Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Lisans mi, Yuksek Lisans mi?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
LosTSouL

Mesaj gönderen LosTSouL » Çrş Kas 24, 2010 11:21 am

Merhabalar arkadaslar, kafami kurcalayan bir sorunu sizlere danismak istedim. Ben Turkiyede Meslek Yuksek Okulu mezunuyum, alanim makine. Almanyada okumayi istiyorum. Fakat zamanlamam dogrumu bilemiyorum.

MYO diplomam ile basvuru yapip, Almanyada lisans egitimi mi alayim? Daha sonrasinda kesinlikle yuksek lisans yapmayi istiyorum.( Makine Muhendisligi )

Veya Turkiyede DGS sinavini kazanip, Turkiyede lisans tamamladiktan sonra, Almanyada Yuksek Lisans mi yapayim?

Sizce bunun hangisi daha mantikli bir secim olur.

sancar35

Mesaj gönderen sancar35 » Çrş Kas 24, 2010 3:39 pm

ben myo mezunuyum sana bir onerim var, mesleki alanda ilerlemek istiyorsan lisansini almanyada tamamla ve yuksek lisansini burada yap cunku yuksek lisans daha cok akademik bir bilgi birikimidir, tercihin mesleki alanda ilerlemek ise orada alacagin lisans egitimi senin tercih edilmen acisindan daha mantikli oalcaktir. Fakat amacin burada akademik kariyer elde etmek ve ogretim gorevlisi olmaksa yuksek lisansini orada yap

LosTSouL

Mesaj gönderen LosTSouL » Prş Kas 25, 2010 12:01 am

Yorumlariniz icin tesekkurler arkadaslar, tercubelerinize dayanaraktan yapacaginiz yorumlar gercekten benim icin cok faydali olacak. Diger arakdaslarinda konu hakkinda fikir ve dusuncelerini bekliyorum.

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Prş Kas 25, 2010 12:49 am

kesinlikle yuksek lisansa gel derim.

LosTSouL

Mesaj gönderen LosTSouL » Prş Kas 25, 2010 1:08 pm

[quote]Mechanical tarafindan yazilan metin:
kesinlikle yuksek lisansa gel derim.[/quote]

Nedenlerini sormuyorum bile, Almanyadaki egitim sistemini ve dil hazirliktan tutunda, universitedeki vize, final sinavlari. Is bulma sorunlari, Turkiye ozlemi bir cok nedeni var. Hepsinin farkindayim. Ama tum bunlara deger mi Almanyada Lisans. Benim tek amacim, lisan ogrenmek. Sanirim bunun icinde Yuksek Lisansimi Almanyada yapmam yeterli.

66 kisi bakmis ama sadece 3 kisi yorum yapmis :). Tecrubeli arkadaslar, lutfen yorumlarinizi esirgemeyin. Sizin soyleyecekleriniz ve soyledikleriniz benim karar vermem konusunda buyuk bir yere sahiptir.

Jeanne

Mesaj gönderen Jeanne » Prş Kas 25, 2010 3:29 pm

Almanya\'da yuksek lisans yapmak uzere vize bekleyen biri olarak bu konuda bir tek sunu soyleyebilirim; burada lisans okumak yuksek lisans iyi bir referans vermenize sebep oluyor, iyi bir lisans donemi gecirirseniz yuksek lisansin kabulu sirasinda sorun yasatmiyor.
Onun disinda Almanya\'da okumak maliyetini goz onunde bulunduruldugunda devamli Almanya dusunulmuyorsa bana biraz zahmetli gibi gorundu. Sonucta en az 3 yilda bitecek ve muhtemelen 4. ve 5. yillari yasatacak bir sure aileye bagimli kalacaksiniz ve bu sure zarfinda derslerde zorlanacak, muhtemelen isinizle ilgili bir deneyim kazanamayacaksiniz. Akabinde Tr\'de sadece calisacaksaniz o kadar zahmeti neden cektiniz? Zaten en bastan baslayacaksiniz.