Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

informatik için okul önerisi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
harunsama

informatik için okul önerisi

Mesaj gönderen harunsama » Pzr Ara 11, 2022 5:30 pm

merhabalar ben almanyada informatik veya elektirik elektronik mühendisliği okumak istiyorum başvurmak için okul araştırması yapıyorum kafamda
ruhr,rwth,tu dortmund var şehir olarak vs önerebileceğiniz bir okul var mıdır?

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Re: informatik için okul önerisi

Mesaj gönderen Informatiker » Pzr Ara 11, 2022 7:38 pm

Almanya'da teknik bölüm okumak isteyen arkadaslara tavsiyem sirf okulun adi var dünyada su siralamada diye okul secmeyin. Eger Türkiye'de cok iyi bir ögrencilik gecmisiniz yoksa ve mühendislik alaninda üst düzey kabul edilen üniversiteleri kazanamadiysaniz burda da egitimi cok zor olan özellikle basinda TU gecen okullari bitirmeniz cok zor.

Ben 18 yasima geri dönmüs olsam ve yeniden Almanya'ya geliyor olsam , tercihimi bir Hochschule'den yana kullanirdim. Egitim acisindan üniversiteden bir eksigi yok ve hatta daha cok pratik odakli oldugu icin is hayatina bir tik daha hazir cikiyorsun. Almanya'da is ararkende kimse mezun oldugun okula bakmiyor zaten, cünkü hangisi olursa olsun okulu bitirebilmek basli basina cok büyük bir basari burda. Hem alman ögrenciler hem de yabanci ögrenciler icin.

Ama tabi senin özelinde söylemiyorum bunu genel olarak söylüyorum. Belki cok basarili bir ögrencisindir tercihini TU dan yana kullanmak istersin, orasini bilemem tanimadigim icin.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

killfightdie

Mesaj gönderen killfightdie » Pzr Ara 11, 2022 8:33 pm

Informatiker yazdı: Pzr Ara 11, 2022 7:38 pm Almanya'da teknik bölüm okumak isteyen arkadaslara tavsiyem sirf okulun adi var dünyada su siralamada diye okul secmeyin. Eger Türkiye'de cok iyi bir ögrencilik gecmisiniz yoksa ve mühendislik alaninda üst düzey kabul edilen üniversiteleri kazanamadiysaniz burda da egitimi cok zor olan özellikle basinda TU gecen okullari bitirmeniz cok zor.

Ben 18 yasima geri dönmüs olsam ve yeniden Almanya'ya geliyor olsam , tercihimi bir Hochschule'den yana kullanirdim. Egitim acisindan üniversiteden bir eksigi yok ve hatta daha cok pratik odakli oldugu icin is hayatina bir tik daha hazir cikiyorsun. Almanya'da is ararkende kimse mezun oldugun okula bakmiyor zaten, cünkü hangisi olursa olsun okulu bitirebilmek basli basina cok büyük bir basari burda. Hem alman ögrenciler hem de yabanci ögrenciler icin.

Ama tabi senin özelinde söylemiyorum bunu genel olarak söylüyorum. Belki cok basarili bir ögrencisindir tercihini TU dan yana kullanmak istersin, orasini bilemem tanimadigim icin.
Hocam ben dediğiniz gibi tercihimi Fachhochschulelerden yana kullanacağım ama aklımda bir soru var.

Mezun olduktan sonra, başka bir ülkede yüksek lisans yapmak istesek veya çalışmak istesek Universität olmaması sorun yaratır mı?

avci

Mesaj gönderen avci » Pzt Ara 12, 2022 2:01 am

Informatiker yazdı: Pzr Ara 11, 2022 7:38 pm Almanya'da teknik bölüm okumak isteyen arkadaslara tavsiyem sirf okulun adi var dünyada su siralamada diye okul secmeyin. Eger Türkiye'de cok iyi bir ögrencilik gecmisiniz yoksa ve mühendislik alaninda üst düzey kabul edilen üniversiteleri kazanamadiysaniz burda da egitimi cok zor olan özellikle basinda TU gecen okullari bitirmeniz cok zor.

Informatik için fachinformatiker olarak ausbildung yapmak iş hayatı için bir üniversite mezunu kadar iş yapabilir mi hocam? Informatik alanında ausbildung yapmak mantıklı mı sizce?

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Pzt Ara 12, 2022 8:50 pm

avci yazdı: Pzt Ara 12, 2022 2:01 am Informatik için fachinformatiker olarak ausbildung yapmak iş hayatı için bir üniversite mezunu kadar iş yapabilir mi hocam? Informatik alanında ausbildung yapmak mantıklı mı sizce?
Informatik alaninda ne yaparsan yap mantikli. Her türlü is bulursun. Ama tabi bir üniversite mezunu kadar para kazanamazsin. En azindan is hayatina ilk atildigin dönemlerde. 2-3 sene calisip tecrübe kazandiktan sonra zaten büyük firmalar disinda neredeyse kimse bakmiyor ne okumussun , okumamissin , önemli olan ne yapabildigin oluyor.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Pzt Ara 12, 2022 8:55 pm

killfightdie yazdı: Pzr Ara 11, 2022 8:33 pm Hocam ben dediğiniz gibi tercihimi Fachhochschulelerden yana kullanacağım ama aklımda bir soru var.

Mezun olduktan sonra, başka bir ülkede yüksek lisans yapmak istesek veya çalışmak istesek Universität olmaması sorun yaratır mı?
Ne acidan bir sorun yarabilir ki? Alacagin akademik derece her türlü B.Sc. , B.Eng vs olacak zaten.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

harunsama

Mesaj gönderen harunsama » Çrş Ara 14, 2022 7:28 pm

teşekkürler verdiğiniz tavsiye için ben tu dortmundu araştırdım ve almanya üzerinde bir informatik eğitimi verdiğini öğrendim türkiyede de ortalamanın biraz üstünde bir öğrenci olduğumu düşünüyorum tekrardan teşekkür ederim tavsiyeniz için