte konsoloslukla birkaç kere telefonla görüştüm. Süreç boyunca benden ek belge talebinde bulunulmadı. Pasaportumu konsolosluktan bizzat almam gerektiğini belirtmiştim. Pasaportu teslim almadan bir hafta kadar önce konsoloslukla telefonla görüşmemde vize sürecinin bittiğini ortalama birkaç günde VİZEMİN geleceğini ilettiler. Ben de "vize" dedikleri için red ihtimalini düşünmedim bile. 5 Nisanda konsolosluktan pasaportumu aldığımda yanında bir beyaz zarf vardı. Vize. başvurumun reddine karar vermişler ve 4 sayfalık bir mektup ile bu kararı gerekçelendirmişlerdi. Benim için gerçekten çok şaşırtıcı oldu çünkü asla red alacağımı düşünmemiştim. Zaten 1 yıldır Almanyada olduğum için bana red veririler gibi bir ihtimal aklıma bile gelmedi.

Red mektubunda, neden başvurumu reddettiklerine ilişkin en az 10 neden vardı diyebilirim. Öncelikle dil belgesi sunmadığım için Almanca bilgimin sıfır olduğunu, en azından bir yere kadar Almancayı Türkiyede öğrenmem gerektiğini, okulum ve dil okulum aynı şehirde olmadığından eğitim motivasyonumun inandırıcı olmadığını, nisan ayında başlayan okul için C1 Almanca gerektiği ve bunun bende olmadığı (yanlış değerlendirme çünkü kabulüm şartlı kabuldü), kabul aldığım bölümün ingilizce versiyonlarının da almanya da olduğu ve neden baştan almanca öğrenmek istediğimin anlaşılamadığı (yanlış değerlendirme çünkü o bölümün ingilizcesi yok), her şeyi önceden finanse etmemin onların bana vize vereceği anlamına gelmediğini, ikinci master yapma isteğimin anlaşılamaz olduğu (tr de bir masterım var ve hali hazırda doktora öğrencisiyim) ve tüm bu nedenlerle başvurumun inandırıcı olmadığını belirten uzunca bir red mektubuydu.

Red mektubunu alır almaz aynı gün tekrar iData üzerinden vize başvurusunda bulundum çünkü randevu atama vs olaylarının çok uzun sürdüğünü biliyordum. Bu süreçte Almanya ve Türkiyeden avukatlarla görüştüm ve fikirlerini aldım. Nihayetinde itiraz sürecinin yeni bir başvuru sürecinden çok daha uzun sürebileceği kanısına vardık ve yeni başvuru üzerinden devam etmek istedik.

Bu süreçte ilk gerçekleşen ÖSD A-2 sınavına kayıt yaptırdım. Berlindeki dil okulu kaydımı sildirdim ve Marburgtaki dil okulu için okulumda iletişime geçtim ve Marburgun kendi seviye belirleme sınavına kayıt yaptırdım çünkü online olabiliyordu. O süreçte forumdan da itirazlar konusunda çok araştırma yaptım ve birçok insanın itiraz süresinin uzun olduğunu gördüm. Bu arada vize reddi karşısında itiraz süresi red kararı size tebliğ edildiği andan itibaren bir ay sürüyor. Aradan biraz zaman geçince, kendi kendime bu karara itiraz etmek istedim çünkü haksız bir karar olduğunu düşündüm ve kimselere söylemeden bir itiraz mektubu hazırladım. İtiraz mektubunda dil sertifikası zorunluluğu olmadığı için bunu sunmadığımı ama sunmak üzere ÖSD sınavına girdiğimi belirttim ve buna ilişkin mailleri sundum. Yine marburg kaydımı dilekçeye ekledim. Almancayı neden Almanyada öğrenmem gerektiğine ilişkin gerçekten inandırıcı bir pasaj da ekledim. Yanlış değerlendirdikleri konulara detaylıca açıklık getirdim. Son olarak da Türk-Alman Üniversitesinden eski danışmanım olan hocamdan referans mektubu alıp onu da ekledim. Hepsini Almanca şekilde mail ve faks yoluyla konsolosluğa ilettim.

Aradan bir haftayı aşan bir süre geçti ve konsolosluğa itirazımı alıp almadıklarını soran bir mesaj yolladım. Onlar da itirazı zamanında aldıklarını, ekte bana yolladıkları iletişim formunu imzalayıp kendilerine iletmemi söyleyen bir mail attılar. Bu süreçte de Almanca sertifikaları iletebileceğimi belirttiler. Biliyorsunuz ki ÖSD sınav sonucu bir aylık gibi bir sürede açıklanıyor. Marburgdaki seviye sınavına da henüz girmemiştim çünkü tarihi gelmemişti. Ben de bunları belirtip bana gönderdikleri formu imzalayıp yolladım. Aynı gün vize sürecimin bittiğini, Marburgtan onayın geldiğini ve seyahat tarihimi belirtmem gerektiğini ve pasaportumu konsolosluğa getirmemi söyleyen bir mail aldım. Sonrasında pasaportumu götürdüm ve nihayetinde dün vizemi almış oldum.

Bu süreç maddi-manevi beni yıpratan bir süreç oldu ama nihayetinde olumlu sonuçlandı. Vize süreci devam eden ya da başvuru aşamasında olan arkadaşlara muhakkak bir dil belgesi edinmeleri konusunda tavsiyede bulunabilirim. Bunun dışında sorusu vs olan varsa bana çekinmeden ulaşabilir. Herkese kolaylıklar diliyorum.
Merhabalar, öncelikle vizeniz için tebrik ederim. Umarım sizin için çok güzel bir süreç olur.
Sormak istediğim bir şey vardı, Berlin'de olan dil kursunuz ne zaman başlayacaktı? Vize reddi tarihinizden önce mi yoksa daha sonra mıydı?

Kilitli