Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT11 belgesini Almanya'ya gelince kaydettirmek gerekir mi?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
watrik

AT11 belgesini Almanya'ya gelince kaydettirmek gerekir mi?

Mesaj gönderen watrik » Cum Ara 23, 2022 9:05 pm

Merhabalar dostlar,

Yaklaşık 3 ay önce Almanya'ya geldim. Okul kaydımı ve vize başvurumu AT11 belgesiyle yaptım. Geldiğimden beri, zaten sigortalı olduğumu düşündüğümden herhangi bir sigorta firması ile iletişime geçmedim sigortayla ilgili. Geçenlerde birisi AT11'i AOK ya da TK'dan kayıt yaptırmak gerekiyor dedi. Geldikten sonra AT11 ile ilgili herhangi bir kayıt vs. yapmak gerekiyor mu? Doktora gittiğimizde sigorta işini nasıl hallediyoruz? Benim 3 aydır hiçbir şey yapmamış olmam başıma bir şey açar mı?

AOK'ya durumla ilgili ulaştım fakat noel dolayısıyla muhtemelen uzun bir süre cevap alamayacağım, o yüzden burada sormak istedim. Herkese kolaylıklar dilerim.

Computer_Berkay

Re: AT11 belgesini Almanya'ya gelince kaydettirmek gerekir mi?

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Ara 24, 2022 2:18 am

Selam doktora gidemezsiniz sadece at 11 ile. Aok dan vs sigorta yaptirmaniz lazim ve ilaveten okul kaydini nasil yaptiniz sigorta olmadan onu anlamadim? Hazirlik ögrencisi olarak mi kayit oldunuz? Einschreiben icin Aok elektronik olarak belge iletmesi lazim uniye.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

watrik

Mesaj gönderen watrik » Cmt Ara 24, 2022 3:54 am

Computer_Berkay yazdı: Cmt Ara 24, 2022 2:18 am Selam doktora gidemezsiniz sadece at 11 ile. Aok dan vs sigorta yaptirmaniz lazim ve ilaveten okul kaydini nasil yaptiniz sigorta olmadan onu anlamadim? Hazirlik ögrencisi olarak mi kayit oldunuz? Einschreiben icin Aok elektronik olarak belge iletmesi lazim uniye.
Okula AT11 belgemi yolladım kayıt için, o şekilde kabul ettiler. Hazırlık öğrencisi olarak değil, direkt 1. sınıf öğrencisiyim. Şimdi biraz endişelendim açıkçası, herhangi bir sorun olur mu sizce? Aok’ya yazdım fakat henüz bir dönüş yapmadılar.

bestek

Mesaj gönderen bestek » Cmt Ara 24, 2022 1:26 pm

watrik yazdı: Cmt Ara 24, 2022 3:54 am Okula AT11 belgemi yolladım kayıt için, o şekilde kabul ettiler. Hazırlık öğrencisi olarak değil, direkt 1. sınıf öğrencisiyim. Şimdi biraz endişelendim açıkçası, herhangi bir sorun olur mu sizce? Aok’ya yazdım fakat henüz bir dönüş yapmadılar.
Hocam ben de ayni kafa karisikligini yasadim yakin zamanda, soyle oluyormus, A/T11 governmental bir anlasma ama bundan hastanelerin ya da doktorlarin haberi yok/saglik sigortasi kartinizi gormek istiyorlar sigortali oldugunuzu anlamak icin. Ben Barmer'a gittim ama siz TK, AOK, DAK herhangi biriyle iletisime gecebilirsiniz. Mail atmaktansa birebir subeye gidip derdinizi anlatmanizi onerebilirim, yoksa surec gereksiz uzuyor. Genelde sigorta calisanlari da bihaber oluyor bu belgeden ama bir iki yeri arayip durumu anlayip akabinde size yardimci oluyorlar. Sonuc olarak A/T11'inizi EHIC adli kartla degis tokus ediyorsunuz. Ben de kendim rahatsizlana ve A/T11'imle hastanede reddedilinceye kadar bu durumdan habersizdim, forumda da kimsenin bahsettigini gormedim ilginctir ki.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Ara 24, 2022 2:36 pm

watrik yazdı: Cmt Ara 24, 2022 3:54 am Okula AT11 belgemi yolladım kayıt için, o şekilde kabul ettiler. Hazırlık öğrencisi olarak değil, direkt 1. sınıf öğrencisiyim. Şimdi biraz endişelendim açıkçası, herhangi bir sorun olur mu sizce? Aok’ya yazdım fakat henüz bir dönüş yapmadılar.
Yani reis kayıt olmuşsan sorun yok o zaman ben bu sigorta yüzünden bir hafta gec einschreiben yapmistim belgeler elektronik olarak iletilmesi sistemde gözükmesi vs yoksa kayit yapmiyordular. Hangi uni idi senin ki?

watrik

Mesaj gönderen watrik » Cmt Ara 24, 2022 5:09 pm

Computer_Berkay yazdı: Cmt Ara 24, 2022 2:36 pm Yani reis kayıt olmuşsan sorun yok o zaman ben bu sigorta yüzünden bir hafta gec einschreiben yapmistim belgeler elektronik olarak iletilmesi sistemde gözükmesi vs yoksa kayit yapmiyordular. Hangi uni idi senin ki?
Europa-Universitat Flensburg

watrik

Mesaj gönderen watrik » Cmt Ara 24, 2022 5:10 pm

bestek yazdı: Cmt Ara 24, 2022 1:26 pm Hocam ben de ayni kafa karisikligini yasadim yakin zamanda, soyle oluyormus, A/T11 governmental bir anlasma ama bundan hastanelerin ya da doktorlarin haberi yok/saglik sigortasi kartinizi gormek istiyorlar sigortali oldugunuzu anlamak icin. Ben Barmer'a gittim ama siz TK, AOK, DAK herhangi biriyle iletisime gecebilirsiniz. Mail atmaktansa birebir subeye gidip derdinizi anlatmanizi onerebilirim, yoksa surec gereksiz uzuyor. Genelde sigorta calisanlari da bihaber oluyor bu belgeden ama bir iki yeri arayip durumu anlayip akabinde size yardimci oluyorlar. Sonuc olarak A/T11'inizi EHIC adli kartla degis tokus ediyorsunuz. Ben de kendim rahatsizlana ve A/T11'imle hastanede reddedilinceye kadar bu durumdan habersizdim, forumda da kimsenin bahsettigini gormedim ilginctir ki.
Teşekkür ederim hocam cevabınız için. Sanırım en iyisi noelden sonra direkt gidip derdimi anlatmak.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Ara 24, 2022 11:08 pm

watrik yazdı: Cmt Ara 24, 2022 5:09 pm Europa-Universitat Flensburg
Hic bilgim yok o uni ile alakali bir sey diyemeyecegim üzgünüm :(

watrik

Mesaj gönderen watrik » Cmt Ara 24, 2022 11:44 pm

Computer_Berkay yazdı: Cmt Ara 24, 2022 11:08 pm Hic bilgim yok o uni ile alakali bir sey diyemeyecegim üzgünüm :(
Teşekkür ederim yine de cevabınız için. :) Sevgiler