Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

A dan Z ye Studienkolleg

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Kas 27, 2010 1:58 am

Uzun suredir bilhassa artan Studienkolleg sorulari uzerine her baslikta ayri ayri cevap vermek yerine sitemize yeni makale eklenmistir.

Bu makalede

- Studienkolleg Nedir ?

- Kimler Studienkolleg yapmak zorundadir ?

- Studienkolleg e giris sartlari nelerdir ?

- Studienkolleg in Yapisi ?

- Studienkolleg bittikten sonra ne okunabilir ?

- Nerelerde Studienkolleg yapilir ?

vs . gibi sorularinizin cevabini bulabileceginiz makale:

http://www.deutschstudent.com/portfolio ... ienkolleg/

Lutfen Studienkolleg ile ilgili ozellikle yukardaki genel sorulari tekrar tekrar sormayalim.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Kas 30, 2010 4:25 pm

Disiplininiz ve tertip duzeninizden oturu tesekkurlerimi kabul ediniz lutfen..
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

mehmettar

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen mehmettar » Prş Ara 02, 2010 1:00 am

Abi senin Studienkolleg ile ilgili makaleni okudum ve bir sorum var yardimci olursan sevinirim.

Sizin yazdiginiza istinaden

11- Duz Lise Mezunu + Acik Ogretim Fakultesi(AOF ) Kazandi Belgesi , Hic okumadilarsa Studienkolleg de yapamazlar, 1 yil okudularsa Studienkolleg , 2 Yil Okudularsa direk Universite ( ayrica not ortalamasinin da % 75 den fazla olmasina dikkat eder bir cok alman universitesi )

Ben duze lise mezunu 2 yillik acik ogretim kazandim 2 sene 1 sinifi tekrar ettirdim ama bitirmedim sinifta kaldim surekli askerlik icin.

Simdi ben Studienkolleg yapabilirmiyim ?
Birde bu kazandi belgesinin gecerlilik suresi ne kadardir bilginiz varmi ?
Almanyada Baden Wut. yasiyorum B1 belgem var,

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen Physiker » Prş Ara 02, 2010 1:07 am

hayir yapamazsin ama yine de istersen bi belgelerini anerkennungsstelleye yolla. bazen orasi sasirtici sonuclar verebiliyor:) osym sonuc belgesi 10 yil gecerli

bu arada danke tikIn.

ossie

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen ossie » Prş Ara 02, 2010 10:25 pm

peki arkadaslar studientkollegde 90 tam gun calisma iznimiz var mi?

87romeo

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen 87romeo » Cum Ara 03, 2010 4:13 pm

calisma izni senin vizenle ilgilidir yani studienkolleg sana 90 gun calisabilirisin yada calisamazsin gibi birsey demez.vizende calisma hakkin varsa calisirsin.Ancak studienkollegde sabah 8den nerdeyse aksam 5e kadar okulda oluyorsun o kadar kafa patlattiktan sonra calisabilirsen calis yani.hafta sonlari tatil olacagi icin daha uygun olabilir.

ossie

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen ossie » Prş Şub 10, 2011 5:28 pm

son bir soru daha artik hicbi eksigim kalmadi bu son sorum :)
simdi ben studentkolleg yapmak zorundayim.meslek lisesi cunku
ben munihdeki uni veya fhlarin birinde okumak zorundayim,diploma notu 72.5 .diploma notum cok dsk oldugu icin muhendisligi kazanmam cok zor yai kabul alamam galiba.Ogrenci aliminda kisitlama olmayan bolumlerden birine basvurdugumuz zaman direk universite kabul veriyo mu??,yoksa yine bi degerlendirme var mi??

memo21

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen memo21 » Cum Şub 11, 2011 3:20 pm

[quote]ossie tarafindan yazilan metin:
son bir soru daha artik hicbi eksigim kalmadi bu son sorum :)
simdi ben studentkolleg yapmak zorundayim.meslek lisesi cunku
ben munihdeki uni veya fhlarin birinde okumak zorundayim,diploma notu 72.5 .diploma notum cok dsk oldugu icin muhendisligi kazanmam cok zor yai kabul alamam galiba.Ogrenci aliminda kisitlama olmayan bolumlerden birine basvurdugumuz zaman direk universite kabul veriyo mu??,yoksa yine bi degerlendirme var mi??[/quote]

Sen STK yapsan sadece senin FSP notun gecerli oluyor. Ama bazi Uni\'lerde %50 FSP %50 de normal diplomani hesapliyorlar. Ama sadece bir kac tane oyle yapiyor, bunu bizim STK Pedagogu soyledi. Sanirim O Uni\'lerde Bayern\'de dir. Onun disinda dedi sadece FSP gecerli, tabi yine originial lise diploman olacak FSP\'nin yaninda.

ossie

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen ossie » Cum Şub 11, 2011 6:57 pm

benimde kafami karistiran konu ben simdi universitenin oprenci aliminda kisitlama olmayan bolumlerinden birine basvurdum diyelim daha sonra universite bana sen stk yapmak zorundasin diyecek ve beni oraya yonlendirecek eger stk notlarimi iyi bulup kabul ederse ben stk yapacagm degil mi??? yoksa univesite ogrenci aliminda kisitlama olmayan bolumlerine basvurdugumda daha bu ogrenci stkyapmaya uygun mu degil mi diye degerlendirmeye tabii tutacak mi?? yani su uni tanitiminda okudugum ogrenci aliminda kisitlama olmayan bolumler konusu kafami karistirdi

psyhcopc

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen psyhcopc » Sal Ara 04, 2012 1:32 pm

abimm ben okudum tamam ama tam anlayamadim bn simdi anadolu teknik lisesi mezunuyum ve gecen yil mezun oldum mezun oldugum yil lefke avrupa unv yonetim bilisim sistemlerini kazandim 4 yillik bu belgeyle birsey yapabilir miyim? ve simdi studien kolleg gibi bir sansim var mi ve suan b1 seviyesinde almanca egitimi aliyorum lutfen yardim edin

gulege

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen gulege » Sal Ara 11, 2012 9:44 am

oncelikle merhaba ben 12 yillik anadolu lisesi mezunuyum ve ayni zamanda 4 yillik lisans mezunuyum bolumum elektrik elektronik muhendisligi ,almanyanin berlin sehrinde bolumumden cok farkli olan tip fakultesinde okumak istiyorum sizce bu bolume kabul edilebilirmiyim ve kabul gorebilmem icin ne gibi sartlari yerine getirmem gerekiyor? Bu konuda bana yardimci olursaniz sevinirim iyi gunler...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Mar 27, 2013 5:53 pm

Basvuru yapmanizda herhangi bir sakinca yok, sadece not ortalamasina dikkat etmek gerekiyor. Sitemizin ana sayfasinda Universiteler - Makaleler kisminda NC (Numerus Clausus) diye bir bolum var, o basligi incelerseniz daha net bilgi edinmis olursunuz.

murat181818

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen murat181818 » Prş Mar 28, 2013 12:22 pm

Liseyi 11 sene okuyup ustunede 2 senelik universite bitirenler mecburu mi Studienkollege yapmai ve o kiside DSH-2 belgesi var ?
So geht nicht !

bjk_oguz

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen bjk_oguz » Pzt Eki 14, 2013 7:05 pm

[quote][quote]murat181818 tarafindan yazilan metin:

Liseyi 11 sene okuyup ustunede 2 senelik universite bitirenler mecburu mi Studienkollege yapmasi ve o kiside DSH-2 belgesi var ?[/quote][/quote]

Hayir Stk yapmasina gerek olmaz.

Kullanıcı avatarı
welly275

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Eki 14, 2013 7:44 pm

hayir ama bitirdigi bolumle alakali bolume basvurmasi gerek.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen Physiker » Prş May 07, 2015 12:28 pm

Studienkolleg Makalesi guncellenmistir. Sorularinizi bu baslik altinda yoneltmeye devam edebilirsiniz:

http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=83
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

acaglayan

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen acaglayan » Cum May 08, 2015 10:11 am

Merhaba.
Studienkolleg (STK) ile ilgili makaleyi inceledim. Ogrenmek istedigim ve kafamda net olmayan bazi hususlar var. STK\'ya basvuruda kontenjan kisitlamasi oldugu ifade edilmis. Ornegin; Hannover Universitesi Studienkolleg T-Kurs icin senede 30 ogrenci aliyor. STK giris sinavindan (Aufnahmeprufung) muaf oldugun bazi universiteler de var. Ornegin, Uni Hamburg eger DSD I (yani B1) seviyesinde almanca biliyorsaniz sinavdan muafsiniz. Ancak bu durumda da farkli secim kriterleri kullaniyor. Bir de Studienkolleg bitirme sinavindaki (FSP = Feststellungsprufung) zorluklardan bahsedilmektedir. Gerci Hannover ve Greifswald Universitelerinin sinavlarinin KIT veya TU Berlin gibi universitelere gore oldukca daha kolay oldugunu soylemissiniz yazida. Ama anladigim kadariyla genel olarak zor bir sinav.

Madem ki Lise Diplomasi denk kabul edilen 4 ulkeden biriyiz. Neden sadece almanca dil seviyesini istenen seviyeye (yani C1\'e) yukseltmek icin STK suresince almanca dersi verilmiyor. Diger matematik vb. yan dersleri alma zorunlulugu var.

Yukaridaki hususlar dikkate alindiginda, tabi mumkun ise STK ve FSP ile ugrasmak yerine direk DSD II (yani C1) seviyesini alip dogrudan akademik egitime baslamak daha mantikli degil mi. Nasil olsa Hochschulzugangsberechtigung (HZB) hakkina sahipsiniz. Bu konuda Uni Hamburg Propaedeutikum diye dogrudan baslayacaklara hazirlik kursu vermektedir. Bu STK\'ya gore daha mi iyidir hazirlik acisindan bilemiyorum. Bircok yerde (internet, makaleler) akademik egitime hazirlik acisindan ogrencilerin STK okumalari (mali boyutu sikinti yaratmiyorsa tabi) siddetle onerilmektedir. Sonuc itibariyle bu konudaki onerileriniz nedir ?

Diger Sorular :
STK\'daki kontenjan kisitindan mumkun oldugunca az etkilenmek icin farkli eyaletlerdeki birden cok universiteye basvurmak daha mi mantikli ?

STK\'yi tamamladiginizda diger eyaletlerdeki universitelere studium icin basvurabiliyor musunuz. Bu konuda engeller yada kisitlar var mi ? Ornegin, Uni Bremen\'de STK yok. STK\'yi baska bir universitede bitirip buraya gecis yapilablir mi ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen Physiker » Cum May 08, 2015 12:00 pm

Birincisi DSD-1 zaten C1 seviyesine denk geliyor veya DSH-1 e denk bir belge. Zaten DSH-1 seviyesinde almanca bilen bir ogrencinin diger universitelerde de giris sinavini(Aufnahmeprufung) kazanamamasi cok buyuk surpriz olur. Cunku bu sinava girenlerin %90 ninin seviyesi B1. DSD I alan bir ogrenci, B1 ogrencisine gore 2 kat fazla almanca biliyordur.

Ikincisi, zaten Studienkolleg de hangi kursa giderseniz gidin almanca kursu da yapiyorsunuz ve FSP de DSH-2 seviyesinde almanca bilginizin olmasi gerekiyor. Hamburg Universitesi gibi Propaedeutikum egitimi veren bir kac uni daha var, ornegin Heidelberg ve Bochum(sadece T-Kurs) ve bu egitime girmek tabiki cok faydali olur.

Simdi buraya gelen ogrencilerin(STK yapma zorunlulugu olmayanlar) sadece DSH-2 yi bile zar zor gecmelerini hesaba katarsak, meslek lisesi bitiren bir ogrencinin buraya gelip once B1-B2 ye gelmesi ve sonra da gecerse sayet Aufnahmeprufung a girip 1 yil da STK yapip sonra FSP yi gecmesi cok realist bir durum degil. Simdiye kadar zaten Turkiye den gelip de bunu basaran tek bir ogrenci gordum. O yuzden tavsiyem mumkun oldugu kadar STK yapmak zorunda kalmadan gelin buraya.

Elinizden geldigi kadar butun universitelere basvuru yapmaya calisin. Herhangi bir STK dan aldiginiz diploma butun alman universitelerinde gecerli.
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen Physiker » Cum May 08, 2015 2:23 pm

Lutfen ozel mesaj yollamayiniz. Sorularinizi tartisma forumlarinda uygun bir baslik altinda ya da yeni bir baslik acarak yoneltiniz.
www.deutschstudent.com

acaglayan

A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen acaglayan » Pzt May 11, 2015 5:20 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Birincisi DSD-1 zaten C1 seviyesine denk geliyor veya DSH-1 e denk bir belge. Zaten DSH-1 seviyesinde almanca bilen bir ogrencinin diger universitelerde de giris sinavini(Aufnahmeprufung) kazanamamasi cok buyuk surpriz olur. Cunku bu sinava girenlerin %90 ninin seviyesi B1. DSD I alan bir ogrenci, B1 ogrencisine gore 2 kat fazla almanca biliyordur.

Ikincisi, zaten Studienkolleg de hangi kursa giderseniz gidin almanca kursu da yapiyorsunuz ve FSP de DSH-2 seviyesinde almanca bilginizin olmasi gerekiyor. Hamburg Universitesi gibi Propaedeutikum egitimi veren bir kac uni daha var, ornegin Heidelberg ve Bochum(sadece T-Kurs) ve bu egitime girmek tabiki cok faydali olur.

Simdi buraya gelen ogrencilerin(STK yapma zorunlulugu olmayanlar) sadece DSH-2 yi bile zar zor gecmelerini hesaba katarsak, meslek lisesi bitiren bir ogrencinin buraya gelip once B1-B2 ye gelmesi ve sonra da gecerse sayet Aufnahmeprufung a girip 1 yil da STK yapip sonra FSP yi gecmesi cok realist bir durum degil. Simdiye kadar zaten Turkiye den gelip de bunu basaran tek bir ogrenci gordum. O yuzden tavsiyem mumkun oldugu kadar STK yapmak zorunda kalmadan gelin buraya.

Elinizden geldigi kadar butun universitelere basvuru yapmaya calisin. Herhangi bir STK dan aldiginiz diploma butun alman universitelerinde gecerli.[/quote]

Merhaba.
1.DSD I sinavi yani Deutsches Sprachdiplom der KMK A2/B1\'e denk gelmektedir. DSD II ise B2/C1\'e denk gelmektedir.
2.Uni Bremen\'de STK bulunmamaktadir. Dil seviyesi yetersiz olan (C1 olmayan) ogrencileri Vorbereitungsstudium\'a kabul ediyor. Bunun icin de hicbir dil seviyesi onsarti aramamaktadir. Size 4 semester sure taniyor. Okulun disaridan anlasmali kurslarina (Goethe vb.) gidiyor ve C1 almaya calisiyorsunuz.
3.Sizce diger tum islemleri yapmaktansa (Aufnahmeprufung, FSP, STK) bu yola basvurmak daha mantikli degil mi ?